Drzwi do łazienki

drzwi łazienkowe
drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki powinny współgrać stylistycznie zarówno z wystrojem tego pomieszczenia, jak i ze stylem całego mieszkania. Jednak aspekt estetyczny to tylko jedna z istotnych kwestii; drugim kryterium wyboru tego elementu aranżacji są wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i trwałości przy narażeniu na specyficzne warunki panujące w łazience: wysoki poziom wilgoci i wahania temperatury.

Wymogi dotyczące montażu drzwi

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, co jest podyktowane nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale też prawem budowlanym. Przepisy regulują także wymiary drzwi łazienkowych: szerokość powinna wynosić nie mniej niż 0,8 m, a wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. Obowiązkowo drzwi łazienkowe muszą być wyposażone w otwory wentylacyjne w postaci tulei, kratki lub podcięcia wentylacyjnego; łączna powierzchnia otworów powinna wynosić 200 cm2. Pamiętajmy o tym nawet wówczas, gdy w łazience jest okno – swobodny przepływ powietrza jest warunkiem prawidłowej wentylacji pomieszczenia.

Dobra jakość drewna i zabezpieczenie powierzchni wodoodpornymi lakierami uniemożliwi rozwarstwianie się i gnicie drzwi oraz zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.

Drzwi do łazienki powinny być wyposażone w zamek, dający komfortowe poczucie intymności domownikom i gościom. Jednak ze względów bezpieczeństwa zadbajmy o to, by istniała możliwość awaryjnego otwarcia drzwi od zewnątrz w wyjątkowych sytuacjach.

W ciemnych łazienkach dobrym rozwiązaniem może okazać się przeszklenie części czy nawet całości drzwi mleczną taflą. Takie rozwiązanie rozjaśni wnętrze i doda mu niebanalnego, nowoczesnego charakteru.

Montaż drzwi łazienkowych krok po kroku

  • Jeżeli chcemy wymienić drzwi łazienkowe, należy w pierwszej kolejności

zmierzyć miejsce,

  w którym drzwi mają być wymienione. To czynność podstawowa przed przystąpieniem do dalszych prac nad montażem drzwi.

Etapy montażu drzwi do łazienki

 1. Wymieniając drzwi, można to zrobić na dwa sposoby – wymienić ościeżnicę razem ze skrzydłem drzwiowym albo dopasować drzwi do starej futryny. Pierwszy sposób jest częściej zalecany. Dobierając ościeżnicę, mamy do dyspozycji takie rozmiary, jak: 60, 70, 80 albo 90 cm.
 2. Należy również zdecydować, w którą stronę drzwi się będą otwierały – w prawą czy w lewą stronę (na zewnątrz czy do wewnątrz łazienki). Żeby zapewnić funkcjonalność pomieszczeniu, należy pozostawić wolną przestrzeń, aby drzwi mogły się swobodnie otwierać. W zależności od tego, czy drzwi są otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz łazienki, trzeba pamiętać o tym, że zawiasy muszą znajdować się po właściwej stronie.
 3. Finalnym etapem przed wyborem i zakupem nowych drzwi do łazienki jest dobranie takiego modelu i dekoru drzwi, który będzie estetycznie komponował się z wystrojem naszej łazienki i mieszkania.
➲ Zobacz również  Lustro łazienkowe

Przystępując do montażu drzwi, należy ściśle trzymać się instrukcji. Musimy mieć przygotowane podstawowe narzędzia i materiały do pracy:

 • młotek,
 • śrubokręt lub wkrętak,
 • klej do drewna,
 • piankę montażową,
 • listwy i kołki rozporowe,
 • kliny,
 • dyble stalowe,
 • poziomicę, by kontrolować trzymanie poziomu przez ościeżnicę i drzwi podczas montażu.

Prostota czy dekoracja?

Niezależnie od tego, jaką estetykę preferujemy – szlachetny minimalizm, zimny futurystyczny styl czy też romantyczne retro, z powodów praktycznych drzwi do łazienki powinny być jak najprostsze, najlepiej pozbawione zbędnych elementów zdobniczych. Wszelkiego rodzaju wgłębienia, rzeźbienia, wypukłe i wklęsłe dekoracje to powierzchnie, w których osadza się kurz, brud i wilgoć. Utrzymanie takich dekorowanych drzwi w czystości wymaga wiele wysiłku, a niebezpieczeństwo rozwoju grzybów i pleśni w wąskich szczelinach jest bardzo wysokie.

