Wanna akrylowa Rankingi z 13 lipca 2024

Czym się kierować w wyborze? Jaką wybrać pod kątem kształtu? Poradnik zakupowy wraz z rankingiem wanien wykonanych z akrylu.

Poszukując wanny do naszej łazienki kierujemy się przede wszystkim gabarytami oraz kształtem, aby móc ją możliwie jak najbardziej optymalnie dopasować do wnętrza pomieszczenia.

wolnostojąca wanna akrylowa
wolnostojąca wanna akrylowa

Wśród ofert producentów zdecydowanie najwięcej propozycji dotyczy niecek wykonanych z akrylu, które mogą się różnić jakością i trwałością wykonania, głównie z powodu grubości zastosowanej powłoki. Jaką zatem wybrać najlepszą do naszej łazienki? Czym się kierować?


O akrylu słów kilka

Akryl, czyli inaczej metakrylan metylu, to specjalny rodzaj tworzywa sztucznego, które od początku lat 90-tych zmienia oblicze łazienek na całym świecie. Obecnie wanny akrylowe są bardziej popularne od tradycyjnych wanien wykonanych z żeliwa i stali lub z innych materiałów takich jak drewno czy marmur i coraz częściej goszczą w łazienkach Polaków. Co spowodowało tak duży wzrost popularności akrylu?


Zalety wanny akrylowej

Przede wszystkim akryl to materiał wyjątkowo plastyczny. Dzięki temu możemy spotkać wanny wykonane z tego tworzywa w najrozmaitszych kształtach i wariantach. Akryl dopasuje się więc do każdej, nawet najbardziej niestandardowej łazienki, do tego jest bardzo lekki. Wanna akrylowa przeważnie waży około 20 kg. Dla porównania wanna żeliwna osiąga masę nawet 100 kilogramów. Jest to znacznym ułatwieniem podczas jej montażu.

Osoby ceniące sobie niespotykany wystrój własnej łazienki z pewnością ucieszy fakt, że wanny akrylowe dostępne są w wielu kolorach i barwach. Nie trzeba więc ograniczać się tylko do koloru białego.

Należy wspomnieć również o tym, że wanna akrylowa posiada właściwości izolacyjne. Dzięki temu woda użyta do kąpieli długo pozostanie ciepła.

Łazienka wyposażona w wannę akrylową nie sprawi też żadnych kłopotów ze sprzątaniem. Na powierzchni wykonanej z tego tworzywa nie powstają bowiem żadne odbarwienia i zacieki z kamienia.

Nie trzeba również martwić się o rdzę, a do czyszczenia wanny nie są niezbędne drogie środki czyszczące – wystarczy zaopatrzyć się w wilgotną szmatkę.


Jaki model wanny akrylowej wybrać?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów wanien wykonanych z akrylu. Powinniśmy wybrać model najbardziej odpowiadający naszym preferencjom i oczekiwaniom. Dobrej jakości wanna akrylowa będzie doskonale pełniła swoją funkcję przez wiele lat. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na poniższe serie i modele:

 • seria Langfoss od producenta Oltens
 • seria Modo od producenta Koło
 • seria Easy od producenta Roca
 • seria Intima od producenta Besco
 • seria NewDay od producenta Ravak
➲ Zobacz również  Mała wanna

Jeżeli ktoś zainteresowany jest przede wszystkim wannami o asymetrycznych kształtach, powinien wtedy zajrzeć do oferty producentów takich jak Cersanit (np. modele Sicilia i Joanna) oraz Riho (np. modele Delta lub Geta). Najbardziej wybredni, znajdą nawet wanny przypominające swoim kształtem wygląd owoców. Jest tak w przypadku modelu Avocado od firmy Ravak.

Ostateczny wybór należy oczywiście do kupującego. Jakikolwiek by on nie był, wanna akrylowa z pewnością jest gwarancją odpowiedniej jakości i funkcjonalności w łazience.


Jakie kształty wanien akrylowych?

