Piec gazowy Rankingi z 19 marca 2024

Jaki będzie najlepszy? Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów gazowych? Poradnik z kryteriami wyboru oraz rankingiem pieców na gaz.

piec gazowy dwufunkcyjny
piec gazowy dwufunkcyjny

Piece gazowe cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. Postawić możemy na mniejsze modele, jak i na większe, kompaktowe lub z osobnym podgrzewaczem. Wybór nie jest łatwy, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Jakie piec gazowy wybrać? Czym cechuje się dwufunkcyjny kocioł?


Rodzaje pieców gazowych

Piece gazowe są tworzone w kilku podstawowych odmianach, jakimi są:

  • kotły dwufunkcyjne, w których znajduje się wymiennik do podgrzewania grzewczej wody oraz drugi wymiennik do przygotowania c.w.u.,
  • kotły jednofunkcyjne, posiadające wymiennik tylko do c.o.,
  • kotły kompaktowe, które posiadają zbiornik do magazynowania wody na zapas.

Piec jednofunkcyjny może być wykorzystywany zarówno do dostarczania ciepła w celach grzewczych, jak i do zaspokojenia zapotrzebowania na c.w.u. Jest to możliwe w sytuacji, gdy podłączymy dodatkowy zbiornik wraz z wężownicą, czyli pojemnościowym podgrzewaczem wody.


Piec gazowy dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny sprawdzi się najlepiej w niewielkich domach, które mają powierzchnię nie większą niż 100 m2. Zazwyczaj w tym przypadku zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest zbyt duże. Ponadto, tutaj nie ma zbyt wiele miejsca na osobną kotłownię, dlatego najlepszą opcją jest kocioł dwufunkcyjny, który nie zabierze przestrzeni. Najczęściej posiada białą obudowę, pod którą znajdują się elementy potrzebne do działania instalacji grzewczej i przygotowania c.w.o. Bez problemu powiesimy piec w łazience na ścianie.


Jaki piec gazowy do domu do 150 m2?

Poszukując optymalnego rozwiązania dla naszego domu lub mieszkania powinniśmy w pierwszej kolejności dopasować konkretne oferty kotłów c.o. do naszego metrażu. Przyjmuje się, że w przypadku posiadania powierzchni 100, 120, 130, do 150 metrów kwadratowych – godną rozważenia opcją jest zakup również gazowego pieca dwufunkcyjnego, który ze względu na kolorystykę obudowy (najczęściej biała) oraz niewielkie gabaryty świetnie sprawdzi się zamontowany nawet w małej łazience. Najcześciej montuje się go na takiej wysokości, że spokojnie możemy wykorzystać przestrzeń poniżej na zainstalowanie pralki czy też kompaktu WC. Sama obudowa kotła skrywa wszelkie niezbędne elementy instalacji, potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Chcąc zapewnić jak największą efektywność instalacji grzewczej pamiętajmy o tym, aby optymalnie poprowadzić rury, przez które przepływać będzie ciepła woda. Im krótszą drogę rozplanujemy, tym czas oczekiwania na ciepłą wodę będzie krótszy. Rozwiązanie to możemy zastosować zarówno w przypadku wszystkich pomieszczeń ulokowanych na parterze, jak i znajdujących się również na pietrze. Rozplanujmy zatem całą instalację tak, aby rurki grzewcze były albo stosunkowo krótkie, albo też znajdowały się blisko kotła.

Piece gazowe dwufunkcyjne nie posiadają niestety bojlera, mogącego magazynować już ogrzaną wodę. Brak cyrkulacji, która funkcjonowałby jako mieszacz gorącej i zimnej wody, znacząco utrudnia eksploatację w sytuacji, gdy w tej samej chwili kilka osób w domu będzie chciało się wykąpać. W takiej sytuacji rozwiązaniem może się okazać zakup kotła gazowego o większej mocy – powyżej 20 kW, jednakże będzie się to wiązało z jego instalacją w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu poza strefą mieszkalną (najczęściej domowa kotłownia). Kocioł kompaktowy, wyposażony dodatkowo w niewielki zbiornik, częściowo rozwiązuje problem ciepłej wody w przypadku korzystania z niej przez kilka osób.

W przypadku domu o powierzchni nieprzekraczającej 150 metrów kwadratowych wystarczającym wyborem będzie zakup pieca gazowego dysponującego mocą w okolicach 14-15kW.

