Wanna do łazienki

zabudowana wanna łazienkowa
zabudowana wanna łazienkowa

Jeżeli decydujemy się na wannę, musimy mieć świadomość, że stanie się ona najważniejszym elementem aranżacji łazienki – przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Warto przemyśleć więc starannie, jak powinien się on prezentować. Największe możliwości mają w tym względzie osoby dysponujące dużą łazienką i warto to wykorzystać, inwestując w niebanalne rozwiązania.

Wanna wolnostojąca

W dużej łazience możemy zaaranżować wannę wolnostojącą. Niektóre z takich sprzętów to prawdziwe dzieła sztuki, dzięki którym można osiągnąć naprawdę zachwycający efekt wizualny. Najpopularniejsze są wanny wolnostojące retro, na przykład stojące na lwich łapach, malowane w dowolne kolory. Osoby, które wolą styl nowoczesny bez trudu znajda piękne minimalistyczne wanny wolnostojące o czystej linii lub awangardowe sprzęty dla odważnych – wanny o niebanalnych kształtach czy wanny z przezroczystą ścianą.

Niezależnie od stylu jaki wybierzemy, w przypadku wanny wolnostojącej konieczne będzie zainstalowanie w podłodze baterii z przyłączami.

Do wad tego typu rozwiązania należy przede wszystkim trudność z utrzymaniem czystości – wolnostojąca wanna oznacza większą powierzchnię do mycia i konieczność częstego sprzątania przestrzeni znajdującej się pod armaturą.

Problemem może okazać się też brak miejsca na ustawienie kosmetyków i akcesoriów kąpielowych, doskwierający zwłaszcza użytkownikom wanien retro o zaokrąglonych brzegach. Musimy w tym przypadku wykazać się sprytem i wyobraźnią. Dobrym pomysłem będzie na przykład ustawienie małego eleganckiego stolika przy armaturze, dopasowanego stylem do pozostałych elementów wnętrza (szklanego lub z drewna zabezpieczonego wodoodpornym lakierem). Bardzo praktyczne są też specjalne półeczki nakładane na wannę – najlepiej prezentują się te wykonane z drewna egzotycznego, odporne na wilgoć, bardzo wysmakowane i funkcjonalne; najdroższe modele takich półek wyposażone są w podpórkę na książkę i miejsce na kieliszek czy szklankę.

➲ Zobacz również  Płytki do łazienki

Standardem w mniejszych łazienkach są wanny zabudowane płytkami, stojące przy ścianie lub w narożniku. To typowe rozwiązanie może okazać się bardzo atrakcyjne, jeśli zastosujemy oryginalne płytki, na przykład ciekawe zdobione kafle dekoracyjne lub mozaikę. Zaletą takiej opcji jest nie tylko oszczędność miejsca, ale także łatwość utrzymania łazienki w czystości.

Wanna z hydromasażem

Odrębną kategorią są nowoczesne wanny z hydromasażem. Na to rozwiązanie pozwolić sobie mogą raczej użytkownicy przestronniejszych łazienek, ponieważ dobrej jakości wanna z tzw. jacuzzi ma spore rozmiary.

Możemy wybierać spośród wanien z masażem wodnym (z odpowiednio rozmieszczonych na ściankach i dnie dysz wypływa woda z regulowaną siłą), perełkowym (z otworów wydobywa się powietrze, które rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie) lub, uznawane za najbardziej efektywny, masażem wodno-powietrznym. Wanny tego typu wykonane są zwykle z akrylu i oferowane w bogatej różnorodności kształtów, rozmiarów, a nawet kolorów.

Wanna z prysznicem

Rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do niewielkich łazienek, łączące w sobie zalety wanny oraz prysznica. W zestawie otrzymamy drzwi do montażu w postaci parawanu nawannowego, a także prysznic z panelem sterującym.

Wersje 2w1 są o tyle wygodne i praktyczne, że drzwi można domówić dodatkowo do ustawionej już wanny i zamontować – niezależnie od materiału jej wykonania. Jedynym ograniczeniem w tej sytuacji może być jej kształt, dlatego niezbędne będzie przed zakupem wykonanie precyzyjnych pomiarów. Wśród dostępnych na rynku ofert bez problemu powinniśmy znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania pod kątem wymiarów. Jeżeli z kolei konieczne będzie sięgnięcie po rozwiązanie niestandardowe, wówczas możemy pokusić się o indywidualne zamówienie parawanu na wymiar po uprzednim przekazaniu danej firmie dokładnego szkicu wraz z określonymi rozmiarami.

➲ Zobacz również  Bateria łazienkowa

Pod względem estetyki oraz komfortu korzystania lepszym rozwiązaniem wydają się być wersje zintegrowane, w których chociażby podłoga w kabinowej części wanny jest przystosowana do pozycji stojącej (jak w zwykłej kabinie prysznicowej), a elegancji konstrukcji dodaje przeszklenie sięgające praktycznie płytek podłogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Umywalka łazienkowa

pt Lis 22 , 2019
Umywalka to jeden z pierwszych elementów, jakie wybieramy aranżując łazienkę. […]
umywalka łazienkowa z szafką

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.