Lustro łazienkowe

lustro łazienkowe z oświetleniem led nad umywalką z szafką
lustro łazienkowe z oświetleniem led nad umywalką z szafką

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów wyposażenia dodatkowego łazienki jest lustro. Powinno być ono przede wszystkim dobrze oświetlone, najlepiej z obu stron, by uniknąć tworzenia się cieni na twarzy.

Rozmiar lustra

Choć prawdą jest, że duże lustra optycznie powiększają pomieszczenie, zasada ta nie jest tak oczywista w przypadku bardzo małych, pozbawionych okna łazienek. W takiej przestrzeni wielkie lustro będzie wyglądało groteskowo i niepokojąco, dominując nad całym otoczeniem.

Duże lustra sprawdzę się natomiast świetnie w łazienkach średniej wielkości oraz bardzo przestronnych, stając się mocnym akcentem przyciągającym uwagę bez efektu przesady. Z kolei dobrym pomysłem dla małej łazienki jest umieszczenie dwóch niewielkich (standardowej wielkości) luster na dwóch przeciwległych ścianach, co da efekt głębi i przestrzeni.

Forma lustra

Wybór kształtu i oprawy lustra zależy już wyłącznie do nas, pamiętajmy jednak, że niestandardowe formy i kolorowe, designerskie lub złocone ramy będą stanowiły dominujący akcent, niewskazana jest więc konkurencja w postaci pozostałych krzykliwych dodatków czy ozdobnych płytek i wzorów na ścianach – stawiajmy na jeden wyróżniający się element, resztę aranżacji utrzymując w neutralnym stylu – unikniemy w ten sposób efektu męczącej „pstrokacizny”.

Bezpiecznym, a zarazem bardzo efektownym rozwiązaniem wprost stworzonym do nowoczesnych łazienek jest lustro bez ramy – przytwierdzana do ściany lub wkomponowana w glazurę tafla o fazowanych krawędziach.


Oświetlenie do lustra łazienkowego

Chcąc zapewnić komfortowe korzystanie z lustra powinniśmy pomyśleć o odpowiednim doborze lampek, dzięki którym zapewnimy sobie optymalne warunki w codziennym korzystaniu z łazienkowej umywalki. Przede wszystkim kluczem jest umiejscowienie oświetlenia – należy je zamontować tak, aby emitowane przez nie światło nie odbijało się w lustrze, co bardzo przeszkadza np. podczas robienia makijażu.

➲ Zobacz również  Ogrzewanie łazienkowe

Przy lustrze z reguły montowane są oprawy oświetleniowe:

  • bezpośrednio nad nim – mogą one występować w formie kinkietu lub listwy podświetlającej, która może pokrywać przynajmniej całą szerokość lustra;
  • lampy montowane z boku lustra – po jednej i po drugiej stronie, w pewnej odległości od lustra łazienkowego.

Wygląd lamp dobieramy głównie pod kątem wystroju samego wnętrza łazienki, natomiast ze względów stricte praktycznych warto wybrać model pozwalający na jego wychylenie do przodu, jak również umożliwiający regulację w bok.

Chętnie wybierane są komplety posiadające chromowane wykończenia, dodające subtelnej elegancji wnętrzu łazienki, jak również lampy cechujące się cieplejszym światłem, sprzyjającym tworzenie atmosfery relaksu.

Szybkie FAQ dotyczące luster do łazienki

#1 Jaki środek do mycia lustra?

Z domowych rozwiązań z pewnością przyda się woda zmieszana z octem w odpowiednich proporcjach - litr wody do 1/4 litra octu. Alternatywą dla tradycyjnego płyny do mycia szyb okaże się również mieszanka wody z amoniakiem w proporcjach 2 do 1. Zwykła woda z mydłem wymaga większej uwagi, aby nie zostawić na powierzchni lustra smug. Do czyszczenia warto używać papierowych ręczników zamiast ściereczek z bawełny.

#2 Ile kosztuje lustro łazienkowe?

Najtańsze lustra do łazienki można już zakupić za kilkadziesiąt zł. Te niewielkie konstrukcje, pozbawione często ramy, zamontujemy za pomocą śrub lub wkrętów odpowiednich do rodzaju naszej ściany, niekiedy wystarczy sam klej. W nieco droższych wersjach można znaleźć niewielkie półeczki stanowiące monolit z lustrem. Za 200-300 zł znajdziemy już produkty dysponujące podświetleniem ledowym, natomiast w ofertach producentów zdarzają się lustra za kilka tysięcy zł, posiadające zaawansowany system lamp oświetleniowych oraz bardzo nowoczesny design.

#3 Jakie są sposoby montażu lustra łazienkowego?

Można to zrobić na płytkach ceramicznych, stosując w tym celu specjalny klej montażowy (gdy mamy do czynienia z lustrami bez ramy) lub zawieszając je. Ze względu na silne właściwości klejące tych preparatów oraz ich trwałość z reguły chęć wymiana lustra w przyszłości będzie wiązała się nie tylko z jego usunięciem, ale również z kuciem płytek.
➲ Zobacz również  Grzejnik do łazienki
Alternatywę stanowi przyklejanie lustra bezpośrednio do ściany, pomiędzy płytkami lub po prostu w wolnej przestrzeni. Niekiedy stosuje się dodatkowe elementy montażowe w postaci pasków z płyty OSB lub sklejki, przytwierdzanych do ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Suszarka do prania (ubrań)

pt Lis 22 , 2019
Od prostych stojaków, na których rozwiesza się mokre ubrania po […]
teleskopowa suszarka ścienna do rozwieszania ubrań po praniu

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.