Kąpiel pod prysznicem to jedna z najprzyjemniejszych chwil w ciągu doby. Aby w pełni móc się odprężyć, musimy najpierw zadbać o to, aby wszystko mieć pod ręką. Przyda się więc m.in. odpowiednia półka pod prysznic.
Kąpiel w wannie coraz częściej – i to nie tylko w nowoczesnych domach – ustępuje kąpieli pod prysznicem. To dlatego, że biorąc szybki prysznic, zużywamy mniej wody – oszczędzamy dzięki temu przeważnie kilka, kilkanaście litrów. Prysznic to jednak nie tylko brodzik oraz kabina. Istotne są również akcesoria. Nawet taki detal, jak półka pod prysznic, może nadać charakteru łazience. Ważne jednak, żeby oprócz funkcji ozdobnej, półka prysznicowa pełniła też funkcję praktyczną.
Jaka półka pod prysznic?
Jednokolorowa albo wielobarwna, gładka lub z motywami ozdobnymi, z przegródkami lub bez, prostokątna, kwadratowa, trójkątna (narożna), ale też przykładowo w kształcie trapezu czy rombu lub bliżej nieokreślonej formie – wybór półek pod prysznic jest naprawdę szeroki.
Materiał, z jakiego taka półka jest wykonana, także ma znaczenie. To często choćby stal nierdzewna, odporna na korozję. Nadaje się zatem do łazienki, gdzie panuje wysoka wilgotność i wysoka temperatura. Plastikowa półka pod prysznic też stanowi często spotykane rozwiązanie. W sprzedaży dostępne są ponadto szklane półki pod prysznic, a nawet te wykonane z drewna. To drewno posiada natomiast specjalną warstwę ochronną.
Praktyczna półka prysznicowa, czyli jaka?
To powinno zmieścić się na półce prysznicowej:
- mydło,
- szampon,
- gąbka,
- płyn/żel pod prysznic,
- golarka i krem do golenia (opcjonalnie).
Na najmniejszych półkach (np. o długości około 30 centymetrów) zmieści się zaledwie mydło i szampon. Jeżeli chcemy trzymać więcej kosmetyków, przydatna będzie znacznie większa półka (dopasowana oczywiście do wielkości kabiny). Wybrane półki prysznicowe mają nawet ponad 1 metr długości. Przy większej liczbie kosmetyków można zdecydować się na piętrowe półki prysznicowe, przykładowo 2-, 3- lub 4-stopniowe.
Ważne, aby półka pod prysznic nie gromadziła wody. Jeżeli jest to standardowa półka, powinna mieć perforacje w spodzie. Te zapewnią swobodny odpływ wody z jej powierzchni. Warto też zastanowić się nad półką wyposażoną w ścianki. To często koszyk prysznicowy. Ażurowy splot nie zatrzyma wody, a wysoki rant zabezpieczy kosmetyki przed upadkiem.
Ranking TOP8 tanich półek pod prysznic
Ranking październik 2024
Zestawienie chętnie wybieranych półek pod prysznic i do łazienki, których głównym kryterium wyboru jest cena zakupu.
Rodzaje półek pod prysznic
Funkcjonalność oraz doskonała organizacja przestrzeni w kabinie prysznicowej zapewniają możliwość korzystania z kosmetyków bez względu na wielkość kabiny, rodzaj brodzika oraz materiałów wykończeniowych, wykorzystanych do obłożenia ścian kabiny prysznicowej. Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność kabiny prysznicowej, warto zainwestować w praktyczną półkę, mieszczącą kosmetyki, zawieszoną stabilnie na ścianie, kolumnie prysznicowej lub jej drzwiach.
