Wanna z parawanem Rankingi z 13 lipca 2024

Jaką nieckę kąpielową wybrać z parawanem nawannowym? Które kryteria są najwazniejsze? Poradnik i ranking wanien z parawanem.

wanna z parawanem, deszczownicą oraz prysznicem
wanna z parawanem, deszczownicą oraz prysznicem

Wanna z parawanem to połączenie tradycyjnej wanny i prysznica. Połączenie tych dwóch funkcji to kompromis zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym.


Parawany

Parawan montuje się na jednym boku wanny, w związku z czym powstaje normalna kabina prysznicowa. Parawan jest ochroną przed zachlapaniem łazienki, dlatego powinien być idealnie wpasowany do krawędzi wanny.

Producenci stosują następujące rodzaje parawanów:

 • wahadłowe – jednoelementowe, które otwiera się jak drzwi,
 • przesuwane – składające się z kilku elementów, które można nakładać na siebie,
 • harmonijkowe – rozsuwane na czas korzystania, z możliwością późniejszego złożenia.

Parawany są wykonywane z następujących materiałów:

 • szkło – przyciemniane, przezroczyste lub mleczne,
 • plastik – płyty występujące w różnych kolorach i wzorach.

Dobór parawanu nawannowego

Wybór takiego parawanu zależy od rozmiaru i kształtu wanny. Do wanien o nieregularnych kształtach dobiera się modele harmonijkowe lub przesuwane. Gdy posiada się wannę prostokątną, to każdy rodzaj parawanu będzie do niej pasować.

Wanna z parawanem to coraz częstsze rozwiązanie, dla osób nie mogących podjąć decyzji pomiędzy prysznicem, a wanną. Jest to rozwiązanie dla wysoko zamontowanego natrysku, by móc w pełni z niego korzystać, a jednocześnie nie obawiać się na chlapiącą wszędzie wodę. Jak zamontować parawan do wanny?


Montaż parawanu do wanny

Rynek oferuje szeroki wybór parawanów wannowych, tak by z łatwością można było je dopasować do wymiarów wanny. Możemy znaleźć parawany jedno-, dwu- lub nawet pięcioczęściowe. Wykonane też są z różnych materiałów. Najpopularniejszymi są parawany ze szkła hartowanego i tworzywa sztucznego. Ich montaż nie jest skomplikowany – poniżej przedstawiamy go w kilku krokach:

1. Wyznaczenie miejsca

Pierwszym krokiem, jest wyznaczenie miejsca na wywiercenie otworów, gdzie zamocowany zostanie profil parawanu. Zróbmy to przy pomocy poziomicy.

2. Wyznaczenie miejsca w ścianie

Parawan wyposażony w profil mocujący, wymaga zamontowania go na ścianie. Przy pomocy poziomicy wyznaczmy odpowiednie miejsca na kołki.

3. Wywiercenie otworów

Nawiercamy zaznaczone wcześniej miejsca i aplikujemy kołki.

4. Montowanie profilu

Za pomocą dołączonych śrub, solidnie przykręcamy profil.

5. Montaż parawanu

Montujemy go, dokręcając do profilu. Używamy w tym celu wkrętów mocujących. Parawan powinien ściśle przylegać do wanny na całej jej długości.

6. Uszczelnianie

Za pomocą silikonu uszczelniamy profil mocujący.

Te 6 prostych kroków pozwoli bez problemu zamontować parawan do wanny. Dzięki temu, rano będziemy mogli wziąć szybki prysznic, a wieczorem odprężającą kąpiel.

➲ Zobacz również  Wanna prostokątna Roca Genova 150, wymiary 150x70

Jakie są zalety i wady wanny z parawanem?

Niezależnie od wyboru, jakiego dokonamy, każde rozwiązanie posiada swoje mocne, jak i słabsze strony. Nie inaczej jest w przypadku wanny z parawanem. Co zatem stanowi argument za jej wyborem, a kiedy warto zastanowić się nad alternatywą?

+ Zalety wanny z parawanem

 • nawannowa kabina może być zastosowana do wanny o dowolnym typie oraz materiale, niezależnie od jej rozmiaru,
 • szeroki wybór kabin prysznicowych, dostosowany do różnych rozmiarów oraz kształtu,
 • gotowe rozwiązania sprzedawane jako zestawy 2w1 posiadają powiększoną przestrzeń kabinową (brodzik prysznicowy), co sprzyja komfortowi brania prysznica w pozycji stojącej (przestrzeń ta może odznaczać się przeszkleniem),
 • wanno-kabiny to gotowe rozwiązania, w których nierzadko znajdziemy również panele natryskowe,
 • wanna z kabiną i parawanem pozwala na oszczędność miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku posiadania małej łazienki.

– Wady wanny z parawanem

 • dobór odpowiedniego parawanu może nastręczać nieco trudności w przypadku posiadania wanny o nieregularnych kształtach,
 • ceny niestandardowych rozwiązań są znacznie wyższe, ponadto w przypadku indywidualnego zamówienia czas oczekiwania jest dłuższy,
 • prowadnice na parawan oraz profile wymagają regularnego czyszczenia (konstrukcja sprawia, że dotarcie do szczelin bywa mocno utrudnione), podobnie jak cała zabudowa kabiny. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zakup parawanu bezramowego,
 • przy nowoczesnej i niestandardowej aranżacji przestrzeni łazienkowej znalezienie pasującego do stylu parawanu może być czasochłonne.
➲ Zobacz również  Parawan nawannowy

Wanny z parawanem w Rankingu TOP8

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wanien oferowanych z parawanem.


Krótkie FAQ o wannach z parawanem

#1 Po co nam parawan nawannowy?

Parawany nawannowe zapobiegają wyciekaniu wody na podłogę łazienki podczas kąpieli. Występują w różnych stylach i kształtach – mogą być kwadratowe, zakrzywione, żaglowe czy też składane.

#2 Jak szeroki może być parawan?

Parawany nawannowe są zazwyczaj mierzone w milimetrach (mm). Występują w szerokim zakresie szerokości (od 700 do 1800 mm) i wysokości (od 1400 mm do 2000 mm).

#3 Czy parawany prysznicowe są łatwe w montażu?

Montaż parawanu jest stosunkowo prosty dla osób wprawnych w majsterkowaniu, zwłaszcza wierceniu w płytkach. Pamiętajmy, że armatury prysznicowe nie są zaprojektowane tak, aby były całkowicie wodoszczelne, więc zawsze istnieje ryzyko nieszczelności.

#4 Czy drzwi prysznicowe otwierają się lub wysuwają?

Drzwi prysznicowe na zamontowane zawiasach, które otwierają się tylko do wewnątrz, nie są dozwolone, gdyż kabina prysznicowa musi umożliwiać swobodny dostęp do prysznica w razie upadku. Jednak drzwi prysznicowe mogą otwierać się w obu kierunkach, otwierając się na zewnątrz i wychylając do wewnątrz.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/wanna-z-parawanem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna asymetryczna

czw. sty 16 , 2020
Dla osób posiadających niestandardowe lub niewielkie łazienki niejednokrotnie problem wyboru […]
narożna wanna asymetryczna

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.