Drzwi do łazienki

drzwi łazienkowe
drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki powinny współgrać stylistycznie zarówno z wystrojem tego pomieszczenia, jak i ze stylem całego mieszkania. Jednak aspekt estetyczny to tylko jedna z istotnych kwestii; drugim kryterium wyboru tego elementu aranżacji są wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i trwałości przy narażeniu na specyficzne warunki panujące w łazience: wysoki poziom wilgoci i wahania temperatury.

Wymogi dotyczące montażu drzwi

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, co jest podyktowane nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale też prawem budowlanym. Przepisy regulują także wymiary drzwi łazienkowych: szerokość powinna wynosić nie mniej niż 0,8 m, a wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. Obowiązkowo drzwi łazienkowe muszą być wyposażone w otwory wentylacyjne w postaci tulei, kratki lub podcięcia wentylacyjnego; łączna powierzchnia otworów powinna wynosić 200 cm2. Pamiętajmy o tym nawet wówczas, gdy w łazience jest okno – swobodny przepływ powietrza jest warunkiem prawidłowej wentylacji pomieszczenia.

Dobra jakość drewna i zabezpieczenie powierzchni wodoodpornymi lakierami uniemożliwi rozwarstwianie się i gnicie drzwi oraz zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.

Drzwi do łazienki powinny być wyposażone w zamek, dający komfortowe poczucie intymności domownikom i gościom. Jednak ze względów bezpieczeństwa zadbajmy o to, by istniała możliwość awaryjnego otwarcia drzwi od zewnątrz w wyjątkowych sytuacjach.

W ciemnych łazienkach dobrym rozwiązaniem może okazać się przeszklenie części czy nawet całości drzwi mleczną taflą. Takie rozwiązanie rozjaśni wnętrze i doda mu niebanalnego, nowoczesnego charakteru.

➲ Zobacz również  Płytki do łazienki

Prostota czy dekoracja?

Niezależnie od tego, jaką estetykę preferujemy – szlachetny minimalizm, zimny futurystyczny styl czy też romantyczne retro, z powodów praktycznych drzwi do łazienki powinny być jak najprostsze, najlepiej pozbawione zbędnych elementów zdobniczych. Wszelkiego rodzaju wgłębienia, rzeźbienia, wypukłe i wklęsłe dekoracje to powierzchnie, w których osadza się kurz, brud i wilgoć. Utrzymanie takich dekorowanych drzwi w czystości wymaga wiele wysiłku, a niebezpieczeństwo rozwoju grzybów i pleśni w wąskich szczelinach jest bardzo wysokie.

Prostota sprawdzi się najlepiej również ze względów estetycznych – takie drzwi będą idealnym neutralnym tłem dla pozostałych elementów wystroju, zarówno łazienki jak i przedpokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Tapeta do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Najrzadziej wybieranym, ale bardzo interesującym sposobem pokrycia ścian łazienkowych jest […]
tapeta łazienkowa

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.