Syfon do pralki, przez wielu uważany jest za bardzo mało istotny element instalacji kanalizacyjnej, jednak w praktyce może okazać się, że pełni bardzo ważne funkcje. Sprawia on, że do pralki i do domu nie przedostają się nieprzyjemne zapachy – np. z szamba.

Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób uważa jego posiadanie za konieczne, jednak w praktyce okazuje się, że wybór odpowiedniego syfonu nie jest taki prosty. Zakupione, niskiej jakości syfony do pralki mogą nas kosztować nie tylko dużo nerwów, ale i straconego czasu na rozbieranie całej aparatury oraz czyszczenie z drobnych meszków.
Syfon pralkowy – o czym należy pamiętać?
Gdy na naszej pralce wyświetla się błąd o oznaczeniu E02, oznacza to zazwyczaj jedno, że ma ona problem z odpompowywaniem wody. Zazwyczaj, gdy pojawia się on pierwszy raz szukamy przyczyny w zapchanych filtrach, ale co w sytuacji, gdy filtry są czyste? Najczęściej dopiero po sprawdzeniu syfonu, który jest zamontowany na rurze spustowej, jesteśmy w stanie właściwie określić przyczynę błędu naszej pralki.
Jaki odpowiedni syfon do pralki?
Sposób montażu
- Jednym z rozwiązań może okazać się zamontowanie syfonu natynkowego, który dostępny jest w wielu marketach budowlanych. Niestety nie we wszystkich przypadkach ten rodzaj syfonu okazuje się właściwym wyborem. Warto wybierać takie syfony, w przypadku których po odkręceniu górnej nakrętki mamy możliwość dostania się do wnętrza syfonu, gdzie znajduje się np. sprężyna.
- Istnieje możliwość zabudowania odpływu i zamknięcia wodnego, w efekcie czego wybieramy w tej sytuacji syfon podtynkowy. W ten sposób zyskamy trochę wolnej przestrzeni, co może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli pralkę instalujemy w małej łazience. Zabudowany syfon to również mniej widocznych elementów, przez co pozbędziemy się zaburzających stylistykę elementów montażowych (chociaż pralka z reguły prawie przylega do ściany, skutecznie maskując wszelkie części znajdujące się z tyłu).
Sposób odprowadzania zanieczyszczeń
- tłoczek z tworzywa sztucznego – we wnętrzu syfonu znajduje się mechanizm roboczy, a który składa się sprężyna oraz tłok z plastiku wraz z pierścieniem wykonanym z gumy. Jest to mniej wydajne rozwiązanie, gdyż przy odprowadzaniu zużytej wody z pralki zabrudzenia często dostają się do szczelin pomiędzy ścianami syfonu a elementem roboczym. Efekt to konieczność częstszego oczyszczania odpływu;
- kulkowy – mechanizmem roboczym jest specjalna kulka, która nie tylko porusza w pionie, ale również obraca się, co zapewnia skuteczniejsze odprowadzanie zanieczyszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się częstym opróżnianiem syfonu.
Syfony do pralki w Rankingu TOP10
Ranking marzec 2023
Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych syfonów pralkowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie
Sprawny system odprowadzania zanieczyszczeń w postaci zużytej wody po praniu rzadko kiedy wymaga zastosowania innych dodatkowych elementów, w efekcie czego osobno dokupowane i montowane syfony pralkowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem.
Jeżeli już zdecydowaliśmy się na jego zakup, lepszym rozwiązaniem będzie zakup syfonu wyposażonego w kulkę zamiast tłoczka.
Cena syfonu do pralki z reguły oscyluje wokół kilkudziesięciu zł, przy czym najtańsze są modele natynkowe, wykonane z plastiku – zapłacimy za nie już od kilkunastu zł. Wersje podtynkowe, z dekoracyjnym wykończeniem, są z reguły kilka razy droższe.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/syfon-do-pralki/
- Syfon do pralki z kulką