Zrozumiałą rzeczą jest, iż małe łazienki bardzo często są trudne do urządzenia oraz udekorowania. Warto natomiast zaznaczyć, że nie oznacza to, iż nie mogą funkcjonalne i eleganckie. Obecnie postęp technologii sprawił, że istnieje bardzo wiele sposobów, aby jak najlepiej zaaranżować przestrzeń w łazience, a jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie toalety kompaktowej.
Najlepsze WC Kompakty w Rankingu TOP12
Ranking październik 2024
Zestawienie zawiera 12 najwyżej ocenianych kompaktów WC. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Kompakt WC do łazienki i jego cechy
Warto zaznaczyć, że obecnie dostępne na rynku kompaktowe toalety w zdecydowanej większości wyposażone są we wszystkie funkcje toalet o standardowej wielkości, a ich główną zaletą jest fakt, iż zajmują znacznie mniej miejsca w łazience.
Powinniśmy wiedzieć ponadto, że kompakt WC ma nieco inny kształt i wbrew pozorom jest bardzo wygodny w użyciu, dzięki jego niestandardowej wielkości możliwe jest przeprowadzenie montażu nawet w bardzo małych łazienkach, nie tracąc tym samym przestrzeni.
Na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów w tej branży, jednakże większość kompaktów projektowana jest ze specjalnej ceramiki sanitarnej, która jest niezwykle trwała i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, a także na na działanie środków chemicznych. Kolorem dominującym wśród kompaktów WC jest biel.
Jaki kompakt WC wybrać?
Decydując się na aranżację łazienki warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie, gdyż jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii podczas urządzania mieszkania lub domu. Odpowiedni wybór toalety kompaktowej umożliwi nam zaoszczędzenie sporej powierzchni w łazience, dzięki czemu zostanie zachowana również jak najlepsza estetyka.
Należy pamiętać, że łazienka bez względu na wielkość musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna, dlatego warto zadbać, aby kompakt WC był wygodny w obsłudze zarówno dla nas jak i dla całej naszej rodziny.
Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru właściwego kompaktu WC powinniśmy zastanowić się, jak dużo miejsca mamy do dyspozycji w łazience.
Wśród czynników, które trzeba również wziąć pod uwagę, są między innymi:
- szerokość misy,
- głębokość,
- wysokość,
- ważne jest także, aby uwzględnić dokładną, całą wysokość zbiornika.
Pamiętaj, że poszczególne miski kompaktowe mogą się różnić od siebie zarówno kształtem, jak i sposobem instalacji!
Zużycie wody i instalacja przewodów doprowadzających
Chcąc zaoszczędzić wodę podczas korzystania ze spłuczki warto zdecydować się na zakup modelu wyposażonego w przycisk spłukujący z możliwością regulacji ilości wody, jaką wykorzystujemy.
W tym przypadku mamy do wyboru opcję stopującą przepływ dokładnie wtedy, kiedy zdecyduje się na to użytkownik wciskając przycisk.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest zakup dwudzielnego przycisku, pozwalającego na wybór dwóch wariantów – wykorzystujemy całą wodę w spłuczce lub tylko połowę jej objętości.
Inna kwestia to sposób montażu metalowych wężyków doprowadzających wodę do spłuczki oraz rozmieszczenie otworów na zbiorniku. Jeżeli mamy taką możliwość, to wybierzmy wariant ich umiejscowienia od jego dołu lub z tyłu pojemnika, co w mniejszym stopniu zakłóci estetykę łazienki. Boczne strefy zbiornika, w których najczęściej montuje się przewody, są praktycznie niemożliwe do ukrycia.
Sposób montażu miski ustępowej
W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy w naszej łazience, możemy wybrać pomiędzy dwoma standardowymi typami misek ustępowych, oferowanych w zestawach toalet kompaktowych WC. I tak mamy do czynienia z:
- miską WC, typ stojący – zgodnie z nazwą osadzona jest na podłodze, która zapewnia jej stabilizację, nie jest konieczne montowanie dodatkowych elementów utrzymujących konstrukcję (wystarczą zakotwiczenia umieszczone w podłodze). Jej wysokość może się różnić w zależności od przeznaczenia oraz osób, które będą z niej korzystały – w przypadku osób niepełnosprawnych jest ona wyższa (z reguły do 50 cm), z kolei w przypadku dzieci to poniżej 36 cm, a w przypadku dorosłych najczęściej wysokość nie przekracza 40 cm. Spłuczki w wariantach stojących mogą być osadzone nisko nad krawędzią miski (zbiornik typu dolnopłuk) lub zawieszone 160-180 cm nad powierzchnią podłogi (zbiornik typu górnopłuk). Chętnie wybierany wariant ze względu na prostą instalację;
- miską WC, typ wiszący – to wariant zdecydowanie chętniej wybierany w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych, gdzie wykorzystuje się stelaże lekkie lub ciężkie. W tym przypadku za stabilizację i poprawne osadzenie konstrukcji odpowiada stelaż podtynkowy, do którego przytwierdzana jest spłuczka. W tym przypadku elementy instalacyjne możemy ukryć za pomocą dodatkowej zabudowy wykonanej z płyty kartonowo-gipsowej lub też umieścić wewnątrz przygotowanego otworu w ścianie. Miski wiszące wymagają bardziej skomplikowanej i kosztownej instalacji, mamy natomiast łatwiejszy dostęp zakamarków znajdujących się pod ustępem (miska wisi nad podłogą, przez co możemy łatwiej oczyścić wnękę).
Kompakty WC – rodzaje
Wśród dostępnych kompaktów można wyróżnić:
- kompakt WC pionowy, posiada odpływ pionowy,
- kompakt WC poziomy,
- kompakt WC narożny, może być zainstalowany także w rogu łazienki, jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w łazience, oraz pozwala zachować estetykę
Podczas wyboru kompaktu WC należy pamiętać o takich aspektach, jak: odprowadzenie kanalizacyjne i odpływ wody, bowiem mogą mieć one znaczenie podczas instalacji.
Najpopularniejsze WC Kompakty w Rankingu TOP12
Ranking październik 2024
Zestawienie zawiera 12 najchętniej wybieranych kompaktów WC. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie
Niezależnie od wariantu, na jaki się zdecydujemy, podstawowymi kryteriami wyboru i instalacji kompaktu WC powinny być przede wszystkim:
- możliwości powierzchniowe łazienki,
- wygoda, solidność i praktyczność instalacji,
- dopasowanie wysokości miski i spłuczki do użytkowników,
- jakość montażu oraz materiałów wykorzystanych w misce i spłuczce WC.
Każde rozwiązanie posiada swoje zalety. Kompakt z miską wiszącą to wariant chętnie stosowany w nowoczesnych aranżacjach oraz przy okazji remontów, elementy instalacyjne są zabudowane, mamy również lepszy dostęp do zakamarków przypodłogowych.
Z kolei miski wiszące ze spłuczką są z reguły mniej kosztowne, a proces instalacyjny jest znacznie mniej skomplikowany i inwazyjny.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/kompakt-wc/