Wąż prysznicowy Rankingi z 13 czerwca 2024

Jaki wybrać najlepszy do naszej kabiny? Czym się kierować? Poradnik z rankingiem węży natryskowych.

słuchawka z wężem prysznicowym
słuchawka z wężem prysznicowym

Z pozoru mały, jednak niezwykle istotny element każdej łazienki

Wybór węża prysznicowego może przyprawić o nie lada zakłopotanie. W końcu jest tak wiele różnego rodzaju wyznaczników i kryteriów przy wybieraniu tego elementu, że łatwo można się pogubić. Mogłoby się wydawać, że jest to rzecz błaha, która nie warta jest uwagi i jakiegokolwiek zaprzątania sobie nią głowy. Prawda jest jednak taka, że dobrze dobrany wąż prysznicowy jest niesamowicie ważny, jeśli zależy nam na stylowej, spójnej i oryginalnej łazience, która będzie cieszyć oko. Nawet tak, z pozoru, niewidoczny i nieistotny element jak wąż prysznicowy wpływa na ogólną estetykę i wygląd całej łazienki.

Poza kwestiami wizualnymi, węże prysznicowe spełniają niezwykle ważną rolę przy każdej wannie czy kabinie prysznicowej. Jest swego rodzaju połączeniem baterii z rączką prysznicową, z której wylatuje woda. 

Przy wybieraniu węża należy wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z wykonaniem i jakością, ponieważ ten element prysznica ma to do siebie, że lubi się zużywać, psuć czy też łamać. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie zapoznanie się z rodzajami węży prysznicowych oraz wadami i zaletami poszczególnych rodzajów.


Ile kosztuje wąż natryskowy?

Decydując się na zakup gotowego zestawu prysznicowego z reguły nie musimy już martwić się dodatkowo o wybór węża do słuchawki natryskowej. Konieczność ta występuje zazwyczaj w momencie jego uszkodzenia podczas codziennej eksploatacji (i tym samym niezbędnej wymiany na nowy), jak chociażby nadmierne jego skręcenie lub też nadmierne ciśnienie powstające wewnątrz. Za jaką cenę możemy otrzymać dobry wąż natryskowy? Jednym z liderów rynku pod kątem armatury łazienkowej jest chociażby marka Grohe, która specjalizuje się w tym segmencie. W kwocie oscylującej wokół 50 zł możemy już otrzymać wąż prysznicowy o długości do 150 cm, z powłoką chromowaną, zwiększoną odpornością na skręcanie oraz wykazującą się wytrzymałością na ciśnienie z reguły maksymalnie do 5 bar. Gładka powierzchnia konstrukcji zapewni nam również łatwość codziennej pielęgnacji (warto kupić wąż właśnie z taką powłoką). Przy zakupie konkretnego modelu zwracajmy uwagę na poziom wytrzymałości węża na rozciąganie oraz na rodzaj przyłącza.

Droższym rozwiązaniem jest z reguły zakup dobrego węża prysznicowego, przeznaczonego również do baterii wannowej. Najczęściej długość konstrukcji oscyluje wokół 2 metrów, natomiast szczególnie w modelach wanien narożnych czy też asymetrycznych jest on wysuwany (w przypadku zamontowania na nim słuchawki) ze specjalnie zaprojektowanego na potrzeby montażu baterii otworu wnękowego. Dobrej jakości wąż w tym przypadku będzie nas kosztował znacznie powyżej 100 zł.


Tanie węże natryskowe w Rankingu TOP8

Ranking maj 2024

Zestawienie węży prysznicowych, których głównym kryterium jest cena zakupu.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze węża prysznicowego?

Najważniejszym kryterium przy wyborze węża prysznicowego jest wybranie jego konstrukcji. Głównie dzielą się one na te wykonane z oplotu metalowego lub też z tworzywa sztucznego. Jak przy wszystkim, zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wyróżniamy:

  • metalowe wzmacniane o specjalnej konstrukcji zamków oplotu metalowego – węże prysznicowe wykonane tą techniką są najtrwalsze, najbardziej odporne na zniszczenia, a przy tym najładniejsze ze wszystkich dostępnych na rynku. Dodatkową zaletą tego typu węży jest fakt, że konstrukcja jest niezwykle trudna do rozspojenia, co gwarantuje wytrzymałość i funkcjonowanie przez długi okres czasu. Oczywiście taki wybór jest jednym z najdroższych
  • węże metalowe zwykłe bez oplotu – to tańsza wersja powyższego rodzaju, zdecydowanie mniej trwała i bardziej podatna na uszkodzenia wszelkiego typu. Łatwiejsze w rozspojeniu, a dodatkowo ciśnienie wody, które przepływa przez wąż, szybko uszkadza wewnętrzny wężyk, który nie jest zabezpieczony niczym dodatkowym
  • węże z tworzyw sztucznych – tutaj przy wyborze należy się kierować jakością materiałów z jakich zostały one wykonane. Na rynku obecnych jest wiele węży doskonałych, które jakością i wytrzymałością dorównują najlepszym, metalowym odpowiednikom, jednak znaleźć też można liczne tanie, łatwo załamujące się i pękające węże, które są pokryte jedynie metalizowaną warstwą tworzywa.
➲ Zobacz również  Geberit do łazienki

Niezwykle istotne przy wybieraniu węża prysznicowego jest sprawdzenie, czy posiada on zabezpieczenia przed skręcaniem się, ponieważ jest to czynnik niesamowicie istotny. Dodatkowo warto sprawdzić jakość nakrętki oraz złączki z nakrętką, które odpowiedzialne są za połączenie węża z kranem. Oczywistym kryterium jest również długość węża, jednak tutaj jest to już kwestia indywidualnych potrzeb danego klienta.


