Dywanik łazienkowy Rankingi z 26 kwietnia 2024

Na jaki dywanik się zdecydować do łazienki? Czy może lepsza będzie mata antypoślizgowa? Przedstawiamy poradnik zakupowy wraz z rankingiem propozycji.

Od czasów kiedy zimne płytki zastąpiły w łazienkach popularne kiedyś linoleum, dywaniki łazienkowe stały się nieodzownym elementem wyposażenia, zapewniającym ciepło pod stopami po wyjściu z kąpieli.

dywanik łazienkowy obok wanny
dywanik łazienkowy obok wanny

Dobrze dobrany dywanik oprócz swej roli użytkowej, powinien być także elementem dekoracyjnym, spójnym z charakterem i kolorystyką wnętrza. Jaki wybrać najlepiej i czym się kierować w wyborze – podpowiadamy.


Maty łazienkowe w Rankingu TOP8

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 8 najchętniej wybieranych mat łazienkowych, posiadających elementy antypoślizgowe. Ranking zawiera aktualne propozycje.


Co należy wziąć pod uwagę wybierając dywanik łazienkowy?

Wybierając dywanik łazienkowy z reguły kierujemy się zmysłem wzroku i dotyku. Jeśli jest miękki i przyjemny w dotyku oraz zachwyci nas wizualnie, to uznajemy, że będzie odpowiedni.

Niestety często rzeczywistość szybko takie spontaniczne wybory weryfikuje i okazuje się, że nie był to najlepszy zakup. Dzieje się tak wtedy, gdy przykładowo dywanik ślizga się na powierzchni płytek lub wykonany jest z materiału, który długo schnie. Z tego względu ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

➲ Rodzaj materiału

Materiał, z którego wykonany jest dywanik łazienkowy, ma wpływ na to, czy będzie on chłonął wilgoć oraz jak szybko wyschnie, a nawet jak łatwo będzie go wyczyścić. Do łazienki jako pomieszczenia, w którym jest sporo wilgoci, nie poleca się więc dywaników wykonanych z naturalnej wełny. Dużo lepiej sprawdzą się materiały syntetyczne, bambus, lub mikrofibra.

Popularne dywaniki bawełniane mogą być dobrym wyborem, ale trzeba mieć świadomość, że im będą grubsze, tym dłużej będą schły. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się maty piankowe, ale są często mniej estetyczne i łatwo ulegają uszkodzeniom.

➲ Antypoślizgowe podłoże

Jest to bardzo ważny czynnik, który zwiększa bezpieczeństwo i zapobiega wypadkom podczas wychodzenia z wanny, czy kabiny prysznicowej. Ma to duże znaczenie szczególnie w domu, gdzie są ludzie starsi i dzieci. Maty antypoślizgowe z pianki mają w tym wypadku najlepszą przyczepność do podłoża, ale obecnie coraz częściej też dywaniki łazienkowe wykonane z innych materiałów mają już antypoślizgowe podłoże. Trzeba zwracać na to uwagę.

➲ Zobacz również  Kuferek na akcesoria kosmetyczne Titan Spotlight Flash, rozmiar 38 x 19 x 32 cm

➲ Kształt

Kształt dywanika nie ma może pierwszorzędnego znaczenia, ale ze względów praktycznych, jak i estetycznych najlepiej jeśli będzie dostosowany do kształtu wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli natomiast chcemy położyć dywanik za środku, który ma służyć przede wszystkim jako dekoracja, dobrze jest dopasować go do kształtu łazienki. W długich łazienkach prostokątnych sprawdzi się dywanik w takim samym kształcie, natomiast w kwadratowych pięknie będzie wyglądał okrągły lub owalny.

➲ Kolorystyka

Podobnie jak sam kształt, także i kolor dywanika powinien współgrać ze stylem aranżacji naszej przestrzeni łazienkowej. W pomieszczeniach charakteryzujących się ciepłymi barwami warto dostosować go do kolorystyki płytek czy też paneli ściennych.

Z kolei łazienki minimalistyczne chętnie wyposażane są w akcesoria o dominującej barwie białej lub czarnej. Chcąc natomiast przełamać nudę możemy zakupić dywanik mocno kontrastujący z otoczeniem.

Styl marinistyczny to przede wszystkim różne odcienie m.in. koloru niebieskiego czy też turkusowego. Barwa nie musi być jednolita, świetnie komponują się z wnętrzem dywaniki posiadające różnorodne wzornictwo lub też tematyczne napisy na powierzchni.


