Wodomierz Rankingi z 29 maja 2024

Po co nam licznik wody? Jaki najlepiej wybrac? Poradnik zakupowy wraz z rankingiem najchętniej wybieranych wodomierzy.

wodomierz z ekranem elektronicznym
wodomierz z ekranem elektronicznym

Kontrolowanie zużycia wody jest zasadne nie tylko z ekologicznego, ale również ekonomicznego punktu widzenia. Wygenerowana oszczędność to dbałość o zasoby naturalne i jednocześnie zasobność naszego portfela.

Istotnym faktem jest, iż w Polsce wody z roku na rok jest coraz mniej, dlatego powinno się ją oszczędzać oraz umiejętnie gospodarować. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup wodomierza, czyli urządzenia, dzięki któremu można kontrolować ilość zużytej wody.

Licznik wody, który najczęściej montowany jest na przyłączu, doprowadza wodę do mieszkania lub innego budynku, także w ogrodach i na działkach.


Na co warto zwracać uwagę przy wyborze wodomierza?

Warto zaznaczyć, iż wodomierz służy także do rozliczenia wszelkich kosztów związanych z zużyciem wody z dostawcą, i od kilku lat jego posiadanie jest już obowiązkowe. Podczas zakupu wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki licznik wybrać? Należy podkreślić, że dobrze działający wodomierz pozwala znacznie zaoszczędzić nie tylko na samej wodzie, ale także na innych wydatkach z nią związanych.

Wodomierze najczęściej montuje się w mieszkaniach, domach oraz ogrodach, w przypadku mieszkań w bloku montażem urządzenia z reguły zajmuje się właściciel lub wspólnota mieszkaniowa. Podczas wyboru zaleca się, aby zwracać szczególną uwagę na:

 • odpowiednią wielkość urządzenia,
 • sposób wykonywania pomiaru,
 • cechy zastosowanej w naszym domu instalacji wodnej,
 • rodzaj wodomierza – jedno- lub wielostrumieniowy,
 • odpowiednie atesty, którymi powinien się charakteryzować dobry wodomierz – m.in. PZH, Głównego Urzędu Miar,
 • warunki przeprowadzania montażu,
 • cenę.

Wodomierze posiadają specjalne atesty techniczne, bowiem dzięki temu pomiar wody jest dokonywany właściwie. Zaleca się również, aby w domach jednorodzinnych zakupić licznik, który będzie odpowiednio dopasowany do bardziej intensywnego przepływu wody.

➲ Zobacz również  Płynna folia izolacyjna Atlas 15 kg, produkt szybkoschnący

Wodomierze i ich rodzaje

 • Obecnie na rynku jednymi z najbardziej popularnych wodomierzy są liczniki mechaniczne, są one najchętniej wybierane przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Urządzenie wyposażone jest we wbudowany wirnik oraz tak zwane skrzydełka, które poruszają gdy przepływa woda. Na zewnętrznej stronie szybki pojawiają się dane na temat pobranej wody, które zapisywane są w litrach sześciennych. Powinieneś wiedzieć, iż wodomierze mechaniczne dzielą się na:
  • mokrobieżne,
  • suchobieżne.
 • Oprócz standardowych wodomierzy mechanicznych spotkać można także liczniki cyfrowe, w których przepływ wody kontrolują specjalne czujniki elektroniczne.

Jaki wodomierz wybrać?

W blokach i mieszkaniach najczęściej stosuje się liczniki mechaniczne, w tym przypadku właściciel zdany jest na decyzje spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast w domach jednorodzinnych wyboru licznika należy dokonać samodzielnie.

Warto zaznaczyć, iż zaleca się, aby kupić wodomierz, którego minimalny przepływ wynosi 2,5 m3/h.

Właściciele domów coraz częściej stawiają na licznik radiowy, natomiast jeżeli chodzi o ogrody najlepszym rozwiązaniem jest licznik suchobieżny, gdyż stanowi on zabezpieczenie przed wszelkimi zanieczyszczeniami z wodociągu.


Wodomierze w Rankingu TOP10

Ranking maj 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych wodomierzy. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Dobry wodomierz powinien precyzyjnie mierzyć zużycie wody, co przełoży się automatycznie na niższe wydatki z tym związane. Podczas wykonywanych pomiarów należy zwracać uwagę, czy pomimo subiektywnie podobnego wykorzystania zasobów w poszczególnych okresach odczyty licznika znacząco od siebie odbiegają. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się uważniej stanowi technicznemu urządzenia i w razie konieczności wymienić go na nowy. Pomimo stosunkowo prostej konstrukcji także i wodomierze ulegają awariom oraz usterkom, których efektem są niedokładne pomiary.

➲ Zobacz również  Umywalka nablatowa

W przypadku mechanicznych liczników wody typy mokrobieżne są wrażliwe na różne rodzaje zabrudzeń spotykanych w wodociągach, co wpływa na ich precyzję pomiaru oraz awaryjność. Z kolei posiadając wodomierz suchobieżny zwracajmy uwagę na obecność w pobliżu urządzeń cechujących się oddziaływaniem magnetycznym. Droższe wersje ultradźwiękowe wykorzystują komunikację radiową i NFC, a pomiar prezentowany jest na elektronicznym wyświetlaczu.

Ile kosztuje wodomierz? Zdecydowana większość oferowanych modeli to wersje mechaniczne, za które zapłacimy z reguły znacznie poniżej 100 zł. Modele elektroniczne do badania przepływu wody są nierzadko kilka razy droższe.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/wodomierz/
 • apator wodomierz atesty
 • Firmy montujące wodomierze i ich ocena
 • jaki wodomierz wybrać
 • wodomierze do przepływu zimnej wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria bidetowa

sob. paź 10 , 2020
Bidety w ostatnich latach wpisały się już na stałe w […]
dwuuchwytowa bateria bidetowa

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.