Suszarka do prania ubrań Rankingi z 29 maja 2024

Jaki wariant najlepiej zastosować w naszej łazience? Która suszarka na bieliznę będzie odpowiednia? Rodzaje, poradnik zakupowy oraz ranking suszarek na pranie.

1
teleskopowa suszarka ścienna do rozwieszania ubrań po praniu
teleskopowa suszarka ścienna do rozwieszania ubrań po praniu

Od prostych stojaków, na których rozwiesza się mokre ubrania po nowoczesne suszarki automatyczne – suszenie tkanin w domowych warunkach może odbywać się na wiele sposobów. Zależy nam, by pranie było jak najszybciej suche, w jak najmniejszym stopniu pogniecione, by ładnie pachniało. Jaki sprzęt zapewni nam taki efekt?


Jakie kryteria przy wyborze suszarki do ubrań?

Decydując się na zakup suszarki do prania powinniśmy brać pod uwagę przynajmniej kilka czynników, które będą determinowały jej przydatność oraz wydajność. Na co się zatem zdecydować? Jakie kryteria uwzględnić przy wyborze?

 • Typ suszarki – przede wszystkim należy nadmienić, że na rynku oferowane są standardowe modele suszarek rozkładanych, posiadających mobilny i dający się łatwo przestawić stelaż. Świetnie sprawdzą się np. w ogrodzie labo tarasie, gdzie chcemy, aby nasze pranie dodatkowo odświeżyć. Możemy również pokusić się o zakup i zamontowanie suszarki na ścianę, przytwierdzonej za pomocą śrub albo kołków rozporowych. Jeżeli posiadamy dużą łazienkę lub nawet pralnię w naszym domu, wówczas zasadne jest nabycie suszarki bębnowej (mamy do wyboru kondensacyjną, wywiewową lub z pompą ciepła) lub pralko-suszarki;
 • Pojemność bębna w suszarce – to ona determinuje wydajność sprzętu, możliwości dostosowujemy do ilości prania, z jakim musimy się zwyczajowo uporać. Nie należy oczywiście ładować bębna do pełna, gdyż wtedy nasze pranie nie będzie do końca wysuszone;
 • Dostępne programy suszenia i inne udogodnienia – kupując dedykowaną suszarkę bębnową zwracajmy uwagę, jakie udogodnienia oferuje pod kątem funkcji. Dobra suszarka na pranie powinna dysponować różnorodnymi programami, dzięki którym spokojnie wysuszymy każdy rodzaj ubrania. Standardem jest oczywiście wybór zakresu obrotów czy też czasu przeznaczonego na dany cykl w zależności od trybu suszenia. Sprzęt powinien posiadać intuicyjny oraz przejrzysty wyświetlacz z elektronicznym sterowaniem;
 • Energooszczędność – ten parametr należy oczywiście brać pod uwagę, gdy zdecydujemy się na zakup suszarki bębnowej. Im wyższa klasa, tym teoretycznie sprzęt powinien zużywać mniej energii. Warto wybierać suszarkę dysponującą klasą energetyczną przynajmniej A, natomiast różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są tak duże, aby było to główne kryterium wyboru;
 • Sposób ładowania – zdecydowaną większość stanowią oferty suszarek bębnowych ładowanych od frontu. Ze względu na ubogą ofertę modeli ładowanych od góry ich zakup nie jest dobrym rozwiązaniem, także z punktu widzenia ewentualnego przyszłego jej serwisowania;
 • Głębokość suszarki bębnowej – w małych łazienkach sprzęt oferujący do 55 cm głębokości będzie z reguły maksymalnym, na jaki możemy sobie pozwolić. Dysponując większą ilością miejsca możemy oczywiście zdecydować się na zakup suszarki o większych gabarytach;
 • Budżet – najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście zwykła suszarka rozkładana lub podwieszana, natomiast przynajmniej kilka tysięcy musimy przeznaczyć na zakup dedykowanej suszarki bębnowej. Alternatywą może się okazać wybór pralko-suszarki, która jako urządzenie 2w1 będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup pralki i suszarki osobno.

Suszarka do rozwieszania mokrych ubrań

Suszarka w formie stojaka to znane wszystkim, proste, zazwyczaj rozkładane narzędzie do suszenia mokrej bielizny i ubrań, dostępne w praktycznie każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego i w supermarketach. Suszarki takie występują w rozmaitych przedziałach cenowych – od 30 do ponad 300 zł – różniąc się wielkością, stopniem rozbudowania konstrukcji, stabilnością i jakością materiału z jakiego są wykonane. Te najlepsze (i najdroższe) są idealnie wyważone, rurki do rozwieszania ubrań są sztywne i nie ulegają odkształceniom, są wykonane z trwałych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych materiałów – stali nierdzewnej lub solidnego tworzywa sztucznego. Suszarki tej klasy są też zwykle dość duże, często rozbudowane w wielopoziomowym systemie.

