Oświetlenie do łazienki

oświetlenie led do łazienki
oświetlenie led do łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie wymagającym przemyślanego układu oświetlenia. Często niewielka, pozbawiona okna, mroczna, potrzebuje dobrego światła ogólnego oraz dodatkowych, dobrze dobranych źródeł światła przy lustrze, a czasami także nad wanną czy kabiną prysznicową.

Dobre światło ogólne powinno oświetlać pomieszczenie łagodnie, ale dokładnie, ułatwiając wykonywanie czynności higienicznych i sprzątanie. Odpowiedni będzie plafon z mlecznego szkła, oczka sufitowe, halogeny lub świetlówki.

Lampy powinny mieć wodoszczelną obudowę dostosowaną do strefy ochronnej w łazience – w przestrzeni wyznaczonej przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika i do wysokości 2,25 m wymagana jest klasa ochronności IPX5, a 0,6 m od granicy tej strefy (do tej samej wysokości) – klasa ochronności IPX4.

Jakie światło przy lustrze?

Odrębną kwestią jest oświetlenie lustra w łazience. Nie nadają się do tego lampy halogenowe, ponieważ generują cienie na twarzy, utrudniając m.in. wykonywanie makijażu. Światło przy lustrze powinno padać na osobę stojącą przed nim, równomiernie oświetlając jej twarz. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie źródeł światła po obu stronach lustra – na przykład kinkietów z kloszami z mlecznego szkła, reflektorków lub lamp montowanych w oprawie lustra po obu jego stronach na całej jej długości.

Oprawa powinna dawać białe światło, które jest wprawdzie bezlitosne dla urody (wszelkie skazy są w nim świetnie widoczne), ale właśnie dlatego najlepsze jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów higienicznych czy makijażu. W takim świetle na pewno nie zrobimy sobie tzw. maski z pudru, a wszelkie kremy i fluidy rozprowadzimy precyzyjnie i bez smug.

➲ Zobacz również  Umywalka łazienkowa

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju oświetlenie lustra wybierzemy, ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience musimy oczywiście zadbać o dostosowanie szczelności obudowy do określonej strefy bezpieczeństwa.

Oświetlenie łazienkowe jako dekoracja

Lampy w łazience spełniają nie tylko ważną rolę praktyczną, ale służą również jako dekoracja. Możemy połączyć te funkcje wybierając niebanalną, designerską oprawę lampy ogólnej i lamp przy lustrze, albo zamontować proste plafony i listwy oświetleniowe, dodając osobne lampy czy paski z białymi lub kolorowymi diodami LED służące wyłącznie do ozdoby. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu możemy wykreować dowolny klimat – nadać łazience przytulności, romantyzmu lub nowoczesności.

FAQ Oświetlenie łazienkowe – najczęstsze pytania

#1 Gdzie powiesić kinkiety w łazience?

Dobrą zasadą jest wieszanie kinkietów praktycznie w dowolnym miejscu na wysokości w przedziale od 150 do 180 cm. Jeżeli chcemy zamontować kinkiety po obu stronach lustra, to powinny być one oddalone 90-100 cm, aby zapewnić równomierne oświetlenie twarzy. Ponadto ich oddalenie od siebie powinno wynosić około 170-190 cm (są to ogólne zasady dotyczące montażu oświetlenia naściennego).

#2 W jakiej odległości od lustra łazienkowego zamontować kinkiety?

Na potrzeby ich montażu w łazience mniejsze kinkiety są bardziej rekomendowane - najlepsze są te nie większe niż od 23-26 cm. Zainstalowane kinkiety powinny otaczać lustro, będąc w odległości około 50 cm od środka umywalki. Chcąc zapobiec efektowi oślepiania należy je umieścić mniej więcej na wysokości oczu, aby wypełnić światłem boki twarzy - około 165-170 cm od poziomu podłogi.

#3 Jakie oświetlenie najlepiej sprawdza się w łazience?

Żarowe i halogenowe źródła światła posiadają z reguły najlepszy współczynnik CRI (współczynnik odwzorowania barw). Wartość 100 w tym przypadku oznacza, że najdokładniej oddają kolory. Jeśli chcemy użyć energooszczędnego źródła światła LED lub fluorescencyjnego, upewnijmy się, że wartość współczynnika odwzorowania barw wynosi przynajmniej 90. Zapewnia to doskonałe oddawanie kolorów w ustawieniach łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Grzejnik do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Grzejnik w łazience wydaje się być elementem czysto użytkowym – […]
grzejnik łazienkowy

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.