Płytki ceramiczne występują w wersji glazurowanej (kafelki błyszczące), oraz nieszkliwionej (kafelki matowe). Do łazienek wybiera się zwykle płytki szkliwione – glazura to materiał idealny do takich pomieszczeń: śliskim, gładkim płytkom niestraszna woda i osady z mydła, są łatwe do mycia, a dzięki bardzo bogatej ofercie rynkowej dają nieskończone możliwości aranżacyjne.
Wybór płytek łazienkowych wymaga jednak bardzo skrupulatnego namysłu, ponieważ nieprędko zmienimy tego typu wykończenie ścian, najczęściej więc jest to decyzja na długie lata.
Wszystkie typy płytek reprezentują wielką różnorodność w zakresie kolorów i wzorów oraz wymiarów. Rozmaite konfiguracje tych cech mogą dać najróżniejszy efekt pozwalający na wykreowanie dowolnego stylu w naszej łazience. Przyjrzyjmy się bliżej tym parametrom.
Jaka wielkość płytek do łazienki?
Płytki łazienkowe występują w różnych wielkościach: od bardzo małych kwadratów połączonych ze sobą siatką, tworzących modną ostatnio mozaikę, przez kwadraty i prostokąty o standardowej wielkości (10×10 cm, 15×15 cm, 20×25 cm) po coraz bardziej popularne duże i bardzo duże kafle (20×20 cm, 20×25 cm, 30×45 cm czy nawet 60×60 cm). Dostępne są też specjalne wąskie płytki służące do dekoracji, np. obramowania lustra czy wykończenia podłogi.
Płytki kalibrowane i płytki rektyfikowane
Standardowe kalibrowane płytki mają lekko zaokrąglone krawędzie, co w połączeniu z fugą daje znany nam wszystkim efekt „pokratkowanej” powierzchni. Coraz częściej jednak wybiera się płytki rektyfikowane, których kąty między bokami wynoszą dokładnie 90°, a krawędzie są ostre. Położone na ścianę płytki rektyfikowane dają bardzo nowoczesny, minimalistyczny efekt jednolitej płaszczyzny.
Płytki gresowe do łazienki w Rankingu TOP6
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych płytek wykonanych z gresu, z przeznaczeniem do łazienki.
Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze płytek?
Zakup odpowiedniej płytki do naszej łazienki to nie tylko kwestia zastanawiania się nad wzornictwem oraz jej rozmiarami, ale również nad parametrami świadczącymi o ich jakości. Ze względu na fakt, że nie zawsze wiemy, czym się kierować pod tym względem, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnym cech świadczących o sposobie wykonania płytki, co przełoży się na jej trwałość oraz realne przeznaczenie.
- Poziom ścieralności – istotną rolę odgrywa oczywiście powłoka samej płytki, która powinna być odporna na ścieranie. O czym mówi ten parametr? Przede wszystkim o wykazywaniu odporności na czynniki mechaniczne oraz powstawanie przebarwień podczas codziennej eksploatacji. Do pomieszczeń sanitarnych zaleca się zastosowanie płytek znajdujących się pomiędzy 2 a 3 klasą ścieralności (na 5 możliwych);
- Poziom nasiąkliwości – znajduje się od pod oznaczeniem jako litera E (wyrażany jest w %), dobra płytka do łazienki powinna przede wszystkim wykazywać szczelność przed nasiąkaniem wody oraz powstającej wilgoci w pomieszczeniu sanitarnym. Źle dobrane kafelki pod wpływem warunków panujących w łazience mają tendencję do powstawania przedwczesnych przebarwień na ich powierzchni oraz pękania w wyniku wsiąkania wody. W takiej sytuacji warto wybierać płytki o poziomie E co najwyżej 3%;
- Cechy antypoślizgowe – parametr oznaczony literą R. Często korzystając z łazienki wiemy doskonale, jak niebezpieczne może być korzystanie z płytek podłogowych, które są posiadają śliską powierzchnię. Najlepsze kafelki do tego pomieszczenia to przede wszystkim te zapewniające odpowiednią przyczepność, szczególnie wtedy, gdy podłoga jest mokra. W łazience najlepiej położyć płytki cechujące się oznaczeniem R9 albo R10. Jest to rekomendowane przez specjalistów jako rozwiązanie optymalne.
Jaki gatunek płytek łazienkowych?
Zalecany gatunek płytek ściennych to I, II lub III, natomiast na podłogę należy wybrać wyższą klasę kafelków – odporne na ścieranie i uszkodzenia płytki gatunku IV i V.
Bardzo ważnym parametrem w przypadku płytek do łazienki jest stopień ich nasiąkliwości – w tym obszarze wyróżniamy 3 grupy:
- grupa I (do 3%),
- grupa IIa (3 – 6%) i grupa IIb (6 – 10%),
- grupa III (powyżej 10%).
Im niższa nasiąkliwość, tym płytka jest gładsza, mniej porowata, bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia. W przypadku płytek na podłogę istotna jest też antypoślizgowość – wyróżniamy tu zakres od R9 do R13 (im wyższa wartość, tym płytka jest mniej śliska).
