Umywalka to jeden z pierwszych elementów, jakie wybieramy aranżując łazienkę. W grę wchodzi tu wiele czynników: wielkość pomieszczenia, ilość domowników, możliwości finansowe i preferowany styl aranżacji wnętrza.
Rozmiar łazienki a umywalka
Metraż łazienki jest w tym przypadku najważniejszym kryterium wyboru. Do małych łazienek wybieramy zwykle standardowe umywalki o tradycyjnym owalnym kształcie, ale nie jesteśmy ograniczeni do tego typowego rozwiązania. Bez problemu znajdziemy na przykład umywalkę o nieregularnym kształcie, który pozwoli nie tylko nadać przestrzeni oryginalnego charakteru, ale także ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować układ z pozostałymi elementami wystroju.
Dysponując większą przestrzenią, warto zainwestować w niestandardowe rozwiązanie znacznie zwiększające komfort i funkcjonalność łazienki. Wolnostojąca umywalka kulista czy bardzo szeroka i głęboka umywalka wyposażona nawet w takie udogodnienia jak sznur prysznicowy rozszerzają wykorzystanie tego elementu wyposażenia znacznie poza mycie rąk i zębów – nadają się np. do mycia włosów czy kąpieli małych zwierząt domowych.
Bardzo ciekawym pomysłem dla domów z dużą liczbą współlokatorów jest zainstalowanie dwóch umywalek z osobnymi bateriami obok siebie – dzięki takiemu rozwiązaniu czas przeznaczony na poranną toaletę całej rodziny znacznie się skraca. To pomysł zarezerwowany oczywiście dla szczęśliwców dysponujących naprawdę dużą łazienką.
Do rozwiązań niestandardowych należy też mini-umywalka o wymiarach nawet 40×30 cm. Nie jest to zbyt praktyczne – taka umywalka nadaje się właściwie wyłącznie do „symbolicznego” umycia rąk – ale w niektórych przypadkach może okazać się dobrym pomysłem – sprawdzi się na przykład w ekstremalnie małych pomieszczeniach sanitarnych czy jako podręczna umywalka zamontowana obok toalety.
Kolor umywalki
Najczęściej wybieramy umywalki z białej ceramiki ze względu na ich uniwersalność oraz łatwą dostępność. Jednak osoby, które lubią niebanalne rozwiązania, mogą zdecydować się na awangardową czarną umywalkę, umywalkę kamienną, która pozwoli wykreować w łazience śródziemnomorski czy nawet przezroczystą umywalkę ze szkła, świetnie wpisującą się w nowoczesny styl aranżacji.
Sposoby montażu umywalek
W większości standardowo zaaranżowanych domów i mieszkań zastosowane są rozwiązania tradycyjne, czyli umywalka przytwierdzona do ściany i umywalka z postumentem. Jednak producenci oferują w tym zakresie coraz szerszą gamę interesujących pomysłów. Przyjrzyjmy się bliżej nowoczesnym umywalkom!
Umywalka wisząca
Zgodnie z nazwą cała konstrukcja jest montowana na ścianie, w formie wiszącej. Za stabilizację całej konstrukcji odpowiadają przywiercane śruby, których grubość oraz długość dopasowujemy do zaleceń producenta i materiału wykonania powierzchni ściennych. Ze względu na niewielkie gabaryty tego rodzaju umywalek przeznaczone są one przede wszystkim do małych łazienek, gdzie kluczową kwestię w kontekście komfortu użytkowania odgrywa umiejętne rozplanowanie elementów.
W przypadku umywalek ściennych maskowanie syfonu odbywa się najczęściej za pomocą postumentu (ustawienie na podłodze) lub półpostumentu (przytwierdzenie go do ściany) w kolorze zestawu, zdarzają się także rozwiązania w postaci zakupu dekoracyjnych syfonów umywalkowych, aby nie tracić miejsca na usytuowanie postumentów.
Ze względu na swoją niską cenę jest to chętnie wybierane rozwiązanie do naszych łazienek, jednakże ze względu na duże problemy z umieszczeniem szafki pod umywalką (obecność schowka) nie zawsze stanowi ono najlepszą opcję. Najtańsze wersje wiszące pozbawione są powłoki ułatwiającej ich sprawne czyszczenie.
Umywalka nablatowa
Umywalka nablatowa to coraz bardziej popularne rozwiązanie dające ciekawy efekt wizualny. Wbrew pozorom jest to opcja łatwa w montażu. Umywalkę tego typu – dostępną w rozmaitych kształtach i kolorach – umieszcza się na stanowiącym samodzielną konstrukcję blacie lub na szafce. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także praktyczne ze względu na sporą oszczędność miejsca w łazience.