Prostota sprawdzi się najlepiej również ze względów estetycznych – takie drzwi będą idealnym neutralnym tłem dla pozostałych elementów wystroju, zarówno łazienki jak i przedpokoju.

Lewe drzwi do łazienki w Rankingu TOP7

Zestawienie najchętniej wybieranych wewnętrznych drzwi łazienkowych, z kierunkiem otwierania w lewo. W rankingu uwzględniliśmy 7 pozycji.

Jak odnowić drzwi łazienkowe?

W każdym domu po pewnym czasie nudzą się dodatki i wystrój wnętrz, a rzeczy używane najczęściej po prostu się zużywają i psują, także drzwi. Jak można odnowić drzwi łazienkowe? Jakie są sposoby na ich renowację, aby nie wymieniać ich całkowicie i zminimalizować koszty?

Najprościej – malowanie!

Malowanie starych mebli coraz bardziej staje się popularne i nie ma w tym nic dziwnego. Odnawianie drzwi łazienkowych poprzez nadanie im nowego lub świeżego koloru dzięki farbie to najlepszy i prawdopodobnie najtańszy sposób, a efekt będzie cieszył jeszcze bardziej jeśli wykonamy go własnymi rękami! Aby nadać pomieszczeniu nowego charakteru można użyć m. in.:

 • specjalnych farb do drewna,
 • zwykłą farbę w wyrazistym kolorze,
 • farbę tablicową.
➲ Zobacz również  Lustro łazienkowe Nicola 120x60 Venti z oświetleniem LED

Kreatywne odnawianie drzwi łazienkowych

Jeśli w drzwiach mamy okienko, możemy wymienić je na nowe lub nakleić na nie przeźroczystą folię z wzorem. Drzwi od razu dostaną nowe życie niskim kosztem. A dla bardziej kreatywnych osób ciekawym sposobem może być oklejenie drzwi tapetą. Należy przygotować drzwi w ten sam sposób jak przed malowaniem i nakleić tapetę w ciekawym wzorze.

Prawe drzwi do łazienki w Rankingu TOP7

Zestawienie najchętniej wybieranych wewnętrznych drzwi łazienkowych, z kierunkiem otwierania w prawo. W rankingu uwzględniliśmy 7 pozycji.

Krótkie FAQ o drzwiach łazienkowych

#1 Jakie drzwi są dedykowane do łazienki?

Opcje przy wyborze typu drzwi łazienkowych:
 • drzwi przesuwne, kieszeniowe,
 • proste drzwi panelowe,
 • eleganckie francuskie drzwi,
 • szklane drzwi panelowe,
 • drzwi ze szkła matowego,
 • drzwi witrażowe,
 • drzwi z wbudowanymi panelami lustrzanymi.

#2 Ile kosztują nowe drzwi do łazienki?

Ceny drzwi do łazienki wahają się między około 100 zł za najtańsze skrzydła do nawet kilku tysięcy. Koszty nie obejmują instalacji ani robocizny.

#3 Jakie są wymiary drzwi łazienkowych?

Najczęściej spotykane są skrzydła mające szerokość co najmniej 80 cm, natomiast w przypadku niewielkiej ilości miejsca można zdecydować się na montaż drzwi 60-centymetrowych. Z reguły warto wybrać szersze drzwi ze względu na komfort i swobodę ich użytkowania, nawet do 100 cm.

#4 Czy drzwi łazienki mogą się otwierać do wewnątrz?

Drzwi łazienki powinny być instalowane tak, aby otwierały się na zewnątrz, ponieważ łazienka jest z reguły dość małym pomieszczeniem, a taka orientacja pozwala na więcej możliwości aranżacji podczas umieszczania sprzętu w łazience. Ponadto konieczność ich otwierania na zewnątrz reguluje rozporządzenie § 79. 1. Ministra Infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Tapeta do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Najrzadziej wybieranym, ale bardzo interesującym sposobem pokrycia ścian łazienkowych jest […]
tapeta łazienkowa

Iraa.pl 2020

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.