Jeśli planujemy zakup stelaża podtynkowego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mają znaczenie w całej aranżacji łazienki.
Główne zalety stelaży podtynkowych
- Wyposażając łazienkę bardzo często wykorzystuje się specjalne stelaże podtynkowe, które umożliwiają funkcjonalne i estetyczne powieszenie miski WC, bidetu lub pisuaru czy umywalki.
- Główną zaletą stelaży podtynkowych jest także łatwość w utrzymaniu czystości wszelkich urządzeń.
- Wśród klientów urządzenia posiadają bardzo dobra opinię przede wszystkim ze względu na fakt, iż są bezpieczne, bowiem potrafią wytrzymać obciążenie nawet do 400 kg.
- Ich zaletą jest również montaż, dzięki któremu cała instalacja jest skryta w ścianie, co przekłada się na funkcjonalność oraz estetykę łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu także utrzymanie pomieszczenia w czystości nie stanowi większego problemu. Nie dziwi zatem fakt, że w coraz większym stopniu wypierają one tradycyjne kompakty WC.
Stelaże podtynkowe i ich rodzaje
W obecnym czasie najczęściej stosuje się stelaże podtynkowe, które przeznaczone są do misek WC lub bidetów, aczkolwiek na rynku znaleźć można także specjalne stelaże podtynkowe zarówno do umywalek, jak i pisuarów.
Warto zaznaczyć, iż stelaże dzieli się ze względu na rodzaj ściany, na jakiej chcemy je zamontować:
- stelaże do zabudowy lekkiej – suchej– w obecnym czasie jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, bowiem montaż jest szybki i łatwy, stosuje się je zwłaszcza przy ścianach murowanych oraz ściankach działowych
- stelaże do zabudowy ciężkiej – mokrej– stosowane także przy ścianach murowanych, aczkolwiek ich montaż jest bardziej czasochłonny, ich główną zaletą jest niższa cena od stelaży do zabudowy lekkiej’
- stelaże wolnostojące – nie wymagają mocowania do ścian, montaż jest możliwy w dowolnym miejscu
Wymiary stelaży podtynkowych
Należy zaznaczyć, iż stelaże podtynkowe zajmują mało miejsca, ich szerokość z reguły waha się w granicy 35-50 cm, jednak warto dodać, iż najszersze stosuje się do misek wiszących WC.
W ostatnim czasie na rynku znaleźć można stelaże podtynkowe do zabudowy niskiej – gdzie dostępna wysokość ramy wynosi 80 lub 90 cm. Natomiast w przypadku stelaży podtynkowych do zabudowy wysokiej wysokość ramy nośnej to przedział między 110 a 130 cm.
Wysokość stelaża ma wpływ na wysokość półki, gdyż im wyższy stelaż, tym wyżej znajdować się będzie półka.
Jakie są kryteria wyboru stelaża podtynkowego? Nasze TOP 4
Rodzaj stelaża a rozmiar łazienki
Wariant podtynkowego stelaża do ciężkiej zabudowy najczęściej stosuje się w małych łazienkach, gdzie szczególną rolę odgrywa odpowiednie planowanie instalacji celem oszczędności miejsca. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście konieczność kucia w ścianie, a rozmiar otworu wnękowego dopasowujemy oczywiście do gabarytów samego stelaża.
Zabudowa lekka z kolei da nam dodatkową półkę, na której możemy umieścić np. kosmetyki, środki czyszczące lub papier toaletowy. W jej przypadku mocowanie ramy umieszcza się w podłodze albo ścianie oraz podłodze, a całość konstrukcji przykryta jest obudową zewnętrzną w postaci płyt kartonowo-gipsowych i profili. Lekka zabudowa wymaga zastosowania wspornika.
Elementy zestawu podtynkowego
W tym przypadku należy zwracać uwagę na to, czy oferowany zestaw posiada wszelkie niezbędne oraz ułatwiające późniejszą eksploatację części i funkcjonalności. Dotyczy to przede wszystkim m.in. kompatybilności, trybów spłukiwania wody i wariantów obsługi samej spłuczki, liczby znajdujących się przyłączy, przydatnej wygłuszającej maty. Zwracajmy uwagę, czy okres gwarancyjny dla wszystkich elementów zestawu stelaża podtynkowego jest jednakowo długi.
Pojemność spłuczki i rozmieszczenie przycisku
W dużej mierze jest ona determinowana przez:
- wysokość stelaża podtynkowego,
- ilość przeznaczonego na montaż miejsca,
- dostosowanie do łazienkowej ceramiki.
W wariantach niskich przycisk spłukujący możemy zamontować pionowo albo poziomo – w zależności od preferencji. Przydatną funkcjonalnością będzie możliwość regulowania strumienia wody podczas spłukiwania.
Marka stelaża podtynkowego
Warto postawić przede wszystkim na markowe rozwiązania, najlepiej oferowane przez dostawców posiadających wieloletnie doświadczenie w tym sektorze. Szczególnie polecane, również przez opinie użytkowników, są producenci tacy jak Grohe oraz Geberit, którzy cenieni są za trwałość i wytrzymałość swoich produktów.
Stelaże podtynkowe WC w Rankingu TOP10
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych stelaży podtynkowych do misek WC. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując stelaż?
Wybierając stelaż podtynkowy do misek WC należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, między innymi:
- pojemność spłuczki do wody – bowiem masz możliwość, aby zadecydować, czy chcesz spuszczać całą ilość wody czy połowę;
- materiał – zaleca się, aby unikać zbiorników, które klejone są z kilku elementów;
- czy zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy, takie jak: wsporniki do montażu, przycisk spłukujący;
- właściwy dobór przycisku spłukującego – można go zakupić indywidualnie, ale jest także dostępny w zestawie;
- warto także sprawdzić gwarancję, gdyż nie zawsze obejmuje ona wszystkie części.
Podsumowanie
W małych łazienkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż stelaża do zabudowy ciężkiej – co prawda wymaga on inwazyjnej ingerencji w ścianę, jednakże zaoszczędzimy dzięki temu sporo miejsca (zabudowy lekkie wymagają jednak dodatkowej przestrzeni).
Z pewnością trzeba mieć na względzie fakt, że stelaże podtynkowe wiążą się z wyższymi kosztami – nie tylko samego zakupu elementów montażowych, ale również i samej instalacji (rzadko kiedy wykonuje się je we własnym zakresie).
Ze względu na wygodę eksploatacji miski wiszącej jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, również w łazienkach o niewielkim metrażu.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/stelaz-podtynkowy-do-wc/