Do ogrzewania użytkowej wody stosowane są podgrzewacze, nazywane także bojlerami. Na rynku dostępne są różne typy bojlerów, niemniej najczęściej wybieranym jest bojler elektryczny. Jeśli chcemy zainstalować we własnym domu elektryczny bojler, trzeba koniecznie zapoznać się z ważnymi kwestiami mającymi związek z tym wyborem.
Typy podgrzewaczy
Podgrzewacze można podzielić ze względu na metodę podgrzewania wody na dwa różne typy:
- Podgrzewacze przepływowe – takiego typu podgrzewacze do wody działają na bieżąco. Dlatego też nie mają zbiornika w postaci bojlera, a w związku z tym, nie gromadzą podgrzanej już wody i ogrzewają ją wyłącznie w chwili odkręcania kranu. Trzeba będzie zatem odczekać, zanim możliwie stanie się skorzystanie z ciepłej wody. Są to jednopunktowe urządzenia, a zatem każdy z kranów, z którego będzie płynąć woda, wymaga osobnego ogrzewacza. Wśród zalet tego typu bojlerów, można wymienić niski pobór energii elektrycznej i niewielkie rozmiary,
- Podgrzewacze pojemnościowe z bojlerem – podgrzewacze do wody takiego typu zostały wyposażone w zbiornik, w którym przechowywana jest podgrzana wcześniej woda. Dość gruba izolacyjna warstwa utrzymuje ciepło nawet i przez kilka godzin. Dostępne są w sprzedaży modele ciśnieniowe (pojemność zbiorników do 200 litrów), które pozwalają na podłączanie do nich wszelkich baterii łazienkowych, jak i znacznie mniejsze bezciśnieniowe (pojemność 10-15 litrów), podłączane wyłącznie do jednego ujścia wody. Wadą takiego typu urządzeń, na pewno będą duże wymiary, niemniej jednak rekompensatą dla użytkownika jest możliwość podgrzania jednorazowo znacznej ilości wody. Trzeba mieć także na uwadze spory pobór energii elektrycznej, którym się odznaczają.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając bojler elektryczny?
Podejmując decyzję odnośnie wyboru bojlera elektrycznego, musimy brać pod uwagę kilka istotnych kwestii, które przedstawimy poniżej.
Moc bojlera
Moc bojlera elektrycznego przełoży się w sposób bezpośredni na to, jak szybko będzie on w stanie podgrzewać wodę do odpowiedniej temperatury. Zasadniczo zakres ten obejmuje od 1000 W (czyli 1 kW) do 5000 W (5 kW). Nie tyczy się to jednakże wielopunktowych podgrzewaczy – żeby mogły one grzać wodę dla kilku wybranych punktów jednoczenie, ich moc musi przekraczać nierzadko 6 kW.
Pojemność zbiornika
W tym przypadku zależność będzie bardzo prosta – musi być ona dobrana adekwatnie do ilości wody, którą zużywa całe gospodarstwo domowe. Ilość mieszkających w domu osób ma zatem spore znaczenie podczas wybierania właściwego urządzenia. W jaki sposób można to wyliczyć? Według szacunków, przeciętna ilość zużywanej wody w przeliczeniu tylko na jedną osobę to 30 do 60 litrów. Jeżeli zatem domownicy nie będą chcieli ograniczyć zużycia, konieczne stanie się zakupienie bojlera mającego spory zbiornik. Na przykład, w przypadku wielopunktowego podłączenia i 4 osobach w rodzinie, zbiornik podgrzewacza powinien posiadać ponad 100 litrów pojemności. Jednopunktowe mogą mieć zaś tylko kilkadziesiąt litrów, co nie będzie wystarczające dla każdego gospodarstwa domowego.
Waga i wymiary
Podgrzewacz do wody musi się zmieścić w miejscu, które zostało dla niego przeznaczone. Dlatego musimy wszystko bardzo dokładnie zmierzyć, zanim jeszcze wybierzemy się na zakupy. Z uwagi na model i typ urządzenia, może być ono na tyle małe, iż spokojnie zmieści się pod umywalką albo też zlewem, lub też wręcz przeciwnie spore, zależnie od wielkości samego zbiornika. Tak samo będzie z jego wagą – masa podgrzewacza może wynieść nawet kilkadziesiąt kilogramów, w zależności od tego, jaką pojemność zbiornika będziemy chcieli wybrać.
Możliwości regulacji
Przede wszystkim dotyczy to regulowania temperatury, możliwie w jak największym zakresie. Największą wygodę w sterowaniu oferuje nam oczywiście panel elektroniczny, dzięki któremu możemy w pożądany przez nas sposób zarządzać przepływem wody ciepłej i zimnej – nie tylko w zakresie jej temperatury, ale również samego natężenia.
Alternatywą jest oczywiście sterowanie przepływem i tym samym temperaturą za pomocą pokręteł.
Rodzaj zasilania
W przypadku bojlerów zasilanych prądem elektrycznym mamy do wyboru:
- układ jednofazowy – wykorzystywany w mieszkaniach oraz domach, gdzie występuje stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną (do 6 kW), z napięciem wynoszącym 230V. Jeśli nie dysponujemy dużą ilością sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci, wówczas instalacja jednofazowa powinna wystarczyć w zupełności. Częstym przypadkiem świadczącym o niedostatecznej mocy układu jest wybijanie bezpieczników;
- układ trójfazowy – jest on umownie rekomendowany na potrzeby domów czy mieszkań, gdzie wykorzystanie energetyczne przekracza 6 kW. Instalacja, w skład której wchodzą trzy obwody elektrycznej, posiada napięcie wynoszące 230/240V. Należy pamiętać o jednakowym obciążeniu wszystkich trzech faz.
Bojlery elektryczne w Rankingu TOP12
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 12 najchętniej wybieranych bojlerów elektrycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie, czy jaki bojler elektryczny wybrać?
- Koszt zakupu bojlera elektrycznego w dużej mierze jest zdeterminowany jakością, mocą, zaawansowaniem technicznym oraz pojemnością urządzenia i może się on wahać od kilkuset zł do kwot powyżej kilku tysięcy zł.
- Kluczowym aspektem w kontekście energooszczędności wybranego bojlera jest oczywiście dostosowanie jego pojemności do aktualnych możliwości oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę. Mniejsze zbiorniki potrafią w szybszym tempie ją ogrzać, ze względu na jej szybsze zużycie minimalizujemy konieczność podgrzewania tej samej wody kilka razy. Optymalne sterowanie zużyciem energii będzie możliwe dzięki zastosowaniu wyłącznika czasowego.
- Wpływ na potencjalne straty energetyczne ma również jakość samej wody. Jeżeli jest ona twarda, co skutkuje większym wytrącaniem się osadów wapiennych, wówczas warto zdecydować się na zakup grzałki elektrycznej, której powierzchnia wykonana jest z materiałów zmniejszających ilość złogów oraz kamienia kotłowego.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/bojler-elektryczny/
- bojler elektryczny