Kolory i wzory płytek do łazienki
Po określeniu wymagań i parametrów technicznych czas na wybór walorów estetycznych płytek. Pamiętajmy, że to decyzja na lata, dlatego zastanówmy się dwa razy zanim kupimy płytki w ekstrawaganckiej barwie lub zdobione w fantazyjne ornamenty – takie dekoracje szybko się nudzą i są mało uniwersalne. Zdecydowanie najbardziej korzystnie w łazienkach wypadają jasne, neutralne barwy, które powiększają wizualnie pomieszczenie, stanowią świetne tło dla bardziej elementów wystroju w bardziej żywych kolorach, a przy tym intensyfikują wrażenie czystości i ładu, tak pożądanego w łazience.
Ciemne i zimne barwy płytek są co prawda interesujące i niebanalne, ale zarazem ryzykowne, zwłaszcza w małych, pozbawionych okna łazienkach – użyte w nadmiernej ilości kolory typu czerń, granat czy ciemny brąz mogą przytłoczyć, wizualnie pomniejszyć pomieszczenie i nadać mu mrocznego, depresyjnego charakteru. Takie „odważne” kafelki mogą za to stać się interesującym akcentem przełamującym monotonię jasnej, pastelowej lub śnieżnobiałej glazury ściennej. W roli takich kontrastowych elementów w postaci powtarzającego się cyklicznie na ścianie kafla lub paska ułożonego z płytek świetnie zagrają też mocne, jaskrawe kolory – na przykład czerwień czy turkus – które ożywią i rozweselą wnętrze nie przytłaczając go.
Na bardziej ekstrawaganckie aranżacje, także te z ciemną glazurą w roli głównej, mogą sobie pozwolić jedynie użytkownicy przestronnych łazienek z dużym oknem wpuszczającym wiele światła, najlepiej tych wyposażonych w nowoczesną armaturę i akcesoria o niebanalnym designie.
Pamiętajmy jednak, że płytki w ciemnych kolorach szybciej się brudzą – ślady palców, osady z mydła i wszelkiego rodzaju inne zanieczyszczenia będą widoczne o wiele szybciej niż w przypadku jasnych płytek, wymagają więc częstego czyszczenia odpowiednimi środkami.
Natomiast zwolennicy czystej bieli w łazience nie muszą poprzestawać na banalnych, stereotypowych rozwiązaniach – decydując się na bezpieczne barwy, możemy „zaszaleć” w kwestii kształtu i wielkości płytek, na przykład decydując się na bardzo wąskie kafelki lub płytki o ponadstandardowych wymiarach.
Płytki kamienne do łazienki w Rankingu TOP6
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych płytek wykonanych z kamienia, z przeznaczeniem do łazienki.
Odświeżanie starych płytek łazienkowych
Płytki to bardzo popularny sposób na wykończenie podłóg i ścian, armatury w łazience i WC. Są różne typy płytek, które wykorzystuje się w łazience: glazura, terakota, klinkier, gres. Każde płytki, nawet najwyższej jakości, po pewnym czasie tracą swoją świeżość i połysk. W dalszym ciągu pełnią funkcję użytkową, ale ich walor dekoracyjny spada. Należy więc przywrócić starym płytkom łazienkowym ich pierwotny wygląd.
Każdy rodzaj płytek łazienkowych można odświeżyć i przywrócić naszej łazience dawną świetność. Wykorzystać do tego możemy chociażby naklejki na kafelki.
Odświeżanie płytek z glazury
Do odświeżenia płytek z glazury wystarczą proste środki czystości: szmatka lub gąbka. Można je także przemyć z powodzeniem roztworem z sody i octu z dodatkiem kwasku cytrynowego. Nie należy stosować środków z dodatkami ściernymi. Po dokładnym wyczyszczeniu płytek, należy je wytrzeć do sucha szmatką.
Płytki glazurowane do łazienki w Rankingu TOP6
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych płytek wykonanych z glazury, z przeznaczeniem do łazienki.
Odświeżanie innych rodzajów płytek
- Płytki gresowe są bardzo twarde, stąd ich czyszczenie utrudnia antypoślizgowa, chropowata struktura. Jednak i do ich odświeżenia można z powodzeniem wykorzystać typowe środki myjące.
- Płytki terakotowe podobnie jak gresowe nie są łatwe w utrzymaniu. Powinno się je delikatnie pielęgnować, beż użycia środków ścieralnych, które mogą zniszczyć ich powierzchnię przez zarysowanie czy głębsze uszkodzenia. Należy wykorzystać w tym celu zwykle środki czystości, jak w przypadku płytek glazurowych.
- Z kolei płytki klinkierowe w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów płytek są odporne na szkodzenia mechaniczne. Możemy spokojnie używać wody i szczotki do ich czyszczenia, bez obawy, że zniszczymy ich powierzchnię. Takie płytki należy jednak systematycznie impregnować, zabezpieczając je w ten sposób przez tłustymi zabrudzeniami.
Płytki terakotowe do łazienki w Rankingu TOP6
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych płytek wykonanych z terakoty, z przeznaczeniem do łazienki.
Szybkie pytania i odpowiedzi na temat płytek łazienkowych
Ostatnie znalezione hasła:
- jakie płytki do łazienki
- kafelki największe kolory
- plytki do lazienki-jakie kupic