Zaplanowanie odpowiedniej aranżacji przestrzeni łazienkowej powinno iść w parze zapewnieniem w tym pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, aby uniknąć efektu nadmiernej wilgoci i tym samym stworzenia optymalnego środowiska dla groźnych drobnoustrojów, a także grzybów i pleśni. Co zatem brać pod uwagę, aby nasza łazienka była dobrze wentylowana?
Dlaczego wentylacja w łazience jest tak ważna?
Kwestia odpowiedniej wentylacji ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o higienę i przyjemność korzystania z łazienki, a także dla zachowania dobrego stanu mebli łazienkowych, drzwi, ścian i sufitu oraz akcesoriów i przyborów elektrycznych.
Para wodna powstająca po kąpieli, praniu i suszeniu w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów na różnych powierzchniach, a także osadzaniu się brudu, rozwojowi procesów korozji i tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. W źle wentylowanych pomieszczeniach pranie nie schnie, lecz butwieje, podobnie jak wszelkiego rodzaju elementy tekstylne, takie jak dywaniki czy firanki. Wysoki poziom wilgoci to również idealne warunki dla rozwoju bardzo szkodliwej dla zdrowia pleśni.
W skrajnych wypadkach wnikająca w ściany wilgoć może powodować ich uszkodzenie, co zagraża całej konstrukcji budynku. Jednym słowem, zapewnienie odpowiedniej wentylacji to podstawa aranżacji pomieszczenia sanitarnego.
Na tradycyjną wentylację grawitacyjną, czyli usuwanie zużytego powietrza za pośrednictwem kanałów, możemy zdać się wtedy, gdy nasza łazienka zajmuje powierzchnię większą niż 6,5 m2.
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Wentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Jest niezbędna wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach znajdują się ludzie bądź zwierzęta. Zapewnia wymianę zanieczyszczonego i zużytego na czyste i świeże. Lepiej sprawdzi się zatem wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna
To najprostszy sposób wentylacji, często wykorzystywany w domach jednorodzinnych. Wymiana powietrza odbywa się za pomocą siły naturalnego wyporu. Jest to znacznie droższe rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna. Do największych jej zalet, możemy zaliczyć:
- gwarantuje stała, kontrolowaną wymianę powietrza – nie jest ona zależna od czynników zewnętrznych;
- odzyska ciepła – co zapewnia oszczędności w ogrzewaniu;
- intensywne przewietrzanie – co gwarantuje brak zaparowanych luster po kąpieli, lub zapachów podczas gotowania;
- brak konieczności otwierania okien – szczególnie latem, kiedy roi się od insektów, to zaleta;
- jej instalacja nie wyklucza montażu kominka- więc zachowamy względy estetyczne.
Wentylacja grawitacyjna
Ten rodzaj wentylacji często nie nadąża za nowoczesnymi trendami w budowie domów. Działa ona tylko w ściśle określonych warunkach. Zapewnimy jej optymalne działanie, tylko wtedy gdy rozszczelnimy okna, oraz gdy temperatura zewnętrznego powietrza oscyluje w granicach 12 stopni. Mimo to, ma ona swoje zalety:
- jest znacznie tańsza niż wentylacja mechaniczna;
- jej eksploatacja jest bardzo tania – wymaga jedynie interwencji kominiarza.
Niestety wentylacja grawitacyjna jest całkowicie zależna od warunków atmosferycznych, nie można jej regulować, nie zapewnia też całkowitej wymiany powietrza. Przy dokonywaniu wyboru, z korzyścią dla nas wyjdzie inwestycja w wentylacje mechaniczną. Zwróci się nam ona w postaci oszczędności w ogrzewaniu.
Kratka wentylacyjna
Powietrze dostaje się do kanału wywiewnego przez kratkę wentylacyjną, która powinna być umieszczona możliwie jak najwyżej (nie niżej niż 15 cm od sufitu).
Nie zakładajmy na kratki wentylacyjne gęstych siatek mających stanowić ochronę przed wchodzeniem insektów – ten element znacznie utrudnia przepływ powietrza.
Drzwi do łazienki nie mogą być szczelne – należy zadbać o to, by w ich dolnej części znajdowały się otwory – mogą mieć formę tulei, kratki wentylacyjnej lub podcięcia o wysokości ok. 2,5 cm.
Kratkę wentylacyjną dopasowujemy oczywiście do rozmiaru otworu wentylacyjnego, najczęściej stosowanymi rozmiarami są 14x14cm.
Kąt mocowania samej kratki będzie miał znaczenie w przypadku wentylacji mechanicznej, gdzie głównym zadaniem kratki przede wszystkim jest optymalne kierowanie strumienia powietrza. Oprócz tego stanowi element dekoracyjny i w dużej mierze ochronny (zabezpieczenie przed dostaniem się większych owadów czy nawet ptaków).
Kratki wentylacyjne w Rankingu TOP9
Ranking sierpień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych kratek wentylacyjnych. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.
Autoaktywna kratka wentylacyjna
Wentylacja grawitacyjna była niegdyś jednym z najpopularniejszych typów stosowanych w budownictwie. Jednak jest to system mocno rozchwiany, który niejednokrotnie wymaga wsparcia. Obecnie kratka wentylacyjna nie spełnia żadnej znaczącej funkcji, dlatego warto wyposażyć się w taką, która wesprze wentylacje grawitacyjną i przyniesie same korzyści, zamiast stać się bezużytecznym przedmiotem.
