Umywalka łazienkowa

1
umywalka łazienkowa z szafką
umywalka łazienkowa z szafką

Umywalka to jeden z pierwszych elementów, jakie wybieramy aranżując łazienkę. W grę wchodzi tu wiele czynników: wielkość pomieszczenia, ilość domowników, możliwości finansowe i preferowany styl aranżacji wnętrza.

Rozmiar łazienki a umywalka

Metraż łazienki jest w tym przypadku najważniejszym kryterium wyboru. Do małych łazienek wybieramy zwykle standardowe umywalki o tradycyjnym owalnym kształcie, ale nie jesteśmy ograniczeni do tego typowego rozwiązania. Bez problemu znajdziemy na przykład umywalkę o nieregularnym kształcie, który pozwoli nie tylko nadać przestrzeni oryginalnego charakteru, ale także ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować układ z pozostałymi elementami wystroju.

Dysponując większą przestrzenią, warto zainwestować w niestandardowe rozwiązanie znacznie zwiększające komfort i funkcjonalność łazienki. Wolnostojąca umywalka kulista czy bardzo szeroka i głęboka umywalka wyposażona nawet w takie udogodnienia jak sznur prysznicowy rozszerzają wykorzystanie tego elementu wyposażenia znacznie poza mycie rąk i zębów – nadają się np. do mycia włosów czy kąpieli małych zwierząt domowych.

Bardzo ciekawym pomysłem dla domów z dużą liczbą współlokatorów jest zainstalowanie dwóch umywalek z osobnymi bateriami obok siebie – dzięki takiemu rozwiązaniu czas przeznaczony na poranną toaletę całej rodziny znacznie się skraca. To pomysł zarezerwowany oczywiście dla szczęśliwców dysponujących naprawdę dużą łazienką.

Do rozwiązań niestandardowych należy też mini-umywalka o wymiarach nawet 40×30 cm. Nie jest to zbyt praktyczne – taka umywalka nadaje się właściwie wyłącznie do „symbolicznego” umycia rąk – ale w niektórych przypadkach może okazać się dobrym pomysłem – sprawdzi się na przykład w ekstremalnie małych pomieszczeniach sanitarnych czy jako podręczna umywalka zamontowana obok toalety.

➲ Zobacz również  Ogrzewanie łazienkowe

Kolor umywalki

Najczęściej wybieramy umywalki z białej ceramiki ze względu na ich uniwersalność oraz łatwą dostępność. Jednak osoby, które lubią niebanalne rozwiązania, mogą zdecydować się na awangardową czarną umywalkę, umywalkę kamienną, która pozwoli wykreować w łazience śródziemnomorski czy nawet przezroczystą umywalkę ze szkła, świetnie wpisującą się w nowoczesny styl aranżacji.

Sposoby montażu umywalek

W większości standardowo zaaranżowanych domów i mieszkań zastosowane są rozwiązania tradycyjne, czyli umywalka przytwierdzona do ściany i umywalka z postumentem. Jednak producenci oferują w tym zakresie coraz szerszą gamę interesujących pomysłów. Przyjrzyjmy się bliżej nowoczesnym umywalkom!

Umywalka wisząca

Zgodnie z nazwą cała konstrukcja jest montowana na ścianie, w formie wiszącej. Za stabilizację całej konstrukcji odpowiadają przywiercane śruby, których grubość oraz długość dopasowujemy do zaleceń producenta i materiału wykonania powierzchni ściennych. Ze względu na niewielkie gabaryty tego rodzaju umywalek przeznaczone są one przede wszystkim do małych łazienek, gdzie kluczową kwestię w kontekście komfortu użytkowania odgrywa umiejętne rozplanowanie elementów.

W przypadku umywalek ściennych maskowanie syfonu odbywa się najczęściej za pomocą postumentu (ustawienie na podłodze) lub półpostumentu (przytwierdzenie go do ściany) w kolorze zestawu, zdarzają się także rozwiązania w postaci zakupu dekoracyjnych syfonów, aby nie tracić miejsca na usytuowanie postumentów.

Ze względu na swoją niską cenę jest to chętnie wybierane rozwiązanie do naszych łazienek, jednakże ze względu na duże problemy z umieszczeniem szafki pod umywalką (obecność schowka) nie zawsze stanowi ono najlepszą opcję. Najtańsze wersje wiszące pozbawione są powłoki ułatwiającej ich sprawne czyszczenie.

➲ Zobacz również  Naklejki do łazienki na płytki (kafelki)

Umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa to coraz bardziej popularne rozwiązanie dające ciekawy efekt wizualny. Wbrew pozorom jest to opcja łatwa w montażu. Umywalkę tego typu – dostępną w rozmaitych kształtach i kolorach – umieszcza się na stanowiącym samodzielną konstrukcję blacie lub na szafce. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także praktyczne ze względu na sporą oszczędność miejsca w łazience.

Umywalka wpuszczana w blat

O ile umywalka nablatowa stanowi mocny, przyciągający wzrok akcent dekoracyjny, tak rozwiązanie odwrotne – wpuszczenie umywalki w blat szafki – ma na celu sprawienie, by element ten pozostał praktycznie „niewidoczny”. To opcja, która świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach, w których dominują geometryczne kształty i czyste linie.

Opinie i komentarze na temat “Umywalka łazienkowa

  1. Przy okazji umywalki pomyślcie tez o zlewozmywaku. Warto zamowic komplet. Niektorzy wola miec i jedno i drugie z jednej firmy pasujace do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Wentylacja do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Kwestia odpowiedniej wentylacji ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o higienę […]
wentylacja w łazience

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.