Najrzadziej wybieranym, ale bardzo interesującym sposobem pokrycia ścian łazienkowych jest tapeta. Oczywiście nie może to być zwykły materiał wykończeniowy lecz specjalne, dedykowane pomieszczeniom o dużej wilgotności tapety winylowe, tapety z włókna szklanego lub raufaza.
Nietuzinkowa aranżacja łazienki
W dobie urządzania wnętrz analizujemy wiele opcji aranżacji i zastanawiamy się, która z nich będzie wyglądała nietuzinkowo. Przede wszystkim ma być estetyczna, ale również funkcjonalna. Łazienka to specyficzne pomieszczenie z uwagi na pewne warunki, które w niej panują. Czy tapeta w łazience spełni swoje zadanie? W odpowiedzi na to pytanie nasuwa się zestawienie, jakie prezentuje wady i zalety tapeta we wnętrzu o dużym natężeniu wilgoci i ruchu.
Tapety ścienne dzielą się na kilka typów, które pozwalają na ich użycie w pomieszczeniach o różnej specyfikacji. Wyróżniamy m.in. tapety flizelinowe, papierowe, winylowe, tekstylne, natryskowe, teksturowe i z włókna szklanego. W urządzaniu łazienki najlepiej sprawdzą się te najbardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Do tego celu doskonale nadają się tapety winylowe.
+ Zalety tapety w łazience
- łatwa aplikacja tapety na ścianę,
- świetnie zakryją ubytki i niedoskonałości podłoża,
- walory estetyczne,
- sprawdzą się w optycznym powiększeniu pomieszczenia.
– Wady tapety w łazience
- niska wytrzymałość na ścieranie,
- wysoka cena tapet najlepszej jakości.
Winyl
Winylowe tapety do łazienki występują w wersji płaskiej i spienianej. Oba typy są odporne na wilgoć i detergenty, przy czym płaskie tapety wykazują większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania. Możemy wybrać tapetę winylową o interesującej fakturze, na przykład imitującą drewno lub kamień.
Włókno szklane
Tapety do łazienki z włókna szklanego mają ciekawą strukturę przypominającą materiał z widocznym splotem. Są odporne na wilgoć, detergenty i uszkodzenia mechaniczne, można je więc bez obaw czyścić na mokro. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że tapety z włókna szklanego można malować farbami do wnętrz – oczywiście tymi przeznaczonymi do łazienek.
Raufaza
Podobnie jest z raufazą – tapetą do malowania o specyficznej strukturze, którą zawdzięcza zatopionym między warstwami papieru wiórkom drewna o zróżnicowanym układzie i wielkości. Ciekawy ten materiał wykończeniowy możemy wielokrotnie malować farbą do łazienki, dzięki czemu ewentualna zmiana wystroju nie stanowi większego problemu.
Naklejanie tapety w łazience krok po kroku
Łazienka jest pomieszczeniem przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Spędzamy tam długie godziny po ciężkim i męczącym dniu. Dokładamy więc wszelkich starań, by przestrzeń ta była jak najbardziej przytulna i komfortowa. Jednym z chętniej stosowanych rozwiązań jest tapeta łazienkowa.
Dzięki różnym wzorom i kolorom będziemy mogli stworzyć aranżacje taką, o jakiej marzyliśmy.
Jak poprawnie nakleić tapetę łazienkową?
Naklejanie tapety łazienkowej nie jest czynnością skomplikowaną, dzięki czemu nawet początkujący będą wstanie poradzić sobie z jej aplikacją. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zarówno ściany jak i materiału. Wbrew pozorom instalowanie tapety, szczególnie w łazience może okazać się trudniejsze niż w innych pomieszczeniach. Panują tam inne warunki, więc produkty również powinny wykazywać inne właściwości.
Naklejanie tapety łazienkowej według etapów:
- Odpowiedni dobór produktów – pamiętajmy zarówno tapeta jak i klej muszą wykazywać wysoką odporność na wodę, a także na uszkodzenia mechaniczne. Warto też zadbać o to, by klej był szybkoschnący.
- Przygotowanie ściany – powierzchnię, na którą naklejana będzie tapeta, musimy oczyścić z resztek starej, odpryskującej farby lub pozostałości po starych tapetach. Dodatkowo ścianę należy zagruntować, aby klej zyskał odpowiednią przyczepność. Można ją także przemyć mydłem malarskim.
- Nakładanie kleju – w zależności od instrukcji nakładamy klej albo na ścianę, albo na ścianę i tapetę. Odczekujemy chwilę, aż klej zacznie wiązać. Informacje o czasie zwykle podane są na jego opakowaniu.
- Zaczynamy klejenie – tapeta musi być naklejona równo i starannie, wyznaczmy linie które ułatwią nam jej dopasowanie do ściany. Najlepiej zacząć klejenie od lewego górnego rogu do dołu, by móc skorygować ewentualne nierówności. Naprężajmy tapetę podczas aplikacji, unikniemy w ten sposób problematycznych pęcherzyków powietrza, które mogą się pod nią zgromadzić.
Jaka tapeta 3D do łazienki?
W nowoczesnych wnętrzach wykorzystywanie tapet oraz fototapet 3D jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Najczęściej stosuje się je jako element dekoracyjny, który stanowi uzupełnienia obecnej aranżacji łazienkowej. Ze względu na praktycznie nieograniczone możliwości doboru nie tylko kolorystyki, ale również tematyki, wybór konkretnego projektu to już sprawa stricte indywidualna. Warto jednak pamiętać, aby wybrana przez nas tapeta 3D współgrała z obecną koncepcją wnętrza naszego domowego pomieszczenia sanitarnego.
Chętnie wybieraną koncepcją są laminowane tapety 3D, z reguły posiadające lateksowe wykończenie. Ze względu na panującą w łazience dużą wilgoć polecane jest stosowanie zabezpieczeń – można to zrobić za pomocą pleksi lub szkła hartowanego. Dobrze dobrana zmywalna tapeta 3D sprawdzi się zarówno we wnętrzach o dominujących naturalnych wykończeniach, jak i tych, gdzie tematem przewodnim są płytki ceramiczne albo betonowe konstrukcje. Imitacje powierzchni metalicznych to również jeden z rozwijających się trendów oraz koncepcji aranżacyjnych. Tapeta lub fototapeta w trójwymiarze za pomocą przestrzennego wzornictwa dodaje uroku i ze względu na swoje walory z powodzeniem może być stosowana nie tylko łazience, ale także w innych pomieszczeniach.
Wśród najczęściej wybieranych koncepcji i tematyki dominują tapety 3D w postaci obrazów, imitacji murali, jak również wielkoformatowych geometrycznych struktur o dominującej beżowej oraz szarej tonacji. Bardziej odważne wzornictwo oraz kontrastujące warianty kolorystyczne to również chętnie wybierane propozycje. Niezmiennie popularnością cieszą się tapety 3D o tematyce kwiatowej, z dominacją barw pastelowych, jak również fototapety krajobrazów. Unika się raczej stawiania na ciężkie i ciemne kolory.
Osoby, które nie lubią przeładowania tapety wszelakim wzornictwem, stawiają na minimalizm – może to być imitacja 3D naturalnych wykończeń drewnianych albo typowych inspiracji zaczerpniętych z natury w postaci np. pojedynczych kwiatów (z podkreśleniem oraz dbałością o detale).
Tapety do łazienki w Rankingu TOP9
Ranking październik 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych tapetach łazienkowych. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.
Krótkie FAQ o tapetach do łazienki
Ostatnie znalezione hasła:
- tapety do lazienki