Szyba prysznicowa Rankingi z 29 maja 2024

Jaką grubość szkła hartowanego wybrać? Czy szklana ściana natryskowa to dobre rozwiązanie? Poradnik zakupowy z aktualnym rankingiem propozycji.

drzwi prysznicowe z szybą natryskową
drzwi prysznicowe z szybą natryskową

Szyba prysznicowa to element idealnie wpasuje się w łazienkę wyposażoną w prysznic bez brodzika, inaczej nazywany prysznicem „walk-in”.

Tego typu prysznic jest rozwiązaniem szytym na miarę nowoczesnych łazienek. W jaki jednak sposób dobrać najlepszą szybę? Czym się sugerować przy zakupie szyby prysznicowej? Na jaki rodzaj szkła warto postawić?


Rodzaj szkła w szybie prysznicowej

Największym i najbardziej podstawowym dylematem, przed jakim możemy stanąć przy okazji wyboru najlepszej szyby prysznicowej jest typ szkła, jaki zostanie zastosowany. Najpopularniejszy wybór to ten pomiędzy:

 • szkłem przejrzystym,
 • szkłem nieprzejrzystym,
 • szkłem z nieprzejrzystym wypełnieniem.

Zastosowanie typów szkła pod kątem przejrzystości

 • Szyba przejrzysta to najczęstszy wybór, który idealnie wpasuje się też w duże i przestronne łazienki. Dzięki zamontowanej przejrzystej ściance prysznicowej w łatwy sposób osiągniemy bardzo elegancki wygląd łazienki, który dodatkowo będzie emanować nowoczesnością.
 • Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani idealnie przejrzystym szkłem naszej kabiny, możemy postawić na rozwiązanie w postaci szyby o delikatnym zabarwieniu bieli lub grafitu.
 • Jeśli nasza łazienka jest miejscem, w którym cały czas jeden z domowników nam przeszkadza, możemy postawić na szybę całkowicie nieprzejrzystą, dzięki której zapewnimy sobie odrobinę prywatności. Pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy dwoma poprzednimi rozwiązaniami jest zastosowanie szyby z nieprzejrzystym wypełnieniem, które będzie stanowiło bardzo ciekawe i eleganckie wykończenie łazienki, a ponadto zapewni nam swoistego rodzaju prywatność.

Struktura, powłoka i barwa

 • Przejrzyste szkło – posiada przezroczystą strukturę, jego powłoka jest gładka, ponadto cechuje się niekiedy delikatnie zieloną kolorystyką, spowodowaną zwiększoną obecnością w szkle tlenku żelaza. Tego typu rozwiązanie rekomenduje się zwłaszcza do niewielkich łazienek, gdzie dzięki przezroczystości sama szyba nie wpływa na optycznie zmniejszenie pomieszczenia, a ponadto pozwala w pełni ukazać wzór naszych płytek oraz elementów armatury prysznicowej.
 • Szkło satynowe – odznacza się zielonkawą barwą, powłoką – z wewnętrznej strony gładką, a z zewnętrznej matową, z domieszką porowatości. Plus takiego rozwiązania to maskowanie osadów pojawiających się na szybie od strony kąpielowej, jednakże regularne czyszczenie powłoki i tak jest wymogiem koniecznym. Ze względu na matową, maskującą w dużym stopniu wnętrze prysznica powłokę szyba satynowa nie sprawdzi się w małych łazienkach, gdyż optycznie zmniejszy ona i tak niewielką przestrzeń pomieszczenia.
 • Szkło barwione chemicznie – jest to typ szyby barwionej, najczęściej w kolorze niebieskim, brązowym, zielonym lub grafitowym. Im grubsze szkło, tym kolor jest z reguły bardziej intensywny i skuteczniej maskuje wnętrze kabiny prysznicowej. Ze względu na ograniczoną przejrzystość znajdują one zastosowanie w dużych łazienkach, ponadto w większym stopniu musimy zwracać uwagę na pielęgnacje powierzchni szkła, gdyż wszelkie osady wapienne mocno kontrastują z intensywnym kolorem chemicznie barwionej szyby.
 • Szkło ornamentowe – wyróżnia się charakterystycznymi wzorami od strony zewnętrznej oraz gładką powierzchnią wewnętrzną. Różnorodne ornamenty pozwalają dobrać odpowiedni wariant współgrający z aranżacją naszej łazienki, jak również zapewniają wysoki poziom intymności osoby kąpiącej przy jednocześnie dużej przepuszczalności światła. To typ szyby, którą lepiej zamontować w większych pomieszczeniach, ponadto ze względu na nieregularną powłokę zewnętrzną zawierającą ornamenty sprawia pewne trudności podczas czyszczenia (osady i zabrudzenia nie są zbytnio widoczne).
 • Szkło piaskowane lub grawerowane – powstaje na skutek obróbki mechanicznej gładkiej powierzchni szyby, najczęściej przeźroczystej. Plus takiego rozwiązania to dowolność wariantów wzorów, nie tylko tych dostępnych w katalogowych projektach, ale również z możliwością ich indywidualnego zamówienia. Wszelkie powstałe wzory są nanoszone od strony zewnętrznej, natomiast powłoka od strony kąpielowej ma gładką powierzchnię. Wersje pisakowe lub grawerowane szyb w pewien sposób ograniczają widoczność osadów wapiennych, a przy tym dają więcej prywatności niż w przypadku szyb przezroczystych. Wnętrze czyści się łatwo, w przypadku zewnętrznej powłoki wszelkie wzory i tym samym nieregularne kształty mogą utrudniać pielęgnację.

