Bateria prysznicowa Rankingi z 13 czerwca 2024

Czym się sugerować przy jej wyborze? Jaki rodzaj będzie najlepszy do naszej kabiny natryskowej? Poradnik zakupowy z rankingiem baterii prysznicowych.

1

Decydując się na montaż kabiny prysznicowej w domu, musimy również pomyśleć o odpowiedniej baterii prysznicowej. Nie jest to prosty wybór, zwłaszcza że producenci oferują szeroką gamę różnych ciekawych rozwiązań. Baterię prysznicową warto tak dobrać, aby współgrała ze stylem całej łazienki i kabiny prysznicowej.

bateria prysznicowa
bateria prysznicowa

Jakie są rodzaje baterii prysznicowych?

Ze względu na sposób montażu baterie prysznicowe można podzielić na:

 • bateria prysznicowa naścienna (natynkowa) – montuje się je bezpośrednio na ścianie z której rury doprowadzające wodę. Montaż takiej baterii jest tańszy i łatwiejszy od baterii podtynkowych.
 • bateria podtynkowa – taką baterię musimy zamontować jeszcze przed położeniem glazury. Cały mechanizm sterujący dopływem wody znajduje się pod płytkami, a na zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia, maskownica oraz wylewka.

Wyróżniamy również:

 • baterie jednopunktowe, w których uchwyt przymocowany jest do ściany na stałe.
 • panele prysznicowe, które mogą być wyposażone w masaże, bicze wodne oraz radio.

Jakie są plusy i minusy baterii podtynkowej?

To jedna z form montażu baterii prysznicowej, która jest chętnie wybierana przez konsumentów. Należy pamiętać, że ten typ instalacji posiada również elementy zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na produkt z tej grupy, wówczas powinniśmy przed zakupem rozważyć dokładnie zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania.

+ Zalety baterii podtynkowej

 • zabudowa baterii wpływa nie tylko na estetykę instalacji, ale również na zmniejszoną podatność na wilgoć (zdecydowana większość elementów armatury jest ukryta pod tynkiem);
 • dzięki zabudowaniu pod tynkiem mały również ułatwione zadanie oczyszczania powierzchni baterii, ograniczając się właściwie do pielęgnacji korpusu oraz uchwytów;
 • duża dowolność montażu oraz sposobów aranżacji przestrzeni prysznicowej dzięki oszczędności miejsca;
 • wersje podtynkowe baterii prysznicowych spełnią swoje zadanie zarówno w małych, jak i zdecydowanie większych łazienkach;
 • montaż baterii tego typu w kabinie prysznicowej sprawia, że mamy zdecydowanie większa przestrzeń do dyspozycji oraz swobodę.

– Wady baterii podtynkowej

 • w przypadku potencjalnej awarii instalacji konieczna jest ingerencja podtynkowa w ścianę;
 • instalacja podtynkowa wymaga zdecydowanie większej dokładności oraz dbałości o jej poprawny montaż celem uniknięcia awarii w przyszłości;
 • jeżeli już posiadamy płytki w naszej przestrzeni łazienkowej, wówczas stajemy przed koniecznością ich rozkucia, co może stanowić problem z doborem odpowiednich po zamontowaniu baterii. Dlatego wariant prysznicowych baterii podtynkowych rekomendowany jest do instalacji na etapie planowania wnętrza naszej przestrzeni sanitarnej, jeszcze przed położeniem płytek;
 • wyższe ceny baterii podtynkowych w porównaniu do natynkowych;
 • niekiedy stajemy przed koniecznością dokupowania części hydraulicznych do zestawu.

Kryteria wyboru baterii prysznicowej

Ogromny wybór baterii łazienkowych sprawia, że mamy wrażenie iż nie różnią się one niczym szczególnym. Jednak to tylko pozory, a przy wyborze odpowiedniego dla nas produktu, powinniśmy kierować się nie tylko jego wyglądem.

