Kabina prysznicowa Rankingi z 08 listopada 2024

Jak zabudować prysznic? Czy wybrać wariant z brodzikiem czy też kabinę walk-in? Kryteria wyboru, sposoby montażu oraz ranking rozwiązań.

nowoczesna kabina prysznicowa z brodzikiem
nowoczesna kabina prysznicowa z brodzikiem

Prysznic to rozwiązanie oszczędne, ekologiczne i wygodne, a przy tym funkcjonalne ze względu na oszczędność miejsca i czasu poświęcanego na czynności higieniczne. Nowoczesne kabiny prysznicowe oferują bardzo komfortowe rozwiązania, a ze względu na zestawy prysznicowych udogodnień prysznice z powodzeniem konkurują z luksusem wylegiwania się w wannie.

Droższe modele kabin prysznicowych wykonane są z hartowanego szkła, tańsze – z mniej atrakcyjnego wizualnie, ale łatwego do utrzymania w czystości tworzywa sztucznego.

W zależności od wielkości i architektury łazienki, możemy wybierać spośród nowoczesnych, designerskich kabin wolnostojących, popularnych i funkcjonalnych kabin prysznicowych przyściennych i narożnych lub odpowiednich do łazienek o niestandardowym układzie pryszniców wnękowych. Odrębną kategorią rozwiązań są kabiny nawannowe (parawany) – opcja kompromisowa dla osób, które chcą korzystać z prysznica nie rezygnując z kąpieli w wannie.


Rodzaje kabin ze względu na sposób montażu

Aranżowanie wnętrza naszej łazienki to zadanie, w przypadku którego zawsze staniemy przed wyborem – wanna czy prysznic? Możliwości powierzchniowe niekiedy sprawiają, że decydujemy się na zastosowanie jednego i drugiego wariantu, w mniejszych łazienkach próbowane są opcje 2w1, czyli wanno-kabiny. Podstawowy podział kabin prysznicowych dotyczy jednak samego montażu konstrukcji, a konkretnie miejsca, w którym zostanie ona ustawiona.

  • Kabina wnękowa – zabudowanie kabiny z trzech stron za pomocą już istniejących lub dobudowanych ścian wyznacza ściśle miejsce jej usytuowania w łazience. Powstała wnęka może być dobudowana jako dodatkowa ściana powstała właśnie na potrzeby instalacji prysznica. Do tego typu kabiny wstawiamy drzwi prysznicowe;
  • Kabina narożna – typ narożnikowy kabiny prysznicowej jest chętnie wybieranym rozwiązaniem ze względu na możliwość zaoszczędzenia miejsca w naszej łazience, co przyda się w przypadku posiadania małego pomieszczenia sanitarnego. Mamy tutaj do wyboru różnorodność kształtów – od owali, poprzez regularne kwadratowe kształty brodzików, aż do modeli półokrągłych;
  • Kabina wolnostojąca – niestandardowa propozycja dla osób posiadających łazienkę o dużej powierzchni. Cechuje się tym, że nie przylega w żaden sposób do ścian pomieszczenia. To rozwiązanie pasuje do nowoczesnej aranżacji łazienki, która ze względu na swoje rozmiary daje nam takie możliwości (rzecz jasna nie sprawdzi się ten wariant w małych łazienkach);
  • Kabina przyścienna – zgodnie z nazwą przylega ona z jednej strony do ściany pomieszczenia, gdzie instaluje się baterię prysznicową. Z powodzeniem możemy do niej zastosować brodziki o regularnych i półokrągłych kształtach, jak i również nieszablonowe wersje w postaci wielokątów;
  • Kabina nawannowa – wariant stosowany w rozwiązaniach 2w1, czyli wanno-kabinach. W tym przypadku możemy zakupić już zaadaptowane w pełni rozwiązanie (gotowy produkt) lub też zamontować na własną rękę kabinę z prysznicem na naszej wannie. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza osobom, które ze względu na małą łazienkę nie mogą sobie pozwolić na umiejscowienie w łazience zarówno wanny, jak i kabiny.
➲ Zobacz również  Mała wanna

Montaż drzwi w kabinie prysznicowej

Od układu mebli i innych sprzętów w łazience zależeć będzie też sposób montażu drzwi w kabinie prysznicowej. W przestronnych łazienkach możemy sobie pozwolić na otwierane na zewnątrz drzwi skrzydłowe lub drzwi wahadłowe, w mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi suwane, ewentualnie – harmonijkowe. Ciekawym, choć kontrowersyjnym rozwiązaniem jest prysznic typu walk-in, czyli po prostu natrysk bez drzwi, wymagający specjalnej konstrukcji kabiny bez ryzyka zachlapania podłogi.


Jakie dodatkowe funkcje prysznica wybrać?

Wiedząc już, jaki sposób ustawienia kabiny prysznicowej będzie najbardziej optymalny w naszej łazience, możemy wybrać zestaw odpowiednich dla nas funkcji dodatkowych prysznica. Od najprostszych natrysków przez kabiny z dyszami do hydromasażu, kabiny z podświetleniem, prysznice z wbudowanym radiem, z zestawem półek, uchwytów i lusterek, po instalacje wyposażone w dysze do masażu stóp i urządzenia do aromaterapii – wybór jest w tym względzie bardzo szeroki, a wraz ze stopniem rozbudowania kabiny rośnie oczywiście cena prysznica.

Najnowocześniejsze i najdroższe modele kabin prysznicowych, oprócz wyposażenia w powyższe udogodnienia, są sterowane elektronicznie za pośrednictwem pilota i wyposażone są nawet w moduł bluetooth.


