Meble do łazienki

meble łazienkowe
meble łazienkowe

Mówiąc o meblach do łazienki, mamy zwykle na myśli przede wszystkim szafkę łazienkową – podstawowy, uniwersalny i niezbędny element wyposażenia, mający pomieścić kosmetyki, akcesoria i urządzenia elektryczne do pielęgnacji urody, wszelkiego rodzaju drobiazgi, świeże ręczniki i zapasy środków higienicznych.

W zależności od przestronności i architektury pomieszczenia możemy się zdecydować na jedną większą szafkę lub kilka mniejszych mebli, np. niewielką komódkę z szufladami, szafkę stojącą i szafkę wiszącą z lustrem na froncie.

Łazienka jest wnętrzem specyficznym ze względu na jego ściśle użytkowy charakter, obecność statycznych sprzętów, do których trzeba dostosować pozostałe elementy wystroju, a także często niewielkie wymiary pomieszczenia.

Jaka szafka do małej łazienki?

Dlatego musimy szukać pomysłowych rozwiązań, niekiedy niestandardowych, takich jak szafki podwieszane, bardzo płytkie lub wąskie szafki typu slim czy też specjalna szafka łazienkowa z otwartą wnęką w dolnej części, w której mieści się pralka, przez co mebel staje się jednocześnie „ramą” dla urządzenia, oszczędzając w ten sprytny sposób sporo cennego miejsca.

Niezależnie od tego, jaką formę mebli łazienkowych wybierzemy, najważniejszą kwestią jest solidność ich wykonania i jakość zastosowanych materiałów. Zwrócenie uwagi na te parametry jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ będą one stale narażone na wysoki poziom wilgoci, skoki temperatur i niebezpieczeństwo zachlapania. Złej jakości i nieodpowiednio zabezpieczone materiały spowodują, że meble z czasem zaczną się rozwarstwiać, spulchniać, próchnieć, a zawiasy zaczną opadać lub korodować. Wysokim wymaganiom sprostać muszą zwłaszcza meble, które będą miały stanąć w łazience bez okna i ze słabą wentylacją.

➲ Zobacz również  Suszarka do prania (ubrań)

W tańszych meblach do łazienki stosowane są materiały drewnopochodne zabezpieczone na przykład folią PCV. Nie jest to najlepsze wyjście – słabo chronione powierzchnie źle reagują na kontakt z wilgocią. Najlepiej wybierać meble ze specjalnie dobranych materiałów zabezpieczonych wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi, które chronią powierzchnie przez atakiem pleśni i grzybów. Przy wyborze należy tez zwrócić uwagę na jakość okuć – powinny być wykonane z odpornej na korozję stali i precyzyjnie wyregulowane.


Jaka umywalka łazienkowa z szafką?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup umywalki z szafką, powinniśmy w pierwszej kolejności zainteresować się materiałem wykonania. Dlaczego jest to tak istotne? Warunki panujące w łazience ze względu na wysoki poziom wilgotności, wymaga zastosowania elementów odpowiednio przystosowanych do nich, dlatego w przypadku szafek warto wybierać konstrukcje wykonane z:

  • twardego drewna (warto zapoznać się ze specyfikacją producenta pod kątem przeznaczenia szafki, gdyż nie każde drewno sprawdzi się w tych warunkach),
  • metalowych lub plastikowych elementów,
  • płyty HDF lub MDF.

Oczywiście zarówno rozmiar umywalki, jak i samej szafki, dopasowujemy do wielkości i aranżacji łazienki. W zależności od potrzeb oraz preferencji możemy zdecydować się na wariant dopasowania szerokością szafki do umywalki (ta sama szerokość) lub szerszej szafki (dzięki temu rozwiązaniu możemy na blacie szafki ustawiać kosmetyki, pastę i szczoteczkę do zębów, antyperspirant itp.). Jeżeli wszystkie rzeczy chcemy chować w szufladach, wówczas pierwszy wariant w postaci jednakowej szerokości powinien nas usatysfakcjonować.

➲ Zobacz również  Wentylacja do łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Naklejki do łazienki na płytki (kafelki)

pt Lis 22 , 2019
Odświeżenie wyglądu łazienki Ciekawym i bardzo prostym sposobem na odświeżenie […]
dekoracyjne naklejki na kafelki i płytki w łazience

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.