Suszarka do prania (ubrań)

teleskopowa suszarka ścienna do rozwieszania ubrań po praniu
teleskopowa suszarka ścienna do rozwieszania ubrań po praniu

Od prostych stojaków, na których rozwiesza się mokre ubrania po nowoczesne suszarki automatycznesuszenie tkanin w domowych warunkach może odbywać się na wiele sposobów. Zależy nam, by pranie było jak najszybciej suche, w jak najmniejszym stopniu pogniecione, by ładnie pachniało. Jaki sprzęt zapewni nam taki efekt?

Suszarka do rozwieszania mokrych ubrań

Suszarka w formie stojaka to znane wszystkim, proste, zazwyczaj rozkładane narzędzie do suszenia mokrej bielizny i ubrań, dostępne w praktycznie każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego i w supermarketach. Suszarki takie występują w rozmaitych przedziałach cenowych – od 30 do ponad 300 zł – różniąc się wielkością, stopniem rozbudowania konstrukcji, stabilnością i jakością materiału z jakiego są wykonane. Te najlepsze (i najdroższe) są idealnie wyważone, rurki do rozwieszania ubrań są sztywne i nie ulegają odkształceniom, są wykonane z trwałych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych materiałów – stali nierdzewnej lub solidnego tworzywa sztucznego. Suszarki tej klasy są też zwykle dość duże, często rozbudowane w wielopoziomowym systemie.

Dobra suszarka wyposażona jest też w plastikowe nakładki w dolnej części stelaża, co zwiększa jej stabilność i zapobiega rysowaniu podłóg. Wszystkie elementy suszarki powinny być w 100% odporne na korozję; jednym z największych problemów tanich suszarek jest rdza, która nierzadko zaczyna być widoczna na poszczególnych elementach już po kilku miesiącach użytkowania.

Istnieją też mniejsze suszarki ze specjalnymi uchwytami do podwieszania na kabinie prysznicowej, na wannie, kaloryferze czy drzwiach. Takie suszarki również mogą występować w rozmaitych układach – na przykład jako pionowy stelaż z zestawem poziomych drążków czy jako skrzydło z zaczepami i rzędem drucików służących do rozwieszania skarpetek i bielizny.

Suszarka montowana do ściany

Popularne w ostatnich dekadach minionego wieku suszarki montowane do ściany, zwykle nad wanną, to coraz mniej popularny, ale wciąż dostępny sposób na suszenie ubrań. Choć nie jest to najbardziej atrakcyjna i estetyczna opcja aranżacji łazienki, w pewnych warunkach – na przykład w bardzo małych mieszkaniach, zwłaszcza tych pozbawionych balkonu – może okazać się praktycznym rozwiązaniem. Najlepiej kupić dyskretną suszarkę rozkładaną. Ciągle na rynku dostępne są też suszarki z opuszczanymi sznurkami ułatwiającymi rozwieszanie i zdejmowanie prania.

➲ Zobacz również  Meble do łazienki

Suszarka i pralko-suszarka

Najbardziej zaawansowanym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest suszarka automatyczna – urządzenie AGD o gabarytach pralki automatycznej, dające szybki i bardzo korzystny efekt – wysuszone ubrania są miękkie, pachnące, podatne na prasowanie. Wysokiej klasy suszarka do ubrań jest urządzeniem oszczędnym i funkcjonalnym.

Niestety kompromis w postaci pralko-suszarki nie sprawdza się już tak dobrze – załadunek bębna w funkcji suszenia jest zwykle sporo mniejszy niż załadunek w funkcji prania, co rodzi sporo trudności i jest bardzo nieekonomiczne, a sam rezultat suszenia nie zachwyca – pranie często jest zbite i mocno pogniecione. Jeżeli więc metraż mieszkania na to pozwala, lepiej zdecydować się na dwa oddzielne urządzenia – jeżeli oba będą znajdowały się w wysokiej klasie energetycznej, nie grożą nam przesadnie wysokie rachunki.


