Głowica termostatyczna Rankingi z 10 września 2024

Jaki termostat grzejnikowy będzie odpowiedni? Który wariant najlepiej się sprawdzi? Poradnik z kryteriami wyboru oraz rankingiem aktualnych propozycji głowic.

głowice termostatyczne
głowice termostatyczne

Termostat to urządzenie, które utrzymuje optymalną zaprogramowaną temperaturę poprzez aktywne działanie. Jest to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, umożliwiające określenie właściwej temperatury otoczenia. Warto pamiętać, aby podczas wyboru mieć na uwadze przede wszystkim wymiar gwintu zaworu oraz rodzaj połączenia. Odpowiednie parametry są bardzo istotne, gdyż zastosowanie specjalnych termostatów pozwala zdecydowanie zmniejszyć pobieranie energii, w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.


Funkcje termostatu grzejnikowego

Poszczególne modele w sposób automatyczny mogą zamykać przepływ wody w grzejniku, w momencie gdy okno znajdujące się w pobliżu zostanie otwarte. Głowice termostatyczne to bardzo ważne wyposażenie kaloryfera, które mocuje się na zaworze termostatycznym.

Poprzez zastosowanie urządzenia można kontrolować temperaturę panującą we wnętrzu oraz utrzymywać ją na optymalnym poziomie. Warto dodać, iż głowice termostatyczne posiadają funkcję, która pozwala zarządzać temperaturą w każdym pomieszczeniu, tym samym można ją dostosować do indywidualnych potrzeb.

Głowice doskonale współpracują zarówno z grzejnikami, które zasilane są bocznie, jak i z urządzeniami wyposażonymi w zasilanie dolne. Jeżeli zatem pragniemy uzyskać odpowiednią temperaturę, wystarczy tylko ustawić preferowaną wartość na pokrętle.


Działanie głowicy termostatycznej

Należy zaznaczyć, że głowica termostatyczna w zależności od panujących warunków będzie zmniejszać lub zwiększać dopływ ciepłej wody do grzejnika. Jeśli zależy nam na dobrym funkcjonowaniu urządzenia, nie zaleca się zasłaniania ani zabudowywania go niczym niepotrzebnym.

Powinniśmy wiedzieć, że każdy termostat grzejnikowy wyposażony jest w specjalne ustawienia, które są oznaczone cyframi. Poprzez ich właściwy wybór możemy dostosować temperaturę do danego pomieszczenia według własnych preferencji.


Jakie są rodzaje termostatów grzejnikowych?

Termostaty grzejnikowe mogą się od siebie różnić konstrukcyjnie, chociażby ze względu na sposób sterowania i regulacji temperatury wody. Wyróżniamy zatem:

  • głowice standardowe – do nich zaliczyć możemy termostaty posiadające czujnik wbudowany (montaż poziomy, wykazuje wrażliwość na czynniki zewnętrzne, w tym przeciągi), wyniesiony (montaż pionowy, mniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne) oraz ze wzmocnioną konstrukcyjnie obudową;
  • głowice elektroniczne – pozwalają na zaprogramowanie ustawień temperatury na poszczególne dni tygodnia oraz pory dnia, w niektórych modelach kontrolowanie parametrów może się odbywać również w sposób zdalny za pomocą wi-fi ze smartfonu.
➲ Zobacz również  Geberit do łazienki

Inny podział dotyczy czynnika roboczego, który ma za zadanie kontrolować i reagować na wszelkie zmiany temperatury. Termostaty grzejnikowe mogą być zatem:

  • gazowe – zawarta w głowicy mieszanina poprzez zmiany stanów skupienia potrafi wychwycić oraz przekazywać informację o temperaturze. Typ gazowy termostatu pozwala na szybszą reakcję, jednakże jest on droższym wariantem w porównaniu do wersji cieczowych;
  • cieczowe – zdecydowanie bardziej popularny typ głowicy, głownie ze względu na większą dostępność oraz niższą cenę. Pozwala na określenie zmian w objętości dzięki bardzo cienkiej rurce zwanej kapilarą;
  • woskowe – najmniej popularne rozwiązanie.

Jak wybrać głowicę termostatyczną?

  • Obecnie na rynku oprócz standardowych termostatów grzejnikowych znajdziemy także zestawy, które posiadają dodatkowe zawory termostatyczne.
  • Decydując się na wybór zestawu warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia grzejnika, gdyż istnieje możliwość wyboru pośród zestawów do grzejników zasilanych bocznie lub od dołu.
  • W ofertach firm znaleźć można także specjalne produkty, które przeznaczone są do grzejników dekoracyjnych.
  • Podczas dokonywania zakupu istotne jest również, aby sprawdzić wymiar poszczególnych gwintów, gdyż gwint termostatu powinien być taki, aby można go było w łatwy sposób zamontować na zaworze. Najczęściej spotykane rozmiary termostatów grzejnikowych to M30x1,5, M28x1,5, M32 oraz M23x1,5.
  • Głowice różnią się także efektywnością energetyczną, którą można rozpoznać po oznaczeniu od liter A do F, gdzie pierwsza litera alfabetu oferuje nam największa efektywność. Klasy te ustalane są na podstawie zależności różnicy ciśnień i temperatury wody w grzejniku, histerezy (zjawisko określające opóźnienie w reakcji na powstały zewnętrzny czynnik) oraz maksymalnego dopuszczalnego czasu zamykania zaworu.
  • Wkładka lub też zawór współpracujące z termostatem grzejnikowym powinny ze sobą optymalnie współgrać, aby zapewnić jak najbardziej efektywne oddziaływanie i pracę, co przełoży się na szybsze i skuteczniejsze reagowanie na zmiany warunków w łazience.
  • W przypadku dobierania wkładki albo zaworu do głowicy zwracajmy uwagę na wymiary trzpienia w miejscu jego montażu na termostacie. Odpowiednia długość zapewnią nam właściwe reagowanie termostatu grzejnikowego.
  • Grzejniki z podłączeniem dolnym nie są wyposażone w zawór albo wkładkę, a za regulację odpowiada dedykowany blok zaworowy. Z kolei modele bocznozasilane możemy wyposażyć w zestaw z zaworem oraz głowicą, natomiast grzejnik dolnozasilany ma już wbudowaną wkładkę, gdzie możemy zamontować termostat.
  • Głowica termostatyczna może być zamontowana na wkładkę lub zawór za pomocą nakręcania dzięki gwintowi lub nakładana poprzez zatrzaski. Dlatego rodzaj połączenia w tych zestawach odgrywa również bardzo istotną rolę.
  • Warto poszukiwać modelu posiadającego regulację w jak najszerszym zakresie temperatur. Przydatna będzie również funkcja przeciwmrozowa, stanowiąca zabezpieczenie przed spadkiem temperatury poniżej wartości 5°C.
➲ Zobacz również  Zmiękczacz wody

Głowice termostatyczne w Rankingu TOP15

Ranking sierpień 2024

Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych termostatów grzejnikowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ile kosztuje głowica termostatyczna?

Większość oferowanych modeli termostatów grzejnikowych dostępna jest w cenie znacznie poniżej 70 zł. Są to najczęściej typowe głowice cieczowe. Droższe i lepsze jakościowo termostaty wymagają już wyłożenia przynajmniej 100 zł i więcej.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/glowica-termostatyczna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Zmiękczacz wody

sob. paź 10 , 2020
Twarda woda bywa problemem w wielu gospodarstwach domowych. Jej negatywny […]
Jaki zmiękczacz wody do prysznica?

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.