Umywalka wpuszczana w blat
O ile umywalka nablatowa stanowi mocny, przyciągający wzrok akcent dekoracyjny, tak rozwiązanie odwrotne – wpuszczenie umywalki w blat szafki – ma na celu sprawienie, by element ten pozostał praktycznie „niewidoczny”. To opcja, która świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach, w których dominują geometryczne kształty i czyste linie.
Jak czyścić i pielęgnować umywalkę łazienkową?
Każdy, komu zależy na pięknym wyglądzie armatury, zwraca uwagę na sposób ich czyszczenia, bądź też często zastanawiamy się jakich środków, specyfików do czyszczenia powinno się użyć aby należycie je wyczyścić, żeby uzyskać zadowalający efekt końcowy.
Musimy pamiętać, aby nie stosować rzeczy, które mogłyby porysować umywalkę bądź środków na przykład żrących.
Sposoby czyszczenia
Szybko zadbamy o wypielęgnowanie umywalki opryskując ją specjalnie przeznaczonym do tego sprayem, który działa przeciwko osadzaniu się na niej kamienia, nadaje blask. W zakamarkach takich jak pod kranem czy przy korku idealnie sprawdza się mała szczoteczka do zębów, która jest precyzyjna i dzięki niej szybko uporamy się z uporczywym brudem w trudno dostępnych miejscach.
Często zdarza się, że mydła, które stawiamy na umywalce bez przerwy nam ją brudzą. Aby nasza praca nie szła na marne warto zainwestować drobne pieniądze w nieprzeciekający dozownik do mydła, a wtedy można cieszyć się czystością na dłużej.
Domowym sposobem na zastąpienie środków ze sklepu będzie na przykład połączenie sody oczyszczającej z sokiem z cytryny. Idealnie radzi sobie z kamieniem!
Umywalki łazienkowe w Rankingu TOP10
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych umywalek do łazienki. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji.
Podsumowanie, czyli jakie kryteria brać pod uwagę?
Wybór odpowiedniej umywalki do naszej przestrzeni łazienkowej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim walorów użytkowych. Chcemy się czuć we wnętrzu łazienki komfortowo i przytulnie, jak również bez problemu i ścisku móc korzystać z wszelkich jej udogodnień. Czym zatem powinna się charakteryzować dobrze dopasowana do pomieszczenia umywalka? Poniżej przedstawiamy nasze TOP4 kryteriów wyboru.
- Design i kształt – powinien współgrać ze stylem przewodnim naszej łazienki, być wyrazisty, jednak niezbyt nachalny, subtelnie podkreślając elegancję swoim wyglądem. Umywalka dobrze komponuje się z szafką wiszącą oraz odpowiednio dopasowanym lustrem, jednakże nie zawsze ze względu na dostępny metraż mamy taką możliwość. W małych łazienkach umywalki o nieostrych kantach ułatwią również poruszanie się;
- Rozmiar – to kryterium jest uzależnione w dużej mierze od ilości miejsca, jakim dysponujemy w łazience. Do dużych pomieszczeń możemy nawet zakupić przynajmniej dwie umywalki, o szerokości powyżej 60 cm. Pozwoli to na komfortowe korzystanie z łazienki nawet przez kilka osób. W mniejszym wnętrzu z reguły montuje się umywalki 40-50 cm, co na potrzeby codziennej porannej i wieczornej toalety powinno raczej wystarczyć – warto wtedy wybrać modele z węższymi rantami, co zwiększa automatycznie powierzchnię samej misy;
- Zastosowany materiał – to właśnie on wpływa w największym stopniu na trwałość naszej umywalki, wpływa również na estetykę wnętrza. Długoletnią inwestycją będą przede wszystkim kamienne umywalki, jak również modele konglomeratowe, wykazujące się bardzo wysoką odpornością, a także konstrukcje stalowe. Najczęściej oferowane ceramiczne umywalki są bardziej podatne na potencjalne uszkodzenia mechaniczne;
- Sposób i precyzja montażu – wyróżniamy kilka typów umywalek pod katem sposobu ich umiejscowienia. Precyzyjnie zainstalowanie umywalki z szafką wpływa na komfort użytkowania, zwiększa również trwałość kompletu. Dany rodzaj umywalki powinniśmy dopasować pod kątem możliwości aranżacyjnych naszej przestrzeni łazienkowej. Do dużych pomieszczeń możemy zdecydować się na umywalkę wolnostojącą, z kolei w małych łazienkach naturalnym wyborem jest model podwieszany czy też naszafkowy.
Przy okazji umywalki pomyślcie tez o zlewozmywaku. Warto zamowic komplet. Niektorzy wola miec i jedno i drugie z jednej firmy pasujace do siebie.