Umywalka wpuszczana w blat

Biała umywalka wpuszczona w blat, w zestawie z szafką. Przykład nowoczesnej aranżacji przestrzeni łazienkowej.
Biała umywalka wpuszczona w blat, w zestawie z szafką. Przykład nowoczesnej aranżacji przestrzeni łazienkowej.

Umywalka to jeden z podstawowych elementów, który musi znaleźć się w każdej łazience. Dawniej pełniła jedynie funkcje praktyczną, obecnie kupując umywalkę zwracamy uwagę na model i design pasujący do wystroju naszej łazienki.

Dużą popularnością cieszą się omawiane właśnie umywalki wpuszczane w blat. Nazwa ta pochodzi od sposobu ułożenia umywalki – ceramiczną miskę osadzamy w wyciętym w blacie otworze tak, aby jej krawędzie zaciskały się na blacie.

Na pierwszy rzut oka umywalka wpuszczana w blat nie rożni się niczym od umywalki podblatowej, jednak w przeciwieństwie do niej rant miski wystaje powyżej poziomu płaszczyzny blatu lub szafki. Może to nastręczać pewnych trudności podczas czyszczenia, kiedy to wszelkiego rodzaju brud oraz osady lubią gnieździć się w zakamarkach.

Materiał blatu do wpuszczanej umywalki

Decydując się na ten typ umywalki musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju materiału będzie blat, do którego będzie ona przymocowana. Warto zainwestować w blat z materiału wysokiej jakości, który będzie odporny na odkształcanie się pod wpływem wody (np. konglomerat, granit, marmur). Powinniśmy zrezygnować z blatu wykonanego z drewna bądź płyty laminowanej, ponieważ są podatne na zawilgocenia i odkształcają się.


Wady i zalety umywalki wpuszczanej w blat

Jak każdy typ umywalki, również wpuszczona w blat ma swoje wady i zalety. Przed zakupem powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

➲ Zobacz również  Jak i czym czyścić umywalkę?

Zalety

  • Instalacja jest prosta i nie wymaga większego wysiłku.
  • Zajmuje niewiele miejsca, więc będzie idealnie pasować do łazienek o małym metrażu.
  • Atrakcyjny wygląd – elementy montażu (rura odpływowa, syfon) są niewidoczne i schowane pod blatem.
  • Można połączyć ją z każdym rodzajem blatu.

Wady

  • Pod umywalką brakuje miejsca na szufladę (miejsce zajmują syfon i rury).
  • Trudność w utrzymaniu czystości przy umywalce – przy krawędziach zbiera się brud niełatwy do wyczyszczenia.

Do jakiej łazienki będzie pasować umywalka wpuszczana w blat?

Umywalka wpuszczana w blat daje nam duże pole manewru. Ten model stosowany jest od dawna i projektanci coraz częściej zaskakują pomysłami na aranżację łazienki  z umywalką tego rodzaju. Zestawiając ją z odpowiednią szafką i baterią łazienkową, możemy stworzyć w łazience niepowtarzalny nowoczesny styl. Wpuszczona umywalka i szafka tworzą jedność dzięki niemal płaskiej powierzchni na blacie, co sprawia że zyskują wizualnie na lekkości. Dzięki temu łazienka wydaje nam się większa, niż jest w rzeczywistości.

Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj umywalki, powinniśmy kupić do niej szafkę na specjalne zamówienie. Wtedy będziemy pewni, że będzie idealnie pasować do umywalki i stworzą idealną całość. Wówczas użytkowanie stanie się bardziej funkcjonalne, ponieważ dobrze dopasowana umywalka nie będzie się przemieszczać a brud nie będzie wnikał w szczeliny między blatem a umywalką.

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe w Rankingu TOP10

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych umywalek wpuszczanych w blat oraz podblatowych. Dokładamy wszelkich starań i dbamy o to, aby poniższy ranking był aktualizowany na bieżąco.

Kształt wpuszczanych w blat umywalek

W przypadku umywalek tego typu nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni ich kształtem – na rynku znajdziemy z powodzeniem modele z misą prostokątną, kwadratową, owalną, eliptyczną itp. Te o niestandardowym wyglądzie często wykorzystywane są do aranżacji nowoczesnych łazienek.

➲ Zobacz również  Mała umywalka
ceramiczna umywalka owalna,wpuszczana w kamienny blat, z charakterystycznym wzornictwem na zewnętrznej ścianie i dnie misy
ceramiczna umywalka owalna,wpuszczana w kamienny blat, z charakterystycznym wzornictwem na zewnętrznej ścianie i dnie misy

Pamiętajmy jednak, że niestandardowy kształt wiąże się z koniecznością zwracania szczególniejszej uwagi nie tylko na rozmiary otworu w blacie, ale również precyzyjne poprowadzenie linii obrysu wnęki. Nie możemy sobie pozwolić na nierówności i niedokładne spasowanie, gdyż w takich sytuacjach misa umywalki może być zamontowana krzywo lub niestabilnie. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego zestawu umywalki z szafką lub gotowym blatem z wywierconym otworem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Iraa.pl 2020

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.