Jakie kafelki najlepiej pasują do łazienki? Podpowiadamy, jak dobrać płytki na ścianę i podłogowe do łazienki Rankingi z 13 czerwca 2024

Podczas urządzania domu jedno z największych wyzwań to uporządkowanie łazienki. Kiedy chodzi o miejsce do dbania o ciało, powinno tutaj panować komfort. Jeśli jednak armatura jest wykonana z zimnej ceramiki, jak można stworzyć ciepłe wnętrze? Jak możesz stworzyć miejsce, w którym będziesz się dobrze czuć i spędzać czas? Zapewnij sobie odpowiednie płytki do toalety. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

jakie płytki do łazienki


Jakie płytki do łazienki są najlepsze?

Jakie płytki do łazienki są najlepsze? Zapoznaj się z rodzajami płytek, które są dostępne w sklepach, zanim wybierzesz płytki. Płytki można podzielić ze względu na różne materiały. Jakie kafelki do łazienki wybrać? W tym przypadku wyróżnia się kafelki z:

  • ceramiki – są lekkie i cienkie. Przez to idealnie sprawdzają się na ścianach, ponieważ klej nie utrudnia ich utrzymania. Chociaż płytki ceramiczne są łatwe do ułożenia, mogą odprysnąć lub połamać się, gdy są cięty lub transportowane. W tym samym czasie każda skaza ceramiczna jest od razu widoczna w postaci białych ubytków. To nie jest zbyt estetyczne. Mimo to osoby, które urządzają łazienkę, często wybierają te płytki. Kafelki są dostępne w wielu różnych formach, kolorach i wzorach. Można dzięki temu stworzyć oryginalne aranżacje, które z daleka przyciągają wzrok;
  • gresu — wyróżnia się wysoką wytrzymałością na wodę i zdolnością do wytrzymywania zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Dzięki temu płytki gresowe idealnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Ponadto mają gęstą, nieporowatą strukturę i mają niską nasiąkliwość 1%. To powoduje, że gres nie jest w stanie absorbować wilgoci, co powoduje, że nie tworzą się odpowiednie warunki do rozwoju pleśni. Barwienie w masie tych kafelków to dodatkowa zaleta. Oznacza to, że kolor nie zmieni się, nawet jeśli trochę się odpryśnie. Większość płytek gresowych ma rozmiary duże. Tak więc kilka sztuk wystarczy, aby pokryć całą ścianę i uzyskać estetyczny efekt;
  • masy klinkierowej – są wykonane z gliny i piasku. Z niej powstają płytki do łazienki i tarasów, a także elewacje. Mają wyjątkową strukturę, która jest przyjemna w dotyku. Płytki klinkierowe są idealne do wnętrz vintage, ponieważ przypominają starą cegłę. Jednak te kafelki nie są tylko czerwone. Białe, szare lub marmurkowe modele pomogą urozmaicić wnętrze. Klinkierowe płytki mają zalety, ponieważ są bardzo wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury. Ponadto mają niską nasiąkliwość, więc nie trzeba ich specjalnie chronić przed wilgocią, a plamy łatwo usunąć.
➲ Zobacz również  Unikalna mozaika ścienna i podłogowa w naszym domu

Płytki dostępne na rynku mogą być używane w łazience. Ponieważ zostały wykonane w taki sposób, aby nie pochłaniały wilgoci, były odporne na niewielkie uderzenia i nie ścierały się zbyt szybko. W ten sposób możesz być pewien, że wybrane kafelki:

  • nie zaczną pleśnieć pod wpływem wody,
  • nie pękną ani nie odpryskną,
  • nie stracą faktury ani koloru z czasem.

W rezultacie niezależnie od tego, na jakie płytki się zdecydujesz, każda będzie dobrze wyglądać w Twojej łazience. Jaki styl wnętrza wybrać i sposób wykończenia płytek do łazienki? Płytki mogą być wykończone zarówno na mat, jak i z połyskiem. Podejrzewasz, które z nich wybrać? Modele, które mają połysk:

Mają bardzo elegancki design, więc idealnie sprawdzą się w przestrzeniach glamour, które zachwycają się starannie dobranymi dodatkami, blaskiem i przepychem. Płytki imitujące lustro idealnie pasują do takiego wnętrza. Odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają nawet ciemne pomieszczenia, takie jak ślepa kuchnia, łazienka lub korytarz bez okien. W rezultacie wydaje się, że przestrzeń, którą zajmują, jest większa niż jest w rzeczywistości. Jeśli lubisz jasne wnętrza, to duża zaleta. Jeśli planujesz zainstalować oświetlenie LED w łazience, płytki z połyskiem będą idealne.

Niemniej jednak należy pamiętać, że płytki z połyskiem mają kilka wad. Ponieważ smugi pojawiają się na nich bardzo szybko, wymagają bardzo starannego mycia. Wypolerowanie podłogi jest niezbędne, jeśli chcesz uzyskać „lustro”. Wspomniane kafelki mogą być również bardzo śliskie, szczególnie po zachlapaniu wodą. W rezultacie należy bardzo uważać, aby nie poślizgnąć się, na przykład podczas wychodzenia spod prysznica lub wanny.

➲ Zobacz również  Naklejki do łazienki na płytki (kafelki)

Jakie płytki na podłogę w łazience wybrać?

Pamiętaj jednak, że chociaż kafelki mogą wydawać się wysokie, w rzeczywistości nie muszą. Za wyjątkiem wnęki prysznicowej płytki są układane do wysokości 2/3 ściany. W ten sposób ściana jest chroniona przed wodą, an urządzenie nie przytłacza pomieszczenia. Możesz uatrakcyjnić przestrzeń, malując górne ściany odważnymi kolorami.

Jakie płytki najlepiej pasują do podłogi łazienki? Płytki o dużej powierzchni są idealne do podłogi w łazience. Ich zastosowanie pozwala uniknąć dużych szpar pomiędzy kafelkami i fug. Sprzątanie przebiega szybciej, gdy ich jest mniej. Duże płytki przyciągają wzrok i układają się szybko. W łazience najlepiej jest postawić jednolitą podłogę, aby nie wydzielać pomieszczenia na strefy. Prysznic to wyjątek. Umieść te same płytki na podłodze, co na ścianie, jeśli chcesz oddzielić tę część od pozostałego wyposażenia. Dzięki temu część prysznicowa będzie pełnić funkcję odrębnego pomieszczenia w łazience. W przeciwieństwie do tego, jeśli kafelki zostaną pozostawione w takim samym stanie, prysznic wtopi się w tło. Dzięki temu uzyskasz otwartą przestrzeń, która jest prosta w użyciu. To pożądany efekt, zwłaszcza w łazienkach o mniejszej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Meble, które sprawdzą się w zimowej oranżerii i nie tylko

czw. gru 7 , 2023
Mroźna i śnieżna zima nie zachęca do spędzania czasu na […]

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.