Wybór kotła CO stanowi jedną z najważniejszych decyzji, którą muszą podjąć inwestorzy. Warto zastanowić się nad materiałem opałowym. Nie należy zapominać, że nie mniej istotne jest odpowiednie ocieplenie budynku.
Odpowiednia moc kotła
Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej mocy kotła. Rzadko kupowany jest za słaby, ale częściej dochodzi do przewymiarowania. W takiej sytuacji koszt inwestycyjny jest większy niż jest to potrzebne. Jednocześnie warto wiedzieć, że kocioł zwykle jest dopasowywany do sytuacji ekstremalnych tzn. do tak niskich temperatur, jakie bardzo rzadko występują w Polsce.
Regulacja pracy i sterowanie
Kotły w zależności od posiadania podajnika lub też jego braku mogą być wyposażone w różne sposoby ich obsługi. Jaki zatem mamy wybór?
- Kotły bez podajnika – z starszych konstrukcjach na paliwa stałe mamy tzw. miarkowniki spalania w postaci dolnych uchylnych drzwiczek, które mogą dostarczyć dodatkowy tlen do komory spalania. Częściej tego typu piece wyposaża się we wbudowane wentylatory, chociaż można spotkać i kotły wyposażone zarówno w wentylator, jak i sam miarkownik. Piece na paliwa płynne oraz gazowe posiadają już sterowanie elektroniczne, z zaimplementowanymi poszczególnymi poziomami pracy pieca.
- Kotły z podajnikiem – spotykane w przypadku pieców na ekogroszek. Podajniki są przede wszystkim komfortowe, ich niewątpliwą zaletą jest higiena i łatwość obsługi. To droższe rozwiązanie w porównaniu do pieców bez podajnika. Na potrzeby budynków prywatnych najczęściej mamy typ ślimakowy, dla pomieszczeń fabrycznych stosuje się modele tłokowe.
Wybór kotła według rodzaju materiału opałowego
Rodzaje kotłów pod względem materiału opałowego:
- kocioł na węgiel/drewno – tradycyjne piece, wymagają pomieszczenia technicznego, ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt zakupu oraz instalacji, natomiast tego typu ogrzewanie obarczone jest bardzo dużą stratą energetyczną,
- kocioł gazowy – coraz częściej spotykane piece, które ze względu na obudowę oraz gabaryty mogą być zainstalowane również w przestrzeni łazienkowej (do 21kW mocy),
- kocioł na biomasę (pellet, ekogroszek) – posiadają bardzo wygodny podajnik, wydajność natomiast uzależniona jest od zastosowanego materiału opałowego,
- kocioł elektryczny – stosowany najczęściej jako dodatkowe źródło ogrzewania, na potrzeby pomieszczeń o niewielkiej powierzchni lub do dogrzania wody w bojlerze,
- pompa ciepła – instalowana gruntowo, cechuje ją bardzo czasochłonny i skomplikowany montaż, rzadko stosowana ze względu właśnie na ograniczone możliwości przestrzenne jej instalacji oraz wysoką cenę,
- kocioł olejowy – wymaga osobnego pomieszczenia technicznego ze względu na gabaryty samego pieca oraz instalacji. To drogie rozwiązanie, stosowane w domach o dużej powierzchni.
Przy wyborze kotła nie mniej istotna jest kwestia wyboru opału. Kocioł zasypowy na węgiel wydaje się już przeżytkiem. Co prawda sam opał jest nadal najtańszy, ale w najbliższym czasie mogą do tego dojść kwestie związane z ekologią. Największym mankamentem jest jednak potrzeba rozpalania i utrzymywania ognia w komorze spalania. Jeśli ktoś chce jednak dokonać taniego wyboru, to może się na niego zdecydować.
Alternatywą jest choćby kocioł gazowy lub opalany biomasą (pelletem lub ekogroszkiem) czy nawet pompa ciepła. Wszystkie te technologie są znacznie wygodniejsze i to automatyka zajmuje się ich obsługą, co jednocześnie jest wygodne i optymalne. Pompę ciepła należy traktować jako inwestycję. Co prawda zużywa ona prąd elektryczny, ale znacznie mniej niż przy jego bezpośrednim wykorzystaniu. Kocioł na biomasę i pompa ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązania.
Warto pamiętać, że wybór kotła CO należy odpowiednio przemyśleć.
Do pomieszczeń sanitarnych ze względu na ograniczenia przestrzenne oraz z uwagi na higienę jedynym rozsądnym i zarazem najchętniej wybieranym wariantem jest instalacja dwufunkcyjnego pieca gazowego (szczególnie w mieszkaniach, gdzie nie ma wydzielonego pomieszczenia technicznego na instalację kotła centralnego ogrzewania, a sam piec gazowy z uwagi na niewielkie gabaryty możemy spokojnie zainstalować na ścianie na wygodnej dla nas wysokości).
