Toaletka to marzenie każdej kobiety. Łatwo ją urządzić w sypialni czy w łazience, jeśli mieszkamy w dużym domu. W mniejszym mieszkaniu nie zawsze sypialnię mamy, a łazienki czasem bywają niewielkie.
Łatwiej jednak właśnie w łazience wygospodarować trochę miejsca do tego celu niż w pokoju, który nieraz pełni funkcję salonu, sypialni i jadalni.
Jak urządzić toaletkę w łazience? Podpowiadamy.
3 pomysły na toaletkę w łazience – inspiracje
Jeśli chcemy urządzić w łazience funkcjonalną toaletkę, warto zrobić to wtedy, gdy w domu są dwie łazienki, aby inni domownicy nie narzekali na brak dostępu. Wiadomo bowiem, ze panie mogą czasami robić makijaż czy fryzurę godzinami. Będzie to również idealne rozwiązanie w przypadku, gdy kobieta mieszka sama. Oto kilka propozycji.
Toaletka wolnostojąca
Toaletka wolnostojąca zda egzamin wtedy, gdy łazienka będzie na tyle duża, że znajdzie się miejsce, aby ją ustawić. Najpiękniej będzie wyglądała w obszernej łazience, która wyglądem przypomina raczej pokój kąpielowy. Ustawiona na środku wanna, na jednej ścianie jedna lub dwie umywalki, na innej toaletka z lustrem łazienkowym i wygodnym krzesłem.
Można ją dobrać w różnych stylach, w zależności od ogólnej stylizacji łazienki. Powinna mieć dobrze oświetlone lustro i najlepiej kilka szufladek, a jeśli blat jest duży, można na niej ustawić organizery z kosmetykami.
Toaletka na blacie umywalki
Ostatnio modnym trendem jest umieszczanie na długim blacie niewielkiej nakładanej umywalki. Pozostałą przestrzeń blatu można wykorzystać do stworzenia w tym miejscu toaletki. Najlepiej wtedy zdecydować się na jedno duże lustro o szerokości odpowiadającej długości blatu. Powinno ono jednak być zawieszone na tyle nisko, żeby można było się w nim swobodnie przeglądać z pozycji siedzącej.
Można też umieścić na ścianie kilka okrągłych luster w odstępach na różnych wysokościach. Jedno z nich będzie przydatne podczas mycia zębów na stojąco przy umywalce, drugie zawieszone niżej może pełnić funkcję lustra toaletowego, a inne będą dopełniać całości stylizacji, spełniając wyłącznie rolę dekoracyjną.
Taka toaletka na blacie umywalki może mieć szufladę pod blatem z akcesoriami do pielęgnacji włosów, a umieszczone na blacie pudełka czy organizery na kosmetyki zaspokoją potrzeby kobiety podczas robienia makijażu.
Toaletka w szafce słupkowej z lustrem
Jeśli w łazience jest mało miejsca i nie ma gdzie urządzić toaletki z powyższych przykładów, ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie wysokiej szafki słupka z lustrzanymi drzwiczkami na odpowiedniej wysokości.
Pod lustrem powinna być przynajmniej jedna szuflada na kosmetyki, która odpowiednio wysunięta stworzy przydatną toaletkę. Szuflada powinna być na wysokości przynajmniej 30 cm nad siedziskiem krzesła czy taboretu, który będziemy używać podczas makijażu.
W małej łazience warto taki słupek umieścić, nawet jeśli jego głębokość ze względu na rozmiary łazienki nie może być duża. Nawet szafka o głębokości 10 czy 15 centymetrów może dać dużo miejsca do przechowywania, a dodatkowo dzięki lustrzanym drzwiom spełni rolę toaletki.
Zestawy meblowe z toaletką i lustrem w Rankingu TOP6
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 6 najchętniej wybieranych gotowych zestawów toaletek, zawierających m.in. szafkę oraz lustro. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
O czym warto pamiętać urządzając toaletkę w łazience?
Oświetlenie toaletki
Jeśli zdecydujemy się na toaletkę w łazience, warto zadbać o to, aby odpowiednie oświetlenie umożliwiało zrobienie makijażu. Barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do światła dziennego. Zbyt ciepły odcień oświetlenia nie wydobędzie wszystkich niedoskonałości twarzy i makijaż może być nieudany.
