Mata antypoślizgowa do łazienki Rankingi z 20 kwietnia 2024

Jaką najlepiej wybrać do domowego pomieszczenia sanitarnego? Którą kupić do wanny, prysznica czy pod dywanik? Poradnik i ranking łazienkowych mat antypoślizgowych.

mata antypoślizgowa do łazienki
mata antypoślizgowa do łazienki

Dobra mata antypoślizgowa powinna znajdować się na wyposażeniu każdej łazienki, ponieważ chroni przed upadkiem i czyni korzystanie z łazienki bezpiecznym.

Praktycznie wszystkie maty są wyposażone w powłokę antybakteryjną, dlatego nie musimy martwić się rozwojem bakterii. Czym kierować się przy wyborze maty, by wybrać najodpowiedniejszą?


Gdzie wykorzystać matę antypoślizgową w łazience?

W przestrzeni łazienkowej matę antypoślizgową można wykorzystać przynajmniej na kilka sposobów. W zależności od jej przeznaczenia musimy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy:

 • maty antypoślizgowej do wanny – to rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy powłoka wanny jest stosunkowo śliska lub gdy potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia (np. w wariancie, gdy posiadamy zabudowaną wannę z prysznicem lub gdy potrzebujemy maty do wanienki dla dziecka). Wówczas w takim przypadku wymiary maty powinny być dopasowane do rozmiarów dna niecki, aby nie była ona zarówno ani zbyt mała, ani zbyt duża (nie powinna blokować odpływu wody). Sam materiał powinien mieć właściwości antypoślizgowe z jednej i drugiej strony. Kolorystyka maty to sprawa raczej drugorzędna przy wyborze, jednakże warto dopasować jej barwę do stylu aranżacji naszej przestrzeni łazienkowej;
 • maty antypoślizgowej pod prysznic – wariant często spotykany zarówno w przypadku posiadania brodzika, jak i kabiny prysznicowej typu walk-in. Najczęściej wybierane są wersje gumowe, które posiadają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, jednakże są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena. Decydując się na zakup trwalszych mat – plastikowej czy też drewnianej – zwracajmy uwagę, czy pokryte są powłoką antypoślizgową (nieregularne kształty powierzchni i wypustki sprzyjają właściwościom antypoślizgowym) z jednej i drugiej strony lub też od spodniej strony posiadały podkładki gumowe. Kolorystykę warto dopasować oczywiście do stylu aranżacji naszej łazienki, w przypadku kabin walk-in można wybrać matę przezroczystą lub w barwie płytek podłogowych;
 • maty antypoślizgowej pod dywanik łazienkowy – jeżeli nasz dywanik łazienkowy nie posiada cech antypoślizgowych, wówczas warto dokupić odpowiedniej wielkości matę dopasowaną rozmiarami, którą będzie można pod niego podłożyć. Mata powinna posiadać powłokę antypoślizgową z dwóch stron, aby dywanik z żaden sposób nie ślizgał się, gdy po nim chodzimy;
 • matę antypoślizgową jako dywanik łazienkowy – jeżeli zamiast dywanika chcemy zakupić matę antypoślizgową, wówczas powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami przy jej wyborze, jak w przypadku kupna samego dywanika. Polecamy również nasz artykuł: Jaki wybrać dywanik łazienkowy?
➲ Zobacz również  Syfon do wanny

Jak dobrać kolor maty?

Wybierając kolor maty, warto dobrać ją do ogólnej kolorystyki pomieszczenia, a szczególnie do koloru płytek łazienkowych, położonych na ścianie i podłodze.

Można pokusić się również o kontrastowy kolor maty, jeśli będzie pasował do stylizacji lub matę w bajkowe wzory, jeśli chcemy zrobić przyjemność dziecku.

W kabinach prysznicowych bez brodzika typu walk-in często rekomendowane są przeźroczyste maty antypoślizgowe, które dobrze komponują się z przestrzenią łazienkową, stanowiąc w ten sposób jej spójną część i nie zaburzając stylu całej aranżacji.


Najczęściej występujące rodzaje mat antypoślizgowych?

Na rynku znajdziemy kilka najpopularniejszych mat antypoślizgowych, wykonanych z:

 • spienionego PCV – jest to materiał miękki, nie ulega szybkiemu zniszczeniu podczas użytkowania oraz nie ślizga się nawet, gdy jest mokra. Można ją prać w pralce w maksymalnej temperaturze 40°C. Polecamy nasz artykuł: Jaka mata piankowa do łazienki?
 • naturalnego kauczuku – jest to naturalny i trwały materiał. Maty z kauczuku posiadają zazwyczaj przyssawki, które zapobiegają przesuwaniu się maty po podłodze. Można ją prać w temperaturze 40°C,
 • drewna bambusowego – jest to materiał odporny na zarysowania oraz w przeciwieństwie do innych dywaników, nie nasiąka wodą. Mata bambusowa jest szybka i łatwa w czyszczeniu, lecz nie powinna być narażona na ciągłą wilgoć.

Maty antypoślizgowe do łazienki w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych mat antypoślizgowych do łazienki. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Wybór odpowiedniej maty antypoślizgowej do naszej przestrzeni łazienkowej ogranicza się do kilku podstawowych kryteriów, jakimi są:

 • przeznaczenie – czy potrzebujemy maty do wanny, prysznica czy też jako dywanik,
 • rozmiary – powinny być dopasowane tak, aby zapewniały komfort przemieszczania się (powinna być odpowiednio duża),
 • kolorystyka – dopasowana do stylu aranżacji łazienki,
 • zastosowany materiał – tanie gumowe maty o dobrych właściwościach antypoślizgowych lub też droższe plastikowe, albo jeszcze droższe drewniane,
 • rozwiązania antypoślizgowe – mata nie powinna się ślizgać po powierzchni, a także zapewniać dobrą przyczepność, gdy po niej stąpamy.
➲ Zobacz również  Wanna z hydromasażem

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/mata-antyposlizgowa-do-lazienki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wanna akrylowa

pon. lis 2 , 2020
Poszukując wanny do naszej łazienki kierujemy się przede wszystkim gabarytami […]
wolnostojąca wanna akrylowa

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.