Pralko-suszarka to jedno z tych urządzeń AGD, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Użytkownicy doceniają możliwość realizacji dwóch zadań za pomocą jednego urządzenia.
Nie bez znaczenia jest również oszczędność miejsca – nie wszyscy dysponują przecież pomieszczeniem pralni czy łazienką o dużym metrażu. Jaką pralko-suszarkę wybrać, żeby inwestycja w nią okazała się trafiona? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pralko-suszarka – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
Poszczególne modele pralko-suszarek różnią się między sobą wieloma parametrami. Aby inwestycja okazała się udana, należy dopasować urządzenie do swoich potrzeb i planowanych warunków eksploatacji. Do parametrów, które należy uwzględnić wybierając pralko-suszarkę, należą:
- klasa efektywności energetycznej (najbardziej energooszczędne są pralko-suszarki oznaczone symbolem A),
- ładowność bębna na pranie (na rynku dostępne są modele pralko-suszarek o pojemności bębna od 5 do 10 kg prania),
- ładowność bębna suszenia (od 2,5 do 6kg),
- efektywność prania i wirowania (ponownie, litera A oznacza największa efektywność),
- zużycie wody,
- wymiary,
- cena.
Po zapoznaniu się z parametrami urządzenia, należy zastanowić się, jaka pralko-suszarka najbardziej odpowiada potrzebom naszej rodziny. W przypadku rodzin czteroosobowych lub mniejszych, bęben prania o maksymalnej ładowności wynoszącej 5 kg będzie w zupełności wystarczający. Inaczej jednak jest w przypadku rodzin z małymi dziećmi lub wielodzietnych, czyli tych, gdzie prania jest zdecydowanie więcej.
Ważną kwestią jest również pojemność bębna suszenia, ponieważ zazwyczaj wynosi ona zaledwie połowę masy maksymalnego wsadu prania. Oznacza to, że w rzeczywistości ilość prania nie może przekraczać połowy maksymalnej ładowności bębna.
Konieczność dzielenia każdego prania na dwie osobne partie zwiększa koszty związane z poborem prądu i zużyciem wody i z całą pewnością jest to kwestia wymagająca rozważenia przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu pralko-suszarki.
Pralko-suszarka wolnostojąca czy do zabudowy?
Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD, pralko-suszarki występują w wersji urządzeń wolnostojących oraz przeznaczonych do zabudowy. Pralko-suszarki do zabudowy wybierane są zazwyczaj przez osoby, które wprowadzają się do nowo urządzanego domu lub przeprowadzają kompleksowy remont pralni lub łazienki.
Zabudowa ma swoje oczywiste plusy, wśród których nie bez znaczenia jest aspekt estetyczny i możliwość stworzenia spójnej aranżacji wnętrza, w którym wszystkie urządzenia zamontowane są pod jednym, wspólnym blatem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku konieczności naprawy urządzenia może to generować dodatkowe koszty oraz problemy.
Pralko-suszarka podczas suszenia prania emituje spore ilości ciepła. Powinniśmy to uwzględnić planując ewentualną zabudowę. Pralko-suszarka wolnostojąca może zostać ustawiona w dowolnym, wybranym miejscu, a jej wymiana czy naprawa nie będzie wiązać się z dodatkowymi trudnościami. Nie będzie jednak stanowić spójnej całości z pozostałymi urządzeniami. Dokonując wyboru powinniśmy kierować się zarówno naszym zmysłem estetyki, koncepcją aranżacyjna, jak i użytecznością kupowanego sprzętu.
Jaki rozmiar pralko-suszarki?
To jedna z podstawowych kwestii, determinująca w wielu przypadkach wybór konkretnego modelu. Gabaryty należy dopasowywać do ilości miejsca, jakim dysponujemy w naszej pralni czy też łazience. Jakie zatem rozmiary mamy do wyboru?