Lampy z chłodną barwą światła po bokach toaletki w postaci kinkietów łazienkowych najlepiej umieścić w rozstawieniu nie mniejszym niż 75 cm, żeby dobrze oświetlały twarz, ale jej nie oślepiały.
Zbieżność stylu lub fantazja
Tworząc toaletkę naszych marzeń czy to w sypialni czy też w samej łazience pamiętajmy, aby jej aranżacja współgrała z elementami pomieszczenia. Źle dobrane materiały, kształty oraz kolorystyka sprawią, że będzie ona wyglądała nieestetycznie szpecąc wnętrze. Jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy zdecydować się na bezpieczny wariant w postaci zakupu gotowego zestawu o konkretnej stylizacji, dopasowanej do pozostałych mebli łazienkowych lub sypialnianych (najlepiej od tego samego producenta).
Jeśli chcemy z kolei podkreślić indywidualny charakter toaletki, wówczas niekiedy zdarzają się koncepcje zupełnie oderwane od aranżacji, nie tylko kolorystyką, ale również kształtem i materiałami.
Obecność szufladek
W dużej mierze determinuje praktyczność samej toaletki. Zbyt dużą ilość kosmetyków na naszym blacie może skutecznie utrudnić komfortowe korzystanie z tego sektora przestrzeni łazienkowej, dlatego większość z nich można z powodzeniem umieścić w wygodnych szufladkach.
Z reguły najlepiej sprawdza się posiadanie przynajmniej dwóch małych szuflad, z posegregowanymi akcesoriami toaletowymi i do makijażu.
Obecność lustra
To absolutnie podstawa w naszej toaletce, bez której trudno sobie ją nawet wyobrazić. Samo lustro powinno być oczywiście na tyle duże, aby zapewnić komfortowe warunki do nakładania makijażu podczas porannej toalety lub też wieczornego demakijażu.
Kształt lustra powinien być dopasowany do stylu aranżacji naszej przestrzeni łazienkowej, przyda się również jego podświetlenie – ledy umieszczone w ramce lub też kinkiety po obu jego stronach.
Dostępna przestrzeń
W małych łazienkach trudniejszym zadaniem będzie zaaranżowanie dodatkowej przestrzeni na potrzeby toaletki. W takiej sytuacji niejako jej funkcję może pełnić umywalka z blatem oraz dużym lustrem, najlepiej dobrze oświetlonym przez dzienne światło. Możemy w tych warunkach postawić na blacie małe lusterko kosmetyczne, dzięki któremu precyzyjniej nałożymy makijaż.
Blat umywalkowy jako element toaletki to również dobre rozwiązanie ze względu na jego odporność na zanieczyszczenia spowodowane kosmetykami, w szczególności dotyczy to fluidów albo tuszu do rzęs.
Przeznaczenie toaletki
Jeśli poszukujemy aranżacji toaletki dla dziewczynki, wówczas najczęściej ma ona na celu zastosowanie zabawkowe, niż praktyczne. Korzystanie z niej ma wzbudzić ciekawość oraz rozwijać zainteresowanie pielęgnacją twarzy oraz makijażem.
Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją w ten sposób, by po kilku latach spełniała ona również funkcję stricte użytkową i nasze dzieci mogły z niej z powodzeniem korzystać już jako nastolatkowie. W takiej sytuacji powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami wyboru, jak w przypadku poszukiwania toaletki dla osoby dorosłej.
Mobilność
Gotowe zestawy toaletkowe możemy bez problemu przesuwać, zmieniając ich położenie w zależności od preferencji. Mogą się różnić natomiast wagą, co ma wpływ na ich mobilność.
Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie blatu umywalkowego jako toaletki, możliwości zmiany ustawienia spadają praktycznie do zera. Inna konfiguracja wymagałaby przeprojektowania praktycznie całej przestrzeni łazienkowej, z koniecznością demontażu i ponownej instalacji całej armatury – wannowej, prysznicowej, umywalkowej itp.
Toaletki kosmetyczne w Rankingu TOP10
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych zestawów toaletek kosmetycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie
To tylko wybrane przykłady możliwości aranżacyjnych łazienki z toaletką. Jeśli bardzo chcemy ją mieć, warto zdecydować się na jeden z nich, lub wymyślić jeszcze inną koncepcję. Nie powinno się rezygnować z marzeń, a jeśli są one w granicach naszych możliwości, tak jak posiadanie toaletki, warto je realizować bez ociągania.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/toaletka-kosmetyczna-w-lazience/