Syfon do umywalki Rankingi z 27 kwietnia 2024

Jaki wybrać do łazienki? Który będzie odpowiedni do naszej umywalki? Poradnik wraz z rankingiem syfonów.

syfon do umywalki
syfon do umywalki

Główne funkcje syfonów

Syfon to niepozorny element hydrauliczny. Spełnia jednak swoje funkcje i jest niezbędny do korzystania z umywalki. Wybór odpowiedniego wiąże się z dostosowaniem do wielkości łazienki i potrzeb. Syfon odpowiada za:

  • odprowadzanie wody z umywalki do ścieków,
  • zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów z instalacji,
  • czasami: funkcje estetyczne (często nie jest przykryty zabudową.

Jakie mamy rodzaje syfonów?

Syfon butelkowy (pionowy)

Syfon butelkowy jest najpopularniejszy. W jego dolnej części znajduje się zbiornik przeznaczony na wodę. Żeby syfon zapobiegał roznoszeniu się zapachu kanalizacji po mieszkaniu, ten element musi być zawsze wypełniony wodą. Dzięki temu, że konstrukcja butelkowa jest pionowa i dosyć wąska, można go umieścić w niewielkich łazienkach oraz przy umywalkach z zabudową.

Syfon rurowy (poziomy)

Syfon rurowy ma kształt litery „U”. Dzięki temu profilowaniu, zminimalizowane jest gromadzenie zanieczyszczeń i zapychanie się syfonu. Wydajnie odprowadza wodę i ma zdolność do samoczyszczenia. To rozwiązanie jest idealne dla większych łazienek, których właścicielom zależy na wygodzie użytkowania i dużej efektywności odprowadzania ścieków.

Syfon niestandardowy

Nietypowa konstrukcja syfonu wybierana jest ze względu na fizyczne warunki lub walory estetyczne – jest wyprofilowana w zależności od potrzeb. Taki rodzaj syfonu używa się m.in. w łazienkach dla osób niepełnosprawnych lub w mieszkaniach, których właścicielom zależy na niewidoczności syfonu.


Jaki materiał syfonu?

W dużej mierze rodzaj zastosowanego tworzywa determinuje żywotność oraz bezawaryjność syfonu. Najczęściej są one wykonane z PCV albo mosiądzu. Który wariant zatem wybrać?

  • Syfon umywalkowy mosiężnysyfony wykonane z mosiądzu prezentują się zdecydowanie lepiej od tych plastikowych odmian, przez co nie musimy myśleć nad ich zabudową lub ukryciem przy pomocy chociażby łazienkowej szafki podumywalkowej. Cena mosiężnych syfonów jest zdecydowanie wyższa, jednak w zamian za to otrzymamy znacznie atrakcyjniejszy wygląd, szczególnie z chromowaną powłoką zewnętrzną, oraz większą trwałość. Ze względu na zastosowany materiał syfony mosiężne są dużo cięższe w porównaniu do tych z PCV;
  • Syfon umywalkowy z PCV – możemy go zamaskować szafką albo postumentem podczas instalacji, cechuje się niewielką wagą oraz niską ceną, jednakże w porównaniu do wersji mosiężnych mają mniejszą odporność na uszkodzenia i są ogólnie mniej trwałe. Warto wybierać modele znanych i cenionych producentów w sektorze armatury łazienkowej.
➲ Zobacz również  Bateria bidetowa

Syfony umywalkowe w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych syfonów do umywalki. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


O czym jeszcze pamiętać przy zakupie i eksploatacji syfonu?

  • Dopasowanie syfonu do umywalki – znacząco ułatwia sam montaż syfonu, dlatego przed samym zakupem warto określić dokładne wymiary, jakich potrzebujemy. Często szczegółową specyfikację techniczną otrzymamy od producentów i ich zalecenia odnośnie kompatybilnych rozmiarów. Instalowanie syfonu umywalkowego we własnych zakresie nie powinno stanowić zbytnio problemu, należy jednak pamiętać, aby zamontowany układ odpływowy był szczelny oraz stabilny – przede wszystkim sprawdźmy wszystkie łączenia i uszczelki.
  • Cena zakupu – najtańsze modele syfonów oraz półsyfonów plastikowych możemy kupić już za 20-30 zł, natomiast najczęściej wybierane są modele oferowane w nieco wyższych kwotach – przedział 80-100 zł (również te metalowe).
  • Osobno lub w zestawie – na etapie zakupu możemy wybrać, czy zdecydujemy się na wybór tylko samego syfonu umywalkowego, czy też kupimy cały zestaw odpływowy razem z syfonem. Drugie rozwiązanie jest oczywiście droższe, jednakże z reguły zapewnia lepsze funkcjonowanie całego odpływu.
  • Eksploatacja i trwałość – wszelkiego rodzaju nieszczelności pojawiają się przede wszystkim na łączeniach oraz uszczelkach, znacznie rzadziej dochodzi do nich w wyniku mechanicznego uszkodzenia korpusu na skutek np. uderzenia. Mniejszą trwałością cechują się oczywiście te wykonane z tworzyw sztucznych, jednak przy odpowiedniej i regularnej pielęgnacji połączonej z prawidłowym montażem powinno pozwolić na znaczne wydłużenie przydatności syfonu umywalkowego. W przypadku większych awarii konieczna będzie jego wymiana, zamontowanie tylko nowej uszczelki może nie zdać egzaminu.
  • Zabiegi pielęgnacyjne – czyszczenie syfonów umywalkowych powinno odbywać się regularnie, jednakże podczas codziennej eksploatacji warto zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem do odpływu nie dostają się większe zanieczyszczenia w postaci fusów czy też resztek jedzenia. Dlatego przy odpływie umywalkowym przyda nam się z pewnością sitko, które wychwyci większość zabrudzeń. Od czasu do czasu warto również wykonać zabiegi udrażniające instalację przy wykorzystaniu dedykowanych do tego celu granulatów lub płynów. Możemy również dodatkowo odkręcać syfon i pozbyć się nagromadzonych tam zanieczyszczeń – szczególnie dotyczy to typów butelkowych.
➲ Zobacz również  Zestaw prysznicowy

Ostatnie znalezione hasła:

  • Zestaw syfon do umywalki srebrny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Odpływ liniowy

czw. paź 29 , 2020
Projektowanie łazienki nie należy do spraw najłatwiejszych. Wybór płytek, umywalki, […]
odpływ liniowy w kabinie prysznicowej

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.