Grubość szkła w szybie prysznicowej

Grubość szkła to kolejny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie szyby prysznicowej. Nie ma jednego jednej uniwersalnej grubości szkła, jednak szyba prysznicowa jest stworzona z jednej dużej tafli szkła, która jest narażona na duże naprężenia, mogące mieć spory wpływ na wytrzymałość szyby.

Dlatego w takiej sytuacji powinniśmy postawić na szybę o grubości nie mniejszej niż 8 milimetrów. Oczywiście na rynku możemy spotkać tańsze modele szyb, które będą nas kusić ceną, jednak bezpieczeństwo i wytrzymałość przede wszystkim – postawmy na grube hartowane szkło.


Wymiary szyby natryskowej

Wymiar szyby to ostatni dylemat, na jaki możemy natrafić przy okazji wyboru najlepszej szyby prysznicowej. Tutaj producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów posiadających wszystkie rodzaje łazienek. Z łatwością dopasujemy szybę odpowiednią zarówno do bardzo małej łazienki, jak i duże potężne szyby do ogromnych łazienek.

Na rynku można spotkać mniej lub bardziej popularne rozmiary szyb prysznicowych, które de facto świadczą o wymiarach samej kabiny natryskowej. Podstawą jest z reguły wymiar brodzika, jednakże w wariantach bezbrodzikowych spotkamy konstrukcje o praktycznie identycznych parametrach. Szyba natryskowa ze szkła hartowana występuje najczęściej w rozmiarach:

 • szerokość 120 cm – 175 x 120, 180 x 120 i 185 x 120;
 • szerokość 100 cm – 175 x 100, 180 x 100 i 185 x 100;
 • szerokość 90 cm – 175 x 90, 180 x 90 i 185 x 90;
 • szerokość 80 cm – 175 x 80, 180 x 80 i 185 x 80;
 • szerokość 70 cm – 175 x 70, 180 x 70 i 185 x 70;
 • szerokość 60 cm – 175 x 60, 180 x 60 i 185 x 60.

Szyby prysznicowe w Rankingu TOP12

Ranking maj 2024

Zestawienie zawiera 12 najchętniej wybieranych szyb natryskowych, wykonanych ze szkła. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Wymiary konkretnych szyb do naszej kabiny powinniśmy oczywiście dopasować do możliwości aranżacyjnych oraz wielkości łazienki. Oprócz tego koniecznym jest skupienie się na jakości oraz grubości zastosowanego szkła hartowanego – bardziej masywne zapewni nam odpowiednią trwałość przy dłuższej eksploatacji.

Równie istotnym kryterium jest typ zastosowanego materiału, który determinuje kolorystykę szyby, jej przezroczystość oraz sposób czyszczenia. W wariantach przezroczystych, połyskujących wszelkie osady z mydła oraz kamienia są bardziej widoczne, z kolei matowe szkła maskują tego typu zabrudzenia. Pozbywanie się zanieczyszczeń nie powinno natomiast stanowić żadnego problemu, wystarczą do tego detergenty przeznaczone do pielęgnacji kabin natryskowych.

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/szyba-prysznicowa/
 • opinie klientow o praktycznosci szyby prysznicowej
 • jakiej firmy szuba prysznicowa
➲ Zobacz również  Geberit do łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Wodomierz

sob. paź 10 , 2020
Kontrolowanie zużycia wody jest zasadne nie tylko z ekologicznego, ale […]
wodomierz z ekranem elektronicznym

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.