Zmiękczacz wody Rankingi z 03 października 2024

Który będzie najlepszy? Jaką wydajność może oferować? Ranking zmiękczaczy wody wraz z poradnikiem zakupowym, zawierającym kryteria wyboru.

Jaki zmiękczacz wody do prysznica?
Jaki zmiękczacz wody do prysznica?

Twarda woda bywa problemem w wielu gospodarstwach domowych. Jej negatywny wpływ można odczuć chociażby w postaci białego osadu na naczyniach, nieprzyjemnej sztywności ubrań po ich wypraniu czy też suchej skórze. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą zwalczyć ten problem – jednym z nich jest zakup zmiękczacza wody. Przyjrzyjmy się, czym powinniśmy się kierować podczas jego wyboru oraz jaki zmiękczacz wody sprawdzi się w różnych domach.


Czym jest zmiękczacz wody?

Jest to urządzenie automatyczne, które zasilane jest energią elektryczną. Jego głównym zadaniem jest wymiana jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za twardość wody na jony sodu. Odbywa się to w zbiorniku filtracyjnym, który jest najważniejszym elementem budowy oraz pracy zmiękczacza. W wyniku pracy urządzenia otrzymujemy wodę, która jest zmiękczona lub miękka.


Minusy posiadania twardej wody

Woda cechująca się wysokim poziomem twardości niestety posiada cały szereg wad, które w znaczący sposób utrudniają jej eksploatację. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

  • osad wapienno-magnezowy gromadzi się nadmiernie wewnątrz rur instalacji wodno-kanalizacyjnej, co znacząco zmniejsza ich wydajność, a także jest siedliskiem niebezpiecznych szczepów bakterii;
  • powstały osad z twardej wody negatywnie odbija się także na żywotności m.in. zmywarek, pralek czy też bojlerów. Awarie sprzętu w domu, gdzie woda ma wysoką twardość, są znacznie częstsze;
  • woda o wysokim poziomie twardości ma wpływ nie tylko na przepustowość rur, ale również na sam smak dań, które przygotowujemy w kuchni;
  • słabsza rozpuszczalność środków czyszczących oraz kosmetyków w twardej wodzie wymusza ich większe zużycie, ponadto gromadzące się częściej wewnątrz instalacji osady wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych;
  • twarda woda negatywnie wpływa także na cerę, co jest szczególnie dokuczliwe u osób cierpiących na schorzenia skórne oraz jej nadwrażliwość, zdecydowanie trudniejsza jest także pielęgnacja włosów.

Jak badamy twardość wody?

  • Analiza składu wody na zlecenie – możemy je zlecić prywatnej firmie, specjalizującej się w tych badaniach, lub też zlecić je sanepidowi. Na wynik badania będziemy musieli trochę poczekać, oczywiście jest ono płatne. Pełna analiza wody daje nam szczegółowe informacje o jej kondycji;
  • Badanie wody testerem paskowym – szybka metoda badania twardości wody, którą możemy wykonać samemu. Wynik testu przedstawiony jest w postaci zabarwienia na pasku, gdzie woda miękka oznaczać będzie barwę zieloną, a twarda – czerwoną. Ten typ badania to tani i prosty, ale jednocześnie mało dokładny sposób na zbadanie stanu naszej wody w instalacji;
  • Badanie wody testerem kropelkowym – bardziej dokładny tester dzięki zastosowanej metodzie stopniowania, w efekcie czego zastosowane warianty kolorystyczne są bardziej zróżnicowane. Ze względu na pewne dysproporcje kolorystyczne między testerami różnych producentów zaleca się przed ich użyciem dokładne zapoznanie się z instrukcją odczytywania wyniku.
➲ Zobacz również  Przybornik kosmetyczny Fala Crystal 3

Rodzaje zmiękczaczy wody

Pod względem konstrukcyjnym wyróżnić możemy dwa podstawowe typy zmiękczaczy wody. Są to wersje:

  • kompaktowe – w ich przypadku elementy robocze, którymi są złoże żywiczne, zbiornik na sól regeneracyjną oraz głowica sterująca, znajdują się w samej obudowie zmiękczacza;
  • dwuczęściowe – to modele wyposażone w dwa elementy, gdzie części robocze schowane są w osobnej części zmiękczacza.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Gdy chcemy dokonać zakupu urządzenia odpowiedniej jakości, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, takich jak:

Rodzaj zastosowanej żywicy

  • Dokonując zakupu powinniśmy zadbać o to, by do zmiękczacza został dołączymy certyfikat bezpieczeństwa. Daje on nam pewność, że stosowanie go nie będzie dla nas szkodliwe. Jeśli zależy nam na najlepszym rozwiązaniu, warto zdecydować się na zmiękczacz z żywicami monosferycznymi. Powstają one bez stosowania rozpuszczalników, przez co możliwe jest zmiękczanie wody spożywczej.