Materiał dywanika a jego zalety

Wśród wielu koncepcji dotyczących wyboru odpowiedniego dywanika łazienkowego na pierwszy plan wysuwa się oczywiście materiał jego wykonania. Pomieszczenie sanitarne ze względu na specyficzne warunki tam panujące musi zapewnić nam zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to kwestii związanych z panującą tam wilgocią i tym samym częstym problemem mokrych płytek, nierzadko powodujących niekontrolowany poślizg. Na jaki materiał zatem postawić?

  • Mata antypoślizgowa z tworzywa sztucznego – ten tym dywanika wykonany z PCV odznacza się niską ceną, a także strukturą zapewniającą nam stabilną pozycję podczas wychodzenia z wanny czy też kabiny prysznicowej. Utrzymanie w czystości nie sprawia większych problemów, wystarczy nam do tego ściereczka z delikatnym detergentem lub też ustawienie cyklu w pralce. Ze względu na odcinanie ich z gotowych rolek możemy idealnie dopasować wymiar do naszych potrzeb, ponadto różnorodność wariantów kolorystycznych oraz wzorów sprawi, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ich plusem jest również fakt, że sam materiał nie jest zimny w dotyku;
  • Dywanik wykonany z naturalnych włókien – powinny posiadać od spodniej strony powłokę zapobiegającą poślizgowi, natomiast od zewnętrznej strony mamy do dyspozycji miękki, bardzo komfortowy i ciepły materiał, idealny do stąpania po kąpieli. Z reguły nie ma problemu, aby wyprać go w pralce automatycznej, warto zadbać o to, aby możliwie jak najszybciej nasz dywanik wysuszyć;
  • Dywanik zrobiony ze sztucznego włókna – wykazują praktycznie takie same właściwości jak dywaniki wykonane z tworzywa sztucznego. Cechuje je elastyczność w doborze nie tylko koloru oraz wzornictwa, ale także i rozmiarów. Poliester albo poliamid z antypoślizgową warstwą gumy świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach łazienkowych, ponadto nie wchłaniają zbytnio wilgoci w wewnętrzne struktury, przez co proces suszenia trwa krótko.
➲ Zobacz również  Pralka do domu

Jak dobrać dywanik do stylizacji łazienki?

Przy wyborze warto też kierować się stylizacją ogólną łazienki, żeby dobrze się z nią komponował. W nowoczesnych aranżacjach można wybierać dywaniki kolorem kontrastujące z odcieniem ścian czy armatury. Modne są też wszelkie wzory geometryczne, np. szachownice czy koła. Do popularnego obecnie stylu ekologicznego można wybrać wzór z motywem roślinnym, matę bambusową czy korkową.  Klasyczne łazienki upiększą natomiast jednokolorowe dywaniki, dobrane w stonowanych kolorach.

Wybór dywanika łazienkowego dokonany według powyższych kryteriów pozwoli na zakup, który będzie cieszył nie tylko wizualnie, ale też spełni swoje zadania użytkowe. A o to przecież chodzi.


Dywaniki łazienkowe w Rankingu TOP15

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych dywaników oraz mat z przeznaczeniem do łazienki. Ranking zawiera aktualne propozycje.


Podsumowanie

Chodniki łazienkowe stanowić powinny nie tylko estetyczny, ale również praktyczny dodatek do wnętrza domowego pomieszczenia sanitarnego. Sam rozmiar dywanika należy dostosować do jego przeznaczenia oraz umiejscowienia – czy będzie on wykorzystywany pod prysznicem, obok wanny, czy też na środku łazienki lub przy umywalce. Powinien być odpowiednio duży, aby zapewnić nam komfort przemieszczenia się, bez ryzyka poślizgu.

Do kabiny prysznicowej wykorzystuje się maty antypoślizgowe o konstrukcji gumowej lub piankowej, z kolei w pozostałych miejscach chętnie wybierane są wersje materiałowe, z ciepłym i miękkim włóknem od zewnętrznej strony, albo modele bambusowe.

Z kolei materiał oraz wielkość dywanika determinują w dużym stopniu sposób jego czyszczenia – przy mniejszych chodnikach z powodzeniem można je z reguły wyprać w pralce (szczególnie materiałowe), natomiast modele drewniane (m.in. bambusowe) łatwo dają się czyścić ręcznie przy wykorzystaniu delikatnych detergentów.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/dywanik-lazienkowy/
  • Dywanik łazienkowy duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Mydelniczka

pon. wrz 21 , 2020
Kiedy urządzamy łazienkę, jednym z naszych priorytetów jest jej funkcjonalność […]
mydelniczki plastikowe pod prysznicem

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.