Dobra suszarka wyposażona jest też w plastikowe nakładki w dolnej części stelaża, co zwiększa jej stabilność i zapobiega rysowaniu podłóg. Wszystkie elementy suszarki powinny być w 100% odporne na korozję; jednym z największych problemów tanich suszarek jest rdza, która nierzadko zaczyna być widoczna na poszczególnych elementach już po kilku miesiącach użytkowania.

Istnieją też mniejsze suszarki ze specjalnymi uchwytami do podwieszania na kabinie prysznicowej, na wannie, kaloryferze czy drzwiach. Takie suszarki również mogą występować w rozmaitych układach – na przykład jako pionowy stelaż z zestawem poziomych drążków czy jako skrzydło z zaczepami i rzędem drucików służących do rozwieszania skarpetek i bielizny.

➲ Zobacz również  Pranie i suszenie ręczników - jak to zrobić prawidłowo?

Suszarka montowana do ściany

Popularne w ostatnich dekadach minionego wieku suszarki montowane do ściany, zwykle nad wanną, to coraz mniej popularny, ale wciąż dostępny sposób na suszenie ubrań. Choć nie jest to najbardziej atrakcyjna i estetyczna opcja aranżacji łazienki, w pewnych warunkach – na przykład w bardzo małych mieszkaniach, zwłaszcza tych pozbawionych balkonu – może okazać się praktycznym rozwiązaniem. Najlepiej kupić dyskretną suszarkę rozkładaną. Ciągle na rynku dostępne są też suszarki z opuszczanymi sznurkami ułatwiającymi rozwieszanie i zdejmowanie prania.


Suszarka i pralko-suszarka

Najbardziej zaawansowanym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest suszarka automatyczna – urządzenie AGD o gabarytach pralki automatycznej, dające szybki i bardzo korzystny efekt – wysuszone ubrania są miękkie, pachnące, podatne na prasowanie. Wysokiej klasy suszarka do ubrań jest urządzeniem oszczędnym i funkcjonalnym.

Niestety kompromis w postaci pralko-suszarki nie sprawdza się już tak dobrze – załadunek bębna w funkcji suszenia jest zwykle sporo mniejszy niż załadunek w funkcji prania, co rodzi sporo trudności i jest bardzo nieekonomiczne, a sam rezultat suszenia nie zachwyca – pranie często jest zbite i mocno pogniecione. Jeżeli więc metraż mieszkania na to pozwala, lepiej zdecydować się na dwa oddzielne urządzenia – jeżeli oba będą znajdowały się w wysokiej klasie energetycznej, nie grożą nam przesadnie wysokie rachunki.


Dedykowana suszarka z bębnem

W przypadku posiadania dużej piwnicy lub pralni warto zdecydować się na zakup dobrej suszarki do ubrań, z pojemnym bębnem (starajmy się nie wrzucać mimo wszystko zbyt dużej ilości prania, bo wpływa to na efekt zagniecenia i niedostatecznego wysuszenia).

Wyglądem przypominające pralki ładowane od przodu, tego typu suszarki do prania również posiadają drzwi montowane od frontu. W tym segmencie rozróżniamy wersje:

 • wywiewowe – tego typu suszarki umożliwiają odprowadzanie pary wodnej przez połączenie z instalacją wentylacyjną, to starszy rodzaj sprzętu, określanego również mianem ewakuacyjnego. Wersje wywiewowe są tańszym rozwiązaniem w porównaniu z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami kondensacyjnymi;
 • kondensacyjne – nie wymagają podłączenia do systemu wentylacji, za magazynowanie skroplonej pary wodnej odpowiada zamontowany w nich dedykowany pojemnik, który może być opróżniany manualnie lub też w sposób automatyczny.

Decydując się na zakup elektrycznej suszarki bębnowej otrzymamy sprzęt wyposażony w szereg funkcji, wśród których zdecydowanie najczęściej wybieraną jest naturalnie opcja sterowania czasem suszenia – czasami mamy tutaj kilkanaście wariantów do wyboru, również pod kątem rodzaju wypranych rzeczy (czy są to tkaniny białe, delikatne, wełniane, czy są to obrusy, firany itp.).


Suszarki bębnowe AGD w Rankingu TOP8

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suszarek bębnowych. W rankingu uwzględniliśmy 8 pozycji.


Plusy i minusy suszarek kondensacyjnych

Często szukamy ułatwień i większego komfortu przy wykonywaniu codziennych czynności. Pranie i suszenie ubrań jest jednym z tych zajęć, które kojarzą nam się z przykrym i żmudnym obowiązkiem. Jednak przy odpowiednich urządzeniach, może zmienić się to w prawdziwą przyjemność. Jednym z popularnych udogodnień jest suszarka bębnowa.

Jakie są jej zalety i wady?

