Wanna asymetryczna Rankingi z 19 kwietnia 2024

W jakich wnętrzach sprawdzi się asymetria? Czy mała łazienka to dobre miejsce dla niceki kąpielowej o nieregularnych kształtach? Poradnik zakupowy z rankingiem wanien asymetrycznych.

narożna wanna asymetryczna
narożna wanna asymetryczna

Dla osób posiadających niestandardowe lub niewielkie łazienki niejednokrotnie problem wyboru wanny urasta do poziomu ogromnej rangi.

Ograniczona ilość miejsca zdecydowanie nie pozwala na montaż klasycznej wanny. Rozwiązaniem tego problemu są wanny asymetryczne, które cechuje duża liczba niestandardowych i oryginalnych kształtów. Szczególną zaletą wanien asymetrycznych jest mnogość różnych rozmiarów.

Pozwala to na wybór odpowiedniej wanny, która idealnie wpasuje się w wyjątkową łazienkę i jeszcze bardziej podkreśli jej niepowtarzalność.


Różnorodność jako odpowiedź na niestandardowe wymagania

Wanna asymetryczna posiada szczególne cechy, które czynią ją idealną odpowiedzią nawet na najbardziej wysublimowane potrzeby:

 • posiada budowę przeznaczoną do montażu w narożnikach łazienki, co pozwala na zminimalizowanie zajmowanej przez nie przestrzeni,
 • Jej nieregularne kształty zapewniają wyjątkowy komfort w trakcie kąpieli,
 • Posiada wiele konfiguracji rozmiarów, co sprawia, że wpasują się w nawet najbardziej oryginalne łazienki,
 • Zapewnia specjalne miejsce na kosmetyki, co eliminuje problem montażu dodatkowej półki na ścianie.

Najczęściej spotykane rozmiary wanien asymetrycznych

Wanny asymetryczne zyskują coraz bardziej na popularności. Na montaż takiej wanny wymagane jest minimum 140 cm na 75 cm. Wanny tego typu posiadają nietypowe kształty, czym przykuwają uwagę wielu pasjonatów nieszablonowych form łazienkowych. Mają też większą powierzchnię kąpielową niż wanny o podobnych rozmiarach, ale prostokątne. Bardzo praktyczne są szczególnie te, które posiadają delikatne brzegi. Dzięki temu powierzchnia łazienki jest większa, mamy więcej miejsca na swobodne mycie.

Wanny asymetryczne dostępne są w takich rozmiarach, jak:

 • 160 x 90,
 • 150 x 80,
 • 100 x 150,
 • 90 x 140,
 • 85 x 150,
 • 100 x 160,
 • 100 x 140,
 • 160 x 80,
 • 170 x 100,5,
 • 160 x 95 cm.

Jeżeli chodzi o głębokość, pojemność i szerokość dna, to są one różne i tak np. w wannie asymetrycznej lewej 160 x 90 głębokość wynosi 42 cm, pojemność – 201 l, a szerokość dna – 51,2 cm.

➲ Zobacz również  Odpływ liniowy

W takiej samej wannie, ale o mniejszych rozmiarach 150 x 80 głębokość wynosi tak samo 42 cm, pojemność jest mniejsza – 160 l, a dno jest o szerokości 45 cm.


A może wanna asymetryczna z parawanem?

Posiadacze niewielkich łazienek stoją przed wyborem – wanna czy prysznic? W takiej sytuacji czasami decydujemy się na połączenie walorów jednego i drugiego rozwiązania, zakupując wanno-kabinę z parawanem. To opcja 2w1, dzięki której na małej przestrzeni pomieścimy gotową zabudowę. Czym się ona charakteryzuje? Niecka wanny asymetrycznej jest z reguły poprowadzona regularnie aż do wbudowanego brodzika z kabiną prysznicową.

Prysznic może charakteryzować się kształtem zgodnym z architekturą wanny, niekiedy jednak stosuje się nieregularnie poprowadzoną linię krawędzi, np. w postaci łuku, na którym zamontowano przesuwną ścianę prysznica. Przesuwne parawany do kabiny mogą być wykonane z pleksi, hartowanego szkła, natomiast w starszych propozycjach parawan jest zaadaptowany do zainstalowanej wanny w postaci zasłony.

Ceny takich rozwiązań są mocno zróżnicowane i zależą od typu zastosowanej wanny oraz materiału, z jakiego została wykonana. Istotnym elementem jest również rozmiar niecki, który powinniśmy dostosować do wielkości pomieszczenia sanitarnego. Zwracajmy uwagę na no, w którą stronę parawan jest zamontowany i tym samym otwierany (w przypadku skrzydła) lub przesuwany.


Wanny asymetryczne w Rankingu TOP9

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych łazienkowych wanien asymetrycznych, typu narożnego.


Krótkie FAQ o wannach asymetrycznych

#1 Która jest lepsza - wanna akrylowa czy porcelanowa?

Porcelana posiada zwykle twardszą powierzchnią niż akryl, ponadto powłoka porcelanowa jest odporna na zarysowania, jednak silne uderzenie może ją uszkodzić. Akryl to bardziej miękki materiał, który jest mniej odporny na zarysowania niż porcelana, jednak dzięki swojej elastyczności lepiej pochłania on energię ewentualnego uderzenia.

#2 Jaka jest najtrwalsza wanna?

Wanny żeliwne wykonuje się przez wlewanie stopionego żelaza do formy o pożądanym kształcie, a następnie są one wygładzane i powlekane grubą warstwą szkliwa. Jest to prawdopodobnie najtrwalsza dostępna wanna, a jej wykończenie jest odporne na odpryski, zarysowania i wgniecenia, a także większość rodzajów środków chemicznych, w tym silnych detergentów.

#3 Jaki rodzaj wanny najlepiej utrzymuje ciepło?

Niektóre materiały lepiej zatrzymują ciepło niż inne. Najlepszymi materiałami na wanny do cieplejszych kąpieli są żeliwo, miedź, kamień i akryl. Niektóre modele wanien mają wbudowane systemy grzewcze, które utrzymują stałą temperaturę wody przez cały czas kąpieli.

#4 Czy warto izolować wannę?

Chociaż nie zawsze była to powszechna praktyka, wanny wyposażone w izolację są obecnie popularnym sposobem oszczędzania energii. Woda w wannie traci dużą część ciepła w strefie bocznej i podstawie wanny, szczególnie jeśli wanna zostanie ustawiona przy jednej z zewnętrznych ścian domu.

Ostatnie znalezione hasła:

 • wanna asymetryczna 170 ranking
➲ Zobacz również  Syfon do wanny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria wannowo-prysznicowa Ferro Rosa BRR77. Dane techniczne i Opinie

niedz. lut 2 , 2020
Jednouchwytowa bateria Ferro-Rosa BRR77 z przeznaczeniem do prysznica lub wanny, […]
bateria wannowo-prysznicowa Ferro Rosa BRR77

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.