Pralka do domu Rankingi z 23 kwietnia 2024

Jaka będzie najlepsza do łazienki? Rodzaje pralek, ich charakterystyka oraz ranking najchętniej wybieranych modeli.

jaka pralka najlepsza do domu

Każdy kto kiedykolwiek kupował sprzęt AGD, wie jak bardzo różni się on między sobą. Tak jest również z pralkami. Każda ma całą listę funkcji, niezliczoną ilość opcji, programów i cech, o których głośno krzyczą plakaty i reklamy. Wybór tej jednej właściwej potrafi sprawić, że w głowie aż nam wiruje.


Jakie są rodzaje pralek?

Możliwości aranżacyjne pomieszczenia dopasowujemy do wolnej przestrzeni, jaką posiadamy. W przypadku łazienki chcemy oczywiście dysponować wystarczającą ilością miejsca, aby bez problemu umieścić tam dużą pralkę automatyczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania sporej rodziny, gdzie ilość prania z reguły przekracza możliwości niewielkiego sprzętu.

Skupmy się jednak na podziale pralek pod kątem ich funkcjonalności oraz różnic w budowie i zastosowaniu. Jakie zatem wyróżniamy?

  • Pralka wolnostojąca, ładowana od przodu – najchętniej wybierany przez kupujących wariant pralki do domu lub mieszkania. Ze względu na swoje gabaryty mogą być one standardowych rozmiarów, gdzie w porównaniu z większymi modelami są one nieco niższe i płytsze, przez co zmieścimy w bębnie mniej prania (maksymalny wsad w przypadku najmniejszych zaczyna się od 6 kg, z kolei pralki big mogą zmieścić przynajmniej 10 kg). Do małych łazienek dedykowane są natomiast wersje slim, gdzie maksymalny wsad wynosi do 6 kg (wyróżnia je smukła, wąska konstrukcja, a także mniejsza głębokość w porównaniu do standardowych pralek), oraz pralki kompaktowe (każdy jej rozmiar jest proporcjonalnie zmniejszony, co przekłada się na niewielką ilość prania – do 4,5 kg);
  • Pralka wolnostojąca, ładowana od góry – zdecydowanie rzadziej kupowane, w ich przypadku zgodnie z nazwą pranie ładujemy od góry. Cechuje je ponadto smukła konstrukcja, są wąskie, a przy tym wysokie oraz głębokie. Świetnie sprawdzi się w wąskich przestrzeniach, niestandardowych wnękach. Oferują maksymalny załadunek do 8 kg;
  • Pralko-suszarka – łącząca w sobie funkcję zarówno pralki, jak i suszarki na pranie. Z reguły maksymalne wartości wsadu różnią się od siebie znacząco, na co trzeba zwracać uwagę przy ich codziennej eksploatacji. Pralko-suszarki to alternatywa dla kupowanych osobno modeli piorących i suszących, za którą wydamy z reguły mniej, niż w przypadku osobnych zakupów.

Dobra pralka – czyli jaka?

Jeszcze kilka lat temu pralka miała przede wszystkim prać. Dziś nie jest to już takie oczywiste. Od pralek wymagamy dużo więcej. W małym mieszkaniu zależy nam, żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca, jeśli używamy jej w nocy albo w czasie spędzania czasu w domu, zależy nam, żeby była cicha. A dla niektórych priorytetem będzie niskie zużycie energii. To ostatnie zagwarantuje nam wysoka klasa energetyczna wybranej pralki. Najlepiej, żeby była ona oznaczona literą A z jak największą ilością plusów.

➲ Zobacz również  Suszarka do prania ubrań

Natężenie dźwięku wydawanego przez pralkę określa się w decybelach. Najcichsze pralki mają poniżej 50 db, ale całkiem znośne są również te do 60 db. Jeśli jest to dla nas istotne, nie warto inwestować w pralkę o wyższych wartościach tego parametru.

Rozmiar pralki najlepiej jest dobrać do ilości miejsca, które planujemy na nią przeznaczyć. Pamiętajmy jednak, że mała pralka, to również mniejsza pojemność. Dobrze sprawdzi się w mieszkaniu singla czy studenta, ale może być niewystarczająca dla rodziny z dziećmi czy grupy znajomych.

