O czym warto pamiętać, wybierając lampy do wnętrz? Rankingi z 13 lipca 2024

Wybór oświetlenia do domowych wnętrz nie musi być wyzwaniem. Mimo tego, że oferta rynkowa jest bogata, a rokrocznie zmieniają się trendy oświetleniowe, korzystając ze wskazówek znacznie łatwiej odpowiednio dobrać lampy do poszczególnych wnętrz. O czym zatem warto pamiętać? Podpowiadamy!


Oświetlenie wewnętrzne – spójny charakter

Inne konstrukcje oświetleniowe sprawdzą się w salonie, sypialni czy przedpokoju, a odmienne w kuchni i łazience. Każde pomieszczenie spełnia określone funkcje, a to oznacza konieczność zastosowania dopasowanej liczby źródeł światła, a także uwzględnienia konstrukcji oświetlenia.

Niezależnie jednak od tego, ile i jakie lampy zagoszczą w poszczególnych wnętrzach, należy zachować ich spójność. Nie muszą one pochodzić z tego samego zestawu, a kontrasty są tym, co wystroje czyni ciekawymi i unikalnymi. Chodzi jednak o to, aby wszystkie elementy oświetleniowe posiadały choć jeden wspólny element – może to być podobna kolorystyka, te same materiały, styl czy zastosowane detale. Dzięki temu całe mieszkanie czy też dom zyskują na spójnym charakterze.


Trzy typy oświetlenia – główne, zadaniowe i dekoracyjne

W każdym wnętrzu powinniśmy zainstalować trzy typy oświetlenia. Zazwyczaj na suficie, w centralnym jego punkcie, umieszcza się lampę, która przyjmuje rolę oświetlenia głównego. Jej zadaniem jest równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia. Jeśli jest ono duże i przestronne, lamp głównych może być więcej, np. w każdej z wydzielonych stref. W tej roli sprawdzają się przede wszystkim klasyczne lampy wiszące, żyrandole, ale i plafony, np. z oferty https://azzardo.com.pl/.

➲ Zobacz również  Plafon Philips Parasail LED 34345/31/P0, lampa sufitowa barwa biała

Oświetlenie zadaniowe to z kolei lampy, których światło dociera do trudno dostępnych miejsc, wszędzie tam, gdzie nie ma szans dotrzeć światło z lamp głównych. Mowa zatem o kątach, szczelinach, wnękach, otwartych półkach i nie tylko. Jako oświetlenie zadaniowe wybiera się przede wszystkim kinkiety, ponadto lampy podłogowe, ale i np. taśmy instalowane pod szafkami.

Ostatnim typem jest oświetlenie dekoracyjne. To ono odpowiada za dopracowaną aranżację oraz tworzenie przytulnej atmosfery wnętrza. Jest ponadto w stanie podkreślić najciekawsze elementy wyposażenia, detale czy standardowe dekoracje, które bez światła pozostają niezauważone. Jako oświetlenie dekoracyjne sprawdzą się m.in. wszelkiego typu lampki stołowe.


Barwa światła dopasowana do funkcjonalności pomieszczenia

Nie można zapominać o barwie światła. Ciepła barwa sprawia, że wnętrza są klimatyczne i przytulne. Zimna barwa odpowiada zaś za dostrzeganie detali. W salonie czy sypialni, gdzie tworzymy miejsce do odpoczynku i relaksu, wybieramy oświetlenie w tonacji ciepłej. W garderobie, łazience oraz w domowym biurze sprawdzi się za to światło zimne – w nim dostrzeżemy detale, a także pozwoli nam ono na lepszą koncentrację.


Dopasowanie do warunków panujących w danym wnętrzu

Jeszcze jeden aspekt, o którym koniecznie należy pamiętać, to warunki panujące w danym wnętrzu. Szczególną uwagę przykładamy do wyboru oświetlenia, które ma zagościć w kuchni czy łazience. W kuchni panuje wyższa temperatura, do tego łatwo o zabrudzenia i tłuste opary. W łazience z kolei trzeba mieć na względzie duże ryzyko zachlapania wodą, wilgoć i parę wodną. Jak to pogodzić?

➲ Zobacz również  Listwa belka oświetleniowa iBros LP-7001/1C 93 Light Prestige, natynkowa lampa sufitowa

Zwraca się uwagę na parametr IP. Informacje o nim znajdziemy na opakowaniu każdej lampy. Im wyższe IP, tym lepiej oświetlenie poradzi sobie w trudnych warunkach. IP informuje bowiem o odporności na wilgoć, zachlapania czy wnikanie drobnych cząsteczek zanieczyszczeń.

Wskazówek jest całkiem sporo, ale to właśnie dzięki nim można sprawnie dobrać lampy do wszystkich domowych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

5 powodów, dla których Stokke Tripp Trapp zmienia zasady gry w krzesełkach do karmienia

pon. mar 11 , 2024
Każdego rodzica lub opiekuna niemowlęcia czy przedszkolaka interesuje to, jak […]
krzesełko do karmienia

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.