Dozownik do mydła Rankingi z 26 kwietnia 2024

W jakim stylu kupić pojemnik do mydła w płynie lub w piance? Co jest wygodniejsze? Poradnik i ranking łazienkowych dozowników mydła.

metalowy dozownik do mydła
metalowy dozownik do mydła

Wyposażenie łazienki potrafi spędzić sen z powiek niejednej osobie, która jest w trakcie aranżowania tej przestrzeni. Rynek pełen jest różnorakich dodatków i elementów wyposażenia. Tak jest również z dozownikami do mydła, choć trzeba przyznać, że nie każde warte są zakupu. Zatem jaki dozownik do mydła najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Na jakie szczegóły zwrócić uwagę podczas zakupu?


Rodzaj tworzywa obudowy dozownika

Konstrukcja dozownika może być różna w związku z zastosowaniem innych materiałów użytych do budowy tego pojemnika. Z czego zatem najczęściej jest on zrobiony?

  • obudowa z plastiku – dozowniki z tworzywa sztucznego są chętnie wybieranym wariantem ze względu na swoją niską cenę, jednakże ich mankamentem jest niska odporność na czynniki mechaniczne. Ze względu na szeroki wybór możemy jednak znaleźć produkt dysponujący ciekawym wzornictwem oraz dopasowaniem do aranżacji naszej łazienki;
  • obudowa ceramiczna – dozowniki wykonane z tego materiału świetnie sprawdzą się w łazience, nie będzie problemów z dopasowaniem stylistycznym chociażby do płytek łazienkowych oraz aranżacji przestrzeni;
  • obudowa stalowa – konstrukcja ta jest solidna, sprawdzi się we wnętrzach łazienek, w których stawia się na minimalizm oraz nowoczesność. Ze względu na wysoką wilgotność panującą w pomieszczeniu sanitarnym konieczne jest, aby obudowa była ze stali nierdzewnej. Powierzchnie połyskujące zostawiają niestety bardzie widoczne ślady odcisków palców, lepszym rozwiązaniem będzie zakup dozowników z powłoką matową.

Rodzaje dozowników ze względu na działanie

Obsługa dozownika może być różna, dlatego musimy rozważyć zakup pojemnika także pod tym kątem. W ofercie znajdziemy zatem pojemniki na mydło:

  • z ręczną obsługą – najbardziej popularny typ dozownika, który możemy postawić na umywalce lub półce, albo też zdecydować się na jego montaż ścienny (modele naścienne mają większe gabaryty, a poza tym są dostępne w mniejszej ilości). Bardzo szeroki wybór pojemności oraz wariantów kolorystycznych sprawia, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Za dozowanie mydła odpowiada prosta pompka. Prostota wykonania, łatwość dozowania, niska cena oraz bezproblemowy sposób napełniania to najmocniejsze strony manualnych dozowników do mydła. Z kolei kontaktowa obsługa nie jest higieniczna, ponadto powłoka zewnętrzna szybciej się brudzi, nie mamy również kontroli nad tempem zużywania mydła;
  • z obsługą za pomocą łokcia – za dozowanie mydła odpowiada dedykowana dźwignia, którą zgodnie z nazwą obsługujemy łokciem, bez konieczności korzystania z dłoni, co jest bardziej higienicznym rozwiązaniem niż aplikacja manualna. Raczej jest to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń przestrzeni publicznej, niż do zastosowania w warunkach domowych – dźwignia w naszej łazience może nie tylko szpecić, ale również obniżać funkcjonalność części przestrzeni i zajmować niepotrzebnie miejsce, które można lepiej wykorzystać;
  • z obsługą automatyczną – najbardziej higieniczne rozwiązanie, bezdotykowy dozownik może być montowany na ścianie lub też występować jako pojemnik wolnostojący (z reguły głównie stosowana koncepcja dozownika automatycznego w domach i mieszkaniach prywatnych). Można je z powodzeniem dopasować do różnych stylów aranżacji. Dozowanie mydła następuje dzięki czujnikowi ruchu, odbywa się to w pełni automatycznie, co zapewnia komfort oraz precyzyjne dawkowanie odpowiednich porcji mydła. Bezdotykowa obsługa to także czystsza powierzchnia dozownika, której zbyt często nie trzeba przecierać. Ze względu na konieczność podłączenia do źródła zasilania do kosztów eksploatacyjnych musimy dorzucić jeszcze zużycie prądu lub baterii.
➲ Zobacz również  Pojemnik łazienkowy Fala Crystal 7 na kosmetyki

Mydło w płynie czy w piance?

Choć myśląc o dozowniku do mydła mamy przed oczami przede wszystkim tradycyjne mydła w płynie, warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się także dozowniki do mydła w piance. Jeśli możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, warto brać tę opcję pod uwagę, ponieważ rozwiązanie to sprawia, że wykorzystujemy mniej środka myjącego, a co za tym idzie przyczyniamy się do większej dbałości o środowisko naturalne.


Design dozownika do mydła

Choć mowa raczej o niewielkim elemencie, nie możemy liczyć na to, że całkiem zginie on wśród innych dodatków do łazienki. Zastanawiając się nad tym, jaki dozownik do mydła wybrać, powinniśmy pomyśleć również o jego designie. Dobrze zaaranżowana przestrzeń to taka, w której elementy świetnie do siebie pasują.

Warto zatem pomyśleć na przykład o tym, by dozownik do mydła wykonany był z tego samego materiału co inne dodatki lub pasował do stylu, w jakim urządzona jest cała łazienka.


Jakie cechy powinien posiadać dobry dozownik do mydła?

Oprócz tego wybierając dozownik do mydła, zwróćmy uwagę na następujące elementy:

  • materiał wykonania – musi być nie tylko trwały, ale także łatwy w czyszczeniu;
  • sposób montażu – mamy do dyspozycji dozowniki, wolnostojące, montowane do ściany, a także podtynkowe;
  • pojemność – o ile w domu wystarczy niewielki pojemnik, o tyle w większej firmie lepszym pomysłem może okazać się dozownik, który pomieści więcej płynu.
➲ Zobacz również  Wentylacja do łazienki

Dozowniki do mydła w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych dozowników do mydła. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Ważnym czynnikiem decyzyjnym odnośnie wyboru konkretnego dozownika do mydła powinien być także łatwy sposób jego uzupełniania. Z reguły w tych prostszych pojemnikach odkręcamy górną nasadkę z pompką, po czym wlewamy zakupione w butelce albo w kanistrze mydło w płynie (jego gęstość ma duże znaczenie, gdyż w przypadku zbyt rzadkiego może ono przeciekać przy nasadce, z kolei przy zbyt gęstym będziemy mieli problemy z jego dozowaniem). Alternatywą może być zakup dozownika posiadającego wymienny wkład, co jest prostszym oraz bardziej higienicznym rozwiązaniem.

W nowoczesnych łazienkach popularność zyskuje również dozownik z możliwością montażu podtynkowego, gdzie pojemnik instaluje się w wycięciu umywalki albo blatu łazienkowego. Na zewnątrz wystaje w takiej sytuacji jedynie fotokomórka z czujnikiem ruchu albo pompka.

Dobry dozownik do mydła ma być przede wszystkim funkcjonalny, higieniczny, wykonany z jakościowych materiałów, szczelny, a także dostosowany do stylu aranżacji przestrzeni łazienkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Deska sedesowa

niedz. lis 1 , 2020
Na rynku jest wiele dostępnych desek sedesowych. Wszystko tak naprawdę […]
deska sedesowa w kolorze białym

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.