Dedykowana suszarka z bębnem

W przypadku posiadania dużej piwnicy lub pralni warto zdecydować się na zakup dobrej suszarki do ubrań, z pojemnym bębnem (starajmy się nie wrzucać mimo wszystko zbyt dużej ilości prania, bo wpływa to na efekt zagniecenia i niedostatecznego wysuszenia).

Wyglądem przypominające pralki ładowane od przodu, tego typu suszarki do prania również posiadają drzwi montowane od frontu. W tym segmencie rozróżniamy wersje:

  • wywiewowe – tego typu suszarki umożliwiają odprowadzanie pary wodnej przez połączenie z instalacją wentylacyjną, to starszy rodzaj sprzętu, określanego również mianem ewakuacyjnego. Wersje wywiewowe są tańszym rozwiązaniem w porównaniu z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami kondensacyjnymi;
  • kondensacyjne – nie wymagają podłączenia do systemu wentylacji, za magazynowanie skroplonej pary wodnej odpowiada zamontowany w nich dedykowany pojemnik, który może być opróżniany manualnie lub też w sposób automatyczny.

Decydując się na zakup elektrycznej suszarki bębnowej otrzymamy sprzęt wyposażony w szereg funkcji, wśród których zdecydowanie najczęściej wybieraną jest naturalnie opcja sterowania czasem suszenia – czasami mamy tutaj kilkanaście wariantów do wyboru, również pod kątem rodzaju wypranych rzeczy (czy są to tkaniny białe, delikatne, wełniane, czy są to obrusy, firany itp.).

➲ Zobacz również  Wanna do łazienki

FAQ Suszarki na pranie – Najczęstsze pytania

#1 Ile kosztuje zwykła suszarka na ubrania?

To najtańsze rozwiązanie, zwykłą rozstawną suszarkę na pranie zakupimy już za kilkadziesiąt zł. Może to być typ podwieszany, szczególnie chętnie wybierany przy suszeniu bielizny, którą wieszamy za specjalne klipsy. Z kolei rozstawne suszarki różnią się wielkością, natomiast z łatwością się składają i rozkładają, przez co nie zajmują zbytnio miejsca - najczęściej można je nabyć w cenie do 100 zł. Najdroższe rozwiązania (np. konstrukcja wykonana z wysokogatunkowego drewna) potrafią kosztować nawet powyżej 1000 zł.

#2 Ile kosztuje pralko-suszarka?

W przypadku najprostszych i najtańszych konstrukcji musimy liczyć się z wydatkiem oscylującym w granicach 1200-1500 zł. Standardem jest ładowanie od przodu, a także wyświetlacz elektroniczny zawierający niezbędne funkcje (m.in. kilka programów automatycznych, opóźniony start, regulacja szybkości obrotowej). Klasa średnia pralko-suszarek wymaga wyłożenia kwoty w przedziale 2500-3000 zł, a w zamian otrzymamy m.in. większą ilość funkcji, a także wyższą maksymalną prędkość obrotową. Najdroższe modele kosztują powyżej 10000 zł.

#3 Ile kosztuje suszarka bębnowa?

Dedykowana suszarka bębnowa to rozwiązanie dla osób, które dysponują dużą ilością miejsca w pralni czy też łazience. Najtańsze modele to wydatek rzędu w granicach 1000 zł, dla osób poszukujących jeszcze bardziej ekonomicznych rozwiązań ciekawą alternatywą może być zakup małych suszarek ładowanych od góry, dostępnych za kilkaset zł. Droższy model to z reguły wyższa klasa energetyczna i kultura pracy, z kolei niezależnie od przedziału cenowego pojemność jest podobna i wynosi z reguły 7-9 kg. W suszarkach kondensacyjnych w kwocie powyżej 2500 zł standardem jest już pompa ciepła. Za wysokiej klasy sprzęt zapłacimy ponad 4000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria łazienkowa

pt Lis 22 , 2019
Bateria to niezbędny i oczywisty oraz najintensywniej eksploatowany element wyposażenia […]
nowoczesna bateria łazienkowa z oświetleniem led

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.