Wanna wolnostojąca Rankingi z 13 czerwca 2024

Kiedy i na jaką się zdecydować? Która wanna wolnostojąca będzie odpowiednia do naszej łazienki? Poradnik z kryteriami zakupowymi oraz ranking wolnostojących niecek kąpielowych.

wanna wolnostojąca w łazience
wanna wolnostojąca w łazience

Wanny wolnostojące są znane już od czasów starożytnych. Ostatnimi czasy, po krótkiej przerwie, znowu wracają do łask. Zdobią wnętrza nowoczesnych łazienek, a także zapewniają błogą chwilę lenistwa podczas kąpieli. Potrafią nacieszyć oko ponadczasowym wyglądem oraz wykorzystanymi do jej tworzenia materiałami.


Charakterystyka wanny wolnostojącej

Ten rodzaj wanny stanowi alternatywę dla jej zabudowanego odpowiednika. Dzięki temu, że nie potrzebuje ona dodatkowych stelaży ani obudowy, daje nam nieograniczone możliwości aranżacji. W montażu jest również bezproblemowa, nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co nie spowoduje bałaganu.

Wanna wolnostojąca charakteryzuje się przede wszystkim tym, że:

 • potrafi ozdobić nawet nudne wnętrze,
 • ma bogate wzornictwo,
 • ma szerokie właściwości użytkowe,
 • bez problemu postawimy ją w dowolnie wybranym miejscu.

Nie da się zaprzeczyć, że każda kąpiel czy prysznic jest swoistym rytuałem. Jednak ta z wykorzystaniem wanny wolnostojącej, ma swój niepowtarzalny urok. Zapewni ona maksymalne odprężenie i relaks. Nowoczesne modele są wyposażone w wygodne oparcia i specjalne miejsca na nogi. Dzięki temu każda kąpiel będzie wyjątkowa.


6 najważniejszych kryteriów wyboru wolnostojącej wanny

Jeżeli już zdecydujemy się na ten typ wanny do naszej przestrzeni łazienkowej, powinniśmy pamiętać o najważniejszych kryteriach wyboru. Czym się zatem kierować i co brać pod uwagę? Przedstawiamy poniżej najważniejsze kwestie.

 1. Wymiary niecki – powinien być ściśle skorelowany z dostępną w naszej łazience wolną przestrzenią. Wanny wolnostojące to raczej propozycja do łazienek o większej powierzchni użytkowej, do małych pomieszczeń sanitarnych można jednak zdecydować się na jej zakup, np. z rozmiarze 100×60 cm;
 2. Pojemność wanny – jest ona ściśle skorelowana z jej rozmiarami. Najmniejsze niecki mają pojemność poniżej 100 litrów, w dużych łazienkach możemy natomiast zainstalować wannę o objętości powyżej 250 litrów;
 3. Kształt wanny i design – niecka w przypadku wanien wolnostojących jest z reguły owalna i świetnie komponuje się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu przestrzeni łazienkowej. Jeżeli poszukujemy innych rozwiązań, wówczas możemy postawić na wannę asymetryczną, wannę prostokątną lub wykonaną na indywidualne zamówienie, o niestandardowych kształtach. Najczęściej wybieranym kolorem w wannach wolnostojących jest biały, na indywidualne zamówienie mamy czasami wyboru innej niestandardowej barwy, znajdującej się w katalogu producenta;
 4. Tworzywo konstrukcji – najczęściej oferowanym i wybieranym wariantem jest akryl, wykazujący się stosunkowo dużą odpornością na czynniki mechaniczne, jak również potencjalne przebarwienia. W dodatku konstrukcja jest lekka, przy przenoszeniu zwracajmy uwagę, aby nie uszkodzić ścian wanny akrylowej. Jeżeli poszukujemy czegoś solidniejszego, wówczas możemy zdecydować się na żeliwo lub sztuczny marmur, w tańszych konstrukcjach mamy też często oferowaną stalową nieckę;
 5. Czyszczenie wanny – utrzymanie niecki w czystości wymaga cyklicznych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego istotna jest odpowiednia gładkość powłoki. Obecnie produkowane wanny są gładkie, z powodzeniem możemy je pielęgnować wykorzystując do tego delikatne detergenty oraz miękką szmatkę. Przed zakupem wanny zwracajmy jednak uwagę na rekomendacje i zalecenia producenta dotyczące sposobu ich czyszczenia;
 6. Elementy montażowe i wyposażenie – stelaż oraz uchwyty montażowe to z reguły standard zestawu, który otrzymujemy wraz z zakupem wanny wolnostojacej. Niekiedy przyda nam się obudowa do zabudowania niecki.
➲ Zobacz również  Wanna asymetryczna Besco Rima 140, wymiary 140x90

