Umywalka nablatowa Rankingi z 03 grudnia 2024

Jaki rozmiar i kształt będzie odpowiedni? Najważniejsze kryteria wyboru umywalek do umieszczenia na blacie łazienkowym oraz ranking najchętniej wybieranych.

umywalka zamontowana na blacie
umywalka zamontowana na blacie

Nowoczesny styl zawitał do łazienki z wielkim rozmachem. Mamy innowacyjne prysznice, wanny, a teraz także umywalki. Jeszcze 10 lat temu nikt by nie przypuszczał, że umywalka nablatowa aż w takim stopniu zawojuje rynek. Nie tylko spełnia podstawową funkcję możliwości umycia się przy niej, ale także potrafi być współgrającym z aranżacją łazienki elementem dekoracyjnym.

Wersja nablatowa wprowadziła do łazienki modę, której w podobnym, ale nie identycznym wydaniu możemy poszukiwać w latach przedwojennych, gdy zamiast przy umywalce z odpływem, ludzie myli się przy miskach postawionych na taborecie lub szafce.


Jakie rodzaje umywalki nablatowej możemy spotkać na rynku?

Projektanci to osoby z ogromnymi pokładami wyobraźni. Spodziewajmy się więc, że modeli umywalek nablatowych będzie wciąż przybywać. Jednak już z tych modeli, które obecnie są na rynku, możemy swobodnie wybrać umywalkę dla siebie, by pasowała nam do stylu i naszych indywidualnych potrzeb. Najczęściej oferowane kształty to chociażby:

  • owalne,
  • prostokątne,
  • podłużne,
  • nerkowate,
  • opływowe,
  • kanciaste

oraz imitujące inne przedmioty jak:

  • płaskie muszle,
  • liść,
  • donica,
  • salaterka,
  • miska,
  • półmisek.

Modele nablatowe mogą różnić się także materiałem, z którego zostaną wykonane:

  • ceramiczne
  • metalowe
  • szklane
  • plastikowe i inne.

Są też dostępne umywalki pojedyncze i podwójne oraz w różnych kolorach. Nawet mogą imitować misę z marmuru lub złota.


Jaką umywalkę nablatową wybrać do naszej łazienki?

Umywalka powinna harmonizować się z całym wnętrzem. Możemy zatem kierować się kształtem lustra nad szafką. Jeżeli mamy lustro kwadratowe lub podłużne, ładnie wkomponuje się tutaj umywalka o podobnym kształcie (kwadratowa, prostokątna, kanciasta, jak półmisek lub sześcian itp.). Przy lustrze owalnym postarajmy się o umywalkę owalną lub w kształcie muszli małży czy migdała. Okrągłe zwierciadło podpowie nam, iż najbardziej będzie pasować okrągła umywalka.

Można też dopasować politurę umywalki do blatu szafki, znajdującej się pod nią. Jeżeli blat jest marmurowy,  postarajmy się o umywalkę ceramiczną imitującą marmur w podobnym odcieniu co blat. Jest też możliwość dopasowania koloru umywalki do barwy niewielkich, ale istotnych detali, np. jeśli lustro łazienkowe i kanty szafki mają złote zdobienia, świetnie tutaj nada się umywalka imitująca złoto. A jeżeli chcemy np. mieć wszystko na czarno i białe ściany – oprócz czarnych mebli wstawmy czarną umywalkę.

➲ Zobacz również  Syfon do umywalki

Umywalka nablatowa i jej zalety

Taki rodzaj umywalki spodoba się osobom, które potrzebują całkowitej zmiany wizerunku klasycznej łazienki. Przy tym rozwiązaniu zyskujemy więcej miejsca na blacie, pod warunkiem, że umywalka nie ma prostopadłych ścian (rantów). Dodatkowo mamy więcej miejsca w samej szafce, na której stoi umywalka.

Charakterystyczną cechą tej umywalki jest wysoki rant, dzięki któremu woda nie zachlapuje nam blatu. Kolejną rzeczą jest ciekawy kształt oraz dekoracyjność.


Umywalki nablatowe w Rankingu TOP10

Ranking październik 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych umywalek nablatowych. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji. Dokładamy wszelkich starań i dbamy o to, aby poniższa tabela była aktualizowana na bieżąco.


Co brać pod uwagę przed montażem umywalki nablatowej?

Jak się okazuje, montaż tego typu umywalki nie jest przesadnie skomplikowany, jednakże w celu zachowania jej stabilności oraz trwałości instalacji musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Co zatem brać pod uwagę, gdy jesteśmy już na etapie instalacji umywalki nablatowej?

  • Zestaw lub bez zestawu – podstawowe kryterium, determinujące sposób osadzenia umywalki. Chcąc postawić na gotowe rozwiązanie wybierajmy umywalkę z szafką, oferowane w gotowym zestawie. Jeśli z kolei pragniemy indywidualnie i niezależnie dobierać nie tylko kolorystykę, ale również styl szafki, wówczas zdecydujmy się na zakup tych elementów osobno. Kupując szafkę łazienkową dostosujmy jej solidność do wagi umywalki, na którą się zdecydowaliśmy;
  • Blat do łazienki – twarde drewno jest mniej podatne na przyjmowanie wilgoci, w efekcie czego jest ono rekomendowanym rozwiązaniem do aranżacji łazienki. Swoje zadanie w tym przypadku spełnią np. konstrukcje blatów z egzotycznego drewna (chociażby teak, merbau czy też iroko). Decydując się na zakup drewnianego blatu pamiętajmy o jego regularnej pielęgnacji, w tym przynajmniej corocznego olejowania wykorzystując do tego olej do impregnacji powierzchni drewnianych. Oferta blatów łazienkowych nie opiera się jedynie na drewnianych konstrukcjach, z powodzeniem znajdziemy wiele ciekawych opcji wykonanych z kamienia, szklanych, ceramicznych, konglomeratowych itp. Każdy blat, niezależnie od materiału, musi być oczywiście solidnie i trwale zamontowany;
  • Umiejscowienie umywalki – przede wszystkim istotne jest, aby usytuowanie umywalki nie kolidowało z instalacją wodną i dostępem do niej. W sytuacji, gdy ustawimy umywalkę z blatem albo szafką z zbyt blisko niej lub ją zasłonimy, wówczas napotkamy problemy z instalacją chociażby armatury łazienkowej;
  • Odstęp od ściany – rekomendowanym rozwiązaniem jest usytuowanie umywalki jak najbliżej ściany, jeśli nie ma ona tyłu szkliwionego, ze względu na kwestie estetyczne. W przeciwnym wypadku możemy zachować delikatny odstęp;
  • Wysokość, na której zainstalujemy umywalkę – dobieramy ją głownie pod kątem wzrostu domowników i jak najbardziej optymalnego dostępu do tej przestrzeni. Natomiast fachowcy rekomendują usytuowanie samej umywalki do 90 cm nad powierzchnią podłogową;
  • Rekomendacje producenta – niezależnie od modelu, na jaki się zdecydujemy, wraz z zakupem produktu otrzymamy specyfikację techniczną umywalki wraz ze wskazówkami oraz sugestiami dotyczącymi jej montażu. Warto brać te porady pod uwagę przy aranżowaniu przestrzeni umywalkowej.
➲ Zobacz również  Wanna asymetryczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Umywalka z szafką

wt. wrz 15 , 2020
Nie wyobrażamy sobie łazienki bez umywalki. Stanowi ona często jeden […]
umywalka z szafką łazienkową

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.