A może kabina bez brodzika?

Wersja bezbrodzikowa kabiny prysznicowej jest ceniona przede wszystkim za estetykę i wkomponowanie się w aranżację łazienki w sposób naturalny. Dodatkowo za tym wariantem przemawia brak progu odgradzającego, który ze względu na swoją obecność może stanowić źródło potencjalnych niebezpiecznych potknięć.

Duża różnorodność produktowa sprawia, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem kabiny walk-in dopasowanej do naszego wymiaru, a w przypadku małych wnętrz elementy przeszklone pozwalają na ich optyczne powiększenie.

W niewielkich łazienkach sprawdzą się drzwi składane dzięki symetrycznemu załamaniu. Zdarzają się wersje kabin, które posiadają jedną parę drzwi, natomiast ścianę stanowi montowane na stałe szkło. W ofertach znajdziemy również modele bez drzwi, za to z jedną ścianą odgradzającą prysznic od strefy z umywalką łazienkową lub toaletą WC, albo też modele w ogóle pozbawione jakichkolwiek ścian.

Drzwi mogą również otwierać się:

  • w sposób wahadłowy,
  • w sposób przesuwny.

Jak czyścić i pielęgnować kabinę prysznicową?

Korzystanie z kabiny prysznicowej nieodłącznie wiąże się także z jej czyszczeniem. Może stanowić to pewien problem gdyż kabiny prysznicowe mają to do siebie, że posiadają załamania i zakamarki, do których ciężko się dostać, aby je wyczyścić. Poniżej prezentujemy kilka domowych pomysłów na to jak sprawić, by nasza kabina prysznicowa zawsze wyglądała czysto i błyszczała świeżością.

Jakie środki i preparaty, które znajdziemy w kuchennej szafce, są najlepsze do wyczyszczenia kabiny?

  • Ocet. Uznawany jest za złote lekarstwo na większość domowych zanieczyszczeń. Rewelacyjnie sprawdza się podczas mycia okien, podłogi w połysku oraz pielęgnacji kabiny prysznicowej – zwłaszcza do jej szklanych ścian.
  • Kwasek cytrynowy. Wymieszanie go z wodą stworzy preparat, który jest w stanie poradzić sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Jest bezpieczną alternatywą drogich środków chemicznych.
  • Soda. Papka stworzona z sody i wody, pozostawiona na kilka minut jest w stanie wyczarować cuda z naszym brodzikiem prysznicowym.
➲ Zobacz również  Ścianka prysznicowa

Warto nadmienić, że najważniejszą zasadą jest systematyczne sprzątanie i czyszczenie kabiny, które zagwarantuje nam dużo łatwiejsze utrzymywanie jej w czystości. Tylko dzięki temu wymienione sposoby osiągną wymierne efekty.


Kabiny prysznicowe w Rankingu TOP11

Ranking październik 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kabin prysznicowych. W rankingu uwzględniliśmy 11 pozycji.


Krótki FAQ o kabinach prysznicowych

#1 Jaka jest różnica pomiędzy elektrycznym prysznicem, prysznicem z pompą elektryczną a prysznicem wysokociśnieniowym?

Prysznic wysokociśnieniowy pompuje ciepłą i zimną wodę do prysznica, gdzie mamy niskie ciśnienie, nie podgrzewając przy tym wody wody. Z kolei prysznic wyposażony w pompę elektryczną podnosi ciśnienie i podgrzewa wodę jednocześnie, najczęściej w domach, w których jest niskie ciśnienie wody. Prysznic elektryczny może być natomiast używany w miejscu, w którym dysponujemy już lepszym ciśnieniem.

#2 Jaki jest standardowy rozmiar kabiny prysznicowej?

Rozmiar wybieramy pod kątem ilości miejsca, jakim dysponujemy w łazience, oraz poziomem komfortu, jaki chcemy osiągnąć. Standardowo wymiary brodzika oscylują od 800x800 do 1000x1000 mm, natomiast wysokość drzwi przesuwnych lub szyby od 1650 do 1850 mm. Należy pamiętać, że niezbędne jest pochylenie podłogi i odprowadzenie wody pod prysznicem. Z tyłu drzwi powinny znajdować się haczyki do przechowywania ręczników.

#3 Jakie są zalety kabiny walk-in?

Kabiny otwarte nie posiadają drzwi przesuwnych czy też jakiejkolwiek ruchomej zabudowy, dzięki czemu są one bardzo wygodne w eksploatacji, ponadto nie musimy przejmować się czyszczeniem obudowy z powodu jest braku. Prostota montażu w postaci zamontowania jedynie specjalnych profili, na których osadzone zostaną specjalne tafle wykonane ze szkła. Kabiny walk-in zajmują ponadto mniej miejsca.

#4 Jaki powinien być minimalny rozmiar przestrzeni na prysznic w łazience?

Minimalna wielkość podłogi przeznaczonej na prysznic zwykle ma wynosić co najmniej 750x750 mm. Ponieważ drzwi prysznicowe są zwykle szklane i mogą pękać (zwykle z powodu czynności eksploatacyjnych i zbyt małej ilości miejsca), drzwi prysznicowe powinny mieć co najmniej 600 mm wolnej przestrzeni.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/kabina-prysznicowa/
  • kabina prysznicowa jaką wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna do łazienki

pt. lis 22 , 2019
Jeżeli decydujemy się na wannę, musimy mieć świadomość, że stanie […]
zabudowana wanna łazienkowa

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.