Kotły C.O. w Rankingu TOP15
Ranking październik 2024
Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych kotłów i pieców centralnego ogrzewania. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Jaki kocioł do domu lub mieszkania pod centralne ogrzewanie?
W domu lub mieszkaniu instalacja centralnego ogrzewania musi poradzić sobie z przekazywaniem odpowiedniej ilości energii, aby zapewnić komfortowe ciepło w pomieszczeniach i dostarczyć możliwie jak najszybciej ciepłą wodę do mycia naczyń albo kąpieli. Wielkość przestrzeni mieszkalnej odgrywa tutaj kluczową rolę w kontekście wyboru odpowiedniego kotła. Przede wszystkim już na etapie planowania zakupu pieca powinniśmy oszacować łączną powierzchnię użytkową. Jakie kotły pod centralne ogrzewanie zaleca się kupić w zależności od metrażu?
Do obliczania używa się najczęściej oszacowania zużycia energii na ogrzanie 1 m2 – z reguły jest to 60-100W (nowe budownictwo) lub 100-180 (stare budownictwo), przy czym sprawność kotłów z reguły jest niższa niż 100% (deklarowane przez producentów wartości często w praktyce okazują się zawyżone), zatem warto brać pod uwagę pewien zapas, uzależniony także w dużej mierze od planowanego obciążenia pieca (ilość pomieszczeń i pięter, typ ogrzewania podłogowego, zasobnik na wodę itp.) oraz rodzaju samego pieca.
- Do 80 m2 – jeżeli dysponujemy metrażem nieprzekraczającym tej powierzchni, wówczas spokojnie możemy sobie pozwolić na zakup pieca dysponującego mocą w granicach 11-12kW. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli mamy do podgrzania wodę w bojlerze elektrycznym, wówczas zaleca się kocioł o mocy przynajmniej 15kW.
- Do 100 m2 – przy dużej szczelności okien w pomieszczeniach, odpowiednim ociepleniu ścian nowoczesne kotły dedykowane do domów i mieszkań o tej powierzchni z reguły dysponują mocą do 14-15kW. Może się jednak okazać, że zakupując kocioł co o bardzo wysokiej sprawności będziemy mogli kupić nieco słabszy model. Do ostatecznego oszacowania trzeba brać pod uwagę także obecność ogrzewania podłogowego czy też bojlera i jego docelową wielkość.
- Do 120 m2 – ze względu na szybkie nagrzewanie się powietrza w pomieszczeniach i dużą szczelność izolacji oraz ocieplenia nowych budynków znacznie większe mieszkania nie wymagają zakupu proporcjonalnie mocniejszych kotłów. Na potrzeby domu lub mieszkania o powierzchni do 120 m2 powinien nam spokojnie wystarczyć piec do 15-16kW.
- Do 150 m2 – dobre ocieplenie domu zabezpiecza przed uciekaniem ciepła z jego wnętrza. Konsekwencją jest spora oszczędność w kontekście doboru mocy kotła, która może wynosić nawet do 20%. Przy metrażu do 150 m2 na ogrzanie domu ocieplonego wystarczy nam piec do 16-17kW, natomiast w przypadku nieocieplonego – przynajmniej 20kW.
- Do 200 m2 – posiadając tak duży dom lub mieszkanie musimy już brać pod uwagę zakup kotła o mocy przynajmniej 20kW. Jeżeli nasz wybór pada na piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, wówczas nie musimy go instalować w osobnym pomieszczeniu, można z powodzeniem go zainstalować w łazience (piece powyżej 21kW wymagają jednak podłączenia do komina celem odprowadzania produktów spalania, dlatego konieczna jest ich instalacja w dedykowanym do tego celu pomieszczeniu).
- Do 250 m2 – bardzo duże powierzchnie wymagają wydajnych systemów ogrzewania. Mieszkanie jednopiętrowe o tym metrażu z reguły będzie wymagało podłączenia pieca o większej mocy niż w przypadku domu piętrowego. Sugeruje się zakup kotła pod centralne ogrzewanie o mocy co najmniej 25kW.
Podsumowanie
Precyzyjne oszacowanie naszego zapotrzebowania na zużycie energii na podstawie metrażu, stopnia ocieplenia budynku, przeznaczenia itp. pozwoli na wybór odpowiedniego pieca o optymalnym poziomie mocy.
Obecnie warto stawiać na nowoczesne rozwiązania (np. gazowe piece kondensacyjne), które zapewniają wyższą efektywność energetyczną, mają mniejsze gabaryty, przez co możemy w wielu przypadkach zamontować je w łazience lub kuchni (rozwiązania z zamkniętą komorą spalania, które nie wymagają podłączenia do komina).
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/kociol-c-o/
- koszt pieca urzywanrgo do centralnego 28kw
- najlepsze piece c o opinie