Praktyczna wyspa kuchenna – czas dobrać odpowiednie oświetlenie Rankingi z 13 czerwca 2024

Jakie lampy oświetleniowe do wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna coraz częściej pojawia się zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Nawet w niewielkiej metrażem kuchni udaje się wygospodarować na nią miejsce. Jest to bowiem świetny sposób na wydzielenie stref o konkretnych funkcjach. Aby jednak wyspa kuchenna była praktyczna, wygodnie się z niej korzystało, zarówno podczas przyrządzania, jak i spożywania posiłków, niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Jakiego typu lampy sprawdzą się nad wyspą kuchenną i w jaki sposób je dobierać? Podpowiadamy!

praktyczna-wyspa-kuchenna-czas-dobrac-odpowiednie-oswietlenie


Oświetlenie nad małą wyspą kuchenną

Niewielka wyspa kuchenna w malutkiej kuchni nie wymaga dużej liczby punktów świetlnych. Zazwyczaj wystarczy jedna lampa, najlepiej wisząca, zainstalowana w centralnym punkcie sufitu, tuż nad wyspą. Jej konstrukcję, rozmiary oraz wysokość, na jakiej się znajdzie, należy dobrać do wysokości, na jakiej został umieszczony blat wyspy. Ponadto ważne jest dostosowanie do przeznaczenia wyspy.

Mocniejszego i skupionego światła potrzebuje wyspa kuchenna, która służy do przyrządzania posiłków, gotowania, a także wtedy, gdy została w niej umieszczona płyta palnikowa. Jeśli zaś ten dodatkowy blat przejmie na siebie rolę stołu, przy którym domownicy spożywają posiłki, przyda się ciepłe, rozproszone światło. Będzie ono odpowiedzialne za budowanie przyjaznej atmosfery tego miejsca. Lampy, które sprawdzą się w obu przypadkach, można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

➲ Zobacz również  Uchwyty do mebli łazienkowych

Lampy dobrane do dużej wyspy kuchennej

Zazwyczaj w domach, ale i w przestronnych mieszkaniach, gdzie stawia się na otwartą przestrzeń i połączenie kuchni z jadalnią, jest miejsce na dużą wyspę kuchenną. Taką, w której umiejscawia się płytę do gotowania, a nawet zlew, a dodatkowo zostaje niemało miejsca na spożywanie posiłków. Zazwyczaj wyspy kuchenne tego typu są kwadratowe bądź prostokątne. Oznacza to, że potrzeba tu więcej punktów świetlnych.

Nad prostokątną wyspą sprawdzą się co najmniej trzy lampy, np. wiszące, zawieszone w równych odstępach. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp wiszących na linkach i kablach. Praktyczne oświetlenie nad wyspę kuchenną to również konstrukcja oparta na prowadnicach, które oferują ruchome reflektorki.


Podświetlany okap – praktycznie i oryginalnie

W zależności od aranżacji kuchennego wnętrza, a także funkcji przypisanej wyspie kuchennej, można się zdecydować na zastosowanie podświetlanego okapu. Przeważnie są to sporych rozmiarów modele, które umiejscawia się centralnie nad płytą z palnikami. Na obrzeżach posiadają wbudowane oczka świetlne, które pozwalają na precyzyjne oświetlenie miejsca służącego gotowaniu. Wystrój staje się tu ciekawy, oryginalny, a cała wyspa kuchenna niezwykle praktyczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Nie zapominajmy o dopasowaniu stylu lamp do wystroju kuchennego wnętrza bądź strefy łączącej jadalnię z miejscem roboczym. Dodatkowo, w przypadku otwartych przestrzeni, charakter oświetlenia powinien korespondować z tym, które zostało zastosowane w pozostałych wnętrzach. Dzięki powyższym wskazówkom dobierzemy oświetlenie, które będzie praktyczne i dekoracyjne.

➲ Zobacz również  Szafka łazienkowa z umywalką - model Gante 120/39C, seria Fokus B
Artykuł powiązany z działem Meble

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

O czym warto pamiętać, wybierając lampy do wnętrz?

śr. lut 7 , 2024
Wybór oświetlenia do domowych wnętrz nie musi być wyzwaniem. Mimo […]

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.