Wielkość złoża

  • Jest to najważniejsze kryterium, gdyż wybór urządzenia wyposażonego w zbyt małe złoże, może spowodować, iż będzie ono nieskuteczne. Warto mieć na uwadze, że rozmiar złoża zależy od twardości wody, wielkości gospodarstwa domowego oraz liczby mieszkańców. Przyjmuje się, że w domu liczącym pięciu mieszkańców najlepszy będzie zmiękczacz wody, który posiada około 20 litrów żywicy.

Typ i rodzaj sterownika

  • Jest on odpowiedzialny za właściwą pracę głowicy sterującej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie należy kierować się tu oszczędnością. Tanie rozwiązania nie są wydajne, dlatego też nasza woda wciąż będzie posiadała pewne ilości kamienia.

Budowa urządzenia

  • Na rynku znaleźć można urządzenia kompaktowe i centralne. W przypadku centralnych – zmiękczacz montowany jest do instalacji wodnej w okolicach wodomierzy. Jest to rozwiązanie stosowane zazwyczaj w domach jednorodzinnych.

Programator w zmiękczaczu

  • Zmiękczacz dobrej jakości powinien posiadać elektroniczny programator, dzięki któremu będzie można dokonać najważniejszych zmian. Polecany jest tryb wakacyjny, który można ustawić podczas naszej dłuższej nieobecności w domu. Dzięki temu praca urządzenia jest mniej wydajna, co z kolei zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Wydajność urządzenia

  • Ilość wody, którą urządzenie może zmiękczyć, jest ważnym kryterium. Gdy nasze gospodarstwo domowe liczy pięć osób, dobrze jest zakupić urządzenie o wydajności ok. 1600-1800 litrów na godzinę.

Funkcje zmiękczacza wody

  • zmniejsza twardość wody, co wpływa korzystnie nie tylko na jej walory użytkowe (woda do pralki, do mycia naczyń, do codziennej higieny itp.), ale również i spożywcze;
  • woda zmiękczona to przede wszystkim mniejsze ryzyko odkładania się osadów wapniowych i magnezowych, obniżających znacząco wydajność instalacji wodno-kanalizacyjnych, a to prowadzi do wcześniejszych awarii – szczególnie dotyczy to pralek oraz zmywarek;
  • system kontrolowania zbiornika na sól stanowi duże usprawnienie i udogodnienie w przypadku zmiękczaczy wody, występujący najczęściej w postaci alarmu dźwiękowego lub (rzadziej) informacji przekazywanej za pośrednictwem zainstalowanej aplikacji. Ten element wyposażenia znajduje się niektórych urządzeniach tego typu;
  • wbudowany moduł wifi to opcja dostępna w lepszych i nowocześniejszych zmiękczaczach wody. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji, która pozwala również na ekonomiczniejsze zużycie wody podczas eksploatacji;
  • dobre zmiękczacze wody powinny posiadać również funkcję, która odpowiada za suchy zbiornik solanki, przez co woda nie znajduje się w nim niepotrzebnie, co minimalizuje ryzyko osadów solnych.
➲ Zobacz również  Folia w płynie do łazienki

Zmiękczacze wody w Rankingu TOP15

Ranking październik 2024

Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Przed zakupem odpowiedniego zmiękczacza wody warto przeprowadzić test twardości wody, aby precyzyjniej dopasować parametry urządzenia według naszego zapotrzebowania.

Twarda woda niekorzystnie wpływa nie tylko na elementy instalacji wodnej, ale również na sprzęt AGD, który wykorzystuje do swojego funkcjonowania wodę – przede wszystkim pralki, zmywarki, kotły co, w tym bojlery itp. Negatywne skutki możemy odczuć także w aspekcie naszego zdrowia, chociażby w przypadku osób z wrażliwą i trudną pielęgnacji skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Podgrzewacz wody

sob. paź 10 , 2020
Jeśli na działce, domu letniskowym czy altanie chcemy cieszyć się […]
prysznicowy podgrzewacz wody

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.