Tapeta do łazienki

tapeta łazienkowa
tapeta łazienkowa

Najrzadziej wybieranym, ale bardzo interesującym sposobem pokrycia ścian łazienkowych jest tapeta. Oczywiście nie może to być zwykły materiał wykończeniowy lecz specjalne, dedykowane pomieszczeniom o dużej wilgotności tapety winylowe, tapety z włókna szklanego lub raufaza.

Nietuzinkowa aranżacja łazienki

W dobie urządzania wnętrz analizujemy wiele opcji aranżacji i zastanawiamy się, która z nich będzie wyglądała nietuzinkowo. Przede wszystkim ma być estetyczna, ale również funkcjonalna. Łazienka to specyficzne pomieszczenie z uwagi na pewne warunki, które w niej panują. Czy tapeta w łazience spełni swoje zadanie? W odpowiedzi na to pytanie nasuwa się zestawienie, jakie prezentuje wady i zalety tapeta we wnętrzu o dużym natężeniu wilgoci i ruchu.

Tapety ścienne dzielą się na kilka typów, które pozwalają na ich użycie w pomieszczeniach o różnej specyfikacji. Wyróżniamy m.in. tapety flizelinowe, papierowe, winylowe, tekstylne, natryskowe, teksturowe i z włókna szklanego. W urządzaniu łazienki najlepiej sprawdzą się te najbardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Do tego celu doskonale nadają się tapety winylowe.

+ Zalety tapety w łazience

 • łatwa aplikacja tapety na ścianę,
 • świetnie zakryją ubytki i niedoskonałości podłoża,
 • walory estetyczne,
 • sprawdzą się w optycznym powiększeniu pomieszczenia.

– Wady tapety w łazience

 • niska wytrzymałość na ścieranie,
 • wysoka cena tapet najlepszej jakości.

Winyl

Winylowe tapety do łazienki występują w wersji płaskiej i spienianej. Oba typy są odporne na wilgoć i detergenty, przy czym płaskie tapety wykazują większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania. Możemy wybrać tapetę winylową o interesującej fakturze, na przykład imitującą drewno lub kamień.

Włókno szklane

Tapety do łazienki z włókna szklanego mają ciekawą strukturę przypominającą materiał z widocznym splotem. Są odporne na wilgoć, detergenty i uszkodzenia mechaniczne, można je więc bez obaw czyścić na mokro. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że tapety z włókna szklanego można malować farbami do wnętrz – oczywiście tymi przeznaczonymi do łazienek.

➲ Zobacz również  Farba do łazienki

Raufaza

Podobnie jest z raufazątapetą do malowania o specyficznej strukturze, którą zawdzięcza zatopionym między warstwami papieru wiórkom drewna o zróżnicowanym układzie i wielkości. Ciekawy ten materiał wykończeniowy możemy wielokrotnie malować farbą do łazienki, dzięki czemu ewentualna zmiana wystroju nie stanowi większego problemu.

Naklejanie tapety w łazience krok po kroku

  • Łazienka jest pomieszczeniem przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Spędzamy tam długie godziny po ciężkim i męczącym dniu. Dokładamy więc wszelkich starań, by przestrzeń ta była jak najbardziej przytulna i komfortowa.

Jednym z chętniej stosowanych rozwiązań jest tapeta łazienkowa.

  • Dzięki różnym wzorom i kolorom będziemy mogli stworzyć aranżacje taką, o jakiej marzyliśmy.

Jak poprawnie nakleić tapetę łazienkową?

Naklejanie tapety łazienkowej nie jest czynnością skomplikowaną, dzięki czemu nawet początkujący będą wstanie poradzić sobie z jej aplikacją. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zarówno ściany jak i materiału. Wbrew pozorom instalowanie tapety, szczególnie w łazience może okazać się trudniejsze niż w innych pomieszczeniach. Panują tam inne warunki, więc produkty również powinny wykazywać inne właściwości.

Naklejanie tapety łazienkowej według etapów:

 1. Odpowiedni dobór produktów – pamiętajmy zarówno tapeta jak i klej muszą wykazywać wysoką odporność na wodę, a także na uszkodzenia mechaniczne. Warto też zadbać o to, by klej był szybkoschnący.
 2. Przygotowanie ściany – powierzchnię, na którą naklejana będzie tapeta, musimy oczyścić z resztek starej, odpryskującej farby lub pozostałości po starych tapetach. Dodatkowo ścianę należy zagruntować, aby klej zyskał odpowiednią przyczepność. Można ją także przemyć mydłem malarskim.
 3. Nakładanie kleju – w zależności od instrukcji nakładamy klej albo na ścianę, albo na ścianę i tapetę. Odczekujemy chwilę, aż klej zacznie wiązać. Informacje o czasie zwykle podane są na jego opakowaniu.
 4. Zaczynamy klejenie – tapeta musi być naklejona równo i starannie, wyznaczmy linie które ułatwią nam jej dopasowanie do ściany. Najlepiej zacząć klejenie od lewego górnego rogu do dołu, by móc skorygować ewentualne nierówności. Naprężajmy tapetę podczas aplikacji, unikniemy w ten sposób problematycznych pęcherzyków powietrza, które mogą się pod nią zgromadzić.
➲ Zobacz również  Wanna z parawanem

Tapety do łazienki w Rankingu TOP9

Zestawienie najchętniej wybieranych tapetach łazienkowych. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.

Krótkie FAQ o tapetach do łazienki

#1 Jaki jest najlepszy rodzaj tapety do łazienki?

Większość tapet jest oznaczana zgodnie z przeznaczeniem, a te przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki, są zazwyczaj winylowe. Tapety wykonane z grubego winylu lub powlekane winylem są rekomendowanymi opcjami, warto natomiast szukać również produktów cechujących się wysoką zmywalnością.

#2 Czy zwykła tapeta będzie odpowiednia do łazienki?

Tapety położone w łazience mogą powodować problemy, ponieważ wilgoć tam panująca często skutkuje ich odklejaniem się. Jeśli nasza łazienka jest dobrze wentylowana i jesteśmy w stanie kontrolować jej wilgoć, standardowa tapeta powinna w zupełności wystarczyć.

#3 Jaki wzór tapety wybrać do łazienki?

Inspiracje kwiatowe, np. w postaci czarno-białych kwiecistych tapet sprawdzi się w małej łazience. Klasyczna biała umywalka na cokole, przezroczysta rama lustra i proste kinkiety w połączeniu z taką tapetą świetnie się komponują. Tapety inspirowane kwiatami to dobry wybór do łazienki.

#4 Czy każda tapeta jest wodoodporna?

Nie wszystkie tapety są już wodoodporne, do łazienki najlepiej wykorzystać takie wykonane z odpowiednich i dedykowanych do pomieszczeń o wysokiej wilgotności materiałów, takich jak wspomniany winyl, raufaza czy też włókno szklane.

Ostatnie znalezione hasła:

 • lazienka z wanna i tapetą
 • Tapeta w lazience

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Farba do łazienki

pt Lis 22 , 2019
Płytki ceramiczne są najczęściej wybieranym sposobem aranżacji ścian w łazience, […]
farba do malowania łazienki

Iraa.pl 2020

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.