Kratka wentylacyjna do łazienki Rankingi z 26 kwietnia 2024

Którą najlepiej wybrać? Jakie wymogi musi spełniać? Poradnik z rankingiem kratek wentylacyjnych.

Jest obecna w każdym domu, mieszkaniu, obiekcie użyteczności publicznej, hali produkcyjnej, biurze – wszędzie. Jej główne zadanie to wspomaganie wentylowania pomieszczeń, co wpływa chociażby na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci np. w łazience.

kratka wentylacyjna w łazience
kratka wentylacyjna w łazience

Kratka wentylacyjna to element systemu wentylacji, a jednocześnie element wyposażenia wnętrz – a przynajmniej tak powinno się je traktować, by otrzymać spójny efekt estetyczny. Chroni wnętrze pomieszczenia przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i dba o jakość powietrza wewnątrz.


Do czego potrzebna jest nam kratka wentylacyjna?

Podstawową funkcją kratek wentylacyjnych jest zapewnienie użytkownikom właściwego obiegu powietrza w budynku czy mieszkaniu. Stanowią one ważny element całego systemu wentylacji, zamykając otwory w ścianach czy elewacji. W związku z tym ich lokalizacja powinna być również starannie przemyślana i nieprzypadkowa.

Co więcej, optymalna cyrkulacja powietrza, czyli cyrkulacja niezakłócona żadną przeszkodą w budynku, zależy właśnie od trafnego umiejscowienia kratek i anemostatów.


Gdzie znajdziemy kratkę wentylacyjną?

Kratki jako końcowy element układu wentylacyjnego dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. W każdym domu czy mieszkaniu powinniśmy je łatwo zlokalizować w takich pomieszczeniach jak: kuchnia, łazienka, suszarnia czy pralnia.

Co więcej, powinniśmy łatwo je dostrzec we wszystkich pomieszczeniach, w których projektant nie przewidział okien, np. w tzw. ślepych łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach etc.

Kratka wentylacyjna zewnętrzna to także element elewacji budynku, który zabezpiecza ujście instalacji wentylacyjnej na zewnątrz obiektu. Tego rodzaju kratka powinna być zdecydowanie solidniejsza, tak by chronić obiekt i kanały wentylacji przed intruzami z zewnątrz.

Kratki wentylacyjne, ponieważ muszą być widoczne w pomieszczeniu, pełnią jednocześnie funkcję estetyczną. I właśnie ta funkcja mobilizuje projektantów do tworzenia wielu wariantów tego elementu o różnej kolorystyce, fakturze i kształcie. Część z nich posiada nawet mechanizm pozwalający na regulację przepływu powietrza w systemie.

➲ Zobacz również  Wentylator Silvercrest SV 60 A2 typu stojącego

Rodzaje kratek wentylacyjnych

Jednym z kryteriów podziału kratek wentylacyjnych jest ich umiejscowienie w przestrzeni domu. Nie wszystkie z nich stanowią niezbędny element systemu wentylacji w obiekcie, czasem funkcjonują poza tym systemem, ale zawsze regulują cyrkulację powietrza. Według tego podziału na rynku dostępne są następujące kratki:

  • kratki wentylacyjne ścienne – najczęściej z tworzywa sztucznego, montuje je się w ścianach;
  • kratki wentylacyjne sufitowe – owalne, okrągłe, kwadratowe, montuje się je w suficie, również wykonane z tworzywa sztucznego;
  • kratki wentylacyjne meblowe – montuje się w meblach użytkowych, domowych czy biurowych, by tam zapewniły dostęp powietrza chroniąc zawartość przed zapachem stęchlizny;
  • kratki wentylacyjne drzwiowe – montuje je się w drzwiach pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć lub jak w przypadku drzwi łazienkowych również z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników;
  • kratki wentylacyjne podłogowe – montuje się je w obiektach użytkowych, np. halach produkcyjnych, zdecydowanie solidniejsze i trwalsze od domowych;
  • kratki wentylacyjne wewnętrzne – takie, które montuje się wewnątrz obiektów;
  • kratki wentylacyjne zewnętrzne – mocuje się je w miejscach ujścia instalacji wentylacyjnej na zewnątrz budynku.

Jaka kratka wentylacyjna?

Większość użytkowników decyduje się na zakup kratek wentylacyjnych wykonanych z tworzywa sztucznego. Jednak oferta tego detalu jest znacznie szersza i można wybierać spośród kratek metalowych, ocynkowanych czy mosiężnych. Różnią się też one szlifem, barwą, zastosowaniem patyny czy polerką.

Dzięki takiej różnorodności kratka wentylacyjna staje się równorzędnym do innych detalem wyposażenia wnętrz.


Kratki wentylacyjne w Rankingu TOP12

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kratek wentylacyjnych. W rankingu uwzględniliśmy 12 pozycji.


Jak dobrać odpowiednią kratkę do łazienki?

Wentylowanie pomieszczenia o dużym poziomie wilgotności powinno stanowić dla nas najwyższy priorytet – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza powoduje, że pozostała w łazience para wodna osadza się nadmiernie na ścianach, co w efekcie przyczynia się do szybszego rozwoju pleśni.

➲ Zobacz również  Profesjonalny Montaż Klimatyzacji w Poznaniu

Swoją rolę w takiej sytuacji powinny odgrywać odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne w ścianach oraz drzwiach łazienkowych, co ułatwi znacząco pozbycie się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Ścienne otwory wymagają oczywiście odpowiedniego zamaskowania, dlatego konieczny jest zakup odpowiednio dopasowanej pod kątem rozmiaru kratki wentylacyjnej – wentylacja grawitacyjna w przypadku niewielkich łazienek w zupełności powinna zdać egzamin.

Sam panel kratki wentylacyjnej najczęściej występuje w kolorze białym, natomiast sama konstrukcja wykonana jest zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Na rynku znaleźć można także kratki metalowe.

Wymiar samej kratki wentylacyjnej zależy w dużej mierze od rozmiarów otworu – z reguły standardowym rozmiarem jest wlot kwadratowy 140×140 mm lub też okrągły o średnicy 150 mm lub 180 mm, rzadziej występują otwory w kształcie prostokąta.

Istnieje również możliwość indywidualnego zamówienia takiej dodatkowej osłony kanału wentylacyjnego, gdy mamy do czynienia z niestandardowym rozmiarem otworu.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/kratka-wentylacyjna-do-lazienki/
  • kratka wentylacyjna do łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Styl boho w łazience

czw. gru 31 , 2020
Styl boho to styl oparty przede wszystkim na naturalności, swobodzie […]
styl boho we wnętrzu łazienki

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.