Jakie są podstawowe kryteria wyboru baterii prysznicowej?

Najważniejsza jest jakość

Kryterium jakości to pierwsze, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze baterii prysznicowej. Jak wiadomo, jest ona w ciągłym użytku i działają na nią duże obciążenia. Wysokiej jakości bateria prysznicowa powinna cechować się:

 • solidnym wykonaniem,
 • wysokiej jakości materiałami, użytymi do jej produkcji,
 • pokrętła powinny pracować cicho i bez oporu,
 • funkcjonalnością.
➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa Kludi Basic 350020. Dane techniczne i Opinie

Wybór może być ciężki, dlatego warto zasięgnąć opinii na forach internetowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi wrażeniami. Pamiętajmy, każdy producent zapewni, że to jego produkt posiada najwyższą jakość, a mankamenty mogą wyjść już po kilku miesiącach od użytkowania.

Design

To kolejne ważne kryterium, dzięki niemu bateria z łatwością wpasuje się w dotychczasową aranżację łazienki. Na szczęście tu wybór będzie prosty. Projektanci prześcigają się w swojej pomysłowości i oferują zestawy natryskowe zarówno w stylu retro jak i modern, a także w wielu innych. Przełamują schematy i stosują zabawę kolorami, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić produkt.

Proporcjonalność

Ma ona znaczny wpływ na walory estetyczne. Proporcjonalna bateria prysznicowa, nie będzie przyciągać zbyt dużo uwagi, a także nie zdominuje ogólnego wystroju łazienki. Powinna być dopasowana do rozmiarów kabiny prysznicowej, a także nie zajmować zbyt dużo miejsca. Wielkości baterii prysznicowych spotkamy całe mnóstwo, dlatego wybór odpowiedniej będzie zależał od nas.


Montaż baterii prysznicowej krok po kroku

Baterie prysznicowe są dostępne w różnych wariantach i modelach. Możemy zdecydować się na rodzaj podtynkowy, z dodatkową deszczownicą lub bez żadnej wylewki. Bez względu na to, jej montaż nie powinien sprawić większego problemu, nawet mniej wprawnym majsterkowiczom.

Jak zamontować baterię prysznicową krok po kroku?

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni dla nas wzór, a także model baterii prysznicowej, możemy przystąpić do jej montażu. Potrzebne nam będą:

 • wybrana bateria prysznicowa,
 • płaski klucz,
 • śrubokręt,
 • poziomica,
 • wiertarka.

Po wyposażeniu się w odpowiednie sprzęty i narzędzia możemy zacząć jej instalację. Oto jak zamontować baterię prysznicową krok po kroku:

 1. Aplikacja łączników mimośrodkowych – wkręcamy je w końce instalacji odprowadzającej wodę.
 2. Przykręcamy baterię – dopasowujemy rozstaw łączników do otworów. Następnie za pomocą poziomicy, sprawdzamy czy zrobiliśmy to równo. Posługujmy się delikatnie narzędziami, by nie uszkodzić powłoki baterii.
 3. Wiercimy otwory – w zależności od naszego pomysłu na aranżację kabiny, musimy wywiercić otwory, by przymocować rączki natrysku.
 4. Przytwierdzanie węża prysznicowego – końcowym etapem jest przyłączenia węża. Zaczynamy od jego instalacji w dolnym fragmencie baterii. Następnie przechodzimy do montażu na drugiej części korpusu. Sprawdzamy teraz szczelność baterii prysznicowej. Gotowe, zamontowaliśmy ją poprawnie.

A może bateria prysznicowa termostatyczna?

Jeśli postanowimy zamontować w łazience kabinę prysznicową, nieunikniony jest dobór odpowiedniej baterii. Coraz więcej osób decyduje się na zakup modelu termostatycznego. Co prawda nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale ma kilka ważnych zalet. Czym jest termostatyczna bateria prysznicowa i w jaki sposób działa?