Półka do powieszenia najczęściej mocowana jest za pomocą przyssawek, które choć szybkie i bezinwazyjne w montażu, nie wytrzymają znacznych obciążeń. Jeżeli znajdzie się na niej duży żel pod prysznic, warto wybrać półkę, przytwierdzaną do ściany za pomocą kołków montażowych. Warto dostosować rozmiar półki do wielkości kabiny, jeżeli jest w niej niewiele miejsca, sprawdzi się półka wisząca o niewielkiej głębokości lub półka wisząca narożna. Należy wybierać półki prysznicowe do powieszenia, wykonane z materiałów, odpornych na działanie wody i osadzenie się kamienia:
- ze stali nierdzewnej,
- z tworzywa sztucznego,
Praktyczne półki do powieszenia powinny odprowadzać zalegającą wodę do odpływu, uniemożliwiając gromadzenie się jej wewnątrz po kąpieli.
Sposoby montażu półki
Tradycyjne półki pod prysznic są przywiercane. Należy wówczas wykonać otwory w ścianach, zazwyczaj w płytkach. Nie wszyscy chcą zmierzyć się z tym zadaniem, mogą więc wezwać fachowca. Kto jednak nie chce tego robić, może zainwestować w półkę prysznicową, montowaną bez konieczności wiercenia. Jest to półka mocowana na przylepce (gumowe przyssawki). Trzeba tutaj jednak pamiętać, aby mocować je na gładkich, czystych, wysuszonych powierzchniach.
Istnieją również rzadko spotykane próżniowe systemy mocowania półek. Tak samo nie wymagają one wiercenia, ponieważ mają mocny chwyt dzięki pompie, zasysającej powietrze.
Dodatkowe funkcje półki pod prysznic
Niektóre półki prysznicowe są wyposażone w haczyki pod spodem, np. po to, żeby odłożyć na chwilę ręcznik tuż po kąpieli. Są także półki przypominające organizery na kosmetyki, jakby z kieszonkami, tyle – że metalowymi koszyczkami.
Wybrane modele półek prysznicowych stanowią rozwiązania typu dwa w jednym. Można je zawiesić albo w kabinie albo przy wannie. W tej drugiej opcji półki mają niekiedy zdejmowany reling na ręcznik. Inne z kolei półki pod prysznic do standardowych półek są w ogóle niepodobne – wyglądają jak drabinki lub regały. Pojawiły się nawet podświetlane półki prysznicowe.
Półki prysznicowe w Rankingu TOP8
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych półek pod prysznic, w kategorii Akcesoria prysznicowe i wannowe.
Jak dbać o półkę pod prysznic?
Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne nie tylko wydłużą żywotność zakupionej przez nas półki, ale także pozwolą zachować znacznie dłużej jej atrakcyjny wygląd. Jakich środków zatem używać? Niezależnie od środka czyszczącego warto pamiętać, aby detergent był delikatny i mało reaktywny – alternatywnie stworzony roztwór powinien być słabo stężony. Najmniejsze problemy zapewni nam wysokiej jakości materiał, z którego wykonana jest półka – te ze stali nierdzewnej teoretycznie nie powinny być podatne na korozję, jednakże celem ich pielęgnacji od czasu do czasu warto zadbać o czyszczenie jej powierzchni.
Jeżeli chcemy korzystać z domowych sposobów, często wypróbowaną metodą jest połączenie kwasku cytrynowego z solą lub sodą oczyszczoną. Przed zabiegiem należy dokładnie zapoznać się z proporcjami. W przypadku trudniejszych do usunięcia osadów stosuje się również ocet, który aplikowany bezpośrednio na powierzchnię czyszczoną zostawiamy na około godzinę, po czym czyścimy półkę przy użyciu np. szczoteczki do zębów.
Roztwór octu z wodą to także dobry sposób na czyszczenie delikatnych, chromowanych powierzchni. Niekiedy na poważniejsze oznaki rdzy stosuje się również pumeks.
Przy szklanych półkach wystarczy nam płyn do mycia szyb, z kolei plastikowe półeczki wymagają jedynie szmatki nasączonej delikatnym płynem czyszczącym, z reguły zmieszanym z wodą.
Krótkie FAQ o półkach pod prysznic
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/polka-pod-prysznic/
- narożna półka pod prysznic
- polka przy prysznicu