+ Zalety suszarek bębnowych

Te zyskujące na popularności urządzenia są niebywałym udogodnieniem, a także zaoszczędzą miejsce w małej łazience. Mają one wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, podczas zastanawiania się nad jej zakupem. Do najważniejszych zalet suszarek bębnowych należą:

 • duża oszczędność czasu – mokre ubrania wystarczy pozostawić w niej na około 10-15 minut, po tym czasie można je spokojnie złożyć do szafy.
 • oszczędność miejsca – nie musimy rozwieszać sterty mokrych ubrań gdzieś na standardowych suszarkach w mieszkaniu. Co więcej, na rynku dostępne są modele 2w1, czyli pralka razem z suszarką bębnową.
 • odświeżanie ubrań – możemy je wrzucić do suszarki i wybrać program z parą wodną, dzięki temu odświeżymy je bez prania.
 • brak konieczności używania żelazka – wyjęte z niej ubrania są wolne od zagięć i mankamentów.
 • ręczniki bez filcowania – suszarka bębnowa potraktuje ręczniki delikatnie i zapobiegnie ich mechaceniu i rozciąganiu się.
➲ Zobacz również  Umywalka wpuszczana w blat

– Wady suszarek bębnowych

Mimo niewątpliwych zalet, suszarki bębnowe jak każde urządzenie mechaniczne, posiadają swoje wady. Warto poznać też gorsze strony suszarki, aby nie żałować jej zakupu, a także nie być zaskoczonym. Mankamentami suszarek bębnowych są:

 • zużycie energii – mimo wysokiej klasy energetycznej, suszarki te zużywają bardzo dużo prądu. Przy częstym użytkowaniu nasze rachunki mogą okazać się kolosalne.
 • nie każdy rodzaj ubrań – należy uważać jaki materiał wrzucamy do suszarki bębnowej. Gorące powietrze i para może uszkodzić niektóre z nich.
 • uszkodzenia mechaniczne – urządzenia typu 2w1, czyli pralko-suszarki są o wiele bardziej narażone na awarie. Wymiana części może nas sporo kosztować. Jednak nic dziwnego skoro wykonują one podwójną pracę.

Suszarki na pranie w Rankingu TOP9

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych suszarek do prania. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.


FAQ Suszarki na pranie – Najczęstsze pytania

#1 Ile kosztuje zwykła suszarka na ubrania?

To najtańsze rozwiązanie, zwykłą rozstawną suszarkę na pranie zakupimy już za kilkadziesiąt zł. Może to być typ podwieszany, szczególnie chętnie wybierany przy suszeniu bielizny, którą wieszamy za specjalne klipsy. Z kolei rozstawne suszarki różnią się wielkością, natomiast z łatwością się składają i rozkładają, przez co nie zajmują zbytnio miejsca - najczęściej można je nabyć w cenie do 100 zł. Najdroższe rozwiązania (np. konstrukcja wykonana z wysokogatunkowego drewna) potrafią kosztować nawet powyżej 1000 zł.

#2 Ile kosztuje pralko-suszarka?

W przypadku najprostszych i najtańszych konstrukcji musimy liczyć się z wydatkiem oscylującym w granicach 1200-1500 zł. Standardem jest ładowanie od przodu, a także wyświetlacz elektroniczny zawierający niezbędne funkcje (m.in. kilka programów automatycznych, opóźniony start, regulacja szybkości obrotowej). Klasa średnia pralko-suszarek wymaga wyłożenia kwoty w przedziale 2500-3000 zł, a w zamian otrzymamy m.in. większą ilość funkcji, a także wyższą maksymalną prędkość obrotową. Najdroższe modele kosztują powyżej 10000 zł.

#3 Ile kosztuje suszarka bębnowa?

Dedykowana suszarka bębnowa to rozwiązanie dla osób, które dysponują dużą ilością miejsca w pralni czy też łazience. Najtańsze modele to wydatek rzędu w granicach 1000 zł, dla osób poszukujących jeszcze bardziej ekonomicznych rozwiązań ciekawą alternatywą może być zakup małych suszarek ładowanych od góry, dostępnych za kilkaset zł. Droższy model to z reguły wyższa klasa energetyczna i kultura pracy, z kolei niezależnie od przedziału cenowego pojemność jest podobna i wynosi z reguły 7-9 kg. W suszarkach kondensacyjnych w kwocie powyżej 2500 zł standardem jest już pompa ciepła. Za wysokiej klasy sprzęt zapłacimy ponad 4000 zł.

#4 Czy wszystkie suszarki AGD do prania są elektryczne?

Wszystkie suszarki bębnowe są produkowane w oparciu o tą samą zasadę działania. Używają one małego silnika elektrycznego do obracania dużego bębna, który obraca ubrania w środku, oraz elektrycznego wentylatora do dystrybucji ogrzanego powietrza. Istnieją dwa sposoby na wytworzenie ciepła potrzebnego do skutecznego suszenia ubrań – te wykorzystujące pompę ciepła używają gazu, natomiast w większości przypadków wykorzystuje się do tego prąd elektryczny.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/suszarka-do-prania-ubran/
 • suszarka do prania

Opinie i komentarze na temat “Suszarka do prania ubrań

 1. Zastanawiam się nad zakupem dedykowanej suszarki Electrolux EW8H458BP. W sumie to około 2k zł, chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś miał już z nią do czynienia? Bo opinie z tego co widzę ma bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria łazienkowa

pt. lis 22 , 2019
Bateria to niezbędny i oczywisty oraz najintensywniej eksploatowany element wyposażenia […]
nowoczesna bateria łazienkowa z oświetleniem led

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.