Jeśli na działce, domu letniskowym czy altanie chcemy cieszyć się dostępem do ciepłej wody, warto rozejrzeć się i zakupić podgrzewacz wody. Jest to urządzenie montowane bezpośrednio na instalacji wodnej, by woda była jak najszybciej ciepła. Istnieje możliwość zamontowania ogrzewacza wody przy poborze wody ze studni, nie tylko na instalacji z sieci wodociągowej. Ogrzewacz uruchamia się w momencie, w którym odkręcimy kran z ciepłą wodą, natychmiastowo ją podgrzewając. Dopiero wtedy zaczyna pobierać moc elektryczną czy gazową. Co daje i jaki podgrzewacz wody wybrać?
Podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?
- Przepływowy podgrzewacz wody – działa w momencie przepływu wody, ogrzewając ją na bieżąco. Woda przepływająca przez urządzenie zostaje ogrzana, lecz na ciepłą wodę trzeba jakiś czas poczekać. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, przepływowe podgrzewacze mogą być instalowane nawet w najmniejszej łazience czy kuchni. Jeśli bardzo zależy nam na ogrzewaniu wody w kilku pomieszczeniach, musimy zakupić kilka podgrzewaczy przepływowych, ponieważ jedno urządzenie może ogrzewać tylko jeden punkt poboru wody.
- Pojemnościowy podgrzewacz wody – jest wyposażony w bojler (zbiornik), gdzie odbywa się magazynowanie, podgrzewanie wody i gdzie można ustawić pożądaną przez nas temperaturę (jeśli posiadamy termostat). Dużą zaletą pojemnościowego ogrzewacza wody jest fakt, że może on ogrzewać wodę w kilku pomieszczeniach naraz. Niestety trudno zamontować go na małym metrażu, ponieważ ten typ urządzenia cechuje się dużymi rozmiarami.
Sprawność działania podgrzewaczy wody jest również ściśle uzależniona od ciśnienia wody, jakie panuje w naszej instalacji domowej. Dobry ogrzewacz powinien oferować szeroki zakres pracy – zarówno przy niskim, jak i przy wysokim ciśnieniu. Takie informacje znajdziemy w specyfikacji technicznej przepływowych podgrzewaczy, a deklarowany zakres minimalny powinien być dostosowany do stanu faktycznego naszego najniższego poziomu ciśnienia wody.
Podgrzewacz elektryczny czy gazowy?
- Gazowy podgrzewacz wody – do ich zasilania potrzebujemy gazu ziemnego lub płynnego. Wielu ludzi nadal boi się stosowania urządzeń wykorzystujących gaz, lecz nowoczesne gazowe podgrzewacze wody są bardzo bezpieczne i wydajne. Bezpieczeństwo zapewnia czujnik spalin. Jeśli urządzenie go nie posiada, koniecznie powinniśmy się w niego zaopatrzyć.
- Elektryczny podgrzewacz wody – jak mówi sama nazwa, urządzenie zasilane jest prądem elektrycznym. Są bezpieczne w użytkowaniu, lecz nieco droższe w porównaniu do gazowego podgrzewacza wody. Na rynku znajdziemy podgrzewacze do wody jedno- i trójfazowe, a odpowiedni wybór zależy od tego, na jakiej wydajności nam zależy.
Jaka moc i sposób regulacji podgrzewacza wody?
Determinuje ona w dużym stopniu komfort korzystania z ciepłej wody. Decydując się na wybór odpowiedniego modelu pod tym kątem w pierwszej kolejności bierzmy pod uwagę na nasze zapotrzebowanie – czy posiadamy w łazience wannę i czy często z niej korzystamy? Ile osób korzysta z łazienki?
Pod względem mocy wyższe parametry posiadają z reguły modele przepływowe – w przypadku tych słabszych podgrzewaczy, dysponujących mocą do 3kW, ogrzejemy zaledwie kilka litrów wody w ciągu minuty, co może się okazać niewystarczające. Największe zapotrzebowanie na ciepłą wodę mamy oczywiście w momencie korzystania z wanny, nieco mniej zużyjemy wykonując codzienną toaletę przy umywalce.
Jeżeli zależy nam na komfortowym korzystaniu z ciepłej wody dla przynajmniej kilku osób, wybierzmy możliwie jak najmocniejszy podgrzewacz.
Temperaturę w przypadku modeli przepływowych możemy regulować w sposób hydrauliczny lub elektroniczny, w zależności od wyboru konkretnego podgrzewacza. Większą precyzję oraz co za tym idzie także możliwość oszczędzania energii, oczywiście uzyskamy przy sterowaniu elektronicznym.
Jaka pojemność bojlera?
Ten parametr dotyczy oczywiście modeli pojemnościowych podgrzewaczy. Chcąc dopasować jego wielkość do możliwości oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę w naszym domu powinniśmy w pierwszej kolejności oszacować, ile jej dziennie zużywamy. Przeciętnie w ciągu jednego dnia zużycie ciepłej wody na jedną osobę mieści się w przedziale od 30 do 60 litrów. Łatwo zatem policzyć, że przy kilku osobach korzystających z domowej sieci konieczny jest zakup gazowego lub elektrycznego bojlera mającego grubo powyżej 100 litrów, a niekiedy nawet 200 litrów.
Podgrzewacze wody w Rankingu TOP10
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych podgrzewaczy wody. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Podsumowanie poradnika
Decydując się na zakup podgrzewacza wody, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, czyli m.in. na moc, pojemność i ciśnienie wody. Użytkowanie podgrzewacza do wody jest niezwykle energooszczędne, komfortowe i pozwalające praktycznie od razu cieszyć się gorącą wodą, jeśli z jakiegoś powodu nie mamy przyłączenia do sieci komunalnej.
Pamiętajmy jednak, że powyższe kryteria wyboru powinny być dopasowane do przeznaczenia podgrzewacza – jeżeli ma on służyć do ogrzewania wody w całym domu, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pojemnościowego urządzenia, najlepiej ciśnieniowego (posiada zdecydowanie większy bojler, który podłączyć można wielopunktowo, w efekcie czego sprawdzi się on do podgrzania wody w całym domu).
Na potrzeby łazienki natomiast w zupełności powinien wystarczyć model przepływowy, którego atutem są na ogół niewielkie rozmiary, przez co spokojnie można go zainstalować nawet w małym pomieszczeniu. Alternatywą może być zakup bezciśnieniowego podgrzewacza pojemnościowego, posiadającego z reguły kilkunastolitrowy zbiornik, z jednopunktowym podłączeniem.
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/podgrzewacz-wody/