Nie wyobrażamy sobie łazienki bez umywalki. Stanowi ona często jeden z ważniejszych elementów wyposażenia. Szczególnie popularne stały się umywalki z szafkami, które pozwalają w estetyczny i praktyczny sposób wykorzystać wolne miejsce, a także zyskujemy oryginalną skrytkę na przedmioty łazienkowe. Jak zatem powinniśmy odpowiednio dobrać umywalkę z szafką?
Materiał wykonania
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze umywalki z szafką do łazienki jest materiał, z jakich zostały one wykonane. O ile często do samej umywalki nie mamy zastrzeżeń, o tyle materiał wykonania szafki, powinien być na tyle solidny, by przetrwała wilgotne i dość ciężkie łazienkowe warunki. W pierwszej kolejności odrzucamy te wykonane z płyt pilśniowych – nie są one na tyle wytrzymałe i odporne. Zwykle pod wpływem wilgoci puchną i pęcznieją, przez co pojawiają się pęknięcia, a w efekcie szafka rozpada się po pewnym czasie.
Jaki materiał wykonania szafki jest odpowiedni i przystosowany do warunków łazienkowych? Po pierwsze taki, który nie będzie chłonął wody jak gąbka, a także taki który wykaże się zwiększoną odpornością na wilgoć. Warto więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagi na szafki wykonane z:
- płyt MDF, a także meblowych HDF,
- drewna, ale tylko wyłącznie: teak, cedr i iroko,
- metalu,
- tworzyw sztucznych.
Umywalka z szafką – najlepsze dopasowane
Dopasowanie umywalki do szafki staje się kwestią oczywistą. Zwykle wystarczy więc dopasować oba elementy na podstawie wymiarów i wysokości armatury. Wówczas zestaw pochodzi od jednego producenta. Jednak wiedząc jaki materiał, a także rozmiar szafki nas interesuje, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej konstrukcji mebla. Oto podstawowe czynniki na których powinniśmy się skupić, dobierając odpowiedni zestaw:
- dobre wyprofilowanie,
- łatwość montażu,
- zabezpieczenie przed wilgocią.
Odpowiednio dobrana umywalka z szafką łazienkową, daje nam gwarancję zaoszczędzenia czasu, a także pieniędzy, gdyż cena zestawu od jednego producenta jest zwykle o wiele niższa niż kupowanie osobno obu elementów. Dodatkowo tego typu rozwiązania są idealnie do siebie dobrane i dopasowane, nie tylko pod względem estetycznym, ale spełniają też swoje funkcje praktyczne, dając o wiele więcej miejsca na łazienkowe akcesoria. Większość producentów oferuje również gwarancje na swoje zestawy.
Umywalki meblowe w Rankingu TOP10
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych meblowych umywalek łazienkowych, do montażu również z szafką. Dokładamy wszelkich starań i dbamy o to, aby poniższa tabela z rankingiem była aktualizowana na bieżąco.
Plusy i minusy szafki pod umywalkę
Decydując się na zakup gotowego zestawu umywalki z szafką lub osobnych elementów powinniśmy rozważyć kwestię dotyczącą możliwości aranżacyjnych naszej przestrzeni łazienkowej. To, co zda egzamin w dużym pomieszczeniu, niekoniecznie sprawdzi się w małej łazience. Spójrzmy zatem na zalety i wady zainstalowania szafki łazienkowej wraz z umywalką.
Zalety
- dzięki szafce łazienkowej zyskujemy pod umywalką przestrzeń na zagospodarowanie naszych kosmetyków, ręczników czy też środków czyszczących, które w przypadku braku szafki łazienkowej musielibyśmy upychać po kątach lub w innych pomieszczeniach;
- gotowe zestawy oferowane przez producentów są ze sobą spasowane, w efekcie czego nie musimy już się martwić kolorystyką albo designem szafki, jeżeli mielibyśmy ją kupować osobno;
- modele wiszących szafek z umywalkami nie posiadają nóg, dzięki czemu wolną przestrzeń pod szafką łatwiej utrzymać w czystości, ponadto nie ma ryzyka przypadkowego trącania podstawy;
- szafka stojąca wyposażona w drzwiczki to stabilna konstrukcja, ma stosunkowo dużą pojemność, można ją swobodnie przestawiać.
Wady
- w małych umywalkach w zestawie z szafką częstym problemem jest niewielka przestrzeń na obrzeżach blatu, w efekcie czego postawienie np. kubka ze szczoteczkami albo antyperspirantu na jego obrzeżach może być mocno utrudnione;
- montaż ścienny umywalki wiszącej wymaga ingerencji w strukturę ściany, trzeba również brać pod uwagę kwestię umiejscowienia syfonu baterii łazienkowej;
- w przypadku braku nóżek czyszczenie powierzchni pod szafką mocno utrudnione;
- przy szafkach na umywalkę nablatową musimy regularnie czyścić i pielęgnować powierzchnię blatu łazienkowego, szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się otwory.