Bateria termostatyczna prysznicowa – co to jest?

Bateria termostatyczna prysznicowa zapewnia stałą temperaturę wypływającej wody, bez względu na zmiany parametrów instalacji.  Do ustawienia optymalnej wartości służy pokrętło.

Zakres dostępnych temperatur może się różnić i zależy od wybranego przez nas modelu, ale najczęściej minimum to ok. 15°C, a maksimum 60°C.

Dzięki termostatycznej baterii prysznicowej możemy zmniejszyć zużycie wody, gdyż nie tracimy dużo czasu na wyregulowanie temperatury strumienia i jego wypłynięcie. Ponadto mamy zapewnioną ochronę przed poparzeniem.

➲ Zobacz również  Kabina prysznicowa

Jak działa bateria termostatyczna prysznicowa?

Bateria termostatyczna montowana pod prysznicem jest wyposażona w specjalną głowicę termostatyczną. Odpowiada ona za mieszanie ciepłej oraz zimnej wody w taki sposób, aby wypływający strumień szybko osiągnął wybraną przez nas temperaturę.

Proces ten przebiega sprawnie i prawie bezgłośnie, a to zapewnia komfort użytkowania. Przeważnie już po kilku sekundach ze słuchawki prysznicowej czy deszczownicy wypływa odpowiednio ciepła woda.

Najważniejsze zalety termostatycznej baterii prysznicowej to:

 • zmniejszone zużycie wody,
 • łatwa obsługa,
 • bezpieczeństwo użytkowania.

To rozwiązanie ma również swoje wady, jednak ograniczają się one w zasadzie tylko do kilku kwestii. Są to:

 • znacznie wyższa cena zakupu w porównaniu do tradycyjnych standardowych baterii prysznicowych,
 • konieczna jest większa dbałość o baterię podczas codziennej eksploatacji, czyszcząc w niej regularnie np. filtr siatkowy.

Baterie prysznicowe w Rankingu TOP10

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych baterii prysznicowych. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji.


Krótkie FAQ o bateriach prysznicowych

#1 Jaki kran prysznicowy posiadamy?

W przypadku kranów prysznicowych spójrzmy na okrągłą płytkę (rozetkę) za klamką, na samą klamkę lub na sam zawór znajdujący się za ścianą.

#2 Czy głowica prysznicowa to kran?

Głowica prysznicowa to element, z którego woda wypływa po włączeniu prysznica. Baterie prysznicowe to głowica prysznicowa plus zawór, który kontroluje przepływ wody i jej temperaturę. Baterie wannowe i natryskowe są trzyczęściowymi systemami, które zawierają głowicę prysznicową, zawór i kran wannowy.

#3 Co to jest zawór prysznicowy?

Zawór natryskowy jest częścią prysznica, która łączy się z rurkami doprowadzającymi ciepłą i zimną wodę. Sam korpus zaworu prysznicowego to mosiężne mocowanie w ścianie prysznica, w którym gorąca i zimna woda miesza się z dając odpowiednią temperaturę.

#4 Gdzie znajduje się zawór prysznicowy?

Ten zawór zasilający znajduje się zwykle w pobliżu lewej dolnej części zbiornika toalety. W przypadku prysznica lub wanny panel dostępu jest zainstalowany w ich pobliżu lub może znajdować się po drugiej stronie ściany od wanny lub prysznica.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/bateria-prysznicowa/
 • bateria prysznicowa jaka

Opinie i komentarze na temat “Bateria prysznicowa

 1. Sotbe, dla mnie najlepsza marka jeśli chodzi o baterie kuchenne czy łazienkowe. solidne, dobrze wykonane, nowoczesne. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna z prysznicem

śr. sty 15 , 2020
Szybki prysznic z rana i długa leniwa kąpiel wieczorem to […]
wanna z zamontowaną kabiną prysznicową

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.