- Mała pralko-suszarka – różnice w gabarytach pralko-suszarek nie wynikają z reguły z ich wysokości czy też szerokości, które najczęściej są podobne. Tutaj kluczową kwestią jest oczywiście głębokość urządzenia, determinująca tym samym wielkość załadunku. Wysokość standardowych pralko-suszarek oscyluje zazwyczaj wokół 80-85 cm, natomiast szerokość najczęściej mieści się w przedziale 58-60 cm. Jeżeli zależy nam na małym urządzeniu, które ustawimy w niewielkiej łazience, wówczas warto skupić się na co prawda skromniejszej, ale z reguły trafniejszej ofercie płytszych sprzętów – do 50 cm głębokości;
- Średniej wielkości pralko-suszarka – kilka cm różnicy w głębokości może robić naprawdę różnicę, dlatego w nieco większych łazienkach można już skupić się na nieco głębszych pralko-suszarkach – do 60 cm. Oferowane modele w tym segmencie pozwalają na załadunek nawet do 10 kg prania oraz do 6 kg odzieży przeznaczonej do suszenia;
- Duża pralko-suszarka – to rozwiązanie dla osób, które potrzebują na co dzień wydajnego sprzętu, mieszczącego najlepiej nawet do kilkunastu kg prania. Głębokość tego typu pralko-suszarek przekracza znacząco 60 cm, jednakże celem skuteczniejszego prania oraz suszenia warto załadować pralko-suszarkę nieco mniejsza ilością odzieży (najlepiej nie zapełniać całego wsadu).
Pralko-suszarki w Rankingu TOP14
Ranking sierpień 2024
Zestawienie zawiera 14 najchętniej wybieranych pralko-suszarek. Ranking sprzętu 2w1 do prania i suszenia jest aktualizowany na bieżąco.
Pralko-suszarka – jakie funkcje dodatkowe?
Pralko suszarki mają wiele zalet. Zakup urządzenia łączącego dwie funkcje jest bardziej ekonomiczny niż zakup dwóch urządzeń, pralki i suszarki, oddzielnie. Oszczędzamy więc pieniądze, ale również miejsce i czas. Poza tym, obsługa pralko-suszarki jest naprawdę prosta.
Poszczególne modele pralko-suszarek wyposażone są przez producentów w szereg funkcji dodatkowych. Które z nich są najbardziej przydatne? Na pewno przyda się funkcja opóźnionego startu czy kontrola ilości piany.
Tak jak w przypadku pralek, należy zwrócić uwagę na dostępność różnych programów prania. Właściciele czworonogów powinni posiadać program do usuwania sierści, istotne są programy do prania odzieży delikatnej czy też specjalne, krótkie, energo- i wodooszczędne programy do prania niewielkich ilości mało zabrudzonego prania. Również programy suszenia mogą występować w wielu różnych opcjach. Obecnie, atrakcyjnym wydaje się na przykład program suszący usuwający wirusy, bakterie i roztocza kurzu.
Kupując sprzęt AGD zazwyczaj zwracamy również uwagę na jego cenę. W przypadku pralko-suszarek rozpiętość cenowa jest bardzo duża, w zależności od dostępnych funkcji i parametrów urządzenia. Należy jednak pamiętać, że o opłacalności inwestycji zdecyduje nie tylko cena zakupu, ale również koszty eksploatacji. Czasem bardziej opłacalna może być droższa pralko-suszarka o mniejszym poborze prądu i niższym zużyciu wody – szczególnie, że ma to być inwestycja na lata.
Jak wygląda panel sterowania pralko-suszarki?
Zdecydowana większość modeli pralko-suszarek oferowanych na naszym rynku posiada już w pełni instrukcję w języku polskim, co przekłada się także na oferowanie polskiego menu w panelu sterowania. Wyświetlacz oraz sposób regulowania i wyboru dostępnych funkcji są praktycznie takie same w przypadku zarówno zwykłej pralki automatycznej, jak i urządzenia 2w1. Różnice wynikają oczywiście z ilości dostępnych funkcji, gdzie w przypadku pralko-suszarki dochodzi zarządzanie poszczególnymi programami suszenia.
Za sterowanie odpowiednimi funkcjami odpowiada zazwyczaj wygodne pokrętło umieszczone z lewej strony panelu sterowania, gdzie wokół niego skupione są najważniejsze funkcje pralko-suszarki. Wybór temperatury, intensywności płukania, wirowania czy też poziomu suszenia może natomiast odbywać się już za pomocą przycisków znajdujących się bezpośrednio poniżej wyświetlacza lub – w przypadku dotykowego ekranu – w jego dolnej części.
Po prawej stronie natomiast znajdują się z reguły duże, komfortowe przyciski, z których jeden służy jako włącznik/wyłącznik pralko-suszarki, a z kolei drugi do bezpośredniego uruchomienia wybranego cyklu.
Krótkie FAQ o pralko-suszarkach
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/pralko-suszarka/