Projektowanie łazienki to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli zależy nam zarówno na estetycznym wyglądzie, jak i wysokiej funkcjonalności wyposażenia. Odpływy liniowe przyścienne to prawdziwy hit ostatnich sezonów, który staje się niezbędnym elementem w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Jesteś ciekawy, jak działa ten produkt? Kiedy warto rozważyć tę opcję? W poniższym artykule znajdziesz praktyczne informacje dotyczące montażu, kosztów i przede wszystkim zalet odpływu przyściennego. Zapraszamy do lektury!
Odpływ przyścienny – jak działa?
Odpływy przyścienne przeznaczone są do montowania w posadzce, bezpośrednio przy ścianie (tak, jak sugeruje jego nazwa). Ze względu na specjalną konstrukcję i stalowy, zagięty kołnierz możliwe jest prawidłowe uszczelnienie w trakcie instalacji i dostosowanie odpowiedniej odległości. Produkt ten ma najczęściej formę prostokątnego panelu wyposażonego w kratkę o rozmaitych wzorach. Odpływ przyścienny skutecznie odprowadza wodę do kanalizacji, a syfon, który jest niemal w każdym zestawie, można łatwo wyczyścić. Bardzo często przy projektowaniu łazienek korzysta się z tego rozwiązania przy tworzeniu bezbrodzikowej kabiny tylko walk-in. W ten sposób powstaje eleganckie i minimalistyczne wnętrze z dyskretnie ukrytym i funkcjonalnym odpływem.
Kwestie techniczne i budżet przy wyborze odpływu przyściennego
Przed podjęciem decyzji i wprowadzeniu do projektu łazienki odpływu przyściennego należy uwzględnić nie tylko kwestie techniczne, ale i finansowe. Na początku warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które pomogą w dokładnej ocenie kosztów i korzyści związanych z tym rozwiązaniem. Po pierwsze – dobierz długość odpływu do wymiarów pomieszczenia i przygotuj się na to, że im większa kabina, tym większa również cena samego produktu. Średni wydatek na sprzęt tego typu wynosi ok. od 1500 do 2000 zł. Drugą kwestią jest model – wybierz wysokiej jakości materiały, które będą trwałe i odporne na korozję, dzięki czemu posłużą Ci długie lata. Odpływ przyścienny to element stale narażony na kontakt z wodą i środkami chemicznymi, dlatego warto zainwestować w produkt, który nie zużyje się zbyt szybko.
Ostatni aspekt stanowi montaż – przy instalacji warto skorzystać z pomocy specjalisty. Działanie na własną rękę bez doświadczenia może spowodować m.in. zalanie łazienki. Choć wynajęcie profesjonalisty to dodatkowy koszt, to jest wart swojej ceny. Zyskujesz wówczas gwarancję, że cały system został działa prawidłowo, dzięki czemu nie musisz martwić się potencjalnymi awariami w przyszłości.
Odpływ liniowe przyścienne w łazience – czy to dobry pomysł?
Nie bez powodu odpływ liniowy przyścienny to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektach łazienek. Jakie korzyści – oprócz nowoczesnego i eleganckiego wyglądu – przynosi domownikom? Ogromną zaletą jest równomierne odprowadzanie wody, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności związanych z zalaniem podłogi. Brak tradycyjnej kratki odpływowej sprawia, że o wiele łatwiej będzie Ci utrzymać higienę w kabinie. Jeśli zdecydujesz się również na wprowadzenie modelu typu walk-in w swojej łazience, zyskasz idealną posadzkę bez żadnego progu, co ułatwia przemieszczanie się np. osobom starszym. Warto również dodać, że cały montaż przebiega niezwykle sprawnie, dlatego że nie wymaga docinania płytek wykończeniowych. Odpływ liniowy stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną, aby wystrój wnętrza zapewniał komfort wszystkim domownikom, a w dodatku cieszył oko.