Stabilizuje ona i spiera system wentylacji grawitacyjnej. Wykorzystuje równanie o przepływie gazów, sformułowane przez szwajcarskiego matematyka i fizyka Daniela Bernoulliego. Stożkowe otwory kratki autoaktywnej mają o 10 razy większą powierzchnię wejściową niż wyjściową. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze będzie rozprowadzane równomiernie, a proces ten stanie się zoptymalizowany.
Kratka wentylacyjna autoaktywna spełnia wiele zadań, które będą nieść korzyści również dla naszego zdrowia. Do najważniejszych jej zalet należą:
- ochrona przed zbyt intensywnym usuwaniem ogrzanego powietrza – dzięki temu zmniejsza straty finansowe oraz pobór energii;
- chroni także przed nawrotem chłodnego powietrza przez otwory wentylacyjne – dzięki czemu brudne i zimne powietrze nie dostanie się do naszego wnętrza;
- niweluje ona też nawrót nieprzyjemnych zapachów, jak np. dym papierosowy;
- pomaga zachować odpowiednią wilgotność pomieszczenia;
- pomaga chronić zdrowie – zapobiega rozwojowi pleśni i wolnych rodników;
- jest łatwa w czyszczeniu – nie osadzają się na niej takie ilości kurzu, jak na zwykłych kratkach.
Dodatkowy wentylator w łazience
Jeśli wentylacja grawitacyjna z jakichś powodów działa nieskutecznie, możemy ją w pewnych okolicznościach usprawnić montując w kanale wentylacji wentylator łazienkowy. To małe urządzenie podłączane do instalacji elektrycznej może pomóc nam zachować optymalny poziom wilgotności powietrza, ale niekiedy przynosi więcej szkody niż pożytku – w stanie spoczynku jego skrzydła mogą blokować naturalny przepływ powietrza, a siła pracy łopatek może okazać się niewystarczająca do tego, by usunąć powietrze z pomieszczenia.
Montaż wentylatorów jest zabroniony w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające gaz (np. podgrzewacze wody czy kotły centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania). Nie wolno też stosować wentylatorów w budynkach wyposażonych w zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej.
Nie umieszczajmy wentylatora nad wanną lub kabiną prysznicową, a jeśli jego odległość od krawędzi wanny wynosi mniej niż 0,6 m wentylator musi być wyposażony w obudowę IPX4, chroniącą przez wodą.
Pamiętajmy również, by nie montować wentylatora samodzielnie, lecz zlecić to osobom posiadającym specjalne uprawnienia.
Wybierając wentylator do łazienki, w pierwszym rzędzie zwróćmy uwagę na jego obudowę – musi to być wzmocniona obudowa II klasy ochronności przed porażeniem.
Gdy upewnimy się już, że zamontowanie urządzenia w naszej łazience jest dozwolone i zadbamy o wszelkie warunki bezpieczeństwa, możemy skupić się na wyborze funkcji wentylatora. Mamy zatem do wyboru proste wentylatory bez dodatkowego wyposażenia (nie wyłączają się samodzielnie), wentylatory z timerem opóźniającym moment wyłączenia czy zalecane do łazienek wentylatory z czujnikiem wilgoci.
Wygodnym rozwiązaniem jest sprzężenie momentu uruchamiania wentylatora z działaniem oświetlenia. Jeśli podłączony do oprawy oświetleniowej wentylator nie jest wyposażony w timer, będzie pracował tak długo, jak świeci się światło w łazience.
Wentylacja do łazienki w Rankingu TOP9
Ranking sierpień 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych wentylatorów łazienkowych. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.
Podsumowanie, czyli jak usprawnić wentylację łazienki?
Niekiedy nawet proste czynności mogą znacząco przyczynić się do polepszenia wentylacji w naszej łazience. Co zatem brać w pierwszej kolejności pod uwagę, aby chronić to pomieszczenie przed nadmierną wilgocią?
- szczelność okien łazienkowych – ma to kolosalne znaczenie w kontekście usprawnienia cyrkulacji powietrza i wymiany wewnętrznego z zewnętrznym, atmosferycznym. Okna wykonane z PCV wykazują się ze względu na strukturę tworzywa mniejszym poziomem przepuszczalności powietrza w porównaniu z oknami drewnianymi, co przy zamkniętym szczelnie oknie może stanowić niedostateczną pomoc w wentylacji (oczywiście ogromne znaczenie ma także sposób jego montażu, uszczelnienie itp.). Warto to zweryfikować i w razie dużej szczelności wspomagać wentylację otwierając często okno lub je chociażby uchylając, a także wyposażając naszą łazienkę w nawiewniki;
- drzwi do łazienki – skrzydła zastosowane do pomieszczenia sanitarnego cechują się inną budową od zwykłych drzwi wewnętrznych do sypialni, pokoju gościnnego albo kuchni. Dobre drzwi łazienkowe wyposażone są w szczeliny, tuleje oraz wycięcia usprawniające wentylację;
- stan kratki wentylacyjnej – częstym przypadkiem jest zatykanie się kratki z powodu nagromadzonych zanieczyszczeń oraz owadów. Warto ją regularnie czyścić, aby wspomóc wentylację łazienkową;
- zastosowanie wywietrznika grawitacyjnego – spełni swoje zadanie w przypadku niewystarczającego ciągu powietrza w wywiewie. Na rynku dostępne są nawet wywietrzniki sterowane elektronicznie, wychwytujące niedostateczną pracę systemu wentylacyjnego.
Szybkie FAQ o wentylacji do łazienki
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/wentylacja-do-lazienki/