Syfon Rankingi z 29 marca 2024

Jakie są ich rodzaje i czym się różnią? Zastosowanie i przeznaczenie syfonów. Poradnik oraz ranking produktów.

Syfon to jeden z najmniej widocznych elementów zestawu odpływowego w łazience, co nie znaczy jednak, że jest on nam zbędny. Wbrew pozorom pełni on niezmiernie ważną funkcję. Jego obecność umożliwia nam odprowadzać zużytą wodę do ścieków oraz blokować wydostawanie się stamtąd nieprzyjemnych zapachów.

syfon do łazienki
syfon do łazienki

Istnieje kilka rodzajów syfonów, a każdy z nich możemy spotkać w różnym pomieszczeniu i sprzęcie sanitarnym. Jednak pomimo wielu różnic funkcjonowanie ich wszystkich opiera się na tym samym mechanizmie. Jakie są rodzaje syfonów? Czym się od siebie różnią? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziemy poniżej.


Syfon – budowa

Istotną częścią każdego syfonu jest jego zamknięcie wodne. Ta skomplikowanie wyglądająca konstrukcja zestawów odpływowych opiera się na mechanizmie wykorzystującym ciecz w celu zatrzymania gazów we wnętrzu urządzenia. Mowa głównie o siarkowodorach i metanie, które mogą się wydostawać z kanalizacji i są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Kontakt z nimi ma zły wpływ na układ węchu oraz wzroku, co finalnie może prowadzić nawet do śmierci.


Rodzaje syfonów ze względu na ich budowę

Zakup konkretnego typu syfonu uzależniamy również od ilości miejsca, jakim dysponujemy do ego montażu. Możemy zatem wybrać syfon:

  • rurowy – najczęściej wykorzystywany, szczególnie w starszych instalacjach, wyprofilowany na kształt litery U. Odpowiednio długa rura zabezpiecza przed wyschnięciem wody, zastosowanie mniejszej średnicy odpływu sprawia, że bez problemu przez rury powinny się przedostać do systemu kanalizacyjnego wszelkie zanieczyszczenia – bez konieczności demontażu. Zajmuje dużo miejsca, dlatego nie sprawdzi się w przypadku chęci jego zamontowania pod niewielką umywalką z szafką. Rurę można obracać, co pozwala na korektę jego ustawienia, aby znaleźć jak najbardziej optymalne pod kątem zajmowanego miejsca;
  • butelkowy – z powodu kompaktowych rozmiarów obecnie są zdecydowanie chętniej wybierane, wykorzystywane przy organizacji odpływu umywalki albo zlewozmywaka. Odkręcana dolna część sprawia, że pod syfonem należy zostawić trochę wolnego miejsca, aby móc są bez problemu zdemontować i usunąć nagromadzone tam większe zanieczyszczenia. Plusem jest dość szeroki możliwy zakres regulowania wysokości jego położenia;
  • dzwonowy – wykorzystywane w organizacji odpływu w wannach oraz brodzikach. Łatwo można je czyścić od góry, ich zabudowa ma niewielką wysokość, z kolei mechanizm odwadniania posiada zwykle dłuższe rury podłączone do syfonu;
  • suchy – stosowany w miejscach, gdzie woda w rurach może szybko odparować ze względu na temperaturę, jak chociażby w domowych kotłowniach czy też pralniach. Posiadają mechanizm zabezpieczający w postaci klapy lub piłeczki.
➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa Hansgrohe Versostat 2 15368000. Dane techniczne i Opinie

Jakie są rodzaje syfonów pod kątem ich przeznaczenia?

Akcesoria te można podzielić ze względu na urządzenia sanitarne, przy jakich są zamontowane. Możemy je zatem podzielić na syfony:

  • umywalkowe – w zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy pod umywalką, możemy zdecydować się na model butelkowy (konfiguracja pionowa) lub rurowy (konfiguracja pozioma). Pierwszy wariant zajmuje zbyt dużo przestrzeni, przez co sprawdzi się świetnie w niewielkich łazienkach. Syfony umywalkowe to bardzo obszerna grupa akcesoriów wspomagających odprowadzenie wody;
  • brodzikowe i prysznicowe – posiada krótszą rurę odpływową w porównaniu do syfonów wannowych, jego przepustowość powinniśmy dopasować do możliwości przepływowych naszej kabiny prysznicowej. Aby należycie spełniał swoją funkcję, we wnętrzu syfonu brodzikowego powinna znajdować się woda w małych ilościach, której zadaniem jest blokada nieprzyjemnych zapachów, mogących dostać się z kanalizacji. Oprócz jego prawidłowego spasowania z odpływem liniowym regularne korzystanie z prysznica sprzyja efektywności syfonu. W przypadku kabin prysznicowych typu walk-in (bez brodzika) warto pamiętać o dodatkowej izolacji odwodnienia;
  • wannowe – kolena bardzo popularna grupa syfonów, przeznaczonych do elementów wyposażenia przestrzeni łazienkowej. Są niewielkie, za to posiadają rury odpływowe o sporej długości. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie docenianym przez osoby często korzystające z wanny, jest wyposażenie syfonu wannowego w filtr np. w postaci koszyczka, dzięki czemu łatwo możemy go wyjąć i usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia, jak chociażby włosy. W małych łazienkach często stosuje się wersje podtynkowe;
  • pisuarowe – różnią się wyglądem od innych typów syfonów, posiadają przede wszystkim mniejsze rozmiary, ze względu na rzadkie montowanie pisuarów w prywatnych łazienkach najczęściej są one wykorzystywane w przestrzeni publicznej;
  • podłączane do pralki lub zmywarki – mamy tutaj do wyboru m.in. modele tłoczkowe lub tez kulkowe (dodatkowo obracające się), niekiedy na potrzeby wykorzystywania pralki lub zmywarki w codziennym użytku odpływ podłączony jest do kanalizacji, bez wykorzystania syfonu. Jeżeli nie mamy problemów z przesadną ilością gromadzących się zanieczyszczeń, które mogłyby zablokować odpływ, lub też z nieprzyjemnymi zapachami pochodzącymi z rur, wówczas możemy się obyć bez montażu syfonu do pralki.
➲ Zobacz również  Głowica termostatyczna

Wśród nich warto także zwrócić uwagę na syfony dekoracyjne produkowane z materiałów, z których wykonuje się również armaturę łazienkową, np. chrom. Ze względu na swój unikatowy wygląd, w celu podniesienia walorów estetycznych pomieszczenia nie ukrywa się ich pod posadzką, w szafce lub za pomocą innej zabudowy.


Syfony w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych syfonów. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Odpowiedni model syfonu pozwoli na dodatkowe usprawnienie i zabezpieczenie odpływu naszej umywalki, brodzika czy też wanny.

Poszczególne typy syfonów mogą się różnić profilem, kształtem oraz gabarytami – w zależności od przeznaczenia. Warto natomiast kierować się przede wszystkim jakością jego wykonania, a przy montażu – zapewnieniem maksymalnej szczelności, aby mechanizm odpływowy posłużył nam jak najdłużej.

Od czasu do czasu warto usuwać nagromadzone zanieczyszczenia, odkręcając dolną część syfonu butelkowego (przy umywalkach), demontować filtr lub zebrać większe zanieczyszczenia po odkręceniu korka albo maskownicy (przy wannach i prysznicach).

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/syfon/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna prostokątna

pon. lis 2 , 2020
Obecnie zwracamy coraz większą uwagę na urządzenie swojej łazienki. Dokładamy […]
wanna prostokątna

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.