Optymalna długość węża prysznicowego

Dobranie odpowiedniej długości ma znaczący wpływ nie tylko na komfort eksploatacji, ale również trwałość samej instalacji. Większość głowic prysznicowych w zestawie jest dostarczana ze standardowym wężem ok. 1,5 m. Chociaż taka długość może wydawać się odpowiednia, może sprawiać problemy przy codziennym użytkowaniu.

Dlaczego? Większość standardowych zestawów z wanną i prysznicem ma właśnie około 1,5 metra długości. Przy korzystaniu z węża tracimy co najmniej 15 cm rzeczywistego zasięgu, biorąc pod uwagę jego zgięcie, które musi wykonać, aby dotrzeć do skrajnej ściany prysznica. A to tylko w przypadku standardowych pryszniców.

Jeśli zatem kupujemy słuchawkę prysznicową z wężem, to chcąc w pełni skorzystać z elastyczności zestawu, pewna dodatkowa długość jest jak najbardziej wskazana. Odpowiednio dłuższe węże prysznicowe nie tylko oferują dodatkowy zasięg, ale także zapewniają mniejsze ich zużycie. Krótsze węże natryskowe częściej się szarpią i mogą przypadkowo uszkodzić armaturę, samą konstrukcję węża lub nawet kanalizację w ścianie.

Najlepsza długość węża prysznicowego dla większości osób to 1,8-metrowa konstrukcja. Daje to przy standardowej wannie i prysznicu dodatkowe 30 cm cali zasięgu.

➲ Zobacz również  Kocioł C.O.

Dla osób po wypadku i problemami z poruszaniem się najlepsza słuchawka prysznicowa z wężem to ta z wykonana z metalu, o długości co najmniej 1,8 metra. Jest to szczególnie ważne, ponieważ opiekun takiej osoby może mieć większą swobodę pod prysznicem i zapewnić łatwy oraz bezpieczny sposób pomocy drugiej osobie, z ograniczoną ruchomością.


Podsumowanie

Wybór węża prysznicowego jest niezwykle istotny, mimo tego że wydawać się może czymś błahym i mało ważnym. Jednak znając podstawowe informacje na temat węży, decyzja z pewnością będzie rozsądniejsza oraz bardziej przemyślana, przez co każdy będzie mógł w pełni się cieszyć z funkcjonalności jaką daje wąż prysznicowy. A przy okazji może być świetną ozdobą stylowej łazienki.

Węże natryskowe w Rankingu TOP8

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych węży prysznicowych, w kategorii Armatura łazienkowa.


Krótkie FAQ o wężach prysznicowych

#1 Jak dobrać długość węża prysznicowego?

Zasadniczo najlepiej wybrać wąż, który jest od 10 do 30 cm dłuższy niż najwyższy potencjalny użytkownik, aby zapewnić maksymalny komfort eksploatacji. Chociaż zwykle występują standardowe długości węża 1,25, 1,5, 1,75 i 2 metry, należy pamiętać, że niekiedy może być potrzebna inna jego długość w zależności od konfiguracji. Nie należy również wybierać węża zbyt długiego.

#2 Czy węże prysznicowe pasują do wszystkich typów pryszniców?

Tak. W tym celu zamontowana jest gumowa podkładka osadzona w złączu węża prysznicowego, która powinna być tego samego rozmiaru dla wszystkich węży.

#3 Czym jest technologia anti-twist?

To rozwiązanie konstrukcyjne, które zapobiega skręcaniu się węża podczas eksploatacji i tym samym tworzeniu załamań. Ponadto anti-twist zwiększa wytrzymałość konstrukcji na zmiany ciśnienia wody.

#4 Jak i czym czyścić wąż prysznicowy?

Usztywnienie węża podczas eksploatacji może być spowodowane również osadami z mydła, powodującymi tym samym szybsze zużywanie się sprzętu. Celem zachowania go w możliwie jak najlepszym stanie warto go regularnie czyścić za pomocą delikatnych detergentów, z przeznaczeniem do armatury łazienkowej.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/waz-prysznicowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Zestaw prysznicowy

sob. maj 2 , 2020
Zestaw prysznicowy przede wszystkim powinien spełniać funkcję użytkową, jednak przy […]
nowoczesny zestaw prysznicowy z deszczownicą

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.