Bateria wannowa Rankingi z 08 listopada 2024

Jaką wybrać do naszej wanny – stojącą czy ścienną? Który wariant będzie najlepszy? Poradnik z kryteriami wyboru oraz rankingiem baterii wannowych.

Istotnym elementem każdej łazienki jest wanna z odpowiednią baterią prysznicową. Producenci armatury łazienkowej prześcigają się w rozwiązaniach mających na celu uprzyjemnienie korzystania z łazienki.

bateria wannowa stojąca
bateria wannowa stojąca

Dobranie odpowiedniej armatury łazienkowej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli chcemy dopasować baterię wannową do designu całej łazienki.


Rodzaje baterii wannowych – sposób montażu

Dobranie odpowiedniej baterii zależy przede wszystkim od rodzaju wanny, jaką posiadamy. Baterie wannowe możemy podzielić na:

  • bateria wannowa ścienna – montowana jest na ścianie i można podzielić ja na dwa typy:
    • bateria podtynkowa – jest to nowoczesne rozwiązanie, w którym cały mechanizm sterujący dopływem wody znajduje się pod płytkami.
    • bateria natynkowa – jest to tańsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie. W razie wystąpienia awarii mamy łatwy dostęp do wszystkich części i mechanizmów baterii.
  • bateria wolnostojąca – stosowana jest wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na wolnostojącą wannę, umieszczoną w centralnej części łazienki.
  • bateria sztorcowa – umieszcza się ją w otworach na brzegu wanny i charakteryzuje się łatwością montażu.

Wannowa bateria podtynkowa – jakie są plusy i minusy?

Baterię wannową możemy zamontować zarówno na ścianie, jak i umieścić na obudowie brodzika, na jego rancie (w tym celu wanny posiadają dedykowane i specjalnie wyprofilowane otwory). Jeżeli zdecydowaliśmy się na wariant ścienny, wówczas oczywiście mamy do wyboru wersję natynkową oraz podtynkową. Skupmy się jednak na zaletach oraz wadach instalacji umieszczonej w ścianie, pod tynkiem. Co przemawia za, a co przeciwko takiemu rozwiązaniu?

+ Zalety wannowej baterii podtynkowej

  • umieszczając elementy hydrauliczne w ścianie, pod tynkiem, podnosimy estetykę konstrukcji. Na ścianie mamy tylko korpus oraz uchwyty, co wpływa także na zwiększenie możliwości aranżacyjnych otoczenia armatury, gdyż zajmuje ona na ścianie znacznie mniej miejsca;
  • armatura umieszczona pod tynkiem to także znaczące ograniczenie ryzyka przedostania się wilgoci do części hydraulicznych, co przyspieszałoby ich podatność na korodowanie;
  • pielęgnacja baterii jest zdecydowanie łatwiejsza, nie musimy martwić się usuwaniem zabrudzeń z elementów znajdujących się w ścianie. Korpus oraz uchwyty czyścimy przy użyciu rekomendowanych detergentów do powierzchni łazienkowych;
  • podtynkowa instalacja baterii wannowych to rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdej łazience, a szczególnie w małych pomieszczeniach sanitarnych.

– Wady wannowej baterii podtynkowej

  • kucie ściany jest koniecznością w przypadku jakiejkolwiek awarii elementów hydraulicznych znajdujących się pod płytkami;
  • instalując w ścianie baterię wannową musimy zwracać uwagę na zdecydowanie więcej szczegółów, jest ona bardziej skomplikowana od instalacji baterii natynkowej;
  • instalacja wannowej baterii podtynkowej jest droższa, jak również sama jej cena w porównaniu do zestawów natynkowych oraz nawannowych.

Kryteria wyboru baterii wannowej

Bateria wannowa to nieodłączny element każdej łazienki. Z biegiem lat przybierają one coraz oryginalniejsze kształty, ale użytkownicy cenią sobie wciąż te same cechy użytkowe.

  • Przeważnie kupujący zwracają uwagę na wygląd. Bateria powinna komponować się ze wszystkimi elementami pomieszczenia.
  • Ważnym kryterium wyboru jest materiał, z którego wykonany jest element. Najczęściej spotykane są te wykonane z mosiądzu, ponieważ jest on odporny na uszkodzenia, wodę, posiada właściwości antybakteryjne oraz bardzo łatwo się go pielęgnuje.
  • Głowica ceramiczna zabezpiecza kran przed przeciekaniem. Szerokość głowicy determinuje powstawanie strumienia wody. Im większa jej szerokość tym większy strumień.
  • Wydajność przepływu, wyrażana w litrach na minutę, będzie wpływać na oszczędności. Im mniej wody przepływa przez baterie, tym mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Klasa Z jest najbardziej ekologiczna i charakteryzuje się przepływem poniżej 0,15 litra na sekundę.
  • Długość wylewki w łazience wpływa na komfort korzystania z baterii. Nie może być jednak wysunięta za bardzo w kierunku wanny. Dostępne w sprzedaży są także baterie ze słuchawką prysznicową lub bez niej. Dodatkowym wyposażeniem najczęściej może być automatyczny korek lub zabezpieczenie przed kamieniem.
  • Nie bez znaczenia jest wybór producenta. Jego renoma na rynku charakteryzuje się dobą jakością wykonania produktu oraz długą, często pięcioletnią, gwarancją.
➲ Zobacz również  Wentylator łazienkowy

Montaż baterii wannowej krok po kroku

Wanna nie może spełniać swojej funkcji bez zamontowanej nad nią baterii. Jej zainstalowanie może wydawać się skomplikowane, ale dla wprawnego majsterkowicza nie będzie to stanowiło większego kłopotu. Jak zamontować baterię wannową krok po kroku?

