Drzwi do łazienki Rankingi z 25 kwietnia 2024

Jaki rodzaj sprawdzi się w łazience? Na co zwracać uwagę przy montażu? Kryteria z rankingiem drzwi łazienkowych.

drzwi łazienkowe
drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki powinny współgrać stylistycznie zarówno z wystrojem tego pomieszczenia, jak i ze stylem całego mieszkania. Jednak aspekt estetyczny to tylko jedna z istotnych kwestii; drugim kryterium wyboru tego elementu aranżacji są wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i trwałości przy narażeniu na specyficzne warunki panujące w łazience: wysoki poziom wilgoci i wahania temperatury.


Wymogi dotyczące montażu drzwi

 • Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, co jest podyktowane nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale też prawem budowlanym. Przepisy regulują także wymiary drzwi łazienkowych: szerokość powinna wynosić nie mniej niż 0,8 m, a wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
 • Obowiązkowo drzwi łazienkowe muszą być wyposażone w otwory wentylacyjne w postaci tulei, kratki lub podcięcia wentylacyjnego. Łączna powierzchnia otworów powinna wynosić 200 cm2. Pamiętajmy o tym nawet wówczas, gdy w łazience jest okno – swobodny przepływ powietrza jest warunkiem prawidłowej wentylacji pomieszczenia.
 • Dobra jakość drewna i zabezpieczenie powierzchni wodoodpornymi lakierami uniemożliwi rozwarstwianie się i gnicie drzwi oraz zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.
 • Drzwi do łazienki powinny być wyposażone w zamek, dający komfortowe poczucie intymności domownikom i gościom. Jednak ze względów bezpieczeństwa zadbajmy o to, by istniała możliwość awaryjnego otwarcia drzwi od zewnątrz w wyjątkowych sytuacjach.
 • W ciemnych łazienkach dobrym rozwiązaniem może okazać się przeszklenie części czy nawet całości drzwi mleczną taflą. Takie rozwiązanie rozjaśni wnętrze i doda mu niebanalnego, nowoczesnego charakteru.

Montaż drzwi łazienkowych krok po kroku

Jeżeli chcemy wymienić drzwi łazienkowe, należy w pierwszej kolejności zmierzyć miejsce, w którym drzwi mają być wymienione. To czynność podstawowa przed przystąpieniem do dalszych prac nad montażem drzwi.

Etapy montażu drzwi do łazienki

 1. Wymieniając drzwi, można to zrobić na dwa sposoby – wymienić ościeżnicę razem ze skrzydłem drzwiowym albo dopasować drzwi do starej futryny. Pierwszy sposób jest częściej zalecany. Dobierając ościeżnicę, mamy do dyspozycji takie rozmiary, jak: 60, 70, 80 albo 90 cm.
 2. Należy również zdecydować, w którą stronę drzwi się będą otwierały – w prawą czy w lewą stronę (na zewnątrz czy do wewnątrz łazienki). Żeby zapewnić funkcjonalność pomieszczeniu, należy pozostawić wolną przestrzeń, aby drzwi mogły się swobodnie otwierać. W zależności od tego, czy drzwi są otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz łazienki, trzeba pamiętać o tym, że zawiasy muszą znajdować się po właściwej stronie.
 3. Finalnym etapem przed wyborem i zakupem nowych drzwi do łazienki jest dobranie takiego modelu i dekoru drzwi, który będzie estetycznie komponował się z wystrojem naszej łazienki i mieszkania.

Przystępując do montażu drzwi, należy ściśle trzymać się instrukcji. Musimy mieć przygotowane podstawowe narzędzia i materiały do pracy:

 • młotek,
 • śrubokręt lub wkrętak,
 • klej do drewna,
 • piankę montażową,
 • listwy i kołki rozporowe,
 • kliny,
 • dyble stalowe,
 • poziomicę, by kontrolować trzymanie poziomu przez ościeżnicę i drzwi podczas montażu.
➲ Zobacz również  Głowica termostatyczna

Prostota czy dekoracja?

Niezależnie od tego, jaką estetykę preferujemy – szlachetny minimalizm, zimny futurystyczny styl czy też romantyczne retro, z powodów praktycznych drzwi do łazienki powinny być jak najprostsze, najlepiej pozbawione zbędnych elementów zdobniczych. Wszelkiego rodzaju wgłębienia, rzeźbienia, wypukłe i wklęsłe dekoracje to powierzchnie, w których osadza się kurz, brud i wilgoć. Utrzymanie takich dekorowanych drzwi w czystości wymaga wiele wysiłku, a niebezpieczeństwo rozwoju grzybów i pleśni w wąskich szczelinach jest bardzo wysokie.

Prostota sprawdzi się najlepiej również ze względów estetycznych – takie drzwi będą idealnym neutralnym tłem dla pozostałych elementów wystroju, zarówno łazienki jak i przedpokoju.


Jak odnowić drzwi łazienkowe?

W każdym domu po pewnym czasie nudzą się dodatki i wystrój wnętrz, a rzeczy używane najczęściej po prostu się zużywają i psują, także drzwi. Jak można odnowić drzwi łazienkowe? Jakie są sposoby na ich renowację, aby nie wymieniać ich całkowicie i zminimalizować koszty?

Najprościej – malowanie!

