Pralko-suszarka Rankingi z 13 czerwca 2024

Czy urządzenie 2w1 będzie dobrym rozwiązaniem w naszej łazience? Jakimi kryteriami się kierować? Ranking pralko-suszarek wraz z poradnikiem.

Pralko-suszarka to jedno z tych urządzeń AGD, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Użytkownicy doceniają możliwość realizacji dwóch zadań za pomocą jednego urządzenia.

pralko-suszarki w łazience
pralko-suszarki w łazience

Nie bez znaczenia jest również oszczędność miejsca – nie wszyscy dysponują przecież pomieszczeniem pralni czy łazienką o dużym metrażu. Jaką pralko-suszarkę wybrać, żeby inwestycja w nią okazała się trafiona? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pralko-suszarka – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Poszczególne modele pralko-suszarek różnią się między sobą wieloma parametrami. Aby inwestycja okazała się udana, należy dopasować urządzenie do swoich potrzeb i planowanych warunków eksploatacji. Do parametrów, które należy uwzględnić wybierając pralko-suszarkę, należą:

 • klasa efektywności energetycznej (najbardziej energooszczędne są pralko-suszarki oznaczone symbolem A),
 • ładowność bębna na pranie (na rynku dostępne są modele pralko-suszarek o pojemności bębna od 5 do 10 kg prania),
 • ładowność bębna suszenia (od 2,5 do 6kg),
 • efektywność prania i wirowania (ponownie, litera A oznacza największa efektywność),
 • zużycie wody,
 • wymiary,
 • cena.

Po zapoznaniu się z parametrami urządzenia, należy zastanowić się, jaka pralko-suszarka najbardziej odpowiada potrzebom naszej rodziny. W przypadku rodzin czteroosobowych lub mniejszych, bęben prania o maksymalnej ładowności wynoszącej 5 kg będzie w zupełności wystarczający. Inaczej jednak jest w przypadku rodzin z małymi dziećmi lub wielodzietnych, czyli tych, gdzie prania jest zdecydowanie więcej.

Ważną kwestią jest również pojemność bębna suszenia, ponieważ zazwyczaj wynosi ona zaledwie połowę masy maksymalnego wsadu prania. Oznacza to, że w rzeczywistości ilość prania nie może przekraczać połowy maksymalnej ładowności bębna.

Konieczność dzielenia każdego prania na dwie osobne partie zwiększa koszty związane z poborem prądu i zużyciem wody i z całą pewnością jest to kwestia wymagająca rozważenia przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu pralko-suszarki.


Pralko-suszarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD, pralko-suszarki występują w wersji urządzeń wolnostojących oraz przeznaczonych do zabudowy. Pralko-suszarki do zabudowy wybierane są zazwyczaj przez osoby, które wprowadzają się do nowo urządzanego domu lub przeprowadzają kompleksowy remont pralni lub łazienki.

Zabudowa ma swoje oczywiste plusy, wśród których nie bez znaczenia jest aspekt estetyczny i możliwość stworzenia spójnej aranżacji wnętrza, w którym wszystkie urządzenia zamontowane są pod jednym, wspólnym blatem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku konieczności naprawy urządzenia może to generować dodatkowe koszty oraz problemy.

Pralko-suszarka podczas suszenia prania emituje spore ilości ciepła. Powinniśmy to uwzględnić planując ewentualną zabudowę. Pralko-suszarka wolnostojąca może zostać ustawiona w dowolnym, wybranym miejscu, a jej wymiana czy naprawa nie będzie wiązać się z dodatkowymi trudnościami. Nie będzie jednak stanowić spójnej całości z pozostałymi urządzeniami. Dokonując wyboru powinniśmy kierować się zarówno naszym zmysłem estetyki, koncepcją aranżacyjna, jak i użytecznością kupowanego sprzętu.


Jaki rozmiar pralko-suszarki?

To jedna z podstawowych kwestii, determinująca w wielu przypadkach wybór konkretnego modelu. Gabaryty należy dopasowywać do ilości miejsca, jakim dysponujemy w naszej pralni czy też łazience. Jakie zatem rozmiary mamy do wyboru?

 • Mała pralko-suszarka – różnice w gabarytach pralko-suszarek nie wynikają z reguły z ich wysokości czy też szerokości, które najczęściej są podobne. Tutaj kluczową kwestią jest oczywiście głębokość urządzenia, determinująca tym samym wielkość załadunku. Wysokość standardowych pralko-suszarek oscyluje zazwyczaj wokół 80-85 cm, natomiast szerokość najczęściej mieści się w przedziale 58-60 cm. Jeżeli zależy nam na małym urządzeniu, które ustawimy w niewielkiej łazience, wówczas warto skupić się na co prawda skromniejszej, ale z reguły trafniejszej ofercie płytszych sprzętów – do 50 cm głębokości;
 • Średniej wielkości pralko-suszarka – kilka cm różnicy w głębokości może robić naprawdę różnicę, dlatego w nieco większych łazienkach można już skupić się na nieco głębszych pralko-suszarkach – do 60 cm. Oferowane modele w tym segmencie pozwalają na załadunek nawet do 10 kg prania oraz do 6 kg odzieży przeznaczonej do suszenia;
 • Duża pralko-suszarka – to rozwiązanie dla osób, które potrzebują na co dzień wydajnego sprzętu, mieszczącego najlepiej nawet do kilkunastu kg prania. Głębokość tego typu pralko-suszarek przekracza znacząco 60 cm, jednakże celem skuteczniejszego prania oraz suszenia warto załadować pralko-suszarkę nieco mniejsza ilością odzieży (najlepiej nie zapełniać całego wsadu).
➲ Zobacz również  Pralka do domu

Pralko-suszarki w Rankingu TOP14

Ranking maj 2024

Zestawienie zawiera 14 najchętniej wybieranych pralko-suszarek. Ranking sprzętu 2w1 do prania i suszenia jest aktualizowany na bieżąco.


Pralko-suszarka – jakie funkcje dodatkowe?

Pralko suszarki mają wiele zalet. Zakup urządzenia łączącego dwie funkcje jest bardziej ekonomiczny niż zakup dwóch urządzeń, pralki i suszarki, oddzielnie. Oszczędzamy więc pieniądze, ale również miejsce i czas. Poza tym, obsługa pralko-suszarki jest naprawdę prosta.

Poszczególne modele pralko-suszarek wyposażone są przez producentów w szereg funkcji dodatkowych. Które z nich są najbardziej przydatne? Na pewno przyda się funkcja opóźnionego startu czy kontrola ilości piany.

Tak jak w przypadku pralek, należy zwrócić uwagę na dostępność różnych programów prania. Właściciele czworonogów powinni posiadać program do usuwania sierści, istotne są programy do prania odzieży delikatnej czy też specjalne, krótkie, energo- i wodooszczędne programy do prania niewielkich ilości mało zabrudzonego prania. Również programy suszenia mogą występować w wielu różnych opcjach. Obecnie, atrakcyjnym wydaje się na przykład program suszący usuwający wirusy, bakterie i roztocza kurzu.

Kupując sprzęt AGD zazwyczaj zwracamy również uwagę na jego cenę. W przypadku pralko-suszarek rozpiętość cenowa jest bardzo duża, w zależności od dostępnych funkcji i parametrów urządzenia. Należy jednak pamiętać, że o opłacalności inwestycji zdecyduje nie tylko cena zakupu, ale również koszty eksploatacji. Czasem bardziej opłacalna może być droższa pralko-suszarka o mniejszym poborze prądu i niższym zużyciu wody – szczególnie, że ma to być inwestycja na lata.

➲ Zobacz również  Suszarka do prania ubrań

Jak wygląda panel sterowania pralko-suszarki?

Zdecydowana większość modeli pralko-suszarek oferowanych na naszym rynku posiada już w pełni instrukcję w języku polskim, co przekłada się także na oferowanie polskiego menu w panelu sterowania. Wyświetlacz oraz sposób regulowania i wyboru dostępnych funkcji są praktycznie takie same w przypadku zarówno zwykłej pralki automatycznej, jak i urządzenia 2w1. Różnice wynikają oczywiście z ilości dostępnych funkcji, gdzie w przypadku pralko-suszarki dochodzi zarządzanie poszczególnymi programami suszenia.

panel sterowania pralko-suszarki Samsung WD70J5A10AW
panel sterowania pralko-suszarki Samsung WD70J5A10AW

Za sterowanie odpowiednimi funkcjami odpowiada zazwyczaj wygodne pokrętło umieszczone z lewej strony panelu sterowania, gdzie wokół niego skupione są najważniejsze funkcje pralko-suszarki. Wybór temperatury, intensywności płukania, wirowania czy też poziomu suszenia może natomiast odbywać się już za pomocą przycisków znajdujących się bezpośrednio poniżej wyświetlacza lub – w przypadku dotykowego ekranu – w jego dolnej części.

Po prawej stronie natomiast znajdują się z reguły duże, komfortowe przyciski, z których jeden służy jako włącznik/wyłącznik pralko-suszarki, a z kolei drugi do bezpośredniego uruchomienia wybranego cyklu.


Krótkie FAQ o pralko-suszarkach

#1 Dlaczego warto wybrać pralko-suszarkę wolnostojącą?

Obecnie na rynku znaleźć można pokaźną ofertę urządzeń 2w1, które łączą w sobie zalety pralki i suszarki do ubrań. To rozwiązanie docenią przede wszystkim osoby poszukujące oszczędności nie tylko w zakupie sprzętu AGD, ale także i miejsca ze względu na niewielkie możliwości opcji aranżacji spowodowane małą przestrzenią łazienki. W pomieszczeniach sanitarnych instalowane są zazwyczaj wersje wolnostojące, które oczywiście posiadają drzwiczki otwierane od frontu (na rynku próżno szukać modeli oferujących opcję ładowania prania do bębna od góry). W każdej chwili możemy je dowolnie przestawiać i dopasowywać do aktualnych możliwości aranżacyjnych. Mamy również łatwiejszy dostęp do elementów roboczych, co docenimy szczególnie w przypadku awarii.

#2 Gdzie najczęściej instalujemy pralko-suszarkę do zabudowy?

Jeżeli marzy nam się zakup pralko-suszarki do zabudowy, wówczas warto rozważyć jej wybór na etapie aranżacji pomieszczenia - najczęściej dotyczy to kuchni. Elementem kluczowym jest tutaj bowiem konieczność bardzo precyzyjnego dopasowania wymiarów, gdzie nawet niewielkie niedokładności mogą sprawić, że nasz sprzęt nie zmieści się w przeznaczonej dla niego wnęce. Ponadto należy zwracać uwagę, że sprzęt do zabudowy ze względu zamaskowanie elementów roboczych występujących z tyłu trudniej jest naprawić (konieczność wyjęcia pralko-suszarki z wnęki). Dysponując w naszym domu czy też mieszkaniu osobnym pomieszczeniem w postaci np. pralni mamy komfort w postaci zakupu osobno pralki i suszarki, jak również wariantu 2w1 - czyli pralko-suszarki.

#3 Jak dbać o pralko-suszarkę?

Codzienne użytkowanie pralko-suszarki powinno uwzględniać także zabiegi pielęgnacyjne. Do czyszczenia zewnętrznej powierzchni wystarczy nam wilgotna ściereczka, z kolei w przypadku samego bębna powinno wystarczyć jego wietrzenie celem pozbycia się nadmiernej wilgoci (po każdym użyciu wystarczy zostawić otwarte frontowe drzwiczki). Uszczelkę wewnętrzną przy drzwiach frontowych warto również osuszyć, aby zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni. Z filtra kurzu usuwamy zanieczyszczenia, po jego przepłukaniu należy odczekać aż do jego wyschnięcia, zanim włożymy go ponownie. Czyszczenie filtra kondensatora to raczej zadanie dla specjalisty, gdyż nieodpowiednio wyjmowany oraz czyszczony łatwo może ulec uszkodzeniu.

#4 Ile kosztuje pralko-suszarka?

Ceny podstawowych urządzeń 2w1, służących do prania i suszenia, zaczynają się już w przedziale 1000-1500 zł. W tej kwocie otrzymamy stosunkowo niewielki sprzęt, który dedykowany jest raczej na potrzeby pojedynczej osoby lub pary. Chcąc zakupić większy model musimy liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej 2000-3000 zł, z kolei najlepsze rynkowe modele wymagają wyłożenia kilkukrotności tej kwoty - ceny grubo powyżej 4500-5000 zł nie powinny nikogo dziwić.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/pralko-suszarka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Zasłona prysznicowa

wt. wrz 22 , 2020
Jeszcze do niedawna zasłony prysznicowe kojarzyły się z niemodnym i […]
kolorowa zasłona prysznicowa przy wannie

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.