Domowy ozonator powietrza Rankingi z 25 kwietnia 2024

Jaki sprawdzi się w warunkach domowych? Czy można go wykorzystać w łazience? Czym powinien charakteryzować się dobry ozonator powietrza?

Generator ozonu jest to urządzenie używane do dezynfekcji pomieszczeń, pożywienia, instalacji klimatyzacyjnych czy wody w basenach. Znajduje on zastosowanie zarówno w użytku profesjonalnych, jak i domowym. Jaki ozonator najlepiej wybrać?

Jaki ozonator powietrza do domu i mieszkania najlepszy? Rodzaje i Ranking ozonatorów do użytku domowego.
Jaki ozonator powietrza do domu i mieszkania najlepszy? Rodzaje i Ranking ozonatorów do użytku domowego.

Czym jest ozonator i w jaki sposób działa?

Ozon jest to gaz o działaniu dezynfekcyjnym, który obecny jest również w środowisku naturalnym. Do jego wytworzenia dochodzi podczas wyładowań atmosferycznych oraz promieniowania ultrafioletowego. Ponadto, da się go wytworzyć w sztucznych warunkach przy użyciu jednego łatwego w obsłudze urządzenia.

Ozonator wykorzystywany w domu wytwarza wyładowania niezupełne, dzięki którym cząsteczki tleny zmieniają się w ozon. Gaz rozpylany jest w pomieszczeniu, dzięki wiatrakowi znajdującemu się w ozonatorze. Co ciekawe, ozonowanie jest znacznie skuteczniejsze aniżeli dezynfekcja chlorem.

Pamiętajmy, że ozon w dużej ilości jest niebezpieczny dla człowieka, a generator wytwarza jedynie bezpieczną ilość tego gazu. Ponadto, ozon w temperaturze pokojowej błyskawicznie ulega rozpadowi.

Powietrze po ozonowaniu jest czyste, bezpieczne dla zdrowia, wolne od szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych. Ma ono specyficzny zapach, który jednak po pewnym czasie znika.


Gdzie ozon znajduje zastosowanie?

 • eliminacja nieprzyjemnych zapachów,
 • dezynfekcja pomieszczeń,
 • oczyszczanie lodówek i mebli, w których znajduje się żywność,
 • walka z insektami oraz pozostałymi szkodnikami,
 • oczyszczanie żywności oraz wody,
 • dezynfekcja klimatyzacji,
 • eliminacji pleśni oraz grzybów ze ścian,
 • wspomaganie procesów leczenia pewnych chorób skóry.

Tanie Ozonatory powietrza w Rankingu TOP6

Ranking kwiecień 2024

➲ Zobacz również  Blat łazienkowy

Zestawienie zawiera 6 najchętniej wybieranych tanich ozonatorów powietrza do 200 zł. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Na co zwrócić uwagę wybierając ozonator do użytku domowego?

Wybierając generator ozonu, należy wziąć pod uwagę parę istotnych czynników, czyli przede wszystkim:

 1. Przeznaczenie urządzenia – ważne jest to, co zamierzamy poddać działaniu ozonu. Sprzęty dostępne na rynku różnią się od siebie parametrami i wielkością. Niektóre modele doskonale sprawdzą się do dezynfekcji sporych powierzchni, natomiast inne do oczyszczenia samochodowej klimatyzacji. Jeszcze inne dedykowane są do oczyszczanie wody, żywności czy też mniejszych przedmiotów.
 2. Cel ozonowania oraz częstotliwość takiego zabiegu – kolejnym czynnikiem jest to, czemu służyć ma taki zabieg. Czy chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, grzybów ze ścian czy jedynie odświeżyć powietrze i usunąć z niego szkodliwe drobnoustroje?
 3. Parametry urządzenia oraz dodatkowe funkcje – warto przyjrzeć się również parametrom samego sprzętu, czyli rodzaj systemy sterowania oraz oprogramowania cykli ozonowania, czas pracy, jonizowanie powietrza i wydajność urządzenia. Aby uzyskać trwałe efekty ozonowania, należy powtarzać ten zabieg. Należy również dużą wagę przykładać do oczyszczania pomieszczeń w domu i zadbać o prawidłową wentylację.

Jaki ozonator wybrać do samochodu?

Dostępne są na rynku ozonatory także do samochodu, które odznaczają się niewielkim rozmiarem. To świetne rozwiązanie, aby móc usunąć z wnętrza pojazdu nieprzyjemne zapachy i odświeżyć powietrze.

Przed użyciem tego urządzenia należy dokładnie oczyścić tapicerkę i wszystkie elementy wyposażenia pojazdu, po czym włożyć generator ozonu do środka, umiejscawiając go na siedzeniu lub desce rozdzielczej.

Ustawiamy wentylator nadmuchu na minimum, po czym włączamy sprzęt i zamykamy drzwi. Zostawiamy go w aucie na około godzinę.


Ozonatory powietrza w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

➲ Zobacz również  Tapeta do łazienki

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych ozonatorów powietrza. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Czy warto zainwestować w domowy ozonator?

Ozonatory stają się coraz chętniej wybierane, nie tylko w zastosowaniu przemysłowym i profesjonalnym, lecz także domowym. Urządzenie to jest świetnym sposobem na skutecznie poprawienie stanu powietrza w mieszkaniu. Ponadto, pozwoli pozbyć się z niego drobnoustrojów i zdezynfekować wszystkie obszary.

Generator ozonu pozwala nie tylko na dezynfekcję pomieszczeń, ale także klimatyzacji i żywności. Ozon znajduje wiele różnych zastosować i warto korzystać z jego doskonałych właściwości. Jest on pomocny zwłaszcza w oczyszczaniu powietrza dla alergików, małych dzieci czy osób starszych, gdyż zmniejsza ryzyko zachorowań. Ozonator pozwala więc zadbać o zdrowie wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wentylator łazienkowy

wt. cze 8 , 2021
Coraz częściej nasz kraj zalewany jest falą upałów, która jest […]
Jaki wentylator do łazienki najlepszy? Poradnik i Ranking oraz rodzaje wentylatorów.

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.