Zawór termostatyczny Rankingi z 13 czerwca 2024

Na jaki się zdecydować? Co brać pod uwagę? Poradnik i ranking propozycji zaworów termostatycznych.

zawór termostatyczny
zawór termostatyczny

Zawór termostatyczny to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwi nam kontrolowanie ciepła w okresie grzewczym. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy chcemy ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem mieszkania lub domu.

Jednak, aby rzeczywiście tak się stało, a jego użytkowanie rzeczywiście przyczyniło się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, musimy wybrać taki zawór, który spełni nasze wszelkie oczekiwania.


Rodzaje zaworów grzejnikowych

Istnieje kilka typów zaworów, które mogą się różnić między sobą ze względu na ich funkcjonalność i sposób działania. Wyróżniamy zatem zawory:

 • termostatyczny – to zestaw występujący z głowicą termostatyczną, w przypadku którego proces regulacji temperatury jest zautomatyzowany poprzez jej wcześniejsze zaprogramowanie według preferencji. Obecnie jest to najczęściej montowany typ zaworu w grzejnikach, także ze względu na precyzyjniejsze zarządzanie energią cieplną, co wpływa także na jej oszczędność;
 • regulacyjny – mogą być proste lub kątowe, występują w zestawie z głowicą w postaci standardowego pokrętła. Jakakolwiek zmiana odbywa się w sposób ręczny, poprzez operowanie pokrętłem i ustawianie preferowanego poziomu temperatury, niekiedy z pojedynczą regulacją;
 • odcinający – wykorzystywany najczęściej w przypadku wystąpienia awarii, ma na celu odcięcie przepływu wody w grzejniku, dzięki czemu możemy korzystać z pozostałych kaloryferów podpiętych pod instalację centralnego ogrzewania, a w tym czasie usunąć usterkę z odłączonego grzejnika.

Na jaki zawór termostatyczny się zdecydować?

Mamy do wyboru zawory proste i elektryczne. Opcja elektryczna to o wiele większe możliwości, bo możemy ustawić dokładnie taką temperaturę, jaką chcemy, a także ustawić blokadę, która umożliwi wyłączenie się grzejnika, kiedy temperatura osiągnie pożądaną wysokość. Jeśli nam na tym nie zależy, to wystarczy zdecydować się na zawór termostatyczny podstawowy.

Co brać przede wszystkim pod uwagę?

 • poziom przepływu – głównie pod tym kątem powinien być dobierany zawór z głowicą termostatyczną. Z reguły na potrzeby grzejników drabinkowych wystarczy nam taki komplet, który będzie obsługiwał mniejszy przepływ, najlepiej z możliwością jego regulacji przez nastawę wstępną (z reguły posiada ona od 5 do 8 pozycji, gdzie poziom 1 oznacza stłumienie maksymalne przepływu, a najwyższy obsługiwany w danym modelu – największą przepustowość). Zakres pracy zaworów powinien pokrywać z obliczonym przez nas przepływem;
 • jakość zaworu i elementów roboczych – ten aspekt powinien być kluczowy w kontekście wyboru odpowiedniego zaworu termostatycznego. Prawidłową pracę zapewni jakość zastosowanych do jego wykonania materiałów, solidność oraz odpowiednia moc zamontowanej wewnątrz sprężyny, której niezawodność uwarunkowana jest przede wszystkim zapewnieniem jej odpowiednio suchych warunków do pracy;
 • dobór odpowiedniej głowicy – jej jakość powinna być ściśle dopasowana do całego zestawu, co zagwarantuje nam bezproblemową pracę przez długi czas. Kluczowy w tym przypadku wskaźnik oceny EEI, który bierze pod uwagę histerezę, wpływ samej temperatury na samą pracę układu, podatność na różnicę ciśnień wewnątrz instalacji czy też czas zamykania. Z kolei efektywność energetyczna oznaczana jest klasami od A do F, gdzie klasa A oznacza najwyższą efektywność energetyczną. Ogromne znaczenie będzie również miała ocena według klasyfikacji TELL, która w wiarygodny sposób informuje nas o certyfikacji nadawanej przez niezależne instytucje badające jakość produktów.
➲ Zobacz również  Bateria bidetowa

Dlaczego warto w niego zainwestować?

Przede wszystkim decydując się na zawór termostatyczny mamy gwarancję większej kontroli nad temperaturą, co przyczynia się do zmniejszenia wysokości rachunków za ogrzewanie. Jest to więc bardzo dobra opcja, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup i codzienne korzystanie z zaworu termostatycznego. Tym bardziej, że nie jest to wysoki koszt i jego dostępność jest bardzo łatwa. Możemy go bowiem kupić w sklepach budowlanych i z artykułami domowymi.

Każdy więc bez problemu dostanie dokładnie taki, który spełni wszystkie oczekiwania.


Zawory termostatyczne w Rankingu TOP10

Ranking maj 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych zaworów termostatycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Zawór do grzejników łazienkowych – jakie mamy możliwości?

Najczęściej wybieranym typem grzejnika do łazienki jest model drabinkowy, który często służy nam jako suszarka na pranie czy też wieszak na ręczniki.

➲ Zobacz również  Bateria wannowo-prysznicowa Ferro Rosa BRR77. Dane techniczne i Opinie

Jeżeli nasz grzejnik zamontowany na ścianie ma podłączenie boczne, wówczas po obu stronach mamy rozmieszczony zawór termostatyczny oraz odcinający (jego montaż ogranicza się jedynie do dopasowania samego gwintu). Z kolei zawór termostatyczny może być zainstalowany:

 • kątowo – głowica w tej sytuacji wystaje i można przypadkowo o nią zahaczać,
 • kątowo-narożnie – głowica poprowadzona jest pod grzejnikiem, równolegle do ściany,
 • model dekoracyjny – niestandardowe wzornictwo oraz kolorystyka.

Dolne podłączenie grzejników nie różni się zbytnio pod kątem zastosowanych zaworów, jednakże możemy również zdecydować się na zainstalowanie modeli zespolonych – powrotnego oraz termostatycznego, dzięki czemu mamy szeroki zakres regulacji układu składającego się z grzejników ściennych oraz ogrzewania podłogowego. Plusem takiego rozwiązania jest dowolność montażu głowicy pod kątem kierunków jej położenia.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/zawor-termostatyczny/
 • Dobre zawory termostatyczne do grzejników
 • Jakie zawory termostatyczne do grzejników
 • zawór grzejnikowy termostatyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Panele podłogowe do łazienki

pt. paź 30 , 2020
Panele podłogowe są istotnym elementem wystroju naszego nowego lub remontowanego […]
drewniane panele podłogowe w łazience

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.