Malowanie starych mebli coraz bardziej staje się popularne i nie ma w tym nic dziwnego. Odnawianie drzwi łazienkowych poprzez nadanie im nowego lub świeżego koloru dzięki farbie to najlepszy i prawdopodobnie najtańszy sposób, a efekt będzie cieszył jeszcze bardziej jeśli wykonamy go własnymi rękami! Aby nadać pomieszczeniu nowego charakteru można użyć m. in.:

 • specjalnych farb do drewna,
 • zwykłą farbę w wyrazistym kolorze,
 • farbę tablicową.

Kreatywne odnawianie drzwi łazienkowych

Jeśli w drzwiach mamy okienko, możemy wymienić je na nowe lub nakleić na nie przeźroczystą folię z wzorem. Drzwi od razu dostaną nowe życie niskim kosztem. A dla bardziej kreatywnych osób ciekawym sposobem może być oklejenie drzwi tapetą. Należy przygotować drzwi w ten sam sposób jak przed malowaniem i nakleić tapetę w ciekawym wzorze.


Jaka jest rola drzwi w odprowadzaniu wilgoci?

Ze względu na wysoki poziom wilgoci w domowym pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony oraz zapobiegania rozwojowi pleśni i grzybów na powierzchniach łazienkowych. Dlatego ze względu na specyficzne warunki tam panujące musimy stworzyć odpowiedni system wentylacji, aby usunąć sprawnie i szybko nadmiar wilgoci. Jednym z kluczowych elementów są oczywiście drzwi łazienkowe, których konstrukcja różni się od tradycyjnych drzwi wewnętrznych, które kupujemy do sypialni, pokoju gościnnego czy też niekiedy kuchni. Jakie elementy w drzwiach do łazienki wpływają na sprawniejsze odprowadzanie wilgoci? Przede wszystkim są to:

 • wyprofilowanie wentylacyjne podcięcia – zostały umiejscowione w okolicach dołu drzwi, przy ich krawędzi, w efekcie czego powstaje charakterystyczna szczelina. Ze względu na swoje rozmiary świetnie sprawdzają się w wydajnym wspomaganiu systemu łazienkowej wentylacji;
 • wentylacyjne otwory w postaci tulei – drzwi łazienkowe mogą posiadać jeden lub dwa rzędy takich równych okrągłych prześwitów, znajdujących się na dole skrzydła. Zwykle posiadają one dekoracyjne nakładki w postaci osłony. Ze względu na niewielką powierzchnię otworów należy je traktować jedynie jako dodatkowe wspomaganie systemu wentylacji;
 • delikatne wycięcia w postaci szczelin – bardzo wąskie wycięcia poziome, pokrywające około 4/5 szerokości skrzydła, stosowane w nowoczesnych konstrukcjach drzwi łazienkowych. Są one niemalże niedostrzegalne. Takie rozwiązanie spotyka się w drzwiach fornirowanych, tworzonych z cienkich i dużych płatów drewnianych.
➲ Zobacz również  Meble, które sprawdzą się w zimowej oranżerii i nie tylko

W przestrzeni łazienkowej pamiętajmy, aby było obecne ujście wentylacyjne z zamontowaną kratką wentylacyjną. Celem zmniejszenia poziomu wilgoci w pomieszczeniu warto je regularnie wietrzyć otwierając lub uchylając okno. Zobacz również => Jaka wentylacja do łazienki?


Drzwi do łazienki w Rankingu TOP9

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wewnętrznych drzwi łazienkowych. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.


Krótkie FAQ o drzwiach łazienkowych

#1 Jakie drzwi są dedykowane do łazienki?

Opcje przy wyborze typu drzwi łazienkowych:
 • drzwi przesuwne, kieszeniowe,
 • proste drzwi panelowe,
 • eleganckie francuskie drzwi,
 • szklane drzwi panelowe,
 • drzwi ze szkła matowego,
 • drzwi witrażowe,
 • drzwi z wbudowanymi panelami lustrzanymi.

#2 Ile kosztują nowe drzwi do łazienki?

Ceny drzwi do łazienki wahają się między około 100 zł za najtańsze skrzydła do nawet kilku tysięcy. Koszty nie obejmują instalacji ani robocizny.

#3 Jakie są wymiary drzwi łazienkowych?

Najczęściej spotykane są skrzydła mające szerokość co najmniej 80 cm, natomiast w przypadku niewielkiej ilości miejsca można zdecydować się na montaż drzwi 60-centymetrowych. Z reguły warto wybrać szersze drzwi ze względu na komfort i swobodę ich użytkowania, nawet do 100 cm.

#4 Czy drzwi łazienki mogą się otwierać do wewnątrz?

Drzwi łazienki powinny być instalowane tak, aby otwierały się na zewnątrz, ponieważ łazienka jest z reguły dość małym pomieszczeniem, a taka orientacja pozwala na więcej możliwości aranżacji podczas umieszczania sprzętu w łazience. Ponadto konieczność ich otwierania na zewnątrz reguluje rozporządzenie § 79. 1. Ministra Infrastruktury.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/drzwi-do-lazienki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Tapeta do łazienki

pt. lis 22 , 2019
Najrzadziej wybieranym, ale bardzo interesującym sposobem pokrycia ścian łazienkowych jest […]
tapeta łazienkowa

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.