Styl skandynawski w łazience Rankingi z 29 maja 2024

Czym charakteryzuje się łazienka wykonana w stylu skandynawskim? Jakie kolory mebli i aranżacji w niej dominują?

Wykończenie naszej łazienki może mieć różne oblicze. Jedni decydują się na bogate wzornictwo, z licznymi ozdobami oraz wyrazistymi barwami, a inni natomiast gustują w subtelnej elegancji, z delikatnym podkreśleniem walorów aranżacyjnych.

łazienka w stylu skandynawskim, z wanną wolnostojącą oraz umywalkami nablatowymi i znajdującą się poniżej szafką łazienkową
łazienka w stylu skandynawskim, z wanną wolnostojącą oraz umywalkami nablatowymi i znajdującą się poniżej szafką łazienkową

Dziś skupimy się na stylu skandynawskim. Jakie są jego główne założenia oraz dominujące warianty kolorystyczne?


Skąd wywodzi się styl skandynawski?

Skandynawski styl aranżacji przestrzeni domowej cechuje się skupieniem na postawieniem na funkcjonalność oraz minimalizm, z subtelnym podkreśleniem elegancji oraz piękna zastosowanych mebli, armatury czy też akcesoriów. Dominują w nim proste linie, z podkreśleniem ich czystości, z dużym naciskiem na estetykę, spójność koncepcyjną oraz brak chaosu.

Wzrost znaczenia stylu skandynawski dla aranżacji przestrzeni domowej datuje się na lata 50. XX wieku, kiedy nowoczesne przejawy aranżacji na dobre zadomowiły się w krajach europejskich oraz w Ameryce. Ma on pełne cechy minimalistycznego stylu, gdzie wykorzystywane są delikatne odcienie barw w różnych mieszankach, jednak z dużym naciskiem na to, aby wnętrze było przytulne, ciepłe oraz estetycznie wykonane.


Jakie wyróżniamy elementy wnętrz w stylu skandynawskim?

Przedstawiamy poniżej najważniejsze wskazówki dotyczące wprowadzenia stylu skandynawskiego do wnętrza naszego domu.

 • Postawmy na minimalizm. Styl skandynawski to przede wszystkim nacisk na jasność oraz otwartość, co z pewnością docenimy przy codziennym użytkowaniu przestrzeni łazienkowej.
 • Zwracajmy uwagę na jakość wykonania. Styl skandynawski to nie tylko minimalizm, ale i subtelna elegancja, ze szczególnym uwzględnieniem spasowania oraz współgrania elementów aranżacyjnych.
 • Zwracajmy uwagę na spójność koncepcyjną elementów aranżacyjnych. Styl skandynawski nie toleruje chaosu oraz bałaganu, nie ma tu miejsca na nieporządek i nieład.
 • Styl skandynawski lubi naturalne kolory, zaczerpnięte prosto z otaczającej nas przyrody. W naszej łazience sprawdzą się chociażby odcienie zieleni czy też błękitu.
 • Starajmy się neutralnie dopasowywać kolory, aby nie przesadzić z ich kontrastem oraz wyrazistością. Styl skandynawski to przecież subtelna elegancja.
 • Dodajmy nieco hygge do naszego wnętrza. To synonim komfortu, przytulności oraz wygody, czego poszukujemy i co z pewnością docenimy w naszej łazience.
➲ Zobacz również  Styl boho w łazience

Sześć kolorów, które odzwierciedlają styl skandynawski

 • Kolor biały to uniwersalny spójnik wielu stylów, nadaje cechy ładu oraz czystości wnętrzu.
 • Naturalna zieleń lasu to odcień dający równowagę modnym oraz uniwersalnym kolorom.
 • Odcień spalonej pomarańczy ożywi oraz ociepli wnętrze łazienki.
 • Kolor jasnoniebieski, charakterystyczny dla stylów o charakterze minimalistycznym, świetnie sprawdzi się przy aranżacji przestrzeni łazienkowej.
 • Odcień zakurzonego różu świetnie współgra z innymi przytłumionymi barwami, wykorzystywanymi w stylu skandynawskim.
 • Odcienie szarości nadają również subtelnej elegancji wnętrzu.

Dlaczego styl skandynawski jest tak popularny?

Przede wszystkim styl skandynawski jest ceniony ze względu na swoją uniwersalność, elastyczność oraz ponadczasowość. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy rozświetlić przestrzeń przy zastosowaniu jasnych ścian oraz podłóg, z naciskiem na minimalizm ozdób oraz dekoracji.

Jeżeli zatem planujemy remont lub też nową aranżację przestrzeni sanitarnej w naszym domu, to warto uwzględnić właśnie styl skandynawski – nastawiony na prostotę, użyteczność, elegancję oraz podkreślenie piękna detali, z zachowaniem czystości linii oraz dodatkami naturalnymi czy też kolorami o charakterze neutralnym.


Przykładowe aranżacje łazienek w stylu skandynawskim

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów wykończenia przestrzeni sanitarnej z uwzględnieniem cech charakterystycznych dla stylu skandynawskiego.

[1/2] Mała łazienka – drewno, biel i róż, z akcentami zieleni

łazienka w stylu skandynawskim z białymi elementami armatury (stojąca muszla klozetowa), panelami drewnopodobnymi i drewnianym blatem łazienkowym oraz świetnie komponującymi się z wnętrzem roślinami (akcenty zieleni)
łazienka w stylu skandynawskim z białymi elementami armatury (stojąca muszla klozetowa), panelami drewnopodobnymi i drewnianym blatem łazienkowym oraz świetnie komponującymi się z wnętrzem roślinami (akcenty zieleni)

[2/2] Duża łazienka – koncepcja bieli i szarości, z elementami mozaiki

minimalistyczne wykorzystanie dużej przestrzeni łazienkowej, z wanną wolnostojącą oraz umywalką w kolorze białym, delikatnymi wzorami na ścianach w odcieniach szarości oraz mozaiką podłogową
minimalistyczne wykorzystanie dużej przestrzeni łazienkowej, z wanną wolnostojącą oraz umywalką w kolorze białym, delikatnymi wzorami na ścianach w odcieniach szarości oraz mozaiką podłogową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Przybornik kosmetyczny Fala Crystal 3

wt. mar 30 , 2021
Organizer Fala Crystal 3 został wykonany z twardego i grubego […]
przybornik kosmetyczny Fala Crystal 3, organizer o wymiarach 19 x 10 x 9 cm

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.