W zależności od preferencji oraz możliwości aranżacji łazienki wyróżnić możemy wanny akrylowe:

 • prostokątne – ze względu na swój regularny kształt z powodzeniem można je zainstalować w małych łazienkach, przy ścianie lub w narożniku. Cechą charakterystyczną są delikatne złagodzenia rogów wanny, w efekcie czego zyskuje ona na prezencji, nie sprawia przy tym wrażenia przesadnie kanciastej i topornej, z powodzeniem może być wykorzystana zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej aranżacji pomieszczenia sanitarnego;
 • owalne – ich kształt powoduje, że zdecydowanie częściej znajdziemy je w dużych, niż małych łazienkach. Ich elegancka forma z powodzeniem znajdzie zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych i tradycyjnych stylach aranżacji. Cenione są także za wygodę oraz ergonomię, brak narożników sprawia, że czyści się je jeszcze łatwiej. Najczęściej owalne wanny są typu wolnostojącego;
 • okrągłe – jeżeli chcemy zakupić wannę o tym kształcie, konieczne jest posiadanie dużej łazienki. Niecki okrągłe to modele wolnostojące, o sporych gabarytach, dzięki czemu posiadają dużą pojemność, przez co z powodzeniem może się zmieścić niekiedy nawet kilka osób. Chętnie stosowanym wariantem jest wmontowanie wanny w podłoże, z obudową wykonaną z płytek łazienkowych;
 • trójkątne – ze względu na możliwości ich aranżacji mogą być z powodzeniem zastosowane w małych łazienkach. Co je wyróżnia? Boki modeli asymetrycznych są różnej długości, ponadto mamy do wyboru wersje lewe oraz prawe. W przypadku modeli symetrycznych musimy z reguły wygospodarować przy narożniku więcej przestrzeni. Trzeci bok wanny trójkątnej zwykle jest poprowadzony jako łuk. Wyposażone są często w półkę lub siedzisko;
 • wielokątne – w tej grupie występują wanny pięciokątne, sześciokątne itd. Ich nieszablonowy kształt oraz częsta asymetria sprawiają, że niecki tego typu chętnie montuje się w dużych łazienkach jako wanny wolnostojące lub wanny narożne;
 • niestandardowe – wanny z niecką o nieszablonowych i nieregularnych kształtach, ze względu na trudności z przynależnością do jakiejkolwiek z powyższych grup stanowią odrębną klasyfikację. To głównie modele wolnostojące, kupowane na potrzeby przestronnych wnętrz pomieszczeń sanitarnych. Ich oryginalny design sprawia, że są to najczęściej drogie produkty.
➲ Zobacz również  Wanna asymetryczna Besco Rima 140, wymiary 140x90

Jaki rozmiar wanny akrylowej?

W zależności od kształtu wanny jej gabaryty mogą się znacząco różnić. Poniżej najczęściej spotykane rozmiary dla różnych wariantów:

 • niecki o kształcie prostokąta – od 140 cm do 170 cm długości, od 70 cm do 90 cm szerokości;
 • niecki o kształcie trójkąta, z asymetrycznymi bokami – od 140 cm do 170 cm długości, od 80 cm do 110 cm szerokości;
 • niecki o kształcie trójkąta, z symetrycznymi równymi bokami – od 120 cm długości i 120 cm szerokości do 150 cm długości i 150 cm szerokości;
 • niecki o owalnym kształcie – dwuwymiarowy profil wanny to kształt elipsy, która dysponuje z reguły wymiarami od 175 cm do 190 cm długości oraz od 80 cm do 120 cm szerokości;
 • niecki w kształcie okręgu – duża wanna tego typu ma z reguły średnicę od 140 cm do 160 cm, jednakże można spotkać zarówno bardzo duże wanny okrągłe (np. 200 cm średnicy), jak i małe wanny wolnostojące (od 100 cm do 120 cm średnicy).

Bardzo płytkie wanny mają z reguły głębokość poniżej 30 cm, natomiast najczęściej waha się ona od niecałych 40 cm do prawie 50 cm.


Wanny akrylowe do łazienki w Rankingu TOP10

Ranking maj 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych wanny akrylowej do łazienki. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Popularność, lekka konstrukcja, różnorodność – kolorystyczna, kształtów, wymiarów, a także bardzo szeroki przedział cenowy – to krótka charakterystyka wanien wykonanych z akrylu. Jego odpowiednia grubość zapewni nam należytą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, przyda nam się powłoka ochronna, która dodatkowo ułatwi czyszczenie.

Tak szeroki wybór wanien akrylowych sprawia, że z powodzeniem mogą zostać dobrane do praktycznie każdego stylu aranżacji przestrzeni łazienkowej.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/wanna-akrylowa/
 • ile akrylu mają wanny
 • jaką wannę akrylową wybrać
 • które wanny najlepsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Syfon

pon. lis 2 , 2020
Syfon to jeden z najmniej widocznych elementów zestawu odpływowego w […]
syfon do łazienki

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.