Wentylacja do łazienki

wentylacja w łazience
wentylacja w łazience

Kwestia odpowiedniej wentylacji ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o higienę i przyjemność korzystania z łazienki, a także dla zachowania dobrego stanu mebli łazienkowych, drzwi, ścian i sufitu oraz akcesoriów i przyborów elektrycznych.

Para wodna powstająca po kąpieli, praniu i suszeniu w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów na różnych powierzchniach, a także osadzaniu się brudu, rozwojowi procesów korozji i tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. W źle wentylowanych pomieszczeniach pranie nie schnie, lecz butwieje, podobnie jak wszelkiego rodzaju elementy tekstylne, takie jak dywaniki czy firanki. Wysoki poziom wilgoci to również idealne warunki dla rozwoju bardzo szkodliwej dla zdrowia pleśni.

W skrajnych wypadkach wnikająca w ściany wilgoć może powodować ich uszkodzenie, co zagraża całej konstrukcji budynku. Jednym słowem, zapewnienie odpowiedniej wentylacji to podstawa aranżacji pomieszczenia sanitarnego.

Na tradycyjną wentylację grawitacyjną, czyli usuwanie zużytego powietrza za pośrednictwem kanałów, możemy zdać się wtedy, gdy nasza łazienka zajmuje powierzchnię większą niż 6,5 m2.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Jest niezbędna wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach znajdują się ludzie bądź zwierzęta. Zapewnia wymianę zanieczyszczonego i zużytego na czyste i świeże. Lepiej sprawdzi się zatem wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna

To najprostszy sposób wentylacji, często wykorzystywany w domach jednorodzinnych. Wymiana powietrza odbywa się za pomocą siły naturalnego wyporu. Jest to znacznie droższe rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna. Do największych jej zalet, możemy zaliczyć:

  • gwarantuje stała, kontrolowaną wymianę powietrza – nie jest ona zależna od czynników zewnętrznych;
  • odzyska ciepła – co zapewnia oszczędności w ogrzewaniu;
  • intensywne przewietrzanie – co gwarantuje brak zaparowanych luster po kąpieli, lub zapachów podczas gotowania;
  • brak konieczności otwierania okien – szczególnie latem, kiedy roi się od insektów, to zaleta;
  • jej instalacja nie wyklucza montażu kominka- więc zachowamy względy estetyczne.
➲ Zobacz również  Oświetlenie do łazienki

Wentylacja grawitacyjna

Ten rodzaj wentylacji często nie nadąża za nowoczesnymi trendami w budowie domów. Działa ona tylko w ściśle określonych warunkach. Zapewnimy jej optymalne działanie, tylko wtedy gdy rozszczelnimy okna, oraz gdy temperatura zewnętrznego powietrza oscyluje w granicach 12 stopni. Mimo to, ma ona swoje zalety:

  • jest znacznie tańsza niż wentylacja mechaniczna;
  • jej eksploatacja jest bardzo tania – wymaga jedynie interwencji kominiarza.

Niestety wentylacja grawitacyjna jest całkowicie zależna od warunków atmosferycznych, nie można jej regulować, nie zapewnia też całkowitej wymiany powietrza. Przy dokonywaniu wyboru, z korzyścią dla nas wyjdzie inwestycja w wentylacje mechaniczną. Zwróci się nam ona w postaci oszczędności w ogrzewaniu.

Kratka wentylacyjna

Powietrze dostaje się do kanału wywiewnego przez kratkę wentylacyjną, która powinna być umieszczona możliwie jak najwyżej (nie niżej niż 15 cm od sufitu).

Nie zakładajmy na kratki wentylacyjne gęstych siatek mających stanowić ochronę przed wchodzeniem insektów – ten element znacznie utrudnia przepływ powietrza.

Drzwi do łazienki nie mogą być szczelne – należy zadbać o to, by w ich dolnej części znajdowały się otwory – mogą mieć formę tulei, kratki wentylacyjnej lub podcięcia o wysokości ok. 2,5 cm.

Kratkę wentylacyjną dopasowujemy oczywiście do rozmiaru otworu wentylacyjnego, najczęściej stosowanymi rozmiarami są 14x14cm.

Kąt mocowania samej kratki będzie miał znaczenie w przypadku wentylacji mechanicznej, gdzie głównym zadaniem kratki przede wszystkim jest optymalne kierowanie strumienia powietrza. Oprócz tego stanowi element dekoracyjny i w dużej mierze ochronny (zabezpieczenie przed dostaniem się większych owadów czy nawet ptaków).

➲ Zobacz również  Umywalka łazienkowa

Dodatkowy wentylator w łazience

Jeśli wentylacja grawitacyjna z jakichś powodów działa nieskutecznie, możemy ją w pewnych okolicznościach usprawnić montując w kanale wentylacji wentylator łazienkowy. To małe urządzenie podłączane do instalacji elektrycznej może pomóc nam zachować optymalny poziom wilgotności powietrza, ale niekiedy przynosi więcej szkody niż pożytku – w stanie spoczynku jego skrzydła mogą blokować naturalny przepływ powietrza, a siła pracy łopatek może okazać się niewystarczająca do tego, by usunąć powietrze z pomieszczenia.

Montaż wentylatorów jest zabroniony w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające gaz (np. podgrzewacze wody czy kotły centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania). Nie wolno też stosować wentylatorów w budynkach wyposażonych w zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej.

Nie umieszczajmy wentylatora nad wanną lub kabiną prysznicową, a jeśli jego odległość od krawędzi wanny wynosi mniej niż 0,6 m wentylator musi być wyposażony w obudowę IPX4, chroniącą przez wodą.

Pamiętajmy również, by nie montować wentylatora samodzielnie, lecz zlecić to osobom posiadającym specjalne uprawnienia.

Wybierając wentylator do łazienki, w pierwszym rzędzie zwróćmy uwagę na jego obudowę – musi to być wzmocniona obudowa II klasy ochronności przed porażeniem.

Gdy upewnimy się już, że zamontowanie urządzenia w naszej łazience jest dozwolone i zadbamy o wszelkie warunki bezpieczeństwa, możemy skupić się na wyborze funkcji wentylatora. Mamy zatem do wyboru proste wentylatory bez dodatkowego wyposażenia (nie wyłączają się samodzielnie), wentylatory z timerem opóźniającym moment wyłączenia czy zalecane do łazienek wentylatory z czujnikiem wilgoci.

Wygodnym rozwiązaniem jest sprzężenie momentu uruchamiania wentylatora z działaniem oświetlenia. Jeśli podłączony do oprawy oświetleniowej wentylator nie jest wyposażony w timer, będzie pracował tak długo, jak świeci się światło w łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Meble do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Mówiąc o meblach do łazienki, mamy zwykle na myśli przede […]
meble łazienkowe

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.