Materiał wykonania wanny wolnostojącej

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru wanny wolnostojącej jest materiał, z jakiego została wykonana. Jak zatem wybrać dobrą wannę wolnostojącą? Z czego powinna być wykonana? Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę materiałów użytych do produkcji. Rozróżniamy zatem produkty:

 • akrylowe – najpopularniejszy rodzaj ze względu na łatwość formowania polimetakrylanu metylu; są one trwałe, odporne na przebarwienia i wyróżniają się ciepłą w dotyku powierzchnią,
 • stalowe – wykonane przeważnie z blachy stalowej pokrytej kilkoma warstwami emalii. Później jest poddawana procesowi wypalania, który połączy stal z ceramiką; do pielęgnacji takich wanien nadają się wszystkie dostępne na rynku środki. Są także odporne na przebarwienia,
 • konglomeratowe – powstają z połączenia kilku materiałów, np. quaryl (połączenie kwarcu i akrylu) czy konglomerat mineralny; wanny są odporne na uszkodzenia i dobrze zachowują ciepło,
 • kamienne – wykonane z granitu lub marmuru. To wanny luksusowe, odporne na zarysowania, ale najdroższe na rynku,
 • drewniane – bardzo rzadko stosowane rozwiązanie w Polsce; wanny są ekologiczne, trwałe i utrzymują ciepło; są pokrywane powłoką antybakteryjną.

Wanny wolnostojące w Rankingu TOP10

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wanien typu wolnostojącego. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji.


Krótkie FAQ o wannach wolnostojących

#1 Czy wanny wolnostojące są droższe?

Wanny wolnostojące są generalnie droższe niż wanny wbudowane, nawet biorąc pod uwagę instalację. Wynika to z faktu, że są one bardziej skomplikowane w budowie i mają więcej możliwości ich aranżacji. Ponadto tego typu wanny są z reguły zdecydowanie cięższe, często wymagają one wzmocnionej podłogi.

#2 Ile kosztuje wanna wolnostojąca?

Wolnostojący model wanny o długości ok. 150 cm to koszt przynajmniej 2500 zł, za instalację wodno-kanalizacyjną doliczyć musimy kolejne 2000 zł.

#3 Jakie są wymiary wanny wolnostojącej?

Najczęściej spotykane wymiary wolnostojącej wanny to 150 cm długości, 75 cm szerokości i około 50 cm głębokości. Na rynku znaleźć można również małe wanny o długości poniżej 140 cm, szerokości poniżej 70 cm, przy głębokości poniżej 40 cm.

#4 Co jest lepsze - akryl czy włókno szklane?

Wanny akrylowe wykonane są z formowanych próżniowo arkuszy akrylowych wzmacnianych włóknem szklanym. Wanny akrylowe są zwykle droższe niż te wykonane z włókna szklanego i mają głębszą warstwę koloru, która z reguły jest trwalsza niż stosunkowo cienka żywica żelkot stosowana w brodzikach z włókna szklanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna z hydromasażem

czw. sty 16 , 2020
Wanna z hydromasażem to prawdziwy gadżet nowoczesnej łazienki. Oprócz szykownego […]
wanna narożna z hydromasażem

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.