Płytki do łazienki

płytki łazienkowe ścienne i podłogowe
płytki łazienkowe ścienne i podłogowe

Płytki ceramiczne występują w wersji glazurowanej (kafelki błyszczące), oraz nieszkliwionej (kafelki matowe). Do łazienek wybiera się zwykle płytki szkliwioneglazura to materiał idealny do takich pomieszczeń: śliskim, gładkim płytkom niestraszna woda i osady z mydła, są łatwe do mycia, a dzięki bardzo bogatej ofercie rynkowej dają nieskończone możliwości aranżacyjne.

Wybór płytek łazienkowych wymaga jednak bardzo skrupulatnego namysłu, ponieważ nieprędko zmienimy tego typu wykończenie ścian, najczęściej więc jest to decyzja na długie lata.

Wszystkie typy płytek reprezentują wielką różnorodność w zakresie kolorów i wzorów oraz wymiarów. Rozmaite konfiguracje tych cech mogą dać najróżniejszy efekt pozwalający na wykreowanie dowolnego stylu w naszej łazience. Przyjrzyjmy się bliżej tym parametrom.

Jaka wielkość płytek do łazienki?

Płytki łazienkowe występują w różnych wielkościach: od bardzo małych kwadratów połączonych ze sobą siatką, tworzących modną ostatnio mozaikę, przez kwadraty i prostokąty o standardowej wielkości (10×10 cm, 15×15 cm, 20×25 cm) po coraz bardziej popularne duże i bardzo duże kafle (20×20 cm, 20×25 cm, 30×45 cm czy nawet 60×60 cm). Dostępne są też specjalne wąskie płytki służące do dekoracji, np. obramowania lustra czy wykończenia podłogi.

Płytki kalibrowane i płytki rektyfikowane

Standardowe kalibrowane płytki mają lekko zaokrąglone krawędzie, co w połączeniu z fugą daje znany nam wszystkim efekt „pokratkowanej” powierzchni. Coraz częściej jednak wybiera się płytki rektyfikowane, których kąty między bokami wynoszą dokładnie 90°, a krawędzie są ostre. Położone na ścianę płytki rektyfikowane dają bardzo nowoczesny, minimalistyczny efekt jednolitej płaszczyzny.

Jaki gatunek płytek łazienkowych?

Zalecany gatunek płytek ściennych to I, II lub III, natomiast na podłogę należy wybrać wyższą klasę kafelków – odporne na ścieranie i uszkodzenia płytki gatunku IV i V.

Bardzo ważnym parametrem w przypadku płytek do łazienki jest stopień ich nasiąkliwości – w tym obszarze wyróżniamy 3 grupy:

  • grupa I (do 3%),
  • grupa IIa (3 – 6%) i grupa IIb (6 – 10%),
  • grupa III (powyżej 10%).
➲ Zobacz również  Kabina prysznicowa

Im niższa nasiąkliwość, tym płytka jest gładsza, mniej porowata, bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia. W przypadku płytek na podłogę istotna jest też antypoślizgowość – wyróżniamy tu zakres od R9 do R13 (im wyższa wartość, tym płytka jest mniej śliska).

Kolory i wzory płytek do łazienki

Po określeniu wymagań i parametrów technicznych czas na wybór walorów estetycznych płytek. Pamiętajmy, że to decyzja na lata, dlatego zastanówmy się dwa razy zanim kupimy płytki w ekstrawaganckiej barwie lub zdobione w fantazyjne ornamenty – takie dekoracje szybko się nudzą i są mało uniwersalne. Zdecydowanie najbardziej korzystnie w łazienkach wypadają jasne, neutralne barwy, które powiększają wizualnie pomieszczenie, stanowią świetne tło dla bardziej elementów wystroju w bardziej żywych kolorach, a przy tym intensyfikują wrażenie czystości i ładu, tak pożądanego w łazience.

Ciemne i zimne barwy płytek są co prawda interesujące i niebanalne, ale zarazem ryzykowne, zwłaszcza w małych, pozbawionych okna łazienkach – użyte w nadmiernej ilości kolory typu czerń, granat czy ciemny brąz mogą przytłoczyć, wizualnie pomniejszyć pomieszczenie i nadać mu mrocznego, depresyjnego charakteru. Takie „odważne” kafelki mogą za to stać się interesującym akcentem przełamującym monotonię jasnej, pastelowej lub śnieżnobiałej glazury ściennej. W roli takich kontrastowych elementów w postaci powtarzającego się cyklicznie na ścianie kafla lub paska ułożonego z płytek świetnie zagrają też mocne, jaskrawe kolory – na przykład czerwień czy turkus – które ożywią i rozweselą wnętrze nie przytłaczając go.

Na bardziej ekstrawaganckie aranżacje, także te z ciemną glazurą w roli głównej, mogą sobie pozwolić jedynie użytkownicy przestronnych łazienek z dużym oknem wpuszczającym wiele światła, najlepiej tych wyposażonych w nowoczesną armaturę i akcesoria o niebanalnym designie.

➲ Zobacz również  Wanna do łazienki

Pamiętajmy jednak, że płytki w ciemnych kolorach szybciej się brudzą – ślady palców, osady z mydła i wszelkiego rodzaju inne zanieczyszczeni będą widoczne o wiele szybciej niż w przypadku jasnych płytek, wymagają więc częstego czyszczenia odpowiednimi środkami.

Natomiast zwolennicy czystej bieli w łazience nie muszą poprzestawać na banalnych, stereotypowych rozwiązaniach – decydując się na bezpieczne barwy, możemy „zaszaleć” w kwestii kształtu i wielkości płytek, na przykład decydując się na bardzo wąskie kafelki lub płytki o ponadstandardowych wymiarach.

Szybkie pytania i odpowiedzi na temat płytek łazienkowych

#1 Kiedy płytki matowe?

W łazience warto postawić na ceramiczne płytki o powierzchni matowej, przede wszystkim na podłodze ze względu na zastosowanie antypoślizgowych materiałów. To świetne rozwiązanie przy klasycznych i przytulnych łazienkach, gdzie chcemy stworzyć atmosferę relaksu oraz komfortu. Niezależnie od zastosowanego wzornictwa oraz rozmiaru płytki matowe sprawdzą się w zarówno typowo rustykalnych, jak i tworzonych w nowoczesnym stylu wnętrzach.

#2 Jak czyścić płytki matowe?

Niestety największy problem z płytkami o powierzchni matowej dotyczy utrzymania ich w czystości, gdyż na ich powierzchni często odkładają się zabrudzenia, ponadto po ich myciu często widać smugi. W przypadku płytek z fakturowaniem (np. strukturalny gres matowy) ta sytuacja jeszcze dodatkowo się pogarsza że względu na chropowatą powierzchnię i liczne wgłębienia. W takiej sytuacji powinniśmy zadbać o mycie i czyszczenie płytek dość często, stosując do tego wodę, szczotkę ryżową oraz szmatkę. Podczas mycia nie używajmy zbyt dużej ilości wody, aby uniknąć smug i zaciegów. Zadbajmy również o ich odłuszczenie, do tego celu warto używać dedykowanych preparatów do danego typu kafelek. Przydać się może również detergent z alkoholem w składzie. Pamiętajmy, aby każdą płytkę czyścić osobno. Nie stosujemy natomiast na płytki matowe środków nabłyszczających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Oświetlenie do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie wymagającym przemyślanego układu oświetlenia. Często niewielka, […]
oświetlenie led do łazienki

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.