➲ Zobacz również  Ogrzewanie łazienkowe

Jaki piec gazowy do domu do 250 m2?

Posiadając mieszkanie lub dom o powierzchni przekraczającej 150 metrów kwadratowych (180-, 200-metrowe i powyżej) warto zdecydować się na piec gazowy o nieco większej mocy – rekomendowane jest posiadanie kotła o mocy przynajmniej 20 kW. Ponadto warto postawić już na jednofunkcyjny piec gazowy z zasobnikiem o pojemności przynajmniej 100 litrów, a najlepiej co najmniej 120-, 150-litrowym.

Ze względu na swoje gabaryty oraz moc tego rodzaju instalacje wymagają ich adaptacji w pomieszczeniach pozamieszkalnych – przyda nam się dedykowana kotłownia (łazienka nie spełnia tych kryteriów).

W jednofunkcyjnych piecach gazowych z zasobnikiem istnieje możliwość adaptacji układu cyrkulacji, co w połączeniu z pompą pozwala na ruch wody w samej instalacji, przez co minimalizowany jest jej efekt stygnięcia i ciepła woda jest szybciej dostępna do użytku.


Piece gazowe w Rankingu TOP15

Ranking marzec 2024

Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych kotłów gazowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

  • Łazienka ze względu na ograniczenia przestrzenne wymaga zastosowania optymalnych rozwiązań pod kątem zagospodarowania każdego wolnego centymetra kwadratowego. Dlatego właśnie w jej przypadku jedyną możliwą opcją jest zainstalowanie pieca dwufunkcyjnego, ewentualnie w wersji kompaktowej (oferowana z zasobnikiem, o warstwowym systemie ogrzewania wody). Zainstalowanie kotła na ścianie (wersja wisząca) nie zajmuje przesadnie dużo miejsca, ponadto wolną przestrzeń poniżej możemy z powodzeniem zagospodarować – pamiętajmy jednak, aby dostęp do pieca był możliwie jak najbardziej komfortowy.
  • Kotły w wersji stojącej to z reguły oferta skierowana do osób posiadających w domu osobne pomieszczenie techniczne, gdzie możemy postawić piec razem z przyłączami. To znacznie większa i trwalsza konstrukcja, najczęściej owalna, z wymiennikiem ciepła o żeliwnej budowie.
  • Pod względem kosztów ogrzewanie sieciowe uważane jest za zdecydowanie bardziej ekonomiczne, w porównaniu do ogrzewania z butli lub dedykowanego zbiornika. Te dwa ostatnie warianty stosowane są w momencie, gdy w naszej okolicy dostęp do sieci gazowej jest niemożliwy lub też mocno ograniczony. W przypadku chęci posiadania zbiornika pamiętajmy, że dojdą do tego koszty jego instalacji – szczególnie wysokie, gdy zdecydujemy się na montaż podziemny.
  • Obecnie oferowane są najczęściej kotły z zamkniętą komorą spalania, które dzięki korzystaniu z powietrza atmosferycznego i regulacji poziomu emitowanych spalin przez wentylator są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wcześniejsze modele mające komorę otwartą (wewnętrzny obieg powietrza skutkuje często obecnością produktów spalania w pomieszczeniach domowych).
  • Ze względu na cenę piece kondensacyjne są znacznie droższe niż tradycyjne kotły gazowe. Oferują one za to wydajniejszy i tym samym tańszy w eksploatacji system ogrzewania, wykorzystujący dodatkowo ciepło emitowane przy skraplaniu się pary z produktów spalania. Kotły kondensacyjne są nowoczesnym rozwiązaniem, dostępnym jedynie z komorą spalania w wersji zamkniętej.
➲ Zobacz również  Zestaw prysznicowy

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/piec-gazowy/
  • Jaki piec gazowy do domu 150m2
  • PIECE GAZOWE
  • cena i opinie piec gazowy co 2-funkcyjny ariston 2022r
  • piece gazowe na dom
  • piec gazowy plytowy
  • piec gazowy do co dwufunkcyjny kondensacyjny cena
  • opinie o piecach gazowych
  • jaki kocioł gazowy do domu 150m2
  • vaillant kociol kondensacyjny wspomagany solarami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Lusterko kosmetyczne

czw. paź 29 , 2020
Dyskusja na temat tego, jakie lusterko kosmetyczne wybrać może wydawać […]
lusterko kosmetyczne stojące

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.