Jak praktycznie urządzić łazienkę? 5 kwestii, o których większość osób zapomina! Rankingi z 25 kwietnia 2024

Urządzanie łazienki to duże wyzwanie, które wymaga znajomości m.in. podstawowych zasad ergonomii czy aktualnych trendów. Cały proces należy jednak zacząć od przemyślanego rozplanowania przestrzeni, aby wnętrze cechowało się wysokim komfortem użytkowania i nienagannym wystrojem. W przeciwnym wypadku pomijane są bardzo ważne kwestie, które przekładają się negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia. O czym należy zatem pamiętać, aby cieszyć się praktyczną łazienką?

Jaki układ łazienki? Zdjęcia: Komfort.pl.


Urządzanie łazienki – praktyczne porady

Istnieje kilka porad w kwestii urządzania łazienki, których przestrzeganie wpłynie na funkcjonalność i wygodę w trakcie późniejszego użytkowania. Bardzo często w trakcie aranżacji cała uwaga skupiona zostaje na wyborze urządzeń sanitarnych i armatury, przez co zapomina się o pozostałych elementach. Aby cieszyć się praktyczną i piękną łazienką, warto mieć na względzie także niżej opisane kwestie.

Utrzymanie czystości, a wybór armatury łazienkowej

Praktyczna łazienka to taka, w której utrzymanie czystości nie stwarza większych problemów. Z uwagi na wilgoć czy intensywne użytkowanie pomieszczenia na powierzchniach pojawiają się często rozmaite zabrudzenia. W trakcie urządzania łazienek należy tak rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia, aby możliwe było ich dokładne i bezproblemowe czyszczenie. Warto zatem zdecydować się na montaż sprzętów podwieszanych. Miska WC wisząca jest zdecydowanie łatwiejsza w pielęgnacji niż klasyczny model stojący. Miski wiszące i zestawy podtynkowe WC pozwalają także optycznie powiększyć łazienkę i nadają całej aranżacji lekkiego i nowoczesnego charakteru. Dodatkowo należy zrezygnować z materiałów, które łatwo absorbują kurz i brud (takich jak płytki o chropowatej i porowatej fakturze). W zamian ich warto urządzić łazienkę przy użyciu tworzyw o matowej, gładkiej powierzchni.

➲ Zobacz również  Styl skandynawski w łazience

Jak urządzić nowoczesną łazienkę? Zdjęcia: Komfort.pl.

Przemyślany wybór grzejnika

Grzejnik spełnia kilka ważnych funkcji w aranżacji praktycznej łazienki. Nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale nierzadko stanowi miejsce suszenia ręczników czy wypranej odzieży. W tej kwestii doskonale sprawdzą się grzejniki drabinkowe, które cechują się dodatkowo łatwym montażem. W trakcie urządzania małej łazienki warto jednak wybierać modele o dużej mocy grzewczej i niewielkich rozmiarach. Obecnie grzejniki łazienkowe dostępne są w modnych kolorach i ciekawych kształtach, dzięki czemu często pełnią też funkcję dekoracyjnych dodatków do łazienki.

Zobacz też, jak zaoszczędzić miejsce w małej łazience:

Odpowiednia wentylacja

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza to duże wyzwania zwłaszcza w przypadku urządzania małej łazienki. Nadmiar wilgoci prowadzi bowiem do rozwoju pleśni i grzybów, które zagrażają zdrowiu domowników. Dlatego jedną z kluczowych porad dotyczących urządzania łazienki jest montaż kratki wentylacyjnej, nawet jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno. Dodatkowo należy wybrać drzwi z otworami lub specjalnym podcięciem dolnej krawędzi.

Praktyczna łazienka. Zdjęcia: Komfort.pl.

Funkcjonalne dodatki do łazienki

Co ciekawe, w trakcie aranżacji wnętrza bardzo często zapomina się o funkcjonalnych dodatkach do łazienki, takich jak np. uchwyty na papier toaletowy, wieszaki na ręczniki czy półeczki na kosmetyki. Ich brak znacząco wpływa nie tylko na komfort, ale i na estetykę pomieszczenia. Obecnie w sprzedaży dostępne są ekskluzywne dodatki do łazienki, które poza swoją podstawową funkcją, podkreślają jednocześnie charakter aranżacji. Z łatwością można znaleźć elementy w bogatej kolorystyce i w różnych stylach np. glamour czy industrialnym. Warto z pewnością sięgać po gotowe komplety akcesoriów do łazienki, co wpłynie na funkcjonalność i spójną stylistykę aranżacji.

➲ Zobacz również  Styl glamour w łazience

Jak urządzić łazienkę? Zdjęcia: Komfort.pl .

Oświetlenie w praktycznej i pięknej łazience

Aby cieszyć się praktyczną i piękną łazienką, należy zadbać o właściwe oświetlenie pomieszczenia. Zwykle jednak wnętrza tego typu są ciemne, co przekłada się na komfort codziennych zabiegów i rytuałów pielęgnacyjnych np. makijażu. Warto zatem zadbać o przynajmniej dwa źródła światła – główne w postaci lampy sufitowej oraz dodatkowe w formie kinkietów przy lustrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Profesjonalny Montaż Klimatyzacji w Poznaniu

pon. wrz 4 , 2023
Montaż klimatyzacji to kluczowy aspekt zapewniający komfort w naszych domach, […]
montaż klimatyzatora

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.