W zależności od rozmiarów wyróżnić możemy pralki:

  • o standardowej konstrukcji – najczęściej spotykane w ofertach, z reguły sprawdzą się przede wszystkim w łazienkach o nieco większej przestrzeni, gdzie z powodzeniem znajdzie się dla nich miejsce. Te duże pralki ładowane od frontu oferują nawet do 65 cm głębokości, co przekłada się na wkład sięgający dobrych kilkunastu kg prania jednorazowo;
  • z ładowaniem od góry – zdecydowanie rzadziej spotykane, ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności schylania się, gdy chcemy wrzucić brudną odzież do bębna. Ich głębokość dochodzi do 60 cm, jednakże są one węższe od standardowych, w efekcie czego z powodzeniem znajdą swoje miejsce we wnękach łazienkowych lub w narożniku niewielkiego pomieszczenia. Ich szerokość nie przekracza 50 cm;
  • slim – zgodnie z nazwą są to modele cechujące się podobną szerokością do pralek standardowych, jednakże ich głębokość nie przekracza 50 cm, a z reguły to najczęściej 40-45 cm. Przekłada się to automatycznie na mniejsze możliwości prania dużej ilości odzieży (poniżej 10 kg wsadu), wariant chętnie stosowany w niewielkich łazienkach;
  • super slim – pralka dedykowana do płytkich wnęk łazienkowych lub do małego pomieszczenia sanitarnego, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr przestrzeni ma znaczenie. Modele super slim mają głębokość poniżej 40 cm, przez co maksymalnie możemy wyprać jednorazowo maksymalnie 6-7 kg ubrań.

Bardzo istotnym elementem, który warto brać pod uwagę przed zakupem pralki, jest oferowana przez nią prędkość wirowania. Wygodne rozwiązanie to oczywiście jak największy zakres możliwości jej regulowania, przez co możemy ją dostosowywać do rodzaju ubrań, które aktualnie pierzemy. Jeśli zależy nam na uzyskaniu w jak najkrótszym czasie suchego prania, wówczas warto wybrać model dysponujący szybkością wirowania możliwie jak najwyższą.


Pralki do 1000 zł w Rankingu TOP6

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 6 najchętniej wybieranych pralek automatycznych, dostępnych w kwocie do 1000 zł. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Przydatne podstawowe funkcje pralek

Na każdej z pralek znajduje się lista dostępnych funkcji. Część z nich brzmi bardzo zachęcająco, jednak nie wszystkie są przydatne. Większość z nas na co dzień korzysta z programu standardowego. Zwykle jest to pranie w 40 stopniach z optymalną intensywnością wirowania.

➲ Zobacz również  Syfon do pralki

Przydatne jest również pranie delikatne. Tę funkcję wykorzystujemy przy praniu ubrań, którym wysoka temperatura, albo intensywne wirowanie mogłoby zaszkodzić.

Trzeci często używany program to tak zwane szybkie pranie. Korzystamy z niego zawsze wtedy, gdy potrzebujemy odświeżyć koszulę, którą chcielibyśmy założyć następnego dnia. Szybkie pranie to niewielki załadunek pralki, niezbyt brudnymi rzeczami. Dzięki tej funkcji w pół godziny możemy wyprać najpotrzebniejsze ubrania.

Producenci pralek dzielą ich funkcje na różne sposoby. Część z nich wg rodzajów materiałów, część na rodzaje ubrań. Dlatego czasem na pralkach znajdziemy listy typu: bawełna, jedwab, poliester, a czasami funkcje nazwane są np. ubranka dla dzieci, spodnie jeansowe, pościel, ręczniki. To od nas zależy, która lista bardziej nam odpowiada.


Inne pomocne opcje

Wybierając pralkę warto zwrócić uwagę czy posiada ona elektroniczny wyświetlacz. Powoli staje się to standardem, jednak nadal można spotkać pralki, które go nie mają. Jest to bardzo uciążliwe. Dzięki wyświetlaczowi wiemy, ile dokładnie czasu pozostało do zakończenia prania.

Pralki dostosowują długość programu do ilości załadunku, temperatury prania i wybranego programu. Dlatego jedno pranie może zająć nam pół godziny, a drugie nawet trzy.

Przydatna jest również opcja pauzy. Sprawdza się, jeśli chcemy wstrzymać na chwilę pranie np. żeby dodać coś do bębna pralki.


Pralki do domu w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych pralek automatycznych z przeznaczeniem do domu. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wieszak prysznicowy

pon. wrz 21 , 2020
Ciężko wyobrazić sobie korzystanie z kabiny prysznicowej bez wydzielonej tam […]
wieszak prysznicowy z półkami

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.