Na samym początku musimy wiedzieć, że bateria wannowa ma:

  • dwa otwory – którymi doprowadzana jest ciepła i zimna woda.
  • łączniki – czyli śrubki które zakłada się na kolanka montażowe.

Warto wiedzieć, że łączniki możemy zastąpić śrubnikami. Dzięki temu będzie można później łatwo skorygować rozstaw między rurami. Montaż baterii łazienkowej należy zacząć od:

  1.  Usuwamy korki zaślepiające instalację wodną – w ich miejsca wkręcamy, wcześniej omówione, łączniki lub śrubniki.
  2. Odpowiednim kluczem dopasowujemy łączniki lub śrubniki do baterii wannowej – warto sprawdzić poziomicą czy zrobiliśmy to równo. Jeśli wszystko jest dopasowane, możemy przystąpić do kolejnego kroku. Ważne, żeby bateria nie była jeszcze mocno zamontowana. Musimy zostawić przestrzeń, na przepłukanie całej instalacji.
  3. Ostatnim krokiem jest finalny montaż baterii – przy użyciu płaskiego klucza dokręcamy łączniki lub śrubniki, zależnie od tego, co wybraliśmy. Gotowe, możemy teraz sprawdzić, czy bateria działa jak należy, odkręcając ciepłą i zimną wodę. Bateria wannowa powinna być szczelna.

Bateria termostatyczna – dlaczego warto?

Anglicy posiadali w swoich łazienkach dwa krany, z pojedynczymi kurkami. Jeden kran podawał wodę zimną, drugi gorącą. Było to o tyle niewygodne, że nie można było wody bieżącej zmieszać ze sobą i umyć głowy bezpośrednio pod kranem. Jedynie można było napełnić miskę trochę wodą zimną i odpowiednio dodaną wodą gorącą. W Polsce raczej takiej sytuacji nie spotykaliśmy – od razu mieliśmy jeden kran z dwoma kurkami. Jeden z czerwonym oczkiem do ciepłej, drugi do zimnej z oczkiem niebieskim. Dużo łatwiej mogliśmy ustalić temperaturę.

Relaks wodny bez niespodzianek

Dawne krany, pomimo iż miały lepsze rozwiązanie niż u Anglików, to czasem nie dawały możliwości ustawienia odpowiedniej temperatury wody na dłużej. Obecnie mamy o wiele lepsze urządzenia, które pozwalają nam na dokładne ustawienie strumienia wody o żądanej temperaturze. Służy temu bateria termostatyczna wannowa. Ma ona zamontowaną głowicę termostatyczną, która jest nastawiona na podtrzymanie temperatury wody w granicy 38°C.

Zaletą takiej baterii jest fakt, iż wystarczy, że własnoręcznie ustawimy wysokość temperatury. Może być wyższa lub niższa od tej ustawionej przez producenta. Bateria zapamiętuje wartość stopni i będzie tak regulować dopływ zimnej i gorącej wody, by ustawiona temperatura była taka, a nie inna. Chcąc się schłodzić albo ocieplić musimy własnoręcznie zmienić podaż wody. Bateria znów zapamięta parametry i będzie nam dostarczać strumień o ustawionej ciepłocie.

➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa

Rodzaje kranów

W zależności od tego, gdzie chcemy umieścić taką baterię termostatyczną mamy do dyspozycji następujące jej rodzaje:

  • naścienna,
  • podtynkowa,
  • prysznicowa,
  • natryskowo wannowa,
  • wannowa,
  • nawannowa,
  • z ręcznymi kurkami regulacyjnymi,
  • dotykowa.

Zalety nowoczesnej technologii

Każda bateria termostatyczna posiada wmontowaną skalę (podziałkę), dzięki której możemy bardzo precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę. Podczas lania wody temperatura ta się nie zmieni. Będzie wciąż taka sama, czego nie da się uzyskać w starych kranach z dwoma kurkami. Ustawiona temperatura w kranach bez takiej baterii potrafi się diametralnie zmienić w każdej chwili.

Bateria nowoczesnej technologii wpływa korzystnie na oszczędność zużycia wody. Woda z kranu, o ustalonej temperaturze, wypływa od razu, więc nie musimy czekać, aż zimna spłynie i dopiero potem pojawi się ciepła.


Baterie wannowe w Rankingu TOP10

Ranking październik 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych baterii wannowych. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji.


Krótkie FAQ o bateriach wannowych

#1 Czy możemy zainstalować w wannie baterię umywalkową?

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że baterie wanny i baterie umywalkowe nie są wymienne. Natężenia przepływu wody, typy instalacji i funkcje, takie jak termostatyczne sterowniki i prysznice ręczne, to cechy, które oddzielają baterie wannowe od baterii umywalkowych.

#2 Ile kosztuje wymiana baterii wannowej?

Z reguły kwota ta mieści się w przedziale 300-400 zł do ponad 1000 zł za instalację. Musimy mieć pewność, że kran będzie zamontowany zgodnie z instalacją wodną, w przeciwnym razie możemy wydać dodatkowe pieniądze na jego dostosowanie.

#3 Czy elementy instalacji mogą się zużyć?

Na skutek eksploatacji często spotykaną awarią jest zatkany osadami wapiennymi perlator, nieszczelny kran spowodowany uszkodzoną uszczelką, głowice albo uchwyt samej baterii wannowej.

#4 Czy trudno jest wymienić kran łazienkowy?

Wymiana nieszczelnego lub przestarzałego kranu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Możemy poradzić sobie z instalacją za pomocą klucza i kilku innych popularnych narzędzi. Zwykle nie powinno to zająć więcej niż godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria prysznicowa

pt. sty 3 , 2020
Decydując się na montaż kabiny prysznicowej w domu